Προς το περιεχόμενο

Δύο ναυαρχίδες ετοιμάζει η Microsoft στην σειρά Lumia, τις Cityman και Talkman


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το ποιος ειναι χαζουλης φαινεται απο το ποιος γραφει ανακριβειες για να υποστηριξει κατι που δεν ισχυει...

Δεν πειραζει, την επομενη φορα.

 

Μερικοι ασχετοι ελεγαν για microsoft κινητο, οχι για nokia.

Το nokia 1020 και το το nokia 808 εχουν εξαιρετικη καμερα(ισως οριακα καλυτερη σε picture quality απο του s6), αν κ υστερουν λιγο σε ταχυτητα καμερας(ακομα και το ποση ωρα κανει να ανοιξει η εφαρμογη), οποτε μπορει να χασεις μερικες φωτογραφιες/καδρα.

Xωρια που το burst mode ειναι αρκετα αργο.

 

Και οταν το pcture quality ειναι τοσο κοντα, αρχιζουν να μετρανε και αλλα χαρακτηριστικα....

Μόλις τα πιάσεις στα χέρια σου και τα δυο κινητά θα μπορείς να συγκρίνεις της κάμερες Χαχανουλη.

Μέχρι τότε.. μοκο bro

Μην λεμε ανακριβειες.

Το nokia lumia 1020 βγηκε Ιουλιο του 2013 (σκεψου ποσο πιο πριν σχεδιαζοταν), ενω η προσφορα για αγορα της nokia απο την Microsoft εγινε τον Σεπτεμβριο του 2013 και ολοκληρωθηκε το 2014.

 

Ουπς!

Το ίδιο team που έφτιαξε το 1020 είναι στην MS δεν άλλαξε κάτι. F Christ δλδ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο έλεγαν και για τα 7.8 και για τα 8 και για τα 8.1.Για να δουμε με τα 10.

Ασφάλεια - Ταχύτητα - Αναβαθμίσεις

Όσο τα έχουμε αυτά και στο ποσοστό που είναι τώρα αν μείνουν ποσώς με ενδιαφέρει, γιατί είναι ακριβώς αυτό που χρειαζόμαστε κάποιοι. Το γρηγορότερο λογισμικό εκεί έξω.

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τα πιάσεις στα χέρια σου και τα δυο κινητά θα μπορείς να συγκρίνεις της κάμερες Χαχανουλη.

Μέχρι τότε.. μοκο bro

Το ίδιο team που έφτιαξε το 1020 είναι στην MS δεν άλλαξε κάτι. F Christ δλδ

Καταλαβαινω οτι λογω των συνεχων ανακριβειων που λες, χρειαζεται να χρησιμοποιεις τετοια γλωσσα για να τις καλυψεις.

 

Καλη συνεχεια στα ψεμματα σου bro.

 

Y.Γ.: Το 1020 δεν εμεινε για πολλη ωρα στα χερια μου λογω αργης καμερας και αδυναμιας να τραβηξει αξιολογες φωτογραφιες σε burst mode, πχ σε αλμα σε σκι. Η ποιοτητα τους ηταν πολυ μετρια(χαμηλωνει την ποιοτητα για να τραβηξει σε burst). 

Ειναι ομως λογικο για καποιο fanboy να νομιζει οτι η καμερα του 1020 ειναι γρηγορη απο την στιγμη που δεν εχει δουλεψει πολυ την καμερα πχ του s6.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω οτι λογω των συνεχων ανακριβειων που λες, χρειαζεται να χρησιμοποιεις τετοια γλωσσα για να τις καλυψεις.

 

Καλη συνεχεια στα ψεμματα σου bro.

 

Y.Γ.: Το 1020 δεν εμεινε για πολλη ωρα στα χερια μου λογω αργης καμερας και αδυναμιας να τραβηξει αξιολογες φωτογραφιες σε burst mode, πχ σε αλμα σε σκι. Η ποιοτητα τους ηταν πολυ μετρια(χαμηλωνει την ποιοτητα για να τραβηξει σε burst). 

Ειναι ομως λογικο για καποιο fanboy να νομιζει οτι η καμερα του 1020 ειναι γρηγορη απο την στιγμη που δεν εχει δουλεψει πολυ την καμερα πχ του s6.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο ασχολείσαι με φωτογραφία (που μάλλον δεν) μάλλον δεν ξέρουν κάτι που λέγεται μέγεθος αισθητήρα, φακός, ταχύτητα κλείστρου. Στο 930 (πόσο μάλλον στο 1020) ρυθμίζονται όλα + ότι έχεις το RAW αρχείο για να φτιάξεις την φώτο ακόμα καλύτερη (χώρις να την επεξεργάζεται το πρόγραμμα του S6 που την κάνει τελείως ψεύτικη και σαν πίνακα ζωγραφικής). Εξαιρετική φωτογραφική ναι, αλλά είπαμε. Τι να πεί και το Panasonic μετά (αν το ξέρεις.. ;) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο ασχολείσαι με φωτογραφία (που μάλλον δεν) μάλλον δεν ξέρουν κάτι που λέγεται μέγεθος αισθητήρα, φακός, ταχύτητα κλείστρου. Στο 930 (πόσο μάλλον στο 1020) ρυθμίζονται όλα + ότι έχεις το RAW αρχείο για να φτιάξεις την φώτο ακόμα καλύτερη (χώρις να την επεξεργάζεται το πρόγραμμα του S6 που την κάνει τελείως ψεύτικη και σαν πίνακα ζωγραφικής). Εξαιρετική φωτογραφική ναι, αλλά είπαμε. Τι να πεί και το Panasonic μετά (αν το ξέρεις.. ;) )

Εχεις χρησιμοποιησει το nokia 1020 και εχεις χρησιμοποιησει το s6 ή το iphone 6?

Δεν μιλαω για ταχυτητα κλειστρου κλπ, αλλα για το ποσο γρηγορα ξεκιναει η εφαρμογη της καμερας στο 1020. Kανει αρκετη ωρα και ετσι μπορεις να χασεις μερικες φωτογραφιες/καδρα.

Πχ εδω φαινεται η καθυστερηση(που εχει βελτιωθει καπως στις νεες εκδοσεις) στο 1020, που ειναι το μικρο , ασπρο κινητο:

 

Εχεις βγαλει ποτε φωτογραφιες σε burst mode με το 1020 και με το s6/iphone 6? Το 1020 ριχνει την αναλυση για να μπορεσει να βγαλει γρηγορο burst.

 

Για slow motion video της προκοπης ουτε λογος. 

 

Για αυτο λεμε οτι οταν το picture quality ειναι τοσο κοντα(μεταξυ nokia 808, lumia 1020, galaxy s6, iphone 6+), αρχιζουν να μετρανε και αλλα χαρακτηριστικα της καμερας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις χρησιμοποιησει το nokia 1020 και εχεις χρησιμοποιησει το s6 ή το iphone 6?

Δεν μιλαω για ταχυτητα κλειστρου κλπ, αλλα για το ποσο γρηγορα ξεκιναει η εφαρμογη της καμερας στο 1020. Kανει αρκετη ωρα και ετσι μπορεις να χασεις μερικες φωτογραφιες/καδρα.

Πχ εδω φαινεται η καθυστερηση(που εχει βελτιωθει καπως στις νεες εκδοσεις) στο 1020, που ειναι το μικρο , ασπρο κινητο:

 

Εχεις βγαλει ποτε φωτογραφιες σε burst mode με το 1020 και με το s6/iphone 6? Το 1020 ριχνει την αναλυση για να μπορεσει να βγαλει γρηγορο burst.

 

Για slow motion video της προκοπης ουτε λογος.

 

Για αυτο λεμε οτι οταν το picture quality ειναι τοσο κοντα(μεταξυ nokia 808, lumia 1020, galaxy s6, iphone 6+), αρχιζουν να μετρανε και αλλα χαρακτηριστικα της καμερας...

Στις μπάλες μου.. του basket το burst mode και οι λειπες πίπες.. της ειρήνης.

 

Δεν με νοιάζει η ταχύτητα της εφαρμογής. Γιατί δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσεις την συγκεκριμένη εφαρμογή ξέρεις.. Υπάρχει το ProShot και άλλες τόσες που ανοίγουν αμέσως στο 1020.

 

Και σου ξαναλέω... Βγάλε μια νυχτερινή φωτο και με τα δυο και μετα ρίξε μια φάπα στον εαυτό σου για να τιμωρηθείς για της ανοησίες σου μικρέ νεανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις μπάλες μου.. του basket το burst mode και οι λειπες πίπες.. της ειρήνης.

 

Δεν με νοιάζει η ταχύτητα της εφαρμογής. Γιατί δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσεις την συγκεκριμένη εφαρμογή ξέρεις.. Υπάρχει το ProShot και άλλες τόσες που ανοίγουν αμέσως στο 1020.

 

Και σου ξαναλέω... Βγάλε μια νυχτερινή φωτο και με τα δυο και μετα ρίξε μια φάπα στον εαυτό σου για να τιμωρηθείς για της ανοησίες σου μικρέ νεανία

Βλεπω συνεχιζεις να λες ανακριβειες και για αυτο χρειαζεται να χρησιμοποιεις τετοια γλωσσα για να τις καλυψεις. 

 

Eντωμεταξυ εχεις συνηθισει σε κατι αργο και εχεις συνηθισει να χανεις φωτογραφιες, που σου φαινεται οτι το proshot ανοιγει αμεσως. Σκεψου να πιασεις κανα s6/iphone 6 και δεις τις σημαινει να ανοιγει αμεσως η φωτογραφικη και ετσι να μην χανεις φωτογραφιες.. Επισης, το proshot δεν αγοιγει απο την lockscreen οποτε χανεις σιγουρα μια φωτογραφια που θελεις να βγαλεις αμεσα, λογω της καθυστηρησης να ανοιξει η default εφαρμογη που ειπες οτι ειναι αργη.

 

Δεν μιλαμε καν βεβαια στην περιπτωση που θελεις να βγαλεις και 2η φωτο αμεσα, κατι σχεδον αδυνατο με το proshot που καθυστερει αισθητα να αποθηκευσει(πρεπει να περιμενεις 2 δευτερολεπτα) κλπ. 

 

Καλη συνεχεια στα ψεμματα σου.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω συνεχιζεις να λες ανακριβιειες και για αυτο χρειαζεται να χρησιμοποιεις τετοια γλωσσα για να τις καλυψεις. 

 

Eντωμεταξυ εχεις συνηθισει σε κατι αργο και εχεις συνηθισει να χανεις φωτογραφιες, που σου φαινεται οτι το proshot ανοιγει αμεσως. Σκεψου να πιασεις κανα s6/iphone 6 και δεις τις σημαινει να ανοιγει αμεσως η φωτογραφικη και ετσι αν μην χανεις φωτογραφιες.. Επισης, το proshot δεν αγοιγει απο την lockscreen οποτε χανεις σιγουρα μια φωτογραφια που θελεις να βγαλεις αμεσα, λογω της καθυστηρησης να ανοιξει η default εφαρμογη που ειπες οτι ειναι αργη.

 

Δεν μιλαμε καν βεβαια στην περιπτωση που θελεις να βγαλεις και 2η φωτο αμεσα, κατι σχεδον αδυνατο με το proshot που καθυστερει αισθητα να αποθηκευσει(πρεπει να περιμενεις 2 δευτερολεπτα) κλπ. 

 

Καλη συνεχεια στα ψεμματα σου.

 

Βασικά εγώ σου έγραψα για το 930 που βγάζει σφαίρα σε burst mode. Δεν ξέρω γιατί μου λες για το 1020 που ακόμα και έτσι βγάζει καλύτερες φωτογραφίες απο το S6 (για iphone6 δεν μιλάμε καν). Για κινητό είναι φοβερή για να βγάλεις μια φωτο σφαίρα. δεν λέει κανείς το αντίθετο. Αλλά δεν είναι το καλύτερο όμως, και να με συγχωρείς που θέλουμε να βγάζουμε 5-6 ποιοτικές, και όχι 15 θολές. ;) Πάντως βρες μου ένα με 930. Και να δεν βρείς πες μου εμένα να σου στείλω μια απο προχθες με την πανσέλινο βραδάκι χωρίς hdr να δούμε ποιος θα στηρίζεται σε ψέμματα.

 

A! και που είσαι.. Όταν θα λες για picture quality θα μετράς και βάθος πεδίου (ανύπαρκτο σε iphone6, σε S6 κάτι γίνεται αλλά με τη μεγάλη βοήθεια του hdr που τονίζει τις λεπτομέρεις), απεικόνιση χρωμάτων, φωτεινότητα (οπτικά μέρη του φακού). Σε τίποτα απο αυτά δεν είναι καλύτερο το S6. Και ειδικά τώρα που διέρευσε ότι η samsung τους δούλεψε όλους ψιλο γαζί και έβγαλε μόνο τα πρώτα κινητά με αισθητήρα sony και μετά έβαλε τον μούφα τον δικό της. Οπότε καλό θα ήταν να ενημερωθείς λίγο παραπάνω απο το youtube (επαναλαμβάνω 930 και όχι 1020), πριν πείς κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ σου έγραψα για το 930 που βγάζει σφαίρα σε burst mode. Δεν ξέρω γιατί μου λες για το 1020 που ακόμα και έτσι βγάζει καλύτερες φωτογραφίες απο το S6 (για iphone6 δεν μιλάμε καν). Για κινητό είναι φοβερή για να βγάλεις μια φωτο σφαίρα. δεν λέει κανείς το αντίθετο. Αλλά δεν είναι το καλύτερο όμως, και να με συγχωρείς που θέλουμε να βγάζουμε 5-6 ποιοτικές, και όχι 15 θολές. ;) Πάντως βρες μου ένα με 930. Και να δεν βρείς πες μου εμένα να σου στείλω μια απο προχθες με την πανσέλινο βραδάκι χωρίς hdr να δούμε ποιος θα στηρίζεται σε ψέμματα.

 

A! και που είσαι.. Όταν θα λες για picture quality θα μετράς και βάθος πεδίου (ανύπαρκτο σε iphone6, σε S6 κάτι γίνεται αλλά με τη μεγάλη βοήθεια του hdr που τονίζει τις λεπτομέρεις), απεικόνιση χρωμάτων, φωτεινότητα (οπτικά μέρη του φακού). Σε τίποτα απο αυτά δεν είναι καλύτερο το S6. Και ειδικά τώρα που διέρευσε ότι η samsung τους δούλεψε όλους ψιλο γαζί και έβγαλε μόνο τα πρώτα κινητά με αισθητήρα sony και μετά έβαλε τον μούφα τον δικό της. Οπότε καλό θα ήταν να ενημερωθείς λίγο παραπάνω απο το youtube (επαναλαμβάνω 930 και όχι 1020), πριν πείς κάτι.

Oσο θυμαμαι για το 930, και αυτο σε burst mode εριχνε αισθητα την ποιοτητα.

 

Μπορει να εχει αλλαξει, διορθωσε με αν κανω λαθος.

 

Τουλαχιστον συμφωνεις οτι το 1020 αργει πολυ να ανοιξει η φωτογραφικη και ετσι χανεις φωτογραφιες.

Γιατι οπως ειπωθηκε: οταν το picture quality ειναι τοσο κοντα, αρχιζουν να μετρανε και αλλα χαρακτηριστικα της καμερας... 

 

Tελος, προσπαθησε οταν απαντας να κανεις quote το σχετικο κειμενο, οχι πχ κειμενο που ηταν απο διαλογο (τροπος του λεγειν διαλογος οταν μιλαμε για fanboy που λεει ψεμματα) με αλλο ατομο, γιατι διαφορετικα μπερδευομαστε και οι 2 μας.

Ενδεικτικα του μπερδεματος, γραφεις:

 

Βασικά εγώ σου έγραψα για το 930 που βγάζει σφαίρα σε burst mode.

Ποτε εγραψες οτι το "930 βγαζει σφαιρα σε burst mode"; Θελεις να κανεις quote αυτο το κομματι που το εγραψες;

 

Για να μην μπερδευομαστε λοιπον, βολικο θα ηταν να μην χρησιμοποιεις ασχετα quote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσο θυμαμαι για το 930, και αυτο σε burst mode εριχνε αισθητα την ποιοτητα.

 

Μπορει να εχει αλλαξει, διορθωσε με αν κανω λαθος.

 

Τουλαχιστον συμφωνεις οτι το 1020 αργει πολυ να ανοιξει η φωτογραφικη και ετσι χανεις φωτογραφιες.

Γιατι οπως ειπωθηκε: οταν το picture quality ειναι τοσο κοντα, αρχιζουν να μετρανε και αλλα χαρακτηριστικα της καμερας... 

 

Tελος, προσπαθησε οταν απαντας να κανεις quote το σχετικο κειμενο, οχι πχ κειμενο που ηταν απο διαλογο (τροπος του λεγειν διαλογος οταν μιλαμε για fanboy που λεει ψεμματα) με αλλο ατομο, γιατι διαφορετικα μπερδευομαστε και οι 2 μας.

 

Φυσικά και συμφωνώ ότι αργεί πολύ (έχει την παλιά έκδοση της lumia camera), και είναι απο τα μειονεκτήματα του, αλλά το καλύπτει με το γεγονός ότι βγάζει αισθητά καλύτερες φωτογραφίες απο τα υπόλοιπα. Το 930 βγάζει λίγο καλύτερες φωτογραφίες απο το S6 και έχει και το πλεονέκτημα ότι βγάζει και τα RAW αρχεία για να τα επεξεργαστείς όπως εσύ γουστάρεις. Πάντως συμφωνώ ότι θες ταχύτητα για κινητό, παρ' όλαυτα θες και ποιότητα και 6/10 φορές το S6 δεν βγάζει την απαιτούμενη γιατί το HW δεν είναι τόσο καλό όσο το software. ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επόμενη φορά να ξεκαθαρίζει ο καθένας τί εννοεί με το "καλύτερη κάμερα" για να μην μπερδεύεστε. Στα reviews των φωτογραφικών μηχανών, το image quality είναι μόνο ένα από τα πολλά χαρακτηριστικά που εξετάζονται και βαθμολογούνται. Οπότε, το να λέει ο ένας ότι το δικό του κινητό έχει καταπληκτική image quality και να απαντάει ο άλλος ότι το δικό του έχει εξαιρετικό performance, δεν οδηγεί πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποτε εγραψες οτι το "930 βγαζει σφαιρα σε burst mode"; Θελεις να κανεις quote αυτο το κομματι που το εγραψες;

 

Για να μην μπερδευομαστε λοιπον, βολικο θα ηταν να μην χρησιμοποιεις ασχετα quote.

 

Ας βάλω λοιπόν ένα "και" ανάμεσα στο "σφαίρα" και στο "burst". Όπως είπες και εσύ παραπάνω:

 

Βλεπω συνεχιζεις να λες ανακριβειες και για αυτο χρειαζεται να χρησιμοποιεις τετοια γλωσσα για να τις καλυψεις. 

 

Καταλαβαίνεις πολύ καλά τι ήθελα να πω. Ήσουν απόλυτος στο πρώτο σου μήνυμα σχετικά με το πιο είναι καλύτερο κινητό, για φωτογραφίες. Δεν είναι το S6, που έχω δουλέψει για λίγο. Υπάρχουν και άλλα, όπως είπα παραπάνω, όπως το panasonic lumix (android). Μεταξύ αυτών το 1020, και το 930, αλλά και κάποια κινέζικα. Καλώς ή κακώς πολλά πράγματα παίζουν ρόλο σε μια φωτογραφία, για αυτό (όπως νουθετείς εσύ εμένα) την επόμενη φορά να αναφέρεσαι στα προσωπικά σου γούστα.

 

Υγ. Πάντως το 930 βγάζει burst mode χώρις ρίχνει την ποιότητα, η οποία παραμένει στα 5mpx (η μικρή) και στα 16 (η μεγάλη). Μάλλον έχεις μείνει κολλημένος στο παρελθόν που δεν ήταν αναβαθμισμένος ο αλγόριθμος. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...