Προς το περιεχόμενο

eCall. Από τις 31 Μαρτίου 2018 όλα τα νέα οχήματα θα διαθέτουν το σύστημα κλήσης έκτακτης ανάγκης


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο υπερψήφισε ένα νέο μέτρο, με βάση το οποίο όλοι οι κατασκευαστές αυτοκινήτων, θα πρέπει να εγκαταστήσουν στα μοντέλα τους, ανεξάρτητα από τα χαρακτηριστικά, τον κυβισμό ή την τιμή του ένα χαρακτηριστικό κλήσης έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση ατυχήματος.Όλα τα νέα αυτοκίνητα και μικρά φορτηγά από τις 31 Μαρτίου του 2018, θα εξοπλίζονται από το εργοστάσιο με το σύστημα eCall.

 

Το σύστημα eCall, καλεί τις υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης, σε περίπτωση ατυχήματος και όπως καθορίζεται από τους ενσωματωμένους αισθητήρες στο αυτοκίνητο, όπως εκείνοι που ενεργοποιούν τους αερόσακους του οχήματος. Το eCall καλεί στα τηλεφωνικά κέντρα των υπηρεσιών έκτακτης ανάγκης και αυτόματα μεταδίδει βασικά δεδομένα, στα οποία συμπεριλαμβάνονται ο τύπος του αυτοκινήτου, η τοποθεσία και ο χρόνος του ατυχήματος.

 

Οι επιβάτες ή οι μάρτυρες του ατυχήματος θα μπορούν επίσης να ενεργοποιούν το σύστημα κλήσεως έκτακτης ανάγκης eCall χειροκίνητα και πατώντας ένα ειδικό κουμπί που θα βρίσκεται στο αυτοκίνητο. Σύμφωνα με εκτιμήσεις, η εγκατάσταση του eCall θα στοιχίσει στις αυτοκινητοβιομηχανίες περίπου €100 ανά όχημα, αν και οι οδηγοί που θα θελήσουν να το εγκαταστήσουν στα υπάρχοντα οχήματα αναμένεται να πληρώσουν περισσότερα.

 

Σύμφωνα με την Olga Sehnalová (Σοσιαλιστές, Τσεχία) "o στόχος είναι να καταφέρουμε να κάνουμε τα σωστικά συνεργεία πιο αποτελεσματικά με τυποποιημένο τρόπο, ώστε να μειώσουν τον χρόνο άφιξης τους στα έκτακτα περιστατικά. Επομένως, η νέα νομοθεσία είναι απαραίτητη γιατί βασίζεται σε ένα σύστημα αυτόματης ειδοποίησης σε περίπτωση ατυχήματος, το οποίο θα χρησιμοποιεί τον ενιαίο ευρωπαϊκό αριθμό έκτακτης ανάγκης 112, αφαιρεί το εμπόδιο της γλώσσας και λειτουργεί πέρα από τα στενά σύνορα μιας χώρας".

 

Όσο αφορά στα ερωτήματα για τα προσωπικά δεδομένα η Olga Sehnalová δήλωσε: "Από την αρχή δώσαμε ιδιαίτερη προσοχή στην προστασία των δεδομένων. Θέλαμε να κάνουμε ξεκάθαρο ότι αυτό το σύστημα δεν ισοδυναμεί με συνεχή έλεγχο. Η πληροφορία μεταφέρεται μόνο αν συμβεί σοβαρό ατύχημα και ενεργοποιηθούν οι αισθητήρες των αερόσακων. Τότε, αποστέλλεται στις υπηρεσίες διάσωσης ένα τυποποιημένο σύνολο πληροφοριών, που επιλέγεται από κάθε κράτος μέλος. Το δε σύστημα καλεί το αυτοκίνητο προκειμένου να αποφεύγεται η αποστολή σωστικών συνεργείων για μικροατυχήματα".

 

Πέρυσι, στους Ευρωπαϊκούς δρόμους είχαμε 25.700 θανάτους από ατυχήματα και το eCall αναμένεται να μειώσει κατά σχεδόν 40% τον χρόνο άφιξης των σωστικών συνεργείων στον τόπο των ατυχημάτων κοντά στις πόλεις και περίπου κατά 50% στους επαρχιακούς δρόμους. Το σύστημα αναμένεται να βοηθήσει στην διάσωση τουλάχιστον 2500 ανθρώπων τον χρόνο.

 

Link.png Site: Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Επικαιρότητα

Link.png Site: The Verge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο σύστημα παρακολούθησης..

Εγώ αν πάρω καινούρο αμάξι μετά το 2018 θα το πάω στον Λάμπρο να μου το ξηλώσει.

 

Πόσο ακόμη συνομωσιολογία σε αυτή τη χώρα...

To eCall που θα σώσει χιλιάδες ζωές μας φταίει τώρα.

 

Και που;; Σε σχόλια όλων των τεχνολογικών site...

 

Γιατί δε γίνει και το κινητό σου στον Λάμπρο;

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στην συνομωσιολογια κοντεύουμε να περάσουμε και τους Αμερικανούς, βασικά αν το πάρεις αναλογικά βάση πληθυσμού πρέπει να τους έχουμε περάσει και αφήσει και πολύ πίσω!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο ακόμη συνομωσιολογία σε αυτή τη χώρα...

To eCall που θα σώσει χιλιάδες ζωές μας φταίει τώρα.

 

Και που;; Σε σχόλια όλων των τεχνολογικών site...

 

Γιατί δε γίνει και το κινητό σου στον Λάμπρο;

 

Το κινητο μου ειναι απαραιτητο δυστυχως, αλλα τουλαχιστον ξερω οτι οποτε θελω βγαζω τη μπαταρια και τελος.

Με το eCall μπορω να το κανω αυτο? Φυσικα και οχι, το εχουν προβλεψει.

 

Και καλα θα σωσει χιλιαδες ζωες... Για τις ζωες μας νομιζεις νοιαζονται οι εταιριες, οχι οτι θελουν να μας τα παιρνουν και να μας παρακολουθουν.

Απο φιλους και συγγενεις που εχω στην Αμερικη που εχουν εδω και λιγα χρονια εχουν τετοια συστηματα αρκετα αμαξια, οι μισοι πανε και τα ξηλωνουν. Οι αλλοι μισοι παρακολουθουνται απο τις εταιριες και την κυβερνηση.

 

Ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει, εγω για τον εαυτο μου μιλησα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά εδώ πέρα τηλέφωνο τους παίρνεις και κάνουν ώρες για να φτάσουν στον τόπο του τροχαίου.

 

Τι πιθανότητες υπάρχουν να φτάσουν (αν ποτέ φτάσουν) εγκαίρως μετά από μια eCall κλήση..?!

 

Πεταμένα λεφτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητο μου ειναι απαραιτητο δυστυχως, αλλα τουλαχιστον ξερω οτι οποτε θελω βγαζω τη μπαταρια και τελος.

Με το eCall μπορω να το κανω αυτο? Φυσικα και οχι, το εχουν προβλεψει.

 

Και καλα θα σωσει χιλιαδες ζωες... Για τις ζωες μας νομιζεις νοιαζονται οι εταιριες, οχι οτι θελουν να μας τα παιρνουν και να μας παρακολουθουν.

Απο φιλους και συγγενεις που εχω στην Αμερικη που εχουν εδω και λιγα χρονια εχουν τετοια συστηματα αρκετα αμαξια, οι μισοι πανε και τα ξηλωνουν. Οι αλλοι μισοι παρακολουθουνται απο τις εταιριες και την κυβερνηση.

 

Ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει, εγω για τον εαυτο μου μιλησα.

    Γιατι αυτοι που ενδιαφερονται περισσοτερο και διατυμπανιζουν για την ιδιωτικότητα τους ειναι συνηθως αυτοι που πραγματικα κανεις δεν νοιαζεται που πανε και τι κανουν;

 

    Και αμα το κινητο σου δεν εχει αποσπομενη μπαταρια τι κανεις; Η και αυτα ειναι σημεια και τερατα του Εωσφορου που ερχεται;  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω άμα είχα ψευδώνυμο το Νεκρόφιλος θα είχα πρόβλημα για το αν μου παρακολουθούν στο αυτοκίνητο ή όχι...

 

ΥΣ.Ο σχολιασμός του ψευδωνύμου είναι στο ίδιο επίπεδο με το σχολιασμό αν σε παρακολουθούν ή όχι από το εν λόγω σύστημα...μην παρεξηγούμε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο ακόμη συνομωσιολογία σε αυτή τη χώρα...

To eCall που θα σώσει χιλιάδες ζωές μας φταίει τώρα.

 

Και που;; Σε σχόλια όλων των τεχνολογικών site...

 

Γιατί δε γίνει και το κινητό σου στον Λάμπρο;

Σου φαίνεται περίεργο που έχει άτομα τα οποία αμφισβητούν την τεχνολογία σε τεχνολογικά forum;

 

Που περίμενες να την αμφισβητήσουν σε forum μαγειρικής ή κάπου που θα ήταν πιο κοντά στο αντικείμενο;

 

Δεν λέει κάτι παράλογο και οι ανησυχίες είναι φυσιολογικές στις μέρες μας. Άμα ήταν προαιρετικό θα ήταν OK, αλλά υποχρεωτικό; Για ποιο λόγο; Για την "ασφάλεια" μου;

 

Από την άλλη έχεις και τα στανταρ άτομα τα οποία θα πουν τις κλασσικές καραμέλες με "κανείς δεν νοιάζεται για εσένα" κτλ ουσιαστικά άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση και ανάγκη να φέρουν και του υπόλοιπους στο επίπεδο τους για να νιώθουν καλύτερα με την χάλια ζωή τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από την άλλη έχεις και τα στανταρ άτομα τα οποία θα πουν τις κλασσικές καραμέλες με "κανείς δεν νοιάζεται για εσένα" κτλ ουσιαστικά άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση και ανάγκη να φέρουν και του υπόλοιπους στο επίπεδο τους για να νιώθουν καλύτερα με την χάλια ζωή τους.

Απο που δηλαδη βγαζεις αυτο το συμπερασμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο σύστημα παρακολούθησης..

Εγώ αν πάρω καινούρο αμάξι μετά το 2018 θα το πάω στον Λάμπρο να μου το ξηλώσει.

 

"Το σύστημα αναμένεται να βοηθήσει στην διάσωση τουλάχιστον 2500 ανθρώπων τον χρόνο."

 

και εσύ βλέπεις φαντάσματα....

άσε με να μαντέψω, το 9/11 ήταν προιόν μοντάζ εε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη δουλειά δεν είχε η κυβέρνηση πάρα να κάθεται να παρακολουθεί τον καθένα.

Να μου πεις ότι μπορεί να χρησιμοποιηθει για προωθητικους λόγους να το δεχτώ. Θα πας ένα ταξιδάκι και μόλις φτάνεις θα σου έρχονται ενημερώσεις που να φας, που να μείνεις που να πιεις καφέ κλπ.

αλλά για κάτσε, αυτό το κάνουν ήδη τα κινητά μας και αν ήθελαν θα το έκαναν και οι συσκευές gps που οι περισσότεροι έχουμε πλέον.

 

Τέλος δεν είναι χαμηλή αυτοεκτίμηση το να έχεις την αυτογνωσία ότι καμμια κυβέρνηση δεν ενδιαφέρεται ουσιαστικά για το που πηγαίνει Ο καθένας, είναι ρεαλισμός.

και εν τέλει, αν αυτό το σύστημα, πέρα από το να σώζει ζωές, μπορεί στο μέλλον να εντοπίσει και το κλεμμένο αμάξι μου (όπως το σύστημα lojack που υπάρχει εδώ και χρονια) μόνο ευπροσδεκτο ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ καλή η συνωμοσιολογία, σκέφτηκε κανείς όμως πως ένα τέτοιο σύστημα θα βοηθάει και στον εντοπισμό αυτών που χτυπάνε κάποιον πεζό ή κάποιον με μηχανή και τον παρατάνε στην άσφαλτο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, μας παρακολουθούν ήδη πολύ αποτελεσματικά. Ακούς ότι ψάχνουν κάποιον, και τον εντοπίζουν σχεδόν πανευκολα μέσα από κάμερες, κινητά, σταθμούς διοδίων, κάρτες ανάληψης, κλπ.

Δεν το απολαμβάνω καθόλου, αλλά καλούμαι να ζήσω με αυτό το γεγονός.

 

Ή το αποδεχόμαστε, ή γυρνάμε στο χωριό, με τα γαιδουράκια, την τηλεόραση, και τα γραμματα των ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...