Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, fredd0 είπε

μυλο και πειραματισμους αλεσης/tamping σε pressurized?

δε μας τα λες καλα δασκαλε

Αμα εισαι με μια 'οικιακη' μηχανη με pressurized portafilter μπορεις να παρεις ενα φτηνο μυλο ( πχ ) και να αγοραζεις κοκκους να αλεθεις. Σχετικα ποιο οικονομικα ειναι, αλλα υποψη εχει εξτρα φασαρια, κοψε, καθαρισε κλπ. Αλλα αυτο ειναι μια απλη λυση εναλλακτικη του καφε σουπερμαρκετ, οχι λυση αναβαθμισης ποιοτητας καφε και τα σχετικα

ναι τετοια μηχανη εχω, μια αριελλι του ισοπ..θα τον εχω υποψιν τον μυλο ευχαριστω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fredd0 είπε

μυλο και πειραματισμους αλεσης/tamping σε pressurized?

δε μας τα λες καλα δασκαλε

Αμα εισαι με μια 'οικιακη' μηχανη με pressurized portafilter μπορεις να παρεις ενα φτηνο μυλο ( πχ ) και να αγοραζεις κοκκους να αλεθεις. Σχετικα ποιο οικονομικα ειναι, αλλα υποψη εχει εξτρα φασαρια, κοψε, καθαρισε κλπ. Αλλα αυτο ειναι μια απλη λυση εναλλακτικη του καφε σουπερμαρκετ, οχι λυση αναβαθμισης ποιοτητας καφε και τα σχετικα

Οχι τετοιο μύλο ποτέ. Ειχα και τον πέταξα στα σκουπίδια...Δεν υπάρχει κανένας απολύτος ελενχος στο ποσο χοντρο η λεπτο θα κόψεις λειτουργει απλά σαν μπλέντερ.

ναι μυλο και πειραματισμους άλεσης, πως αλιως?  τι ειναι αυτο το pressurized? ο ετοιμος καφές αλεσμένος? εγώ μιλάω για κόκκους.

Τι γκρουπ ειναι αυτα τα pressurized τωρα το googlαρα δεν ηξερα οτι υπάρχουν. τι φαση βαζεις μέσα καφέ χωρίς να τον πατήσεις? 

Επεξ/σία από mastoras007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Οχι τετοιο μύλο ποτέ. Ειχα και τον πέταξα στα σκουπίδια...Δεν υπάρχει κανένας απολύτος ελενχος στο ποσο χοντρο η λεπτο θα κόψεις λειτουργει απλά σαν μπλέντερ.

ναι μυλο και πειραματισμους άλεσης, πως αλιως?  τι ειναι αυτο το pressurized? ο ετοιμος καφές αλεσμένος? εγώ μιλάω για κόκκους.

pressurized ειναι το portafilter που εχουν οι φτηνες μηχανες, οπως αυτη η arieli που λινκαρε ο stelios18120, για να βγαζει κρεμα. Non pressurized εχουν συνηθως οι πιο ακριβες μηχανες. Pressurized= υπαρχει συνηθως μια μεμβρανη/κοματι πλαστικο κατω απο το καλαθι που ειναι ο καφες και επιτρεπει ροη μονο στα 9 bar. Non pressurized = δεν υπαρχει τιποτα αναμεσα στο καλαθι και το spout

Σε pressurized δεν εχει καμια απολυτως σημασια το κοψιμο του καφε η το tamping. Ειναι σα να καθεσαι να ζωγραφιζεις τη guernica σε τοιχο που θα περασει ο μπογιατζης σε μιση ωρα να τον βαψει ασπρο. (τον ελεγχο της πιεσης τον εχει το portafilter οχι εσυ μεσω του tamping/grind)

https://www.wholelattelove.com/blog/how-do-you-brew-pressurized-or-non-pressurized

https://www.seattlecoffeegear.com/blog/2008/12/30/ask-the-experts-whats-the-difference-between-pressurized-and-non-pressurized-filter-baskets/

οποτε αφου ο ανθρωπος ( ο opcorsaεχει μια φτηνη μηχανη με pressurized και απλα θελει να παει σε κοκκους καθαρα για θεμα οικονομιας, οχι για να γινει espresso connoisseur, του προτεινα και το αντιστοιχο οικονομικο grinder.

 

 

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα οτι υπάρχουν αυτα.

Οποτε ειναι πολυ απλή η χρήση βγαινει καφες της προκοπής ασχετα με το πώς τον εχεις αλέσει?αν ναι τοτε ας πάρει και αυτο το μπλέντερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυχαια χθες σκλαβενιτη επεσε το ματι μου σε αυτον τον καφε. 3.30 ειχε σε προσφορα απο 4.80. Δεν πηρα αλλα εχει δοκιμασει κανεις να πει γνωμη; melitta ειναι

693e4bf59299ecac2e85e14c0635d499.jpeg

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mp123 είπε

Τυχαια χθες σκλαβενιτη επεσε το ματι μου σε αυτον τον καφε. 3.30 ειχε σε προσφορα απο 4.80. Δεν πηρα αλλα εχει δοκιμασει κανεις να πει γνωμη; melitta ειναι

693e4bf59299ecac2e85e14c0635d499.jpeg

χρόνια παίρνω αυτόν το καφέ...είναι καλός μόνο για espresso. γλυκόπιοτος καφές με μέση οξύτητα και άρωμα..μερικές φορές φτιάχνω και freddo αλλά το δυνατό του σημείο είναι ο ζεστός...ΜΟΝΟ αυτόν παίρνω...βέβαια η γεύση στον καφέ είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα..δοκίμασε τον ζεστό και βλέπεις..

Επεξ/σία από pananton
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενα ποστ για τον παλιοφιλο μου τον παππού που όλο ρωταω ρωταω και καμια πλεροφορια δεν δίνω

 

περνούσα απο Βάρκιζα για ενα καθώς πρεπει παρτυ με το μωρο να δείξει τα λούσα της τα ετσι τα εκείνα της και εκανα τυχαία στάση στον Σαββαλα που ειχα ακούσει απο παλια οτι εχει ωραίο καφε. Επειδή το ειχα ακουσει απο τρε μπανάλ άτομα των νοτιων προαστίων που ακολουθουνε σαν πρόβατα τα πρηξκελ και τα κοφυ ιρλαντ ειχα τις επιφυλάξεις μου. Παίρνω φρεδο εσπρεσσο, πλερωνω 1,3 την τελευταία φορα που έδωσα 1,3 για εσπρεσσο εξω , ειλικρινά ο φραπες μπροστα του ητανε θεϊκό νέκταρ. Δοκιμάζω και ήτο στους τοπ 10 καφέδες που εχω γευτει ποτέ, χαλαρα πιο πάνω απο τον μέσο όρο. Επηρα και κομμένο για σπιτι, 19,2 το κιλό ιδιο χαρμάνι με τον τέικ εγουέι. Γενικά τον πίνω με μιση κουταλια ζάχαρη, σε αυτονα βάζω ακομα λιγότερη διότι ειναι γλυκορούφηχτος ωσαν αναγνωση ποστ-σεντονιου παππου1 6μιση το πρωι με κουλουράκια και ελληνικό

Ευγενικό προσωπικό, ταχυτατη εξυπηρέτηση, κόψιμο αποδείξεων, τίμια ξηροκαρπια και μια διαστημικη προμιλφαρα στα συν του καταστήματος πέραν της πολυ σωστής τιμής. Εγώ βέβαια δεν ειμαι παππουςνο1 που παει εκει περα στο κοφυ.γρ και χαριεντιζεται με την ταμια. Αλλα να, αφού εστιασαμε στο προϊόν και μείναμε ικανοποιημενοι, πέφτει και αλλου το μάτι, συγχωρέσε μας Πατερα δια τις αμαρτίες μας.  Δοκιμάστε άφοβα.

Παππού ορεβουαρ με καλεί το μωρο στην πισίνα, κράτα μου θεση στο καφενείο για το απογεμα

 

 

Επεξ/σία από le vent nous porterAAAA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμασει καποιος το προιον Nescafe AZERA Espresso ; Προκειται για στιγμιαιο καφε espresso ωστε να φτιαχνεις ευκολα στο σπιτι. Ποσο πλησιαζει ομως στην γευση ενος καφε απο μηχανη; Αξιζει η δοκιμη πιστευετε; Το μονο σιγουρο ειναι οτι αξιζει απο οικονιμκης αποψης σε σχεση με το να παιρνεις καθε μερα καφε απο εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasiliasGR είπε

Εχει δοκιμασει καποιος το προιον Nescafe AZERA Espresso ; Προκειται για στιγμιαιο καφε espresso ωστε να φτιαχνεις ευκολα στο σπιτι. Ποσο πλησιαζει ομως στην γευση ενος καφε απο μηχανη; Αξιζει η δοκιμη πιστευετε; Το μονο σιγουρο ειναι οτι αξιζει απο οικονιμκης αποψης σε σχεση με το να παιρνεις καθε μερα καφε απο εξω.

Με τιποτα. Μονο στην αναγκη εχουμε ενα κουτι αν τελειωσει ο κανονικος ωσπου να παρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πηρα τον δευτερο καφε για δοκιμη,

αλλα μου βγαινουν ακριβα τα σπορι... ψαχνω για καλο καφε με κατω απο 20 ευρω το κιλο (αν ειναι δυνατον κοντα στα 15) και να πινετε ευχαριστα.

Ο σημερινος εχει 26 ευρω το κιλο και μαλλον ξεπερναω το budget  μου οποτε θα το εκτιμουσα μια καλη προταση στα παραπανω λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήρα καφέ από Coffee Lab, ποικιλία Ethiopia είπα να δοκιμάσω και ζήτησα να μου φτιάξουν έναν freddo cappuccino μέτριο: κανα μισάωρο αφού τον ήπια, μ'έπιασε τρέμουλο στα χέρια και πόνος στο στομάχι να διπλώνομαι. Έχει τύχει και σε άλλους αυτό βρε παιδιά; Νά'ναι τόσο δυνατή ποικιλία; Ψιλοτρόμαξα..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2018 στις 11:08 ΠΜ, vasiliasGR είπε

Εχει δοκιμασει καποιος το προιον Nescafe AZERA Espresso ; Προκειται για στιγμιαιο καφε espresso ωστε να φτιαχνεις ευκολα στο σπιτι. Ποσο πλησιαζει ομως στην γευση ενος καφε απο μηχανη; Αξιζει η δοκιμη πιστευετε; Το μονο σιγουρο ειναι οτι αξιζει απο οικονιμκης αποψης σε σχεση με το να παιρνεις καθε μερα καφε απο εξω.

Δε πλησιάζει τον καφέ από μηχανή, δες το σαν εναλλακτική του νες καφέ πχ. Εγώ παίρνω συχνά πυκνά (και τώρα τετοιον πίνω :D ) για την ευκολία του.

3 ώρες πριν, *nenya* είπε

Σήμερα πήρα καφέ από Coffee Lab, ποικιλία Ethiopia είπα να δοκιμάσω και ζήτησα να μου φτιάξουν έναν freddo cappuccino μέτριο: κανα μισάωρο αφού τον ήπια, μ'έπιασε τρέμουλο στα χέρια και πόνος στο στομάχι να διπλώνομαι. Έχει τύχει και σε άλλους αυτό βρε παιδιά; Νά'ναι τόσο δυνατή ποικιλία; Ψιλοτρόμαξα..

Γενικά έχεις θέμα με τους καφέδες; Μπορεί να ήταν όντως δυνατός σε συνδυασμό με τη στιγμή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να βγηκε πιο δυνατος, δεν ξερω, το χαρμανι ισως.

Δεν εχω θεμα με τους καφεδες, φαντασου πινω τουλάχιστον εναν φραπε καθε μερα και δεν με πειραζει καθολου ενω αλλοι διαμαρτυρονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, tornado είπε

Σημερα πηρα τον δευτερο καφε για δοκιμη,

αλλα μου βγαινουν ακριβα τα σπορι... ψαχνω για καλο καφε με κατω απο 20 ευρω το κιλο (αν ειναι δυνατον κοντα στα 15) και να πινετε ευχαριστα.

Ο σημερινος εχει 26 ευρω το κιλο και μαλλον ξεπερναω το budget  μου οποτε θα το εκτιμουσα μια καλη προταση στα παραπανω λεφτα.

τυπε προτεινω εναν στα 19,2 λιγο πιο πανω (αν εισαι στα ΝΠ) αλλα με εγραψες

και καλα εσυ, αλλα ΜΕ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ 👹👩‍✈️👩‍✈️🤵🤵🐗🐗

17 ώρες πριν, *nenya* είπε

Σήμερα πήρα καφέ από Coffee Lab, ποικιλία Ethiopia είπα να δοκιμάσω και ζήτησα να μου φτιάξουν έναν freddo cappuccino μέτριο: κανα μισάωρο αφού τον ήπια, μ'έπιασε τρέμουλο στα χέρια και πόνος στο στομάχι να διπλώνομαι. Έχει τύχει και σε άλλους αυτό βρε παιδιά; Νά'ναι τόσο δυνατή ποικιλία; Ψιλοτρόμαξα..

τυπε να ξερεις οτι στην ελλαδα καθε φραντζαιζ και δικο του μπαϊράκι, δεν ειναι τυποποιημενο τιποτα

θα μου πεις πώς, ίδιο χαρμάνι δεν παιρνουνε, ιδια ποσοτητα δεν παιρνει το μηχανημα

και ομως πχ στον κοφυ αιρλαντ εχω πιει πολλες φορες "διαφορετικους" καφεδες

δεν ξερω πού δοκιμασες (και θελω να μαθω ωστε να ερχομαι να σε σταλκαρω) αλλα γενικα μιλωντας το καλυτερο τους υποκαταστημα ειναι στην ελευσινα/χαϊδάρι στην παλια εθνικη, η καλυτερη ποικιλια τους η ΓΟΥΑΤΕΜΑΛΑ, το καλυτερο ροφημα τους ο κρεμοφρεντοκαπουτσινο και η πιο προικισμενη υπαλληλος η ξανθια προμιλφ με τα κολλητα σορτσακια

δεν υπαρχει πολυ δυνατη ποικιλια σε τετοια χιπστερομαγαζα γιατι κοιτανε την τσεπη τους πρωτον και δευτερον το ταργκετ γκρουπ ειναι οι βλαχοελληναραδες που μαθανε εσπρεσσο απο τον ΙΛΥ (-1)

μάλλον τον ήπιες μονορούφι ή είχες άγχος με κάτι και συνδυάστηκε ο καρδιοχτύπος ή δεν είχες φάει καλά

τον φραπέ να τον κόψεις, είναι πασέ, εδώ τον κατήργησε ο παππούς που ναι παλαιων αρχων γερμανος

Στις 3/9/2018 στις 9:52 ΜΜ, mastoras007 είπε

Οχι τετοιο μύλο ποτέ. Ειχα και τον πέταξα στα σκουπίδια...

 

τύπε το θρεντ μην πετατε τιποτα χαριστε το εδω , το εχεις ακουστα;🤐🤐

Επεξ/σία από le vent nous porterAAAA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...