Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, free@last είπε

Το κόψιμο του καφέ είναι το ήμισυ του παντός.

 συμφωνώ απόλυτα, και ιδίως για τον πολυ πρωινο καφε πριν το μποτιλιάρισμα-διαδρομή για δουλειά, είναι ΟΛΗ η ουσία, οχι απλως η μισή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, le vent nous porterAAAA είπε

 συμφωνώ απόλυτα, και ιδίως για τον πολυ πρωινο καφε πριν το μποτιλιάρισμα-διαδρομή για δουλειά, είναι ΟΛΗ η ουσία, οχι απλως η μισή 

Φύγε από δω παλιοτρόλ 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

 συμφωνώ απόλυτα, και ιδίως για τον πολυ πρωινο καφε πριν το μποτιλιάρισμα-διαδρομή για δουλειά, είναι ΟΛΗ η ουσία, οχι απλως η μισή 

Καφεδάκι βόλτα στην Ελευσίνα (φρεντο εσπρεσσο στο χερι 1.5 ευρώ από καφετερια ροδον) μπορώ να πω πολύ καλό. Αμα ποτέ πας βόλτα πάρε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ο φρεσκοαλεσμενος καφές έχει τρομερή διαφορά, καμία σχέση οπότε θα κάνω και εγώ το βήμα. για πείτε και κανένα ονλαιν shop με καφέδες ξένο κατά προτίμηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, villasg είπε

Εχω παρει πολλα απο εκει ( μεσω μεταφρασης Google ) https://www.maxicoffee.com

Κόστος αποστολής; 

Διάρκεια αναμονής για παράδοση; 

Εντυπώσεις; καμία πρόταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mp123 είπε

Καφεδάκι βόλτα στην Ελευσίνα (φρεντο εσπρεσσο στο χερι 1.5 ευρώ από καφετερια ροδον) μπορώ να πω πολύ καλό. Αμα ποτέ πας βόλτα πάρε. 

 

εσημειωθη στο τεφτέρι 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήρα 1 freddo cappuccino απο Coffee Island και νέρωσε γρήγορα.Μάλλον ήθελε παραπάνω πάγο.

Απο γεύση normal.Νομίζω πως ο συγκεκριμένος που τον ονομάζουν Coffee Island είναι 100% Arabica.

Υπάρχει και ο Classic που έχει κάποιο ποσοστό Robusta ,μάλλον 40%.

Ισως φταίνε και οι μηχανές τους,μπορεί να είναι ασυντήρητες.

Στα Coffee Berry τι μάρκα βάζουν;

Ο Hausbraund είναι ωραίος αλλά δεν ξέρω την διαφορά του μαύρου με τον χρυσό και ποιόν χρησιμοποιούν στις καφετέριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν από το φρέντο μόλις τον πάρουμε πιούμε 2-3 δυνατές ρουφηξιές που στην ουσία έχει όλη τη δύναμη ο υπόλοιπος φυσιολογικά θα νερουλιάσει γρήγορα λιώνοντας τα παγάκια γιατί ήπιαμε την μεγαλύτερη ποσότητα του καλού καφέ.

Ο φρέντο θέλει να τον αφήσουμε κάποια λεπτά  ανακατεύοντας με τα παγάκια για να κρατήσει περισσότερο η γεύση.

Επειδή συνήθως φτιάχνω δύο και τον ένα τον βάζω στο ψυγείο αν δεν θέλει να τον πιει κάποιος άλλος,αν τον βρω εκεί και τον πιω μετά από 5-6-7 ώρες που έχουν λιώσει τα παγάκια διαπιστώνω ότι έχει πολύ καλή γεύση γιατί έχει όλη τη δύναμη του καφέ μέσα και όχι το νερόπλυμα που έχουν οι τελευταίες γουλιές όταν τον πιούμε στα γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Iamthagod είπε

Μεχρι 500 τι μηχανη προτεινετε;

Ανετα μπορεις να βρεις μια Lelit PL042 στα 475 ( απο τον ιδιο εχω παρει και εγω την δικια μου ) ιδια σχεδον με την δικια μου (  Lelit PL042 Temd ) που εχει και ενσωματωμενο μυλο και ειναι γαματη .
Θα την ευχαριστηθεις .
 

 

y5LrOkR.jpg

Τα υπολοιπα καλουδια ( καλαθακι - πατητηρι - ποτηρια γαλατιερα - naked pf ) στην φωτο απο το https://www.maxicoffee.com/

JE7lPJc.png

 

===========================================================

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εάν από το φρέντο μόλις τον πάρουμε πιούμε 2-3 δυνατές ρουφηξιές που στην ουσία έχει όλη τη δύναμη ο υπόλοιπος φυσιολογικά θα νερουλιάσει γρήγορα λιώνοντας τα παγάκια γιατί ήπιαμε την μεγαλύτερη ποσότητα του καλού καφέ.

φρέντο tips : Ειτε κανουμε παγακια με καφε λιγο νερομενο ή παιρνουμε παγακια "πλαστικα" που ειναι γεμισμενα με υγρο και  βαζουμε μισα απο αυτα και μισα απο τα κανονικα παγακια μας

Μολις τον εκανα τον καπουτσινο μου

m53PBxt.jpg

 

Επεξ/σία από villasg
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε να προτείνετε καφέ από το https://www.maxicoffee.com/  100% Arabica μέχρι 20e κατά προτίμηση σε συσκευασία 4*250? https://www.maxicoffee.com/cafe-grains-guatemala-maya-cafes-lugat-p-8566.html αυτόν τον έχει δοκιμάσει κανείς? 

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα σήμερα αυτόν στα 3 ευρώ.Είδα ότι πουλιέται στα 6 με 7 .

Δεν τον δοκίμασα ακόμη γιατί έχω περίπου μισό κιλό άκοπο από τελευταία αγορά.Τον έχει δοκιμάσει κανείς σας λέει κάτι να καβαντζάρω 2-3 πακέτα ακόμη αν βρω γιατί η τιμή του είναι καταπληκτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...