Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2018 στις 10:50 ΠΜ, le vent nous porterAAAA είπε

 

περνούσα απο Βάρκιζα για ενα καθώς πρεπει παρτυ με το μωρο να δείξει τα λούσα της τα ετσι τα εκείνα της και εκανα τυχαία στάση στον Σαββαλα που ειχα ακούσει απο παλια οτι εχει ωραίο καφε. Επειδή το ειχα ακουσει απο τρε μπανάλ άτομα των νοτιων προαστίων που ακολουθουνε σαν πρόβατα τα πρηξκελ και τα κοφυ ιρλαντ ειχα τις επιφυλάξεις μου. Παίρνω φρεδο εσπρεσσο, πλερωνω 1,3 την τελευταία φορα που έδωσα 1,3 για εσπρεσσο εξω , ειλικρινά ο φραπες μπροστα του ητανε θεϊκό νέκταρ. Δοκιμάζω και ήτο στους τοπ 10 καφέδες που εχω γευτει ποτέ, χαλαρα πιο πάνω απο τον μέσο όρο. Επηρα και κομμένο για σπιτι, 19,2 το κιλό ιδιο χαρμάνι με τον τέικ εγουέι. Γενικά τον πίνω με μιση κουταλια ζάχαρη, σε αυτονα βάζω ακομα λιγότερη διότι ειναι γλυκορούφηχτος ωσαν αναγνωση ποστ-σεντονιου παππου1 6μιση το πρωι με κουλουράκια και ελληνικό

Ευγενικό προσωπικό, ταχυτατη εξυπηρέτηση, κόψιμο αποδείξεων, τίμια ξηροκαρπια και μια διαστημικη προμιλφαρα στα συν του καταστήματος πέραν της πολυ σωστής τιμής. Εγώ βέβαια δεν ειμαι παππουςνο1 που παει εκει περα στο κοφυ.γρ και χαριεντιζεται με την ταμια. Αλλα να, αφού εστιασαμε στο προϊόν και μείναμε ικανοποιημενοι, πέφτει και αλλου το μάτι, συγχωρέσε μας Πατερα δια τις αμαρτίες μας.  Δοκιμάστε άφοβα

Πηρα την μηχανη και παω πρωτη μαγαλη  βολτα. Εχω πιασει πλατανο  ( πευκο ειναι δηλαδη) εχω δωσει 1.3 συν νερακι 0.50 ( να μην στεγνωσουμε δλδ) βλεπω την μηχανη μου και κανω το τσιγαρακι μου. . Χυμα δεν θα παρω γιατι δεν ειμαι με το σκουτερ. Πραγματικα καλο καφεδακι με θεα την θαλασσα. Solo κλαρινο δλδ αλλα δεν πειραζει 😎

Καλο ειναι να λεγοντε οικονομικα μερη που απολαμβανεις καφεδακι. 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πρόσφατα πήρα και εγώ μηχανή και το ψάχνω λίγο με τα χαρμανια να δω πιο θα μου αρέσει. βέβαια είναι αρχή και δεν ξέρω και πολλά. ξεκίνησα με lavazza Rosa αλλά νομίζω δεν έχει ενιαίο καιμακι και σαν να πικριζει λίγο. δεν ξέρω αν έτσι είναι ο καφές ή αν κάνω εγώ κάτι λάθος λόγο αμπαλιασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι;

Αν κάποιος πάρει 1 κιλό κόκκους και τους αλέσει θα πάρει 1 κιλό αλεσμένο καφέ ή έχει απώλειες;

Η λογική λέει ότι κάτι θα χαθεί αλλά ξέρει κανείς πόσο περίπου χάνεται;

Επεξ/σία από gbouros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, johnyboy είπε

πρόσφατα πήρα και εγώ μηχανή και το ψάχνω λίγο με τα χαρμανια να δω πιο θα μου αρέσει. βέβαια είναι αρχή και δεν ξέρω και πολλά. ξεκίνησα με lavazza Rosa αλλά νομίζω δεν έχει ενιαίο καιμακι και σαν να πικριζει λίγο. δεν ξέρω αν έτσι είναι ο καφές ή αν κάνω εγώ κάτι λάθος λόγο αμπαλιασης. 

Απορώ γιατί όλοι σαν πρώτο καφέ παίρνουν lavazza και μάλιστα rossa.

Έτσι θυμάμαι ότι έκανα και εγώ και έχασα κάθε ιδέα για εσπρέσο στο σπίτι.Έπρεπε να περάσει καιρός να δοκιμάσω εκ νέου με κάτι άλλο για να διαπιστώσω ότι είχα κάνει λάθος επιλογή..

Μακριά από lavattza και ιδιαίτερα ROSSA.Δεν έχει καμία σχέση με καφέ εσπρέσο.Ένα νεροζούμι με άγνωστη γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει διάφορες επώνυμες μάρκες (illy, buondi, jacobs, dimello κτλ) έχω προς το παρόν καταλήξει ότι στα προσωπικά μου γούστα ταιριάζει ο Lavazza oro. Τον έχω πετύχει και σε σακί πίσω από τον πάγκο αλυσίδας καφέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Απορώ γιατί όλοι σαν πρώτο καφέ παίρνουν lavazza και μάλιστα rossa.

Έτσι θυμάμαι ότι έκανα και εγώ και έχασα κάθε ιδέα για εσπρέσο στο σπίτι.Έπρεπε να περάσει καιρός να δοκιμάσω εκ νέου με κάτι άλλο για να διαπιστώσω ότι είχα κάνει λάθος επιλογή..

Μακριά από lavattza και ιδιαίτερα ROSSA.Δεν έχει καμία σχέση με καφέ εσπρέσο.Ένα νεροζούμι με άγνωστη γεύση.

ε εντάξει, στην αρχή θα πάρεις και ότι να ναι γιατί θα πάνε πολλοί χαμένοι λόγω ασχετοσύνης. για ρίξε καμία πρόταση να δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, gbouros είπε

Να ρωτήσω κάτι;

Αν κάποιος πάρει 1 κιλό κόκκους και τους αλέσει θα πάρει 1 κιλό αλεσμένο καφέ ή έχει απώλειες;

Η λογική λέει ότι κάτι θα χαθεί αλλά ξέρει κανείς πόσο περίπου χάνεται;

Δεν ξερω αν εχει απωλειες και δεν νομιζω. Ισως χασεις μια πολυ μικρη ποσοτητα γτ θα μεινει μεσα στο κοπτικο στα μαχαιρια.

Aληθεια σας αρεσει οντως ο lavazza; Δεν ξερω να σας πω την αληθεια ποια χαρμανια lavazza εχω δοκιμασει γιατι απο οτι ειδα εχει παρα πολλα αλλα οσες φορες ηπια ηταν πραγματικα χαλια.

Επεξ/σία από RedPriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε για αρχη τον lavazza crema (ο rosso οντος δεν μου αρέσει) που παίζει σε προσφορα στα 3.80. Για την τιμή του είναι καλός. Δοκίμασε dimello τον κοκκινο μετα απο καφεκοπτεια αλλά μακρυά από κοφι αιρλαντ, κοφιγουει, κοφι λαμπ. κλπ αλυσίδες.(του λιντλ  που πήρα οκ σχωραμε παππου τον έχω για τους επισκέπτες και όλοι λένε τι ωραίος καφες είναι αυτός φυσικά λέω καφεκοπτειου και δεν το παίρνει κανένας χαμπάρι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gbouros είπε

Να ρωτήσω κάτι;

Αν κάποιος πάρει 1 κιλό κόκκους και τους αλέσει θα πάρει 1 κιλό αλεσμένο καφέ ή έχει απώλειες;

Η λογική λέει ότι κάτι θα χαθεί αλλά ξέρει κανείς πόσο περίπου χάνεται;

 

Δεν ισχύουν οι νόμοι για τη διατήρηση της μάζας, στον καφέ; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επίσης έχει σημασία η καφετιέρα, μετράει η πίεση που διηθεί, μέχρι και το πόσο καλά σφραγίζει η θήκη του καφέ (ακόμα και λίγοι κόκκοι ή νερό που δε σκουπίστηκε καλά μπορεί να παίζει ρόλο στο σωστό σφράγισμα της θήκης αναλόγως της καφετιέρας)

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NT1G είπε

Δεν ισχύουν οι νόμοι για τη διατήρηση της μάζας, στον καφέ; 🤔

Δεν έχω δουλέψει ποτέ μύλο και δεν ξέρω.

Η ερώτηση μου έγινε γιατί ίσως να μένουν υπολείματα από την άλεση που πρέπει να πεταχτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gbouros είπε

Δεν έχω δουλέψει ποτέ μύλο και δεν ξέρω.

Η ερώτηση μου έγινε γιατί ίσως να μένουν υπολείματα από την άλεση που πρέπει να πεταχτούν.

Ελεος.

Πόση απώλεια θα εχεις; Όταν πάω καφεκοπτειο (σε όλα που έχω πάει έτσι το κάνουν) πρώτα ζυγίζει τους κόκκους 250 gr και τους αλέθει μετά. Μην είμαστε παράλογοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gbouros είπε

Δεν έχω δουλέψει ποτέ μύλο και δεν ξέρω.

Η ερώτηση μου έγινε γιατί ίσως να μένουν υπολείματα από την άλεση που πρέπει να πεταχτούν.

Ε προφανώς κάτι θα μείνει πίσω, αλλά δεν πρέπει να είναι τόσο μεγάλη ποσότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mp123

Καλά δε χρειάζεται το "έλεος". Κτυπάει κάπως άσχημα.

 

Εσύ πας καφεκοπτειο και αφού ζυγίσουν 250 gr κόκκους τους αλέθουν μετά και παίρνεις ένα σακουλάκι φρεσκο-αλεσμένο καφέ.

Από την απάντηση σου συμπεραίνω ότι ποτέ δεν έχεις ζυγισει αυτό που σου δίνουν για να ξέρεις αν πήρες 250 ή 240 ή 230 ή whatever αλεσμένο καφέ.

 

Ποτέ δεν είχα μύλο ούτε γνωρίζω κάποιον που να έχει να πάω να κάνω μια δοκιμή.

Ίσως στο κιλό κόκκους να χάνονται 10-20 gr που είναι άνευ σημασίας μπορεί όμως και 100gr που είναι σημαντική ποσότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Παρε για αρχη τον lavazza crema (ο rosso οντος δεν μου αρέσει) που παίζει σε προσφορα στα 3.80. Για την τιμή του είναι καλός. Δοκίμασε dimello τον κοκκινο μετα απο καφεκοπτεια αλλά μακρυά από κοφι αιρλαντ, κοφιγουει, κοφι λαμπ. κλπ αλυσίδες.(του λιντλ  που πήρα οκ σχωραμε παππου τον έχω για τους επισκέπτες και όλοι λένε τι ωραίος καφες είναι αυτός φυσικά λέω καφεκοπτειου και δεν το παίρνει κανένας χαμπάρι). 

Έχω πάρει σχεδόν όλους τους lavazza και τους boundi .Έχω πάρει από mart τους riva . Επίσης έχω πάρει illy dimello , kimbo και δε θυμάμαι τι άλλο.

Σαν να βγήκαν όλοι από το ίδιο χαρμάνι.Πολύ ωραίο καφέ κομμένο έπαιρνα από το ΙΚΕΑ στο Αεροδρόμιο (250 ml κομμένο) νομίζω στα 3,90.Πολύ καλή γεύση. Τον είχα πετύχει σε προσφορά -30% μια φορά και είχα πάρει 6 τεμάχια. Δυστυχώς μία μέρα διαπίστωσα ότι τον άλλαξαν με ένα όπως μου είπαν βιολογικό.Πήρα μία φορά και δεν ξαναπήρα.Μία από τα ίδια με τους παραπάνω. Μέχρι και στην πλατεία Αττικής έχω αναζητήσει στο koffees.:D

Μετά τις τόσες περιπλανήσεις αναζητώντας την καλύτερη γεύση την οποία πουθενά δε βρήκα κατέληξα στον lidlίσιο ο οποίος για την τιμή του με εξέπληξε ευχάριστα.

Μπορεί σε κάποιους να μην  αρέσει,κάποιοι άλλοι να τον χρησιμοποιούν για λίπασμα στα λουλούδια, άλλοι για τα κουνούπια,άλλοι για τις γαρδένιες,άλλοι να καθαρίζουν το νεροχύτη, ή να βάφουν αυγά.

Γούστα είναι αυτά.Ο καθένας ότι του αρέσει.

Ας πιουν lavazza που είναι υπέροχος.:P

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...