Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εντυπώσεις από το Microsoft Surface 3 (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 
 

Το περίμενα ότι θα εννοούσες αυτό στο 1:30 περίπου.

Φαντάζομαι δεν έχεις εμπειρία από Windows tablet.

Και μπορώ να υποθέσω και ο τύπος που κάνει το review περνά την περισσότερη ώρα στο Mac.

 

..............

Για να είμαστε ξεκάθαροι,

το μηχάνημα το παίρνει αυτός που θέλει βασικά πράγματα

σε ένα desktop

και οπωσδήποτε παραμένει καλύτερη λύση από mobile OS tablet.

 

Στην windows 8 mode του chrome αυτο σχεδον εξαλειφεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις το θέμα χωρητικότητα, διότι το Surface έχει microsd για να επεκτιείνεις τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης. Συγκεκριμένα αν θες περνάς στη φτηνή 64αρα microsd αρχεία του συστήματος και προγράμματα ή την έχεις και για προσωπικά αρχεία και την αφαιρείς όποτε θες για να βάλεις άλλη.

Και ssd να είχες σε ultrabook, η λογική δεν είναι διαφορετική ούτε τα μεγέθη της χωρητικότητας.

 

Τα 2GB ram στο δικό μου Windows tablet αποδείχθηκαν στην πράξη υπεραρκετά. Πρακτικά ναι αντικαθιστά το laptop για κάποιον που γνωρίζει τα όρια της ισχύος του μηχανήματος. Προσωπικά εγώ σε Atom ανοίγω Photoshop, αν αυτό λέει κάτι.

 

Αν επιτρέπεται, ποιό ακριβό tablet έχεις;

 

Έχω ένα vaio duo 13 .Έχω βάλει μία 128 gb sd card και αποδεικνύεται καλή μόνο για storage και όχι για να τρέχει προγράμματα (αν και έχω τρέξει 2-3 OS με virtual machine).Τα read είναι χαμηλά,και νομίζω το write speed είναι πάρα πολύ χαμηλό για πολλά αρχεία (από MB πέφτει και σε KB).

Για photoshop δεν ξέρω.Όλα τα προγράμματά μου παίζουν μία χαρά.Όμως να μία φορά κάτι eclipse,κάτι matlab κάτι ubuntu σε vm που θέλει 20 gb δεν έχει μείνει ελεύθερος χώρος.

Θα χρειαστώ Low profile usb ή μία πάρα πολύ γρήγορη αλλά ακριβή sd card (κάτι extreme pro και αυτές πάλι δεν ξέρω αν είναι καλές για εκτεταμένη χρήση προγραμμάτων).

 

My point is,δεν μπορείς να πάρεις ένα tablet όπως το surface 3 ως laptop replacement και να μην ξοδέψεις καμια 100 ευρώ για τα απαραίτητα accessories,σωστά;

 

Τέλος μιας και που το αναφέραμε,καμιά καλή λύση για να αυξήσω το χώρο μου σε tablet για προγράμματα υπάρχει;Το tablet έχει usb 3 ports,και sd host τύπου U-I .Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ασφάλεια πώς πάνε αυτα?γιατι έλεγε η ms ότι καταπολέμησε το πρόβλημα ιούς!

τι δουλειά έχει το κάθε ένα προϊόν με τους ιούς

με όλα τα λειτουργικά υπάρχει κάποιο θέμα κατά καιρούς

Υ.Γ.μπαίνετε σε χριστιανικά site για να μην κολλάτε τίποτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>surface 3 ή surface pro 3 με i<em>3</em>? γνωρίζει κανείς τις επίδοσεις τους? </p>

Το Surface 3 εχει το 80% των επιδόσεων του Pro 3 i3 σύμφωνα με την MS.

Περιςςοτερο θα έλεγα ειναι αν προτιμάς 10.8 ίντσες η 12 ίντσες.

Το καθε ένα εχει τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του.

Το Pro 3 ειναι πιο laptop replacement ενώ το Surface 3 ειναι πιο tablet προταςη.

Επιςης το Pro 3 i3 εχει SSD(64gb) ενώ το Surface 3 εχει eMMS flash αποθηκευτικό χωρο(64/128gb)

Το Pro 3 εχει μαγνητική φόρτιση,ενώ το Surface 3 κλασική μεςω micro USB.

Επιςης στο Pro 3 περιλαμβανεται η γραφίδα στην συςκευαςια ενώ στο Surface 3 το αγοράζεις extra 50 ευρω.

Και στα 2 extra το type cover(πληκτρολόγιο)

 

Τα βάζεις κάτω και κρίνεις με βαςη τι ανάγκες θες να καλύψεις.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Διαθέσιμο απο 5 Μαΐου στην Αγγλία και απο 7 Μαΐου στην υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες μεςα απο καταστήματα λιανικής και ms store τα οποία στέλνουν κανονικά στην Ελλάδα.

Εδω ένα αρκετά περιεκτικό review

http://www.notebookcheck.net/Microsoft-Surface-3-Tablet-First-Impressions.141116.0.html

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα δείτε τις επιδόσεις

 

από ότι φαίνεται στο video έχει και lag.

Μήπως είχε καποιο θέμα το συγκεκριμένο μηχάνημα που δοκιμαζε, γιατί ακόμη και στο Youtube έχανε frames...δεν έχω δει λαγκ στο t100 μου που είναι υποδεέστερο σε specs...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιμπιμένες τιμές, τουλάχιστον βρίσκεται στον σωστό δρόμο η ms.

 

Δεν υπάρχει δικαιολογία πλέον για κάποιον να αποφύγει τα surface tablets. Ένα ολοκληρωμένο tablets με όλα τα fuctionalities ενός pc. 

 

Μόνο η MS ξέρει γιατί επιμένει σε μια αγορά που όχι μόνο τα tablet μειώνονται αλλά φέτος είδαμε και 6% πτώση στα 2σε1. Οσον αφορά τα Surface οι πωλήσεις τους είναι λιγότερες και από την LG που είναι ουραγός στις πωλήσεις των tablet από τους επώνυμους κατασκευαστές. H IDC δεν αναφέρει καν την Microsoft στην λίστα με τους κατασκευαστές... την βάζει στην κατηγορία με τους others.

http://www.insomnia.gr/topic/565270-το-ipad-της-apple-γίνεται-5-ετών/?p=53975675

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλά γενικά αυτό που επαναλαμβάνεται στο βίντεο, είναι ότι το μηχάνημα τα πάει αρκετά καλά 

Εδώ τρέχει και photosohop.

 

Για να είμαστε ξεκάθαροι,

το μηχάνημα το παίρνει αυτός που θέλει βασικά πράγματα

σε ένα desktop

και οπωσδήποτε παραμένει καλύτερη λύση από mobile OS tablet.

 

Ναι αυτό είπα και εγώ, ότι είναι για πολύ βασικά πράγματα, ένταξη τρέχει photoshop αλλά το θέμα είναι πως το τρέχει.. όπως είπε στο video όταν προσθέσεις layers και αρχίσεις και τα εφέ τότε άστα..

Για office και βασικό σερφαρισμα είναι οκ.

Όποιος θέλει οπωσδήποτε να αγοράσει surface καλύτερα να πάει προς το pro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lag σε ποιό σημείο φαίνεται στο βίντεο;

Παρακολούθησα το βίντεο.

Στο σημείο με το splitscreen και στην επεξεργασία βίντεο και λίγο σε ένα σημείο που δείχνει βίντεο απο youtube τέλος ενα μικρό και στιγμιαίο  framedrop στο minecraft

 

-----------------------

 

Τέλος όταν τα περισσότερα μηνύματα ασχολούντε με το άλλο βίντεο και όχι με το κυρίως της παρουσίασης καταλαβαίνεις πολλά... τουλάχιστον υπάρχει βελτίωση δεν τρέμει η κάμερα σαν να υπάρχει συζμός όπως στο θέμα με το iwatch άρα πάμε καλά μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραμένει πανάκριβο και έχω ένα ταμπλετάκι τοσίμποα 8άρι που τρέχει καλύτερα από τα 2 προηγούμενα surface...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τύπος λέει multiple chrome tabs στο video. Είναι θέμα του προγράμματος και όχι του μηχανήματος. Ο chrome για touch devices είναι για κλάματα. Είτε τον τρέχεις σε desktop version είτε σε modern ui κολλάει παντού στο scroll. Ο exprorer από την άλλη πάει αέρας

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραμένει πανάκριβο και έχω ένα ταμπλετάκι τοσίμποα 8άρι που τρέχει καλύτερα από τα 2 προηγούμενα surface...

Ε...δε νομιζω!

Το surface pro που εχω εγω τρεχει μη σου πω καλυτερα και απο τα περισσοτερα Laptop που εχω πιασει στα χερια μου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p><strong>ο τύπος λέει multiple chrome tabs στο video. Είναι θέμα του προγράμματος και όχι του μηχανήματος. Ο chrome για touch devices είναι για κλάματα. Είτε τον τρέχεις σε desktop version είτε σε modern ui κολλάει παντού στο scroll. Ο exprorer από την άλλη πάει αέρας</strong></p>

Γνωστό το θέμα με πολλούς reviewers του εξωτερικού που δεν έχουν δουλέψει windows tablet γενικότερα και ειδικότερα που δεν ξέρουν την τυφλά τους για εφαρμογές και προγράμματα που ειναι touch optimized.

Ειναι γνωστό οτι chrome/Firefox πέρα οτι ειναι battery hanger εφαρμογές ειναι και άθλια η εμπειρία χρήσης γενικότερα για touch mode.

 

Η ο άλλος επειδή ειναι δημοσιογράφος και θέλει την μέγιστη εμπειρία χρήσης κατα την πληκτρολόγηση,νομίζει οτι όλος ο υπόλοιπος κοςμος γράφει 200 κείμενα την ημέρα.

Και επειδή δεν κανει για αυτους το χαρακτηρίζουν άχρηστο η "λίγο"κοιτάζοντας και κρίνοντας μονο απο την πάρτη της και την δικιά τους αυςτηρα οπτική γωνία και των δικών τους αναγκών ξεχνώντας οτι υπάρχουν και εκατομμύρια διαφορετικές ανάγκες και κριτήρια αγοράς ανάμεσα στους εκατομμύριο δυνητικά υποψήφιους καταναλωτές.

 

Το Surface 3 ειναι απλά ενα πιο light Pro 3 και απευθύνεται σε συγκεκριμένη κατηγορία καταναλωτών που ξέρουν τι θέλουν και τι ανάγκες να καλύψουν για αυτο.

Το προιον αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για όλους τοςο απλά και η ιδια η MS εχει τονίσει οτι οποίος εργάζεται σε πιο απαιτητικές εργασίες καλύτερα να προτιμήσει το Pro 3.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι αλλά αυτά τα bezel δεν χωνεύονται εν έτη 2015... Χοντροκομένο και τεράστια bezel. Σαν το πρώτο prototype του Ipad είναι :)

δέν είναι smartphone, τα bezels εδώ χρειάζονται, θα ήθελα όμως αφού υπάρχουν να τα εκμεταλεύονται οι κατασκευαστές με έξυπνο τρόπο ώστε να προστατεύουν κιόλας την οθόνη σε ενδεχόμενη πτώση. (Παθών)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...