Προς το περιεχόμενο

Με την αρχιτεκτονική Zen, η AMD ευελπιστεί να επιστρέψει στις επιτυχίες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, κάνει καλύτερο τον Intel, τα υπόλοιπα είναι μπλα, μπλα μπλα για τον χρήστη...

Γιατί δεν πρόκειται να πάρω cpu που σέρνεται για οποιονδήποτε λόγο. Πληρώνω χρήματα που βγάζω με κόπο και περιμένω σωστά προϊόντα. Απλά και όμορφα. Τα υπόλοιπα στον δικαστή που θα αναλάβει την υπόθεση.

Επειδη λοιπον βγαζεις χρηματα με κοπο (και πολυ ορθα κανεις αλλιως εαν δεν κοπιαζες θασουνα ισως κλεφτης) μην περιμενεις σωστα προιοντα οσο στηριζεις (με τα χρηματα που βγαζεις με κοπο οπως λες επιμενω) τις μουφιες και τις πρακτικες τις Intel και πληρωνεις τα διπλασια για να παρεισ 1?2?3?4? frames παραπανω σε ορισμενα μονο games..

Ο 4770 με τον 4770Κ είναι ίδιοι σε επίδοση και ευχαρίστως να σε πίστευα αν δεν τους είχα δουλέψει και τους 2... :huh:

Η μόνες περιπτωσεις είναι να μην έχεις στήσει σωστά το σύστημα του 4770 ή να έχει γεμίσει malware ή να έχει υποδεέστερα υποσυστήματα κτλ

Δεν έχω καταφέρει να κάνω τον 4770Κ να κολήσει από τότε που τον αγόρασα κάνοντας πολλά πράγματα ταυτόχρονα, οπότε... :-)

Αν είχες διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματά μου θα ζητούσες, ταπεινά, συγνώμη και θα αποχωρούσες ντροπιασμένος, αν είχες λίγο φιλότιμο βέβαια... Από τα πιο άκυρα post που έχω δει.

Είχα αγοράσει AMD (8150, έχω και φωτό παραπάνω) και έχω προτείνει τον 8320 σε αρκετούς φίλους. Από τη σειρά FX θεωρώ τον 8320 ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλή αγορά. Κανένας Intel δε μπορεί να τον ανταγωνιστεί στα χρήματά του. Όμως σε cpu επιδόσεων έχει μείνει πίσω. Τα έχω γράψει και σε προηγούμενα μήνυματα...

Ποιος έχασε τους τρόπους του... :-(

Ghosts+3 transcodes+mysql+sql

 

Στον 4770 στα 4000 request/second στη database barese kokkina kai to Ghosts οδευε προς φουντο.

Στον 8350 χαραλα minimum 9000 requests/second με κατι peak στον θεο (15-16000) και επεζα το Ghosts , epina το φραπεδακι μου ηρεμος ηρεμος και ειχε μεινει και ενα headroom 15% στη cpu. Καποια στιγμη θα τα postaρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη λοιπον βγαζεις χρηματα με κοπο (και πολυ ορθα κανεις αλλιως εαν δεν κοπιαζες θασουνα ισως κλεφτης) μην περιμενεις σωστα προιοντα οσο στηριζεις (με τα χρηματα που βγαζεις με κοπο οπως λες επιμενω) τις μουφιες και τις πρακτικες τις Intel.

Δεν πρόκειται να τα χαρίσω σε κανένα. Για μένα οι 2 εταιρείες είναι το ίδιο. Έχω ζήσει και την AMD στα καλά της (όταν οι Intel ήταν σόμπες). Θυμάμαι ότι αγόρασα τον 3800Χ2 305€ και 2 μήνες μετά βγήκε ο Core2Duo και η τιμή του έπεσε στα 165€, γιατί ο Core2Duο 6300 είχε αντίστοιχες επιδόσεις στα 183€. Θυμάμαι τους FX 57, 60, 62, που κόστιζαν μια περιουσία. Που θέλω να καταλήξω: και οι δύο είναι το ίδιο, όποια είναι μπροστά σε επιδόσεις ανεβάζει τις τιμές. Λογικό, αν σκεφτείς ότι περισσότεροι χρήστες προτιμούν το γρηγορότερο (στην πράξη) και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν γι αυτό.

Τώρα έχω Intel. Δε μου κάνει αίσθηση και ούτε αισθάνομαι περήφανος, απλά κάνω τη δουλειά μου. Αν η AMD φτιαξει κάτι ανταγωνιστικό θα αγοράσω χωρίς δεύτερη σκέψη. Δε δένομαι και ούτε πρόκειται να δεθώ συναισθηματικά με καμία εταιρεία. Τα χρήματά μου θα τα πάρει αυτός που μου προσφέρει περισσότερα στην πράξη και θα καλύψει τις ανάγκες μου. Θέλω high end μηχανήμα και στον τομέα αυτό η AMD είναι πίσω (προς το παρόν).

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να τα χαρίσω σε κανένα. Για μένα οι 2 εταιρείες είναι το ίδιο. Έχω ζήσει και την AMD στα καλά της (όταν οι Intel ήταν σόμπες). Θυμάμαι ότι αγόρασα τον 3800Χ2 305€ και 2 μήνες μετά βγήκε ο Core2Duo και η τιμή του έπεσε στα 165€, γιατί ο Core2Duο 6300 είχε αντίστοιχες επιδόσεις στα 183€. Θυμάμαι τους FX 57, 60, 62, που κόστιζαν μια περιουσία. Που θέλω να καταλήξω: και οι δύο είναι το ίδιο, όποια είναι μπροστά σε επιδόσεις ανεβάζει τις τιμές. Λογικό, αν σκεφτείς ότι περισσότεροι χρήστες προτιμούν το γρηγορότερο (στην πράξη) και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν γι αυτό.

Τώρα έχω Intel. Δε μου κάνει αίσθηση και ούτε αισθάνομαι περήφανος, απλά κάνω τη δουλειά μου. Αν η AMD φτιαξει κάτι ανταγωνιστικό θα αγοράσω χωρίς δεύτερη σκέψη. Δε δένομαι και ούτε πρόκειται να δεθώ συναισθηματικά με καμία εταιρεία. Τα χρήματά μου θα τα πάρει αυτός που μου προσφέρει περισσότερα στην πράξη και θα καλώψει τις ανάγκες μου. Θέλω high end μηχανήμα και στον τομέα αυτό η AMD είναι πίσω (προς το παρόν).

Τωρα μιλας σωστα. Ομως σου ξαναλεω, τι γινεται οταν αυτο που σου παρουσιαζουνε ως καλλιτερο η ως χειροτερο (ακομα και στη πραξη οχι ομως παντα) γινεται με "πλαγιους " τροπους. συνεχιζεις και τους υποστηριζεις οικονομικα?

Εαν το ιδιο προγραμμα φτιαχτει με αλλον compiler και εχεις τις ιδιες επιδοσεις τοσο σε Intel οσο και σε AMD αλλα με διπλασια τιμη στην Intel τι θα προτιμησεις(και δεν ειναι ολα τα προγραμματα σε ICC ελεος )?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μιλας σωστα. Ομως σου ξαναλεω, τι γινεται οταν αυτο που σου παρουσιαζουνε ως καλλιτερο η ως χειροτερο (ακομα και στη πραξη οχι ομως παντα) γινεται με "πλαγιους " τροπους. συνεχιζεις και τους υποστηριζεις οικονομικα?

Ναι. Δε με ενδιαφέρει πώς το κάνουν (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό που γράφεις). Με ενδιαφέρει ότι δουλεύει. Ακούγομαι κυνικός, αλλά έτσι είναι η ζωή: δε μετράει η προσπάθεια αλλά το αποτέλεσμα σε πολλά πράγματα. Αυτά τα γράφω και στα προηγούμενα μηνύματά μου, αρκετά πριν μπεις στη συζήτηση...

 

Εαν το ιδιο προγραμμα φτιαχτει με αλλον compiler και εχεις τις ιδιες επιδοσεις τοσο σε Intel οσο και σε AMD αλλα με διπλασια τιμη στην Intel τι θα προτιμησεις(και δεν ειναι ολα τα προγραμματα σε ICC ελεος )?

Ανάλογα με τη χρήση που θα κάνω. Αν χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα μόνο, στο οποίο Intel - AMD έχουν ίδιες επιδόσεις, τότε το συζητάω. Αλλά επειδή χρησιμοποιώ πολλά προγράμματα στο pc μου η Intel με καλύπτει καλύτερα αυτή τη χρονική περίοδο. Αρκετά από τα προγράμματα της δουλειάς μου έχουν τεράστιες βάσεις δεδομένων και σε συνδυασμό με 2 browser (από καμιά 10αριά καρτέλες ανοικτές ο καθένας), office, acrobat reader και ένα σωρό άλλα δεν έχω δει κανένα κόλλημα. Ο 8150 είχε τα κολληματάκια του με την ίδια χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι τα μπερδευεις. Δεν εχει να κανει με optimization. Η αποφαση της FCC ηταν τουλαχιστον για τον.... Που ειδες την AMD να απαιτει η Intel να κανει optimization? Σε παρακαλω διαβασε πιο προσεχτικα το αρθρο που ανεφερα ολοκληρο. Δεν ειναι optimization. Αυτο που κανει ειναι να ΚΟΒΕΙ τα instruction sets μιας cpu εαν δεν ειναι Intel ακομα και αν η cpu υποστηριζει τα set!

 

Να στο θεσω πιο απλα? Εχεις Intel. Εχω AMD. φτιαχνω μια  εφαρμογη. Η εφαρμογη οταν βλεπει τον Intel σου αρχιζει και "σερνουται" επιτηδες.  Αυτο κανει τον AMD καλιτερο λοιπον?

Εσύ διάβασε καλύτερα το άρθρο ,και δες και τι λέει η ίδια η amd (το άρθρο 2.3 που ανέβασα και πριν,διάβασε το όλο),το ζήτημα αυτό έχει τελειώσει το αργότερο το 2009,παραδέχεται η amd ότι δεν έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο και ότι, αν έγινε κάτι που δεν ήταν σε όφελος της amd,αυτό δεν έγινε εσκεμμένα.

http://www.amd.com/Documents/AMD_Intel_Settlement_Agreement_-_Full.pdf

 

Από το 2009 και μετά έχουν βγει πόσες εκδώσεις compiler;

Τα νέα προγράμματα που βγαίνουν από τους νέους compiler δεν έχουν πλάγιους τρόπους,απλά δεν έχουν optimization για την amd και τίποτα άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...