Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

χρησιμοποιώ espresso της lavazza με αναλογίες 40% Arabica, 60% Robusta..

Τι είναι αυτές οι αναλογίες? ο καφές σάν γέυση είναι καλός απλά είναι λίγο αραιός..

Θα μου πείτε τώρα γιατί τα σκαλίζω αφού είναι καλός ο καφές μου?τα σκαλίζω γιατί εδώ και 10 μέρες δέν τον πολυχρισιμοποιησηα και ο καφές ξεράθηκε και έχει μία γευση πολύ περίεργη πικρόξινη χάλια..και τον πέταξα και λέω να αλλάξω μάρκα..

Υπάρχει μηχανή μύλος κτλ κτλ..

Ειναι θέμα γούστων οπότε ακούω γνώμες..

Εμένα πχ μου αρέσει πολύ του μικέλ ο καφές..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σου αρέσει ο καφές του μικέλ, τότε δεν σου αρέσει ο καφές, το γάλα σου αρέσει.

είπαμε..γούστα είναι αυτά.. :-D

τι προτιμάς δέν μας είπες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει απο καφεκοπτειο που ο καφες ειναι σε κοκκους και κοβει εκεινη την στιγμη οσο θελω απο 100γρ. και πανω εκτος απο τον Illy που ξαφνικα αλλαξε γνωμη και κοβει μονο ανοιγοντας ολοκληρο κουτι των 250γρ.

 

Illy:Γλυκοπιοτος με απαλη γευση αλλα ακριβος για την ποιοτητα του.10€/250γρ=40€/Kg

 

Hausbrand:Πιο βαρυς με σχετικα εντονη γευση.Ωραιος καφες.27-30€/Kg

 

Buondi:Ωραια γευση και αρωμα αλλα μονο για espresso(ζεστο).Για freddo δεν κανει,γινεται νερουλος οσο καφε και να βαλεις.7-8 €τα 250γρ.=28-32€/Kg

 

Portioli:Χαλια,σαν χαλασμενος.27€/Kg.

 

Lamborgini:Πολυ γεματο σωμα,η καφετιερα δεν μπορουσε να ανταπεξελθει.Δεν υπηρχε σχεδον καθολου ροη του καφε.Δυνατος καφες.Χρειαζεται δυνατη μηχανη η να ειναι πιο χοντροκομμενος ο καφες.Τον αγορασα αλεσμενο σε κουτι των 250γρ. 10€.-(40€/Kg).

 

Lavazza χρυσος:Μαπα

 

Lavazza μπλε:Ωραιος,παρομοιος με τον μαυρο Lavazza,μαλλον καλυτερος για espresso.

 

Μετα απο αυτες τις δοκιμες και αφου ο portioli(κομμενος 100 γρ.), ο Lavazza ο χρυσος(συσκευασμενος 250γρ.) και ο Lamborgini πεταχτηκαν,κατεληξα στον:

 

Lavazza μαυρος:4,80€/250γρ συσκευασμενος(Σουπερ Μαρκετ)Σε αυτον εχω καταληξει που εχει ωραια γευση και ειναι σχετικα ελαφρυς χωρις να πειραζει το στομαχι.Ειναι ο φθηνοτερος απο ολους τους παραπανω.Τον εχει και το καφεκοπτειο αλλα δεν θυμαμαι αν εκτος απο τον μπλε εχει και τον μαυρο Lavazza που πινω.

 

Δεν εψαξα σε κανεναν απο αυτους τους καφεδες ποσοσα Arabica και Robusta.Μονο για τον Lavazza τον μαυρο θυμαμαι οτι ειναι 100% Arabica.Γιατι στον χυμα καφε που ειναι σε κοκκους το γραφει μαλλον πανω στο σακι.

 

Ο καφες μια χαρα διατηρειται σε κουτι espresso(πχ Illy) για περιπου 2 εβδομαδες.Δεν πρεπει ποτε να μενει ανοιχτο το καπακι η να μην εχει κλεισει σωστα.Αλλιως σε γυαλινο βαζακι που κλεινει καλα.Απλα καθε φορα που ανοιγει και ξανακλεινει μενει αερας μεσα στο κουτι που αλλοιωνει το αρωμα του καφε,οχι ομως και την γευση εκτος και αν το αφησεις καιρο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ κατατοπιστικότατος!!

Εγώ τώρα έχω τον λαβατσα κόκινη συσκευασία το αγωράζω απο τα μάκρο και η αλήθεια είναι οτι δέν τον έχω βρεί πουθενα αλού ουτε κάν στο ιντερνετ..

Θα πάρω να δοκιμάσω τον μάυρο δέν θα πάει χαμένος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ρολο ο τροπος που τον φτιαχνεις.Οταν το μειγμα βγει απο την μηχανη ειναι καυτο.Απο καποιο σημειο και μετα πρεπει να σταματησεις την ροη γιατι βγαινει μονο νερο.

 

Για να χτυπηθει το μειγμα σωστα και να κανει αφρο πρεπει να ριξεις κανα 2 παγακια στο χτυπημα.Επισης αυτο το κανεις γιατι οταν ριξεις το μειγμα καυτο στα παγακια στο ποτηρι θα λιωσουν τα παγακια αμεσως και ο καφες θα κρυωσει γρηγορα αλλα δεν θα κρατησει,θα γινει νερουλος και πρεπει να τον πιεις γρηγορα.Χρειαζεται πολυ παγος για να αντισταθμισει το καυτο μειγμα καφε.

 

Εγω κανω το εξης:

 

Βαζω 1 κουπα Nescafe στην καταψυξη λιγα λεπτα πιο πριν.Αν θελω και το ποτηρι.Ανοιγω την μηχανη κανα 5 λεπτο,οχι παραπανω γιατι το μειγμα θα βγει ακομα πιο καυτο.

 

Βγαινει το μειγμα,βαζω ζαχαρη,ανακατευω και το ριχνω στην κουπα την οποια βαζω παλι στην καταψυξη για 10-15 λεπτα.Βγαζω την κουπα,ριχνω τον καφε στο μπρικι,ανακατευω καλα μεχρι να γινει το χρωμα καφετι και κανει αφρο.Ριχνω 4-5 παγακια στο ποτηρι και τον καφε βαζοντας μπροστα στο μπρικι 1 κουταλακι του γλυκου για να πεαει πρωτα ο καφες και στο τελος ο αφρος(δεν ειναι απαραιτητο).

 

Ετσι,σχεδον αμεσως ο καφες παγωνει σε 2-3 λεπτα και παραμενει αρκετα κρυος για πολυ ωρα γιατι τα παγακια λιωνουν αργα στο ηδη κρυο μειγμα.Για αυτον τον λογο στα καταστηματα το μειγμα που βγαινει ειναι λιγο και καυτο αλλα ριχνουν πολυ τριμμενο παγο για να κρυωσει γρηγορα.Προσωπικα οταν παιρνω καφε απ'εξω ζηταω κανονικο παγο γιατι με τον τριμμενο ο καφες νερωνει γρηγορα.

 

Απλα πρεπει να βρεις την αναλογια καφε-ζαχαρης.Δεν ειναι ολοι οι καφεδες το ιδιο.

 

Το αφρογαλο για Freddo Capuccino ειναι αλλη ιστορια,χρειαζεται καποια μαεστρια.Συγκεκριμενο γαλα και θερμοκρασια κλπ.Δεν εχω ασχοληθει γιατι πινω μονο espresso και Freddo espresso.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αφρόγαλα για το Freddo Capuccino θέλει γάλα 0% σε λιπαρά αρκετά κρύο και χτύπημα σε οδωντωτή φραπιέρα δυνατή ωστε να διμιουργίσει της μικροσκοπικές φισαλίδες και να το μετατρέψει σε αφρόγαλα.κάποιοι βάζουν μία πρέζα βότκα μέσα ωστε να μείνει πιχτό για περισότερη ώρα στο ποτήρι (έχει αποτέλεσμα) κάποιοι άλοι βάζουν κάτι άλο κάποιοι τοο φτιάχνουν εντελός διαφορετικά απότι ανέφερα (πχ μικέλ) αλλά σε γενικές γραμμές έτσι φτιάχνετε το αφρόγαλα,γάλα σε μορφή αφρού είναι στήν ουσία..

Τώρα το ζεστό αφρόγαλα θέλει πλήρες 3,5% λιπαρά και μιά διαδικασία στην μηχανή σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες και βυθίσματα του ακροφίσιου κάτι που το δουλέυω ακόμα..

 

Ολα αυτά απλά Εγκυκλοπαιδικά!

Δεχομαστε και παρατηρήσεις-σχόλια!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτα που γραφω τα εκανα στην πραξη,δεν ψαχτηκα στο ιντερνετ.Οταν ρωτησα 1 γνωστο που εχει εργαστει σε καφετερια πως φτιαχνεται το αφρογαλο μου τα ειπε λεπτομερως και λεω ενταξει,παραειναι φασαρια.

 

Νομιζω οτι το αφρογαλο γινεται με 2 τροπους ο 1 ειναι με το ακροφυσιο της καφετιερας αλλα χωρις το πλαστικο στην ακρη.Αν υπαρχει το ξεβιδωνεις.Νομιζω οτι οι ακριβες καφετιερες δεν εχουν το πλαστικο.

 

Εχουν βγει και καποιες συσκευες που φτιαχνουν το αφρογαλο αλλα εχουν καπου 50€ και δεν ξερω αν αξιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αφρόγαλα για το Freddo Capuccino θέλει γάλα 0% σε λιπαρά αρκετά κρύο και χτύπημα σε οδωντωτή φραπιέρα δυνατή ωστε να διμιουργίσει της μικροσκοπικές φισαλίδες και να το μετατρέψει σε αφρόγαλα.κάποιοι βάζουν μία πρέζα βότκα μέσα ωστε να μείνει πιχτό για περισότερη ώρα στο ποτήρι (έχει αποτέλεσμα) κάποιοι άλοι βάζουν κάτι άλο κάποιοι τοο φτιάχνουν εντελός διαφορετικά απότι ανέφερα (πχ μικέλ) αλλά σε γενικές γραμμές έτσι φτιάχνετε το αφρόγαλα,γάλα σε μορφή αφρού είναι στήν ουσία..

Τώρα το ζεστό αφρόγαλα θέλει πλήρες 3,5% λιπαρά και μιά διαδικασία στην μηχανή σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες και βυθίσματα του ακροφίσιου κάτι που το δουλέυω ακόμα..

 

Ολα αυτά απλά Εγκυκλοπαιδικά!

Δεχομαστε και παρατηρήσεις-σχόλια!!

Το κρύο μια χαρά γίνεται και με 3.5% γάλα :)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μονο lavazza παίρνω, το μαυρο το κουτί, μονο και μονο επειδη ειναι φθηνό. Ψήνομαι πολυ να δοκιμάσω κι αλλες γευσεις αλλα ξεφευγουν οι τιμές. Ο illy ας πούμε (έτσι δε γράφεται;) που μου αρέσει περισσότερο έχει διπλάσια τιμή σχεδόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι για να υπάρχει όποιος δέν βαριέται μπορεί να ρίξει μια ματιά εδώ http://espresso.gr/espressozine/index.php?option=com_content&view=article&id=104:11-arabica-robusta&catid=27:faqs&Itemid=401

Αναφέρει Τι είναι οι ποικιλίες Arabica και Robusta.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...