Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/5/2018 στις 4:46 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Επινα Lavazza μαύρο,σχετικά ελαφρύς και γλυκόπιοτος.Απο όταν δοκίμασα τον κόκκινο Dimello στην ίδια περίπου τιμή παίρνω μόνο αυτόν(Strong taste and body).Οι άλλοι Dimello ξεφεύγουν στην τιμή και είναι πιο light η decafeine.Ισως να κατάργησαν τον μαύρο Lavazza γιατί πωλούσε πολύ και δεν "έφευγαν" οι άλλοι).Κακώς.

Είχα δοκιμάσει 2-3 Lavazza(Oro+Gold) και νομίζω ήταν η light η νερουλοί.Κάποιοι δεν κάνουν για κρύο καφέ(Freddo) αλλά για ζεστό(Esspreso).

1 που δοκίμασα και μου άρεσε μόνο σε ζεστό ήταν ο Buondi(Γαλλικός;),ωραίο καϊμάκι και γεύση.Κρύος δεν βγαίνει σωστός,όσο καφέ και να έβαλα.Κυκλοφόρησε για λίγο και τον εξαφάνισαν απο τα ΣΠ.

Στον ΑΒ στο καφεκοπτείο έχει κάποιες περίεργες μάρκες αλλά ακριβές, 10-12€/250g=40+€/Kg.Επίσης σε χαμηλότερη τιμή κάπου στα 5-6€ σε, κόκκους(Τον αλέθουν εκεί,οχι όμως όσοι είναι συσκευασμένοι)αλλά οχι επώνυμους,γράφουν όμως πόσο δυνατό σώμα,γεύση και τι χαρμάνι είναι.Δεν θυμάμαι αν έχω δοκιμάσει.Ρώτησα αν γίνεται να πάρω τον Illy και να τον κόψουν και δεν δέχτηκαν.Μόνο σε καφεκοπτείο δέχτηκαν.

Μόνο τον Laborgini τον μαύρο είχα πάρει απο ΑΒ και έκλαψα τα 11-12€ γιατί έχει πολύ γεμάτο σώμα και η μηχανή ζοριζόταν,αδυνατούσε να έχει ροή ακόμα και χωρίς στούμπωμα το pod.Ισως να είναι και πολύ ψιλοκομμένος.Οποιονδήποτε άλλον καφέ έχω βάλει έχει κανονική ροή.

Αν θέλετε να δοκιμάσετε κάτι διαφορετικό και επώνυμο όπως ο Hausbrand(Για δυνατό στομάχι, βάζεις λίγο) η Portioli(Ο μπλε ήταν σαν χαλασμένος) σου κόβει πχ 50gr. ανάλογα την μηχανή που έχεις και αν δεν σου αρέσει δεν χάνεις πολλα €.Εγώ δοκίμασα κάποιους όπως τους 2 παραπάνω και δεν θα τους ξαναπάρω.

Το παράπονό μου σχετικά με τον Illy είναι οτι υπάρχουν 2 διαφορετικοί:

1)Cafe in Grani που είναι γαμάτος αλλά βγαίνει μόνο σε κόκκους(σπυρί) και ο Medium Roasted που είναι ωραίος αλλά όχι όπως ο άλλος και βγαίνει αλεσμένος.Το γράφουν χαμηλά μπροστά στο κουτί.Αλλά ο Illy έχει 9-10€/25)gr.=40€/Kg.

Πάντως έχω να πιω φραπέ χρόνια. Δοκίμασα απο περιέργεια και με ενόχλησε στο στομάχι.Επίσης μου έφερε νεύρα.

Ελληνικό πίνω Bravo και ως δεύτερο τον Λουμίδη.Αλλά όχι με ζέστη εκτός και αν είναι πρωί.

Hausbrandt και Portiolli που βρηκες να στον αλεσουν?Εχω φαει ολα τα σουπερμαρκετ και δεν εχω βρει αυτες τις μαρκες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, ladakis είπε

ωπα αυτο σηκώνει διευκρινήσεις

κιλά,άρωμα, ξανθό / μελαχρινό; στο σωμα του καφέ, αναφέρομαι  

Αστέρι μιλάμε,χαμόγελο που σε λιγώνειο,αξίζει να πας να πάρεις ένα κιλό έστω και αν δεν πίνεις και για να μην πάει χαμένος μου τον χαρίζεις.:P

2 ώρες πριν, Razor333 είπε

Εχει και το the mart, 100% arabica 1kg στα ~17€ τελικη. Μια χαρα μου φανηκε για την τσαμπα τιμη του. 

Ναι από αυτόν έπαιρνα αρκετό καιρό (μάρκα  riba νομίζω) αλλά δεν με ικανοποιούσε και απόλυτα.Σχεδόν στην ίδια τιμή πήρα τον Buondi που μιλάμε για επώνυμο εσπρέσσο. Μόλις φτιάξω θα πω εντυπώσεις.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Αστέρι μιλάμε,χαμόγελο που σε λιγώνειο,αξίζει να πας να πάρεις ένα κιλό έστω και αν δεν πίνεις και για να μην πάει χαμένος μου τον χαρίζεις.:P

Ναι από αυτόν έπαιρνα αρκετό καιρό (μάρκα  riba νομίζω) αλλά δεν με ικανοποιούσε και απόλυτα.Σχεδόν στην ίδια τιμή πήρα τον Buondi που μιλάμε για επώνυμο εσπρέσσο. Μόλις φτιάξω θα πω εντυπώσεις.:)

Ναι riba ειναι, το μπλε σακουλακι. Πριν απο αυτο πηρα απο το coffee island τον δικο τους, μισο κιλο σχεδον τα ιδια λεφτα. Σιγουρα καλυτερος ο coffee island, πιο γλυκος και αρωματικος, επισης πιο ανοιχτο χρωμα, ο αλλος ειναι αρκετα πιο σκουρος, δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο. Θα δοκιμασω και αλλους οταν τελειωσει, δωσε εντυπωσεις και για τον buondi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Kourkounatos είπε

Hausbrandt και Portiolli που βρηκες να στον αλεσουν?Εχω φαει ολα τα σουπερμαρκετ και δεν εχω βρει αυτες τις μαρκες......

Σε καφεκοπτείο.Δεν υπάρχουν σε ΣΠ.Μου έκοψε από 100 γρ.Ο Portioli ο μπλε δεν μου άρεσε.Ισως άλλος Portioli να είναι καλός.Ο Hausbraund καλός αλλά σχετικά βαρύς,δεν θυμάμαι ποιός ήταν,νομίζω μαύρος.Το καφεκοπτείο θυμάμαι ότι τους είχε σε μεγάλες συσκευασίες.Είχε και Illy σε κουτί σφραγισμένο τον καλό(Cafe In Grani)  που είναι σε κόκκους(Σπυρί),τον ανοίγει και τον αλέθει αλλά όλο το περιεχόμενο(250γρ.-10€) και όχι οσο θες.Τσιμπημένες τιμές,σαν να σου χρεώνει το κόψιμο,γιατί πχ ο Illy στο ΣΠ είχε τότε 8.5-9€.Επίσης είχε espresso σε σπυρί σε χαμηλότερη τιμή 2 διαφορετικούς αλλά δεν δοκίμασα.

Από Coffee Island έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικούς και μου άρεσε αυτός που έχουν "βαφτίσει" με την επωνυμία τους.Τα 250 γρ κάπου στα 7-7,5€.Ωραία γεύση και σώμα.Ο 2ος είναι αυτός που ονομάζουν "κλασσικός" και είναι κάπου στα 5.5€.Ομως επειδή δοκίμασα και τους 2 απο 2-3 φορές ο 1ος είναι ανώτερος.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Πολύ φτηνιάρικο τον βλέπω.Τον έχεις πάρει;;;;; Για φρέντο κάνει;;;

Εμένα μέχρι τώρα από όσους έχω πάρει μου άρεσε αυτός.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πολύ φτηνιάρικο τον βλέπω.Τον έχεις πάρει;;;;; Για φρέντο κάνει;;;

Εμένα μέχρι τώρα από όσους έχω πάρει μου άρεσε αυτός.

Tον αγοράζω σε κόκκους χρόνια, πριν λίγες μέρες τον πήρα από ΄δώ: https://www.ladebora.it/caffe-grandi-gimoka-gran-bar-3kg.html πάρα πολύ καλός για τα γούστα μου, για freddo δεν ξέρω, δεν πίνω σχεδόν ποτέ...

Και ο  Buondi Gold καλός είναι, στην Ιταλία πουλιέται πολύ...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

Tον αγοράζω σε κόκκους χρόνια, πριν λίγες μέρες τον πήρα από ΄δώ: https://www.ladebora.it/caffe-grandi-gimoka-gran-bar-3kg.html πάρα πολύ καλός για τα γούστα μου, για freddo δεν ξέρω, δεν πίνω σχεδόν ποτέ...

Και ο  Buondi Gold καλός είναι, στην Ιταλία πουλιέται πολύ...

 

παππου με γουγλαρισμα τον βρισκω και εδω https://gimoka.webnode.gr/cafe-espresso-gimoka-granbar/

ισχυριζεται οτι κανει και για φρεντο, θα μου πεις τι αλλο θα ελεγε ο πωλητης🤓

παντως η τιμη ειναι χωμα (οχι στο δικο μου λινκ, στου ζαχαρια, αλλα ποση διαφορα να εχει), παμε αυριο μετα την λιντλοβόλτα να δοκιμασουμε😗 εχει πολυ σοβαρο σάιτ πάντως, οχι σαν κατι αλλους με παραπλανητικα μπολτ στις τιμες χωρις φπα και ξετσιπωτες ταμίες γκου χου γκου χου

ζαχαρια, τον προμηθεύεσαι από ιταλικό σάιτ; ΛΟΛ

Επεξ/σία από le vent nous porterAAAA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zacharis1955 είπε

Zω στην Ιταλία...

τωρα το προσεξα, λογω ακαριαιων απαντησεων στο προσφορες εκτος τεχνολογιας, στο υποσυνειδητο σε ειχα καταχωρησει στην καρδια της αθηνας

αρα εκτος οτι ψαχνεις προϊοντα που αναζητει καποιος με σχετικο ποστ, ταχιστα, αναλυτικα και στοχευμενα, το κανεις και χωρις κανενα προσωπικο λογο, να ψαχνεις δηλαδη και για σενα. Μπραβο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, le vent nous porterAAAA είπε

...στο υποσυνειδητο σε ειχα καταχωρησει στην καρδια της αθηνας

...

Την Αθήνα την ξέρω αρκετά καλά λόγω εντοπιότητας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

παππου με γουγλαρισμα τον βρισκω και εδω https://gimoka.webnode.gr/cafe-espresso-gimoka-granbar/

ισχυριζεται οτι κανει και για φρεντο, θα μου πεις τι αλλο θα ελεγε ο πωλητης🤓

παντως η τιμη ειναι χωμα (οχι στο δικο μου λινκ, στου ζαχαρια, αλλα ποση διαφορα να εχει), παμε αυριο μετα την λιντλοβόλτα να δοκιμασουμε😗 εχει πολυ σοβαρο σάιτ πάντως, οχι σαν κατι αλλους με παραπλανητικα μπολτ στις τιμες χωρις φπα και ξετσιπωτες ταμίες γκου χου γκου χου

ζαχαρια, τον προμηθεύεσαι από ιταλικό σάιτ; ΛΟΛ

Δε βλέπω τιμές όμως πουθενά και το φοβάμαι.Ό άλλος έστω και πονηρές τουλάχιστον έχει.Και να σου πω και το άλλο.Έκανα έρευνα και σύγκριση με Σκλαβενίτη σε δύο lavatza του κιλού κόκκο (δεν έχει και άλλους ο Σκλαβενίτης ένα άλλο μάρκα που δεν την ξέρει ούτε η μάννα του έχει) και όντως υπάρχει διαφορά στην τιμή κοντά στα 5 ευρώ.Μπορείς να περάσεις από κάποιο Σκλαβενίτη και να δεις.

Επειδή σε 4-5 μέρες μένω και θα κατέβω αυτή τη βδομάδα, την τελευταία φορά πήρα αυτόν  ο οποίος μου φάνηκε χειρότερος και από τον riba που έπαιρνα από makro θα πάρω αυτόν  επειδή γενικά ο buondi δεν με έχει προδώσει ποτέ και πιστεύω ότι είναι από τους καλίτερους εσπρέσο για φρέντο.Επίσης τον βλέπω 3 ευρώ πιο φτηνό από ένα άλλο σάιτ που τον διαθέτει μέσω σκρουτζ.

Να πω κάτι άλλο εδώ που συζητάμε μεταξύ μας και δεν μας ακούνε πολλοί (αν το πω στο lidl δεν με ξεπλένει ούτε ο Νιαγάρας):D αληθεύει κάτι που διάβαζα κάπου στο ίντερνετ αλλά δεν το θυμάμαι ότι το Lavazza στην Ελλάδα τον προωθεί η 3Ε (η εταιρεία της κόκα κόλα καλέ) για αυτό τον βρίσκεις παντού (ακόμη και στα περίπτερα) και σε διάφορες γεύσεις, για μένα :eek: μπλιάχ όσες κι αν έχω δοκιμάσει, ενώ τις υπόλοιπες μάρκες τις ψάχνεις με το φανάρι του Αριστοφάνη;;;;;;

Edit

Και κάτι τελευταίο τον zacharis1955 τον ήξερα και από κάποιο άλλο φόρουμ που όταν ψάχναμε κάτι ήταν ο πρώτος που μας ενημέρωνε (ποτέ με ένα) :D αλλά με 2-3 και περισσότερα λινκ για το που θα το βρούμε σε διάφορες τιμές και σε διάφορες παραλλαγές.Ήταν η "ΔΟΜΗ"  του φόρουμ όπως το ίδιο είναι και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παππου το ποστ μου ητανε ειρωνικο για να σε τσιγκλίσω με την ταμία, με το σοβαρο σάιτ εννοουσα οτι εχει κανει στυλιστικές παπαρίτσες να "καλυψει" την ελλειψη τιμων. Ο αθεόφοβος στην κατηγορια εσπρεσσομηχανων για πουλημα, εχει σε μια εξ αυτων:

Αναφορά σε κείμενο

 

Τιμή με ΦΠΑ 370 ευρώ και δώρο ο καφές για έναν χρόνο*.

 

* Αφορά ποσότητα καφέ ίση με τη μέση ετήσια οικιακή κατανάλωση που είναι 6kg.

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

επι το θεματος, ο λαβατζας εχει γινει χαλια, ο μονος που αξιζει απο τους καφεδες-μαϊντανους ειναι ο ιλι αλλα με την αναλογη μηχανη

για εμας ειναι πεταμενα λεφτα γιατι υπαρχει οριο του ποσο καλος καφες θα αναδειχθει απο την μηχανη μας

στο μεταξυ αν δεις την τιμη στο λινκ του ζαχαρια, τραβας τα μαλλια σου, αλλα μια αχρηστη καταχρηση μας εμεινε, τι να κανουμε, θα συνεχισουμε να ψαχνουμε το value for money

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα.

Τον τελευταιο χρόνο δουλευω τον saccaria βισινή συσκευασία, δεν ειναι τοσο γνωστός αλλά πιστεψτε με ο καφες ειναι απο τους καλυτερους που εχω δοκιμάσει.

Τον γνωρίζει κάποιος? Πάιρνω την συσκευασια περίπου 23€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...