Προς το περιεχόμενο

Φήμες για Lumia 940 και 940 XL από την Microsoft


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ είναι το λάθος σου. Windows 8

 

Δεν έχεις ιδέα από τα 8.1 και τις νέες εφαρμογές του store για torrents. Players που παίζουν τα πάντα κλπ.

 

Μόλις βγουν τα 10 κάνε ένα check ξανά και τότε γραφεις.

 

Υγ: Επειδή οι περισσότεροι από εσάς δεν βρήκατε κάποια εφαρμογή στο store με την ίδια ονομασία που είχε στο android δεν πάει να πει πως δεν υπάρχει παρόμοια η και καλύτερη.

 

 

Cheers

 

Απο κατοχους WP 8.1 που εχω διαβασει κριτικες συνεχιζει να μην εχει καμια σχεση με android και ολα τα παραπανω που εγραψα.Για τα windows 10 δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος.Μακαρι να παλευονται καπως γιατι ο ανταγωνισμος μονο καλο κανει για εμας τους καταναλωτες.Οταν 3-4 χρονια ειναι στο 3% της πιτας μπροστα δεν πας.Το καλο ειναι οτι το android απο την εκδοση 2.3 και μετα συνεχως βελτιωνετε.Η εκδοση 5.1 lolipop ειναι εξαιρετικα smooth και σε stock καταστασεις.

 

Στα κινητα μεχρι 100 ευρω το WP κυριαρχει και δικαιως.Επειτα μπαινουν οι κινεζοι με τα τουμπανα αλλα φθηνα android και απο τα 250 και πανω κυριαρχει το android με τα lg/sony και επειτα samsung/htc που εχουν τις τιμες τους στο θεο.

 

Επισης δεν ειναι οτι δεν βρηκα καποια εφαρμογη.Αν υπηρχε καποια θα την εβρισκα αλλα οτι ειναι χειροτερο στο customize ακομα και απο ios που αυτο και αν ειναι αναπηρο χωρις jailbreak επιδείνωνε την κατασταση.

 

Ειμαι σιγουρος οτι αρκετα παιδια που λενε για το android οτι εχει full lag δεν εχουν δουλεψει ναυαρχιδα και παιδευονταν με κινητα του 100ρικου πριν 3-4 χρονια που υπηρχε η GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο κατοχους WP 8.1 που εχω διαβασει κριτικες συνεχιζει να μην εχει καμια σχεση με android .

Εδώ σταμάτησα να διαβαζω.

Θα τα πούμε όταν τα χρησιμοποιήσεις.

 

Γιατί εμείς σου μιλάμε ενώ έχουμε τσεκάρει την τελευταία αναβάθμιση σε android.

 

Bye

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ σταμάτησα να διαβαζω.

Θα τα πούμε όταν τα χρησιμοποιήσεις.

 

Γιατί εμείς σου μιλάμε ενώ έχουμε τσεκάρει την τελευταία αναβάθμιση σε android.

 

Bye

Ναι την τσεκαρες και είδες πόσο κοντά είναι τα 8.1. Θεέ μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ σταμάτησα να διαβαζω.

Θα τα πούμε όταν τα χρησιμοποιήσεις.

 

Γιατί εμείς σου μιλάμε ενώ έχουμε τσεκάρει την τελευταία αναβάθμιση σε android.

 

Bye

Αν είναι αυτά:

 

http://www.windowsphone.com/el-gr/how-to/wp8/basics/whats-new-in-windows-phone

 

τα συγκλονιστικά νέα χαρακτηριστικά των windows phone 8.1 sorry but i will pass με 1000.Οσα γράφει και παρουσιαζει σαν κάτι νεο τα έχει το android εδώ και 4-5 χρόνια και τα κανει και πολύ καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αυτά:

 

http://www.windowsphone.com/el-gr/how-to/wp8/basics/whats-new-in-windows-phone

 

τα συγκλονιστικά νέα χαρακτηριστικά των windows phone 8.1 sorry but i will pass με 1000.Οσα γράφει και παρουσιαζει σαν κάτι νεο τα έχει το android εδώ και 4-5 χρόνια και τα κανει και πολύ καλυτερα

Δεν παρουσίασε τίποτα σαν νέο και ότι έβγαλε το έχει κάνει καλύτερο από το αντροιντ όπως Cortana, word flow κλπ

 

Δεν αξίζει να συζητήσουμε μικρέ αφού δεν τα χεις χρησιμοποιήσει καν.

 

Adios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και τα Android που έχω εδώ και τέσσερα χρόνια, δεν είναι να τα λες και σοβαρό λειτουργικό.

Απίστευτη σπατάλη και κακοδιαχειριση hardware, παιδικά bugs μετά από 700 χρόνια στην πιάτσα, καμία ασφάλεια (λειτουργικό ρουφιανος λόγω του ότι η Google το δίνει τσάμπα στους κατασκευαστές) είναι μερικά..

 

Το μόνο προσόν του είναι τα εξαιρετικού value for money καλά δικαρτα κινεζικα με mediatek, και κάπως το playstore .

 

Το να σκάει το mail app μετά από δύο μήνες (σε jb και kitkat) δεν το λες και σοβαρότητα πλατφόρμας. Ούτε το να θέλει Hard reset 3 φορές το χρόνο . Κι αντί να βελτιώνεται από έκδοση σε έκδοση, βγάζει κι άλλες παιδικές ασθένειες κάθε φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και τα Android που έχω εδώ και τέσσερα χρόνια, δεν είναι να τα λες και σοβαρό λειτουργικό.

Απίστευτη σπατάλη και κακοδιαχειριση hardware, παιδικά bugs μετά από 700 χρόνια στην πιάτσα, καμία ασφάλεια (λειτουργικό ρουφιανος λόγω του ότι η Google το δίνει τσάμπα στους κατασκευαστές) είναι μερικά..

 

Το μόνο προσόν του είναι τα εξαιρετικού value for money καλά δικαρτα κινεζικα με mediatek, και κάπως το playstore .

 

Το να σκάει το mail app μετά από δύο μήνες (σε jb και kitkat) δεν το λες και σοβαρότητα πλατφόρμας. Ούτε το να θέλει Hard reset 3 φορές το χρόνο . Κι αντί να βελτιώνεται από έκδοση σε έκδοση, βγάζει κι άλλες παιδικές ασθένειες κάθε φορά.

 

Ποιά συσκευή τα κάνει όλα αυτά; 

 

 

 

Δεν παρουσίασε τίποτα σαν νέο και ότι έβγαλε το έχει κάνει καλύτερο από το αντροιντ όπως Cortana, word flow κλπ

 

Δεν αξίζει να συζητήσουμε μικρέ αφού δεν τα χεις χρησιμοποιήσει καν.

 

Adios

Ναι, πάσχει το android στο word flow με τόσες εφαρμογές να επιλέξεις ενώ το κάνουν ΚΑΙ στα ελληνικά εκτός κι αν γράφεις μόνο αγγλικά. Η Cortana λένε οτι είναι πράγματι αξιόλογη αλλά τι κάνει καλύτερα από το Google Now? Ρητορικό ερώτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και τα Android που έχω εδώ και τέσσερα χρόνια, δεν είναι να τα λες και σοβαρό λειτουργικό.

Απίστευτη σπατάλη και κακοδιαχειριση hardware, παιδικά bugs μετά από 700 χρόνια στην πιάτσα, καμία ασφάλεια (λειτουργικό ρουφιανος λόγω του ότι η Google το δίνει τσάμπα στους κατασκευαστές) είναι μερικά..

 

Το μόνο προσόν του είναι τα εξαιρετικού value for money καλά δικαρτα κινεζικα με mediatek, και κάπως το playstore .

 

Το να σκάει το mail app μετά από δύο μήνες (σε jb και kitkat) δεν το λες και σοβαρότητα πλατφόρμας. Ούτε το να θέλει Hard reset 3 φορές το χρόνο . Κι αντί να βελτιώνεται από έκδοση σε έκδοση, βγάζει κι άλλες παιδικές ασθένειες κάθε φορά.

Αυτά που γραφείς γινόταν πριν την εκδοση 2.1 του android.Ειδικα μετα την JB 4.1 το λειτουργικό άλλαξε αρκετά προς το πολύ καλυτερο.Αν εχεις κανένα κινεζικό android του 100αρικου λογικά γραφεις όλα αυτά και σε δικαιολογω απόλυτα.Το android θέλει καλό κινητό αλλιως σερνετε σε φθηνά κινητά με stock roms.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

note2 , δύο κινέζικα. Όλα με στοκ ρομς.

Αναφέρομαι στα χάλια της πλατφόρμας, κι όχι τις κακές υλοποιήσεις, πχ. mediatek - gps (όσοι έχουν τέτοια ξέρουν και κλαίνε για τη στροφή που χάσανε και ψαχνονταν στα γκραβαρα).

Οι δε custom roms λαχείο. Και δε μου χει κάτσει ούτε ο ληγοντας τόσα χρόνια ψαχουλεμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς τα παρουμε απο την αρχη.Για ενα αναλυτικο συγκριτικο μεταξυ των 3 λειτουργικων υπαρχει εδω: http://techblog.gr/software/android-vs-apple-vs-windows-phone/

Αυτό λέγεται : "η προσωπική μου γνώμη για τα 3 βασικότερα λειτουργικά" και "όχι σύγκριση λειτουργικών". Δεν κάνεις σύγκριση λειτουργικών με 5 γραμμές κειμένου ανά κατηγορία. Ο άνθρωπος, απλά, γράφει τη γνώμη του περιληπτικά. Σεβαστό, αλλά υποκειμενικό.

 

1) Live tiles. Δείχνουν πληροφορίες που ανανεώνονται σε πραγματικό χρόνο. Επιλέγεις την ποσότητα των πληροφοριών που θα δείχνουν καθώς και ποια από αυτά θα ανανεώνονται ανά πάσα στιγμή. Δεν το κάνει άλλο λειτουργικό αυτό.

Τα υπόλοιπα που γράφεις μπορώ να τα βγάλω με tiles ή να τα βάλω στο notification center. Μπορώ να τα κάνω όλα αυτά, αλλά όχι όλα με ένα πάτημα, αντιθέτως της πληροφορία των tiles δεν την έχουν, ακόμα, τα widgets.

2) Έχοντας ενεργοποιήσει "Αναγνωριστικό διαφήμισης" από τις ρυθμίσεις της συσκευής, ούτε εγώ βλέπω διαφημίσεις και χωρίς να βγάλω τη συσκευή μου εκτός εγγύησης. Φυσικά δεν κάνει, ακριβώς, την ίδια δουλειά, αλλά δεν βλέπω διαφημίσεις σαν αποτέλεσμα.

Αυτό δεν υποστηρίζεται από την google και είναι θέμα χρόνου να μπλοκαριστεί για παντα η χρήση του. Αντιθέτως το "Αναγνωριστικό διαφήμισης" είναι επίσημο και ισχύει για όλες τις εφαρμογές όχι μόνο για το internet.

3) "Τα πάντα" δε μου χρειάζονται. Οι εφαρμογές ξανακατεβαίνουν, για τα υπόλοιπα υπάρχει τρόπος, πχ

https://www.windowsphone.com/en-us/store/app/contacts-backup-excel-email-support/86ce9439-c9f0-4505-9460-0099636fb222

Αν θυμάμαι καλά, για να κάνεις πραγματικά backup τα πάντα θέλεις root τόσο στο Titanium Backup, όσο και στο hellium (το οποίο είναι μια εφαρμογή με πολλά προβλήματα).

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να χρησιμοποιησεις και το cloud.

4) Δες λίγο αυτόν:

https://www.windowsphone.com/en-in/store/app/ccplayer/877817e5-2496-4e1f-a2f8-8f92ef829a83

ή

https://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/moliplayer-pro/19ea6d3e-e3d9-401d-b30a-f6471811fe08

(είναι επί πληρωμή, αλλά έχει full έκδοση για ένα μήνα. Μπορείς να την σβήσεις και να την ξανακατεβάσεις και την έχεις για άλλον ένα μήνα κτλ ή να γραφτείς developer στην MS και να στην κάνει δώρο ο "θείος"...)

Μx player, σε λίγο καιρό θα έχουμε και από αυτόν:

https://www.windowsphone.com/en-in/store/app/mx-player/8ec67eb7-1158-4d34-9898-007fcc49683e

ο οποίος θέλει δουλειά ακόμα. Με τους 2 πρώτους δεν έχω βρει κάποιο video που να μην παίζει στο κινητό μου. Ο CC player (δωρεάν) είναι και λίγο καλύτερος από τον moli player. Τέλος υπάρχει και αυτός:

https://www.windowsphone.com/en-in/store/app/vlc-for-windows-phone/44fa83f7-a98d-4647-b9d4-c35ed729d0c9

Νομίζω σε κάλυψα... Μόνο με τον cc player παίζω τα πάντα, οι άλλοι είναι για ποικιλία (imho)... Άρα η απάντηση είναι ότι αυτό το κάνουν τα WP.

5)Λάθος:

https://www.windowsphone.com/en-in/store/app/wptorrent/c8ba596f-95ca-4b64-bece-cce498d891d2

Αν και δε βρίσκω το λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο, εκτός κι αν σου αρέσει να φορτίζεις το κινητό καθέ λίγο ή απλά το έγραψες γιατί πίστευες ότι δεν υπάρχει σε wp... :-D

6) ΕΣΥ. Σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι μπορούν... Παρόλα αυτά αυτό είναι το πρώτο (εντελώς υποκειμενικό και απόλυτα εξειδικευμένο) πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις στα WP. Στο android υποθέτω ότι χρειάζεσαι ειδική ROM ή τουλάχιστον root (εκτός εγγύησης δηλαδή)... Άρα δεν είναι feature του λειτουργικού, αλλά custom modification...

7)Κόψε κάτι... :-) Με 30 εφαρμογές και 2-3  παιχνίδια ανοικτά στο backround σε 5-6 ώρες πας για φόρτιση.... Άσε που δεν έχει νόημα.

H δυνατότητα με τις 4 εφαρμογές, που έδειξες παραπάνω είναι του android, του launcher της Samsung ή της ROM που έχεις; Πχ μπορώ να κάνω το ίδιο σε κάποιο android που δεν είναι Samsung ή phablet με την εργοαστασιακή ROM; Αν όχι, τότε το θέμα σου δεν είναι απλά να είναι android, αλλά και Samsung και phablet...

8) Αν το φέρεις ακριβώς στα μέτρα σου, τότε σου γυρίζουν την πλάτη τόσο η Google, όσο και η Samsung. Πρέπει να κάνεις "απατεωνιές" για να έχεις εγγύηση και ότι κι να κάνεις δε μπορείς να ξεφύγεις από την ρουφιανιά της Google. Όσες ROMs και να αλλάξεις οι υπηρεσίες της τρέχουν στο παρασκήνιο...

Modding υπάρχει γι αυτούς που έχουν χρόνο για χάσιμο ή το έχουν χόμπυ, δηλαδή για πάρα πολύ λίγους στατιστικά και δεν είναι προσόν του android, αλλά του ανοικτού λογισμικού.

9) Launchers : όλοι οι δωρεάν ζητάνε τον πατέρα τους και τη μάνα τους από δικαιώματα... Όχι, ευχαριστώ...

Live wallpapers : τα έχω απεγκαταστήσει σε φίλους με android, που απορούσαν γιατί το κινητό τoυς κολλάει απίστευτα (μλάω για κινητά 200€, όχι φτηνά των 100€).

icons : τα tiles είναι πολύ ενδιαφέροντα και δεν τα βαριέσαι όπως τα στατικά icons.

Παρόλα αυτά όλα τα παραπάνω είναι υποκειμενικά και πολλοί προτιμούν τη λειτουργικότητα από την ομορφιά (με επίπτωση στις επιδόσεις και τη μπαταρία).

10) Όχι δε με κάλυψες, γιατί όπως θα διαβάσεις σχεδόν όλα τα παραπάνω γίνονται πλέον στα WP, κάποια είναι εντελώς εξεζητημένα και εντελώς υποκειμενικά. Τα περισσότερα είναι εκτός προδιαγραφών του κατασκευαστή (εκτός εγγύησης).

 

 

Το θεμα των rom και του knox ειναι κατι που επικροτω.Δεν μου αρεσει και δεν λεω οτι ειναι καλο.Δεν θα επερνα 800 ευρω κινητο για να το κανω ρουτ.Θα περιμενα να βγει ρουτ με knox 0x και επειτα θα αγοραζα.Σε αντιθετη περιπτωση ειναι ρισκο και το περνει ο καθε αγοραστης που θελει να κανει οτι θελει το κινητο του.Οποιος δεν θελει ρισκο ας παει σε lg/sony/htc/κινεζικα.Υπηρεσιες της google εχω ελαχιστες.3 ολες και ολες.Δεν εχω τιποτα αλλο απο bloatware και καμια samsung εφαρμογη.

Και αν πάθεις κάποια βλάβη (εντός εγγύησης), που να μην μπορείς να ανταλλάξεις δεδομένα μεταξύ PC-smartphone; Τότε τί θα κάνεις; Θα πετάξεις μερικές εκατοντάδες ευρώ;

 

 

Εχω δουλεψει ενα lumia 1020 με windows 8.Ναι οκ παει σφαιρα αλλα οπως ειπα δεν μπορω να δουλεψω ενα τοσο λειψό λειτουργικο για μενα.Ουτε μερα δεν θα μπορουσα.Για μενα ετσι αλλοι βολευονται που δεν θελουν ολα αυτα που εγραψα

Κάνεις τρία βασικά λάθη:

α)θεωρείς ότι το λειτουργικό είναι κάτι στατικό, ενώ είναι κάτι δυναμικό που βελτιώνεται και εξελίσεται με το χρόνο. Έτσι και τα WP άλλαξαν από την 8 στην 8.1. Το ίδιο και οι εφαρμογές τους : αναβαθμίστηκαν, βελτιώθηκαν, εμπλουτίστηκαν.

β) προσπάθησες να τα δουλέψεις ως android και όχι ως ένα διαφορετικό λειτουργικό και πιθανότατα με αρνητική προκατάληψη.

γ) Από το 1020 (κινητό) πήγες σε ένα ειδικό phablet. Λέω είδικό, γιατί κάνει πράγματα που δεν κάνουν άλλα της κατηγορίας του, είναι το μοναδικό που κάνει κάποια πράγματα. Η σύγκριση είναι άδικη, όπως καταλαβαίνεις. Στα WP, λόγω μικρής απορρόφησης στην αγορά, δεν υπάρχουν εντελώς εξειδικευμένες λειοτυργίες για phablet.

Κάνω τα περισσότερα από αυτά που κάνεις και ταυτόχρονα έχω και τον έλεγχο του κινητού μου και των δεδομένων μου, ενώ είμαι εντός εγγύησης. Η αλήθεια είναι ότι δε μου αρέσει να παίζω με το κινητό μου, αλλά να το χρησιμοποιώ για δουλειά και σε αυτό με καλύπτει απόλυτα, χωρίς να χάνει και σε multimedia δυνατότητες.

 

Ελπιζω να σε καλυψα.Βεβαιως και υπαρχει και το BB αλλα δεν το εχω δουλεψει ποτε οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη για αυτο.

Έτη φωτός μπροστά από το android (σχεδόν σε όλους τους τομείς, ειδικά στην ασφάλεια), κακό marketing από την εταιρεία (που το αδικεί πάρα πολύ στις πωλήσεις), κακή εγγύηση στην Ελλάδα. Αυτό σε συντομία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

note2 , δύο κινέζικα. Όλα με στοκ ρομς.

Αναφέρομαι στα χάλια της πλατφόρμας, κι όχι τις κακές υλοποιήσεις, πχ. mediatek - gps (όσοι έχουν τέτοια ξέρουν και κλαίνε για τη στροφή που χάσανε και ψαχνονταν στα γκραβαρα).

Οι δε custom roms λαχείο. Και δε μου χει κάτσει ούτε ο ληγοντας τόσα χρόνια ψαχουλεμα..

To note 2 βγήκε εξαιρετικό smartphone κάτι εχεις κανει λάθος για να λες οτι παθαινεις όλα τα παραπανω.Ακόμα και σε stock ρομ τα παει περίφημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτά που γράφω ισχύουν σήμερα με κιτκατ.

Και είναι bugs πλατφόρμας για τα οποία συχτιριζουν σε όλα τα φόρουμς.

 

Στο δε λολιποπ, γινεται της κατακαιμενης..

Τα update κάθε τρεις μέρες στο playstore για εφαρμογές της ιδίας της Google..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέγεται : "η προσωπική μου γνώμη για τα 3 βασικότερα λειτουργικά" και "όχι σύγκριση λειτουργικών". Δεν κάνεις σύγκριση λειτουργικών με 5 γραμμές κειμένου ανά κατηγορία. Ο άνθρωπος, απλά, γράφει τη γνώμη του περιληπτικά. Σεβαστό, αλλά υποκειμενικό.

 

1) Live tiles. Δείχνουν πληροφορίες που ανανεώνονται σε πραγματικό χρόνο. Επιλέγεις την ποσότητα των πληροφοριών που θα δείχνουν καθώς και ποια από αυτά θα ανανεώνονται ανά πάσα στιγμή. Δεν το κάνει άλλο λειτουργικό αυτό.

Τα υπόλοιπα που γράφεις μπορώ να τα βγάλω με tiles ή να τα βάλω στο notification center. Μπορώ να τα κάνω όλα αυτά, αλλά όχι όλα με ένα πάτημα, αντιθέτως της πληροφορία των tiles δεν την έχουν, ακόμα, τα widgets.

2) Έχοντας ενεργοποιήσει "Αναγνωριστικό διαφήμισης" από τις ρυθμίσεις της συσκευής, ούτε εγώ βλέπω διαφημίσεις και χωρίς να βγάλω τη συσκευή μου εκτός εγγύησης. Φυσικά δεν κάνει, ακριβώς, την ίδια δουλειά, αλλά δεν βλέπω διαφημίσεις σαν αποτέλεσμα.

Αυτό δεν υποστηρίζεται από την google και είναι θέμα χρόνου να μπλοκαριστεί για παντα η χρήση του. Αντιθέτως το "Αναγνωριστικό διαφήμισης" είναι επίσημο και ισχύει για όλες τις εφαρμογές όχι μόνο για το internet.

3) Τα πάντα δε μου χρειάζονται. Οι εφαρμογές ξανακατεβαίνουν, για τα υπόλοιπα υπάρχει τρόπος, πχ

https://www.windowsphone.com/en-us/store/app/contacts-backup-excel-email-support/86ce9439-c9f0-4505-9460-0099636fb222

Αν θυμάμαι καλά, για να κάνεις πραγματικά backup τα πάντα θέλεις root τόσο στο Titanium Backup, όσο και στο hellium (το οποίο είναι μια εφαρμογή με πολλά προβλήματα).

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να χρησιμοποιησεις και το cloud.

4) Δες λίγο αυτόν:

https://www.windowsphone.com/en-in/store/app/ccplayer/877817e5-2496-4e1f-a2f8-8f92ef829a83

ή

https://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/moliplayer-pro/19ea6d3e-e3d9-401d-b30a-f6471811fe08

(είναι επί πληρωμή, αλλά έχει full έκδοση για ένα μήνα. Μπορείς να την σβήσεις και να την ξανακατεβάσεις και την έχεις για άλλον ένα μήνα κτλ ή να γραφτείς developer στην MS και να στην κάνει δώρο ο "θείος"...)

Μx player, σε λίγο καιρό θα έχουμε και από αυτόν:

https://www.windowsphone.com/en-in/store/app/mx-player/8ec67eb7-1158-4d34-9898-007fcc49683e

ο οποίος θέλει δουλειά ακόμα. Με τους 2 πρώτους δεν έχω βρει κάποιο video που να μην παίζει στο κινητό μου. Ο CC player (δωρεάν) είναι και λίγο καλύτερος από τον moli player. Τέλος υπάρχει και αυτός:

https://www.windowsphone.com/en-in/store/app/vlc-for-windows-phone/44fa83f7-a98d-4647-b9d4-c35ed729d0c9

Νομίζω σε κάλυψα... Μόνο με τον cc player παίζω τα πάντα, οι άλλοι είναι για ποικιλία (imho)... Άρα η απάντηση είναι ότι αυτό το κάνουν τα WP.

5)Λάθος:

https://www.windowsphone.com/en-in/store/app/wptorrent/c8ba596f-95ca-4b64-bece-cce498d891d2

Αν και δε βρίσκω το λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο, εκτός κι αν σου αρέσει να φορτίζεις το κινητό καθέ λίγο ή απλά το έγραψες γιατί πίστευες ότι δεν υπάρχει σε wp...

6) ΕΣΥ. Σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι μπορούν... Παρόλα αυτά αυτό είναι το πρώτο (εντελώς υποκειμενικό και απόλυτα εξειδικευμένο) πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις στα WP. Στο android υποθέτω ότι χρειάζεσαι ειδική ROM ή τουλάχιστον root (εκτός εγγύησης δηλαδή)... Άρα δεν είναι feature του λειτουργικού, αλλά custom modification...

7)Κόψε κάτι... :-) Με 30 εφαρμογές και 2-3 παιχνίδια ανοικτά στο backround σε 5-6 ώρες πας για φόρτιση.... Άσε που δεν έχει νόημα.

H δυνατότητα με τις 4 εφαρμογές, που έδειξες παραπάνω είναι του android, του launcher της Samsung ή της ROM που έχεις; Πχ μπορώ να κάνω το ίδιο σε κάποιο android που δεν είναι Samsung ή phablet με την εργοαστασιακή ROM; Αν όχι, τότε το θέμα σου δεν είναι απλά να είναι android, αλλά και Samsung και phablet...

8) Αν το φέρεις ακριβώς στα μέτρα σου, τότε σου γυρίζουν την πλάτη τόσο η Google, όσο και η Samsung. Πρέπει να κάνεις "απατεωνιές" για να έχεις εγγύηση και ότι κι να κάνεις δε μπορείς να ξεφύγεις από την ρουφιανιά της Google. Όσες ROMs και να αλλάξεις οι υπηρεσίες της τρέχουν στο παρασκήνιο...

Modding υπάρχει γι αυτούς που έχουν χρόνο για χάσιμο ή το έχουν χόμπυ, δηλαδή για πάρα πολύ λίγους στατιστικά και δεν είναι προσόν του android, αλλά του ανοικτού λογισμικού.

9) Launchers : όλοι οι δωρεάν ζητάνε τον πατέρα τους και τη μάνα τους από δικαιώματα... Όχι, ευχαριστώ...

Live wallpapers : τα έχω απεγκαταστήσει σε φίλους με android, που απορούσαν γιατί το κινητό τoυς κολλάει απίστευτα (μλάω για κινητά 200€, όχι φτηνά των 100€).

icons : τα tiles είναι πολύ ενδιαφέροντα και δεν τα βαριέσαι όπως τα στατικά icons.

Παρόλα αυτά όλα τα παραπάνω είναι υποκειμενικά και πολλοί προτιμούν τη λειτουργικότητα από την ομορφιά (με επίπτωση στις επιδόσεις και τη μπαταρία).

10) Όχι δε με κάλυψες, γιατί όπως θα διαβάσεις σχεδόν όλα τα παραπάνω γίνονται πλέον στα WP, κάποια είναι εντελώς εξεζητημένα και εντελώς υποκειμενικά. Τα περισσότερα είναι εκτός προδιαγραφών του κατασκευαστή (εκτός εγγύησης).

 

 

Και αν πάθεις κάποια βλάβη (εντός εγγύησης), που να μην μπορείς να ανταλλάξεις δεδομένα μεταξύ PC-smartphone; Τότε τί θα κάνεις; Θα πετάξεις μερικές εκατοντάδες ευρώ;

 

 

Κάνεις τρία βασικά λάθη:

α)θεωρείς ότι το λειτουργικό είναι κάτι στατικό, ενώ είναι κάτι δυναμικό που βελτιώνεται και εξελίσεται με το χρόνο. Έτσι και τα WP άλλαξαν από την 8 στην 8.1. Το ίδιο και οι εφαρμογές τους : αναβαθμίστηκαν, βελτιώθηκαν, εμπλουτίστηκαν.

β) προσπάθησες να τα δουλέψεις ως android και όχι ως ένα διαφορετικό λειτουργικό και πιθανότατα με αρνητική προκατάληψη.

γ) Από το 1020 (κινητό) πήγες σε ένα ειδικό phablet. Λέω είδικό, γιατί κάνει πράγματα που δεν κάνουν άλλα της κατηγορίας του. Η σύγκριση είναι άδικη, όπως καταλαβαίνεις. Στα WP, λόγω μικρής απορρόφησης στην αγορά, δεν υπάρχουν εντελώς εξειδικευμένες λειοτυργίες για phablet.

Κάνω τα περισσότερα από αυτά που κάνεις και ταυτόχρονα έχω και τον έλεγχο του κινητού μου και των δεδομένων μου, ενώ είμαι εντός εγγύησης. Η αλήθεια είναι ότι δε μου αρέσει να παίζω με το κινητό μου, αλλά να το χρησιμοποιώ για δουλειά και σε αυτό με καλύπτει απόλυτα, χωρίς να χάνει και σε multimedia δυνατότητες.

 

Έτη φωτός μπροστά από το android (σχεδόν σε όλους τους τομείς, ειδικά στην ασφάλεια), κακό marketing από την εταιρεία, κακή εγγύηση στην Ελλάδα. Αυτό σε συντομία.

Την εγγύηση ας την αφήσουμε στην άκρη.Όπως έγραψα είναι ενα ρίσκο μονο για samsung κινητά με knox που και παλι υπάρχει τροπος για knox 0x.Δεν είναι στα συν αλλά στα πλην των samsung κινητών.

 

1)Τα tiles τα θεωρώ απαισια.Είναι τόσο μονοτονα και βαρετα και το κακο είναι οτι δεν μπορείς να αλλαξεις τίποτα.Παντα κουτάκια θα βλέπεις στυλ metro των windows 8 που επίσης δεν μου άρεσε.Υποκειμενικό αλλά με τα widgets κανεις πολλα πραγματα παραπανω πολύ πιο εύκολα και όμορφα.

 

2)Δεν συγκρίνετε το ad block με αυτό που γραφείς οτι είναι επισημο.Το ad block μπλοκάρει παντού τις εφαρμογές.Δεν προκειτε να το μπλοκάρει η google όσο και να χτυπιετε.Έχοντας ρουτ η google απλα δεν μπορεί να κανει κατι και να στο επιβάλλει όπως κανει η apple/ms.

 

3)Το cloud δεν είναι λυση ειδικα στην Ελλάδα ακόμα.Εννοώ backup απο saves παιχνιδιων/ρυθμίσεων ολικό backup.Σε αλλο λειτουργικό αυτό δεν γίνετε παρα μονο σε android με root.

 

4)Εδώ με καλυψες εφόσον παιζει οτι παιζει και ο mx player και έχει τις δυνατότητες του.

 

5)Δεν ήξερα οτι υποστηριζουν torrents τα wp οποτεκαι εδώ με καλυψες.

 

6)Το dpi για μένα είναι το σημαντικοτερο αλλιως δεν μπορω να δουλεψω ενα κινητό που τα παντα φαίνονται τεραστια.

 

7)Η παραπανω δυνατότητα είναι της xnote rom και των note.Για αυτό μονο σε note θα ξανά πάω όταν φύγω απο το note 3.Υπαρχουν και third party εφαρμογές για multitasking που δουλεύουν ικανοποιητικά σε ολα τα android με 2+gb ram και καλη cpu.

 

8)Tα google play services είναι απαραίτητο στο android όπως κάτι αντίστοιχο έχει και η ms.Κανεις δεν κρύφτηκε απο κανέναν.Ουτε χρειαζετε εφόσον δεν έχουμε κάτι να κρυψουμε.Μονο κάποιος με feature phone θεωρείτε ασφαλής.

 

9)Υπάρχει δυνατότητα να εχεις οτι εφαρμογή θες και να απενεργοποιησεις τα δικαιώματα που ζητάνε.Σε custom rom αλλά υπάρχει.Οποτε δεν υπάρχει θέμα σε αυτό.

Κανένα live wallpaper δεν με κόλλησε ποτε το κινητό και είναι όσο smooth θα ηταν με στατική εικόνα.Σε <200 ευρώ κινητά πιθανως να τα κολλάει.Είπαμε android και φθηνό δεν πάνε μαζί.Εκεί δίνω μπράβο στην ms για το απλό και λιτό wp.

 

10)Οτι παραπανω και να πούμε μιας και οι 2 γνωρίζουμε το κάθε λειτουργικό που χρησιμοποιούμε αρκετα καλα εφόσον μας καλύπτει 100% πιστεύω οτι η γνωμη δεν θα αλλάξει κανενος ο καθένας έχει αυτό ακριβως που θέλει.

 

a)Όπως εμπλουτιστηκαν τα wp ταυτόχρονα ανεβηκε και το android με τη lolipop.Κανένα σύγχρονο λειτουργικό δεν μένει στάσιμο.

B)Προσπάθησα να το δουλεψω όπως δουλευα ενα android.Αν δεν έχουμε καποιες μεγάλες ευκολίες τοτε γιατί να εχουμε smartphones?

c)Με οτι και να το συγκρινα είναι ενα android vs wp.Σίγουρα τα note είναι ιδιαίτερα κινητά αλλά βαση αυτό κάνω τη συγκριση όχι με το huawei που είχα για πρωτο android.

Μπορεί να μην εχεις πολλες απαιτήσεις για αυτό και σε καλύπτει ενα wp.Εγω το έχω και για δουλεια και για χόμπι και βασικά έχει αντικαταστήσει το laptop.Το laptop ανοίγει μονο για κατεβασμα και τίποτα άλλο.Ενα wp δεν θα μου το προσέφερε αυτό.

 

Γνωρίζω για την ασφάλεια των BB αλλα σε όλα τα αλλά περνούν 0.Εξού και το <1% της παγκόσμιας πίτας των λειτουργικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εγγύηση ας την αφήσουμε στην άκρη.Όπως έγραψα είναι ενα ρίσκο μονο για samsung κινητά με knox που και παλι υπάρχει τροπος για knox 0x.Δεν είναι στα συν αλλά στα πλην των samsung κινητών.

 

1)Τα tiles τα θεωρώ απαισια.Είναι τόσο μονοτονα και βαρετα και το κακο είναι οτι δεν μπορείς να αλλαξεις τίποτα.Παντα κουτάκια θα βλέπεις στυλ metro των windows 8 που επίσης δεν μου άρεσε.Υποκειμενικό αλλά με τα widgets κανεις πολλα πραγματα παραπανω πολύ πιο εύκολα και όμορφα.

 

2)Δεν συγκρίνετε το ad block με αυτό που γραφείς οτι είναι επισημο.Το ad block μπλοκάρει παντού τις εφαρμογές.Δεν προκειτε να το μπλοκάρει η google όσο και να χτυπιετε.Έχοντας ρουτ η google απλα δεν μπορεί να κανει κατι και να στο επιβάλλει όπως κανει η apple/ms.

 

3)Το cloud δεν είναι λυση ειδικα στην Ελλάδα ακόμα.Εννοώ backup απο saves παιχνιδιων/ρυθμίσεων ολικό backup.Σε αλλο λειτουργικό αυτό δεν γίνετε παρα μονο σε android με root.

 

4)Εδώ με καλυψες εφόσον παιζει οτι παιζει και ο mx player και έχει τις δυνατότητες του.

 

5)Δεν ήξερα οτι υποστηριζουν torrents τα wp οποτεκαι εδώ με καλυψες.

 

6)Το dpi για μένα είναι το σημαντικοτερο αλλιως δεν μπορω να δουλεψω ενα κινητό που τα παντα φαίνονται τεραστια.

 

7)Η παραπανω δυνατότητα είναι της xnote rom και των note.Για αυτό μονο σε note θα ξανά πάω όταν φύγω απο το note 3.Υπαρχουν και third party εφαρμογές για multitasking που δουλεύουν ικανοποιητικά σε ολα τα android με 2+gb ram και καλη cpu.

 

8)Tα google play services είναι απαραίτητο στο android όπως κάτι αντίστοιχο έχει και η ms.Κανεις δεν κρύφτηκε απο κανέναν.Ουτε χρειαζετε εφόσον δεν έχουμε κάτι να κρυψουμε.Μονο κάποιος με feature phone θεωρείτε ασφαλής.

 

9)Υπάρχει δυνατότητα να εχεις οτι εφαρμογή θες και να απενεργοποιησεις τα δικαιώματα που ζητάνε.Σε custom rom αλλά υπάρχει.Οποτε δεν υπάρχει θέμα σε αυτό.

Κανένα live wallpaper δεν με κόλλησε ποτε το κινητό και είναι όσο smooth θα ηταν με στατική εικόνα.Σε <200 ευρώ κινητά πιθανως να τα κολλάει.Είπαμε android και φθηνό δεν πάνε μαζί.Εκεί δίνω μπράβο στην ms για το απλό και λιτό wp.

 

10)Οτι παραπανω και να πούμε μιας και οι 2 γνωρίζουμε το κάθε λειτουργικό που χρησιμοποιούμε αρκετα καλα εφόσον μας καλύπτει 100% πιστεύω οτι η γνωμη δεν θα αλλάξει κανενος ο καθένας έχει αυτό ακριβως που θέλει.

 

a)Όπως εμπλουτιστηκαν τα wp ταυτόχρονα ανεβηκε και το android με τη lolipop.Κανένα σύγχρονο λειτουργικό δεν μένει στάσιμο.

B)Προσπάθησα να το δουλεψω όπως δουλευα ενα android.Αν δεν έχουμε καποιες μεγάλες ευκολίες τοτε γιατί να εχουμε smartphones?

c)Με οτι και να το συγκρινα είναι ενα android vs wp.Σίγουρα τα note είναι ιδιαίτερα κινητά αλλά βαση αυτό κάνω τη συγκριση όχι με το huawei που είχα για πρωτο android.

Μπορεί να μην εχεις πολλες απαιτήσεις για αυτό και σε καλύπτει ενα wp.Εγω το έχω και για δουλεια και για χόμπι και βασικά έχει αντικαταστήσει το laptop.Το laptop ανοίγει μονο για κατεβασμα και τίποτα άλλο.Ενα wp δεν θα μου το προσέφερε αυτό.

 

Γνωρίζω για την ασφάλεια των BB αλλα σε όλα τα αλλά περνούν 0.Εξού και το <1% της παγκόσμιας πίτας των λειτουργικών.

Η εγγύηση είναι σημαντική για τον περισσότερο κόσμο. Σου έχω γράψει ήδη 2 φορές ότι δεν είναι θέμα Samsung και Knox : αν πάρεις ένα Lg, του αλλάξεις ROM και εμφανίσει ελάττωμα η USB τί θα κάνεις; Θα έχεις τα "κότσια" να το πας για φτιάξιμο και να απαιτήσεις εγγύηση; Αν δεν έχει πρόβλημα η USB, έχεις τα "κότσια" να στηρίξεις την επιλογή σου και να το πας για επισκευή με custom ROM;

Αν δε σε ενδιαφέρει, προσωπικά η εγγύηση το δέχομαι, αλλά τότε συζητάμε μόνο για σένα και όχι για το android.

1) και μένα δε μου αρέσουν τα widget. Άρα δεν είναι επιχείρημα (ή ελλειψη των WP), αλλά υποκειμενική άποψη.

2) το android είναι δικό της επιβάλει ότι θέλει... Όσο και να χτυπιέσαι. Αν κάτι δε το θέλει, τότε είναι θέμα χρόνου να βρει τρόπο να το καταργήσει. Μην μπερδεύεις το ανοικτό λογισμικό με τη Google. To android γίνεται όλο και πιο κλειστό και μόνο κάποιοι devs στο XDA το κρατάνε ζωντανό σαν ιδέα... Για να δω πως θα πάρουν καινούρια ROM οι κάτοχοι του S6, με το custom SOC της Samsung, όταν αυτή σταματήσει να δίνει αναβαθμίσεις... Και καλά οι δυνατότητες, αλλά τα κενά ασφαλείας του λειτουργικού πως θα τα καλύψεις χωρίς αναβαθμίσεις;

3) Υπάρχει και το WiFi. Αφού γίνεται με root, άρα δε γίνεται ούτε στο android. Αφού γίνεται με Wifi, τότε γίνεται και στα WP.

4)Ok

5)Ok

6) Ένα phablet εννοείς και μάλιστα με pen. Να σε δω να κάνεις το ίδιο στο S4 χωρίς pen... Επίσης με διαφορετική ROM, άρα εκτός εγγύησης.

7)Άρα δεν είναι δυνατότητα του android, αλλά 3rd party.

8)Σε αυτή την περίπτωση υποθέτω ότι στο σπίτι σου δεν έχεις κουρτίνες ή ότι μπορείς να μου δώσεις το κλειδί ή τους κωδικούς από κάθε email και λογαριασμό social media που έχεις... Δε σε πειράζει, αφού δεν έχεις τίποτα να κρύψεις από κανέναν... Δεν είσαι εγκληματίας... Έτσι δεν είναι;...

9)Υπάρχει το θέμα της εγγύησης, της επιλογης σωστής custom, της γνώσης εγκατάστασης κτλ. Πράγματα που γνωρίζουν λίγοι "χομπίστες" και ακόμα λιγότεροι είναι διατεθειμένοι να μάθουν. Οι υπόλοιποι θέλουν κάτι να δουλεύει αξιόπιστα, σωστά και γρήγορα, με το μικρότερο δυνατό κόστος.

10) Άρα δεν έχει νόημα να γράφεις στο παρών θέμα για το πόσο δεν καλύπτουν εσένα τα WP. Άλλους τους καλύπτουν και ενδιαφέρονται να μάθουν για τις νέες κυκλοφορίες τους. Η γνώμη σου (τουλάχιστον από μένα) είναι απόλυτα σεβαστή, αλλά από ένα σημείο και μετά εκτός θέματος. B)

 

α) Γιατί, ανάλογα με τη σοβαρότητα της δουλειάς μας, υπάρχουνσυσκευές που κάνουν κάποιες εργασίες καλύτερα από κάποιες άλλες. Προσωπικά χρησημοποιώ tablet με πλήρη windows 8.1, που κάνουν πολύ καλύτερα τη δουλειά μου από ένα phablet (ακόμα και το Note), το λειτουργικό του δε συγκρίνεται με το android και έχει πλήρη συμβατότητα με τις εφαρμογές της δουλειάς μου (που δεν υπάρχουν σε android). Κανένα κινητό ή phablet δε μπορεί να κάνει καλύτερα κάποια πράγματα από ένα tablet.

c) Σύγκρινες τις δυνατότητες ενός λειτουργικού εκτός των προδιαγραφών λειτουργίας του με επιπλέον εξειδικευμένο software (που δεν αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα του λειτουργικού) και βρίσκεται σε ένα συγκεκριμένο tablet, με τα WP παλαιότερης έκδοσης σε ένα κινητό με 4,5" οθόνη... Σκέψου το...

Αν αντικατέστησε το laptop σου, τότε δεν έχεις πολλές απαιτήσεις από ένα laptop, γιατί αυτό που γράφεις παραδοσιακά δεν μπορεί να γίνει με κανένα κινητό/tablet/phablet για το μέσο χρήστη... Υποθέτω ότι αυτά τα τεράστια post μου τα γράφεις με το εικονικό πληκτρολόγιο του android; :blink:

 

 

Η εμπορική επιτυχία ένός προϊόντος δεν έχει να κάνει με την απόδοση ή την ποιότητα, αλλά με το marketing. Χειρίσου ένα από τα καινούρια BB και θα δεις τί σημαίνει "κάνω τη δουλειά μου με λίγα πατήματα", εύκολα, γρήγορα και με ασφάλεια. Επιπλέον κάνει απίστευτη διαχείριση πόρων... Αλλά είναι oftopic... :X

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...