Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, *nenya* είπε

Σήμερα πήρα καφέ από Coffee Lab, ποικιλία Ethiopia είπα να δοκιμάσω και ζήτησα να μου φτιάξουν έναν freddo cappuccino μέτριο: κανα μισάωρο αφού τον ήπια, μ'έπιασε τρέμουλο στα χέρια και πόνος στο στομάχι να διπλώνομαι. Έχει τύχει και σε άλλους αυτό βρε παιδιά; Νά'ναι τόσο δυνατή ποικιλία; Ψιλοτρόμαξα..

Οποτε παιρνω απο εκει μονο brazil παιρνω. ( ποικιλια καφε εννοω 😎

Δοκιμασε δεν ειναι κακος. 

Στις 7/9/2018 στις 10:50 ΠΜ, le vent nous porterAAAA είπε

ενα ποστ για τον παλιοφιλο μου τον παππού που όλο ρωταω ρωταω και καμια πλεροφορια δεν δίνω

περνούσα απο Βάρκιζα για ενα καθώς πρεπει παρτυ με το μωρο να δείξει τα λούσα της τα ετσι τα εκείνα της και εκανα τυχαία στάση στον Σαββαλα που ειχα ακούσει απο παλια οτι εχει ωραίο καφε. Επειδή το ειχα ακουσει απο τρε μπανάλ άτομα των νοτιων προαστίων που ακολουθουνε σαν πρόβατα τα πρηξκελ και τα κοφυ ιρλαντ ειχα τις επιφυλάξεις μου. Παίρνω φρεδο εσπρεσσο, πλερωνω 1,3 την τελευταία φορα που έδωσα 1,3 για εσπρεσσο εξω , ειλικρινά ο φραπες μπροστα του ητανε θεϊκό νέκταρ. Δοκιμάζω και ήτο στους τοπ 10 καφέδες που εχω γευτει ποτέ, χαλαρα πιο πάνω απο τον μέσο όρο. Επηρα και κομμένο για σπιτι, 19,2 το κιλό ιδιο χαρμάνι με τον τέικ εγουέι. Γενικά τον πίνω με μιση κουταλια ζάχαρη, σε αυτονα βάζω ακομα λιγότερη διότι ειναι γλυκορούφηχτος ωσαν αναγνωση ποστ-σεντονιου παππου1 6μιση το πρωι με κουλουράκια και ελληνικό

Ευγενικό προσωπικό, ταχυτατη εξυπηρέτηση, κόψιμο αποδείξεων, τίμια ξηροκαρπια και μια διαστημικη προμιλφαρα στα συν του καταστήματος πέραν της πολυ σωστής τιμής. Εγώ βέβαια δεν ειμαι παππουςνο1 που παει εκει περα στο κοφυ.γρ και χαριεντιζεται με την ταμια. Αλλα να, αφού εστιασαμε στο προϊόν και μείναμε ικανοποιημενοι, πέφτει και αλλου το μάτι, συγχωρέσε μας Πατερα δια τις αμαρτίες μας.  Δοκιμάστε άφοβα.

Παππού ορεβουαρ με καλεί το μωρο στην πισίνα, κράτα μου θεση στο καφενείο για το απογεμα

Δεν το ηξερα το μαγαζι. Οποτε παμε εκει παιρνω καφε απο γρηγορη. Κυριακη που θα περασω θα κανω σταση για καφε και θα παρω και για το σπιτι χυμα. 1.3 ευρω καφες στην βαρκιζα; 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 τύπε εχω καταλάβει οτι ο μπραζιλ ειναι η βάση τους, ο καθαρός καφές και πχ ο γουατεμαλα εχει επιγευση πορτοκαλι και σοκολάτα, θα μου πεις τωρα καλυτερα καθαρός καφές, ναι μαζι σου

στην πλατεία Βάρκιζας ακριβως ειναι, ζήτα χυμα απο τον μαλλια που ειναι σαν πρώην ντράμερ των πρώην πυξ Λαξ να ουμε

δοκίμασε ομως πρωτα γιατι ολα γούστα ειναι, και για να μην πάθεις κανένα καρδιακό σοκ όπως ο τυπος ""νέγια"", χτυπα πρωτα δυο σουβλακια με καλαμάκι κοτόπουλο και την περίφημη σως στον ζάχο

 

πείνασα τωρα, αφεντικό τι ωρα κανουμε διάλειμμα;

Επεξ/σία από le vent nous porterAAAA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα τύπε, θα κάνω καιρό να ξαναπατήσω σε Coffee Lab...για την ώρα δεν έχω όρεξη να συνεχίσω τα πειράματα με τα χαρμάνια τους.
Σήμερα όμως πήρα ζεστό latte από μια εξαιρετική καφετέρια στην Ευελπίδων. Υπέροχη γεύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ανοιξα και εκανα εσπρεσσο τον strong του coffee lab. Τζαμπα τα 6 ευρω τα 200 gr. Ελαφρυς. Καθολου καιμακι. Απογοητευση.

Τελος. Επειτα απο πολλους καφεδες δοκιμη σε 3 εχω καταληξει. Dimello κοκκινος, lavazza crema, απο καφεκοπτειο κερκεζος στον πειραια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμεσα σε coffee Island και coffee lab  τι προτιμάτε? Στην αθηνα εχει εξπαλωθει τωρα τελευταια το coffee lab,πρωσοπικα πιστευω οτι το coffee Island ειναι πολύ μπροστά και στον καφέ αλλά και γενικά σαν ιδεα-μαγαζί,ολοι οι άλοι προπαθουν  να αντιγράψουν,

Οπος εχουμε ξανα πει βεβαια  γουστα ειναι αυτα,εμενα μου αρεσει εχω φίλο που ειναι κάθετος οτι τον σιχενεται και 1-2 φορες που πηρε τον πέταξε.υπερβολικος αλλά ετσι μου ειπε.

 

Επεξ/σία από mastoras007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mastoras007 είπε

 

Οπος εχουμε ξανα πει βεβαια  γουστα ειναι αυτα,εμενα μου αρεσει εχω φίλο που ειναι κάθετος οτι τον σιχενεται και 1-2 φορες που πηρε τον πέταξε.υπερβολικος αλλά ετσι μου ειπε.

Δικιο ειχε 😂. Καθολου υπερβολικος. Την αληθεια λεει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mastoras007 είπε

coffee Island και coffee lab

Κανενα απο τα δυο δεν με ενθουσιασε στον καφε του .
Για μενα 2 ειναι τα μαγαζια οπως ξαναεχω πει για φρεσκοκαβουρδισμενο καφε καλο καφε
To  Exo's   και το ΚΑΦΦΕΔΩΝ ΦΡΥΞΙΣ ΚΑΙ ΑΛΕΣΙΣ  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφονω να αρέσει η οχι ο καφές σε κάποιον αλλα η υπερβολη ''τον πεταξα'' ειναι υπερβολή.

Θέσαλονικη παραλια σερβίρουν καφε οχι απλα για πεταμα...γευση χωματενια λες και αλεσε χωμα απο τον κήπο δεν ειδα κανεναν να μην τον πινει, ισα ισα  γεματα τα βλέπω οποτε πάω.

Βεβαια άλλο το ενα και άλλο το άλλο, στο ενα πινεις καφε και στο άλο πάς για καφε απλά λέμε τωρα..

Αναφερωμουν σε καφέ να πάρεις να τον ποιείς οχι να πάρεις σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Δεν διαφονω να αρέσει η οχι ο καφές σε κάποιον αλλα η υπερβολη ''τον πεταξα'' ειναι υπερβολή.

Θέσαλονικη παραλια σερβίρουν καφε οχι απλα για πεταμα...γευση χωματενια λες και αλεσε χωμα απο τον κήπο δεν ειδα κανεναν να μην τον πινει, ισα ισα  γεματα τα βλέπω οποτε πάω.

Βεβαια άλλο το ενα και άλλο το άλλο, στο ενα πινεις καφε και στο άλο πάς για καφε απλά λέμε τωρα..

Αναφερωμουν σε καφέ να πάρεις να τον ποιείς οχι να πάρεις σπίτι.

αθηνα ή θεσαλλονικη μαν μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μετά από περιπλανήσεις σε αρκετά χαρμάνια buondi , lavazza , dimelo κ.λ.π. κατέληξα εδώ και ένα μήνα στον rosso του lidl 3,19 τα 250 γραμμάρια (12.80 το κιλό).Μια χαρά καϊμάκι βγάζει καλύτερο από αρκετούς άλλους και γεύση κρατάει αν τον αφήσεις στο ψυγείο για 7-8 π.χ. ώρες.

Τον πήρα  χωρίς να έχω μεγάλες απαιτήσεις αλλά από το πρώτο πακέτο με κέρδισε.Δεν βρήκα καμία διαφορά από τους υπόλοιπους να μην πω ότι είναι και καλύτερος.

Πείσθηκα ότι όποιον και να αγοράσεις με τα φτηνιάρικα εργαλεία που διαθέτουμε οι περισσότεροι γεύση σαν του έξω δεν πρόκειται να πετύχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εγώ μετά από περιπλανήσεις σε αρκετά χαρμάνια buondi , lavazza , dimelo κ.λ.π. κατέληξα εδώ και ένα μήνα στον rosso του lidl 3,19 τα 250 γραμμάρια (12.80 το κιλό).Μια χαρά καϊμάκι βγάζει καλύτερο από αρκετούς άλλους και γεύση κρατάει αν τον αφήσεις στο ψυγείο για 7-8 π.χ. ώρες.

Τον πήρα  χωρίς να έχω μεγάλες απαιτήσεις αλλά από το πρώτο πακέτο με κέρδισε.Δεν βρήκα καμία διαφορά από τους υπόλοιπους να μην πω ότι είναι και καλύτερος.

Πείσθηκα ότι όποιον και να αγοράσεις με τα φτηνιάρικα εργαλεία που διαθέτουμε οι περισσότεροι γεύση σαν του έξω δεν πρόκειται να πετύχουμε.

Παππου οκ αυτο με τον καφε απο το lidl δεν το σχολιαζω καν 😋

Εγω πιστευω πως οτι μηχανη και και να εχεις αμα ο καφες ειναι χαλι τα ιδια ειναι. Εχω μια μηχανη οικονομικη στα 170 ευρω εχω παρει καφε 250 gr 8 ευρω coffeeway μαυρο χαλι, κοφι αιρλαντ η'απο το κοφι λαμπ τα ιδια στα 7 ευρω. Ενω ο dimello, lavazza  στα 5 ευρω η απο το καφεκοπτειο που παω στα 6. 5ευρω 250 gr ειναι πολυ καλος. 

Δεν ξερω μπορει να κανω λαθος αλλα για μενα ειναι 50/50 η μηχανη με τον καφε. Μια μηχανη με 15 bar ειναι οκ ανεξαρτητα το κοστος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Παππου οκ αυτο με τον καφε απο το lidl δεν το σχολιαζω καν 😋

 

Αν δεν δοκιμάσεις και βέβαια δεν το σχολιάζεις,αλλά από την άλλη λόγω προκατάληψης σχολιάζεις,γιατί και το δεν σχολιάζω χωρίς να έχεις δοκιμάσει σχόλιο είναι.:D

Εγώ σχολίασα κατόπιν δοκιμής.Όπως είπα εσπρέσο φρέντο πίνω χρόνια.Είχα δοκιμάσει άπειρες μάρκες αν και πελάτης του lidl δεν είχα δοκιμάσει espreso λόγω της φτηνής τιμής του. Ε πήρα μια φορά και διαπίστωσα ότι είναι αν όχι ίσος,  καλύτερος από αρκετούς πολύ ακριβότερους.

Δοκίμασε.Μπορεί να εκπλαγείς ή απλά να χάσεις 3,19 ευρώ.Δεν είναι τίποτε μπροστά στα 7ευρα και 8ευρα τα 250 γρ. που πέταξα στο καλάθι για αρκετούς δήθεν φιρμάτους.

Edit.Είχα φτιάξει το πρωί πήγα s/m πήγα οδοντίατρο και τον είχα στο ψυγείο.Τώρα τον πίνω  έχει ένα δάχτυλο αφρό ακόμη και γεύση αναλλοίωτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αν δεν δοκιμάσεις και βέβαια δεν το σχολιάζεις,αλλά από την άλλη λόγω προκατάληψης σχολιάζεις,γιατί και το δεν σχολιάζω χωρίς να έχεις δοκιμάσει σχόλιο είναι.:D

Εγώ σχολίασα κατόπιν δοκιμής.Όπως είπα εσπρέσο φρέντο πίνω χρόνια.Είχα δοκιμάσει άπειρες μάρκες αν και πελάτης του lidl δεν είχα δοκιμάσει espreso λόγω της φτηνής τιμής του. Ε πήρα μια φορά και διαπίστωσα ότι είναι αν όχι ίσος,  καλύτερος από αρκετούς πολύ ακριβότερους.

Δοκίμασε.Μπορεί να εκπλαγείς ή απλά να χάσεις 3,19 ευρώ.Δεν είναι τίποτε μπροστά στα 7ευρα και 8ευρα τα 250 γρ. 

Να σου πω δικιο εχεις. Εδω εχω χασει 7ευρα στις και καλα μαρκες.σημερα πεταξα τον καφε του λαμπ μια μερα δεν τον αντεξα πηρα dimello. Θα δοκιμασω αυτο που λες και τον mellita σε προσφορα στα 3.20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με βάση την μικρή μου εμπειρία θα πω ότι πολύ σημαντικό είναι το κόψιμο του καφέ σε συνάρτηση με την εσπρεσσιέρα..Λ.χ. αρκετοί συσκευασμένοι καφέδες  του εμπορίου by default δεν βγάζουν καλό αποτέλεσμα στη δική μου μηχανή..Με έναν οικονομικό μύλο που αγόρασα όμως(αυτόν με το γνωστό hack) το αποτέλεσμα είναι πολύ διαφορετικό και σαφώς πιο ικανοποιητικό,καθώς προσάρμοσα το κόψιμο στο βαθμό που θέλω (κατά τι πιο ψιλοκομμένος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Να σου πω δικιο εχεις. Εδω εχω χασει 7ευρα στις και καλα μαρκες.σημερα πεταξα τον καφε του λαμπ μια μερα δεν τον αντεξα πηρα dimello. Θα δοκιμασω αυτο που λες και τον mellita σε προσφορα στα 3.20.

Τον rosso bellarom να πάρεις για εσπρέσο αυτόν που είναι στα 250 γραμμάρια με 3,19 τιμή με το μικρό φλυτζάνι εσπρέσο απέξω.Οι άλλοι είναι γαλλικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...