Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πήρα σήμερα αυτόν στα 3 ευρώ.Είδα ότι πουλιέται στα 6 με 7 .

Δεν τον δοκίμασα ακόμη γιατί έχω περίπου μισό κιλό άκοπο από τελευταία αγορά.Τον έχει δοκιμάσει κανείς σας λέει κάτι να καβαντζάρω 2-3 πακέτα ακόμη αν βρω γιατί η τιμή του είναι καταπληκτική.

Τον έχουν φτηνά γιατί είναι μάπα.ποτε Jacobs. Καλύτερος είναι ο λιντλοεσπρεσσο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Τον έχουν φτηνά γιατί είναι μάπα.ποτε Jacobs. Καλύτερος είναι ο λιντλοεσπρεσσο. 

Ως γνωστόν ο παππούς lidlοεσπρέσο πίνει και όντως είναι από τους καλύτερους μικρομεσαίους που κυκλοφορούν.:P

Απλά βρήκα αυτόν και τον oro lavatza κάπου στη γειτονιά σου :D που τους έδιναν σε αυτή την τιμή (3 ευρώ αλλά μαύρα) και επειδή με το lavatza ποτέ δεν τα πήγα καλά θεωρώντας τον τον χειρότερο της αγοράς πήρα αυτόν που δεν τον είχα δοκιμάσει ποτέ μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Ως γνωστόν ο παππούς lidlοεσπρέσο πίνει και όντως είναι από τους καλύτερους μικρομεσαίους που κυκλοφορούν.:P

Απλά βρήκα αυτόν και τον oro lavatza κάπου στη γειτονιά σου :D που τους έδιναν σε αυτή την τιμή (3 ευρώ αλλά μαύρα) και επειδή με το lavatza ποτέ δεν τα πήγα καλά θεωρώντας τον τον χειρότερο της αγοράς πήρα αυτόν που δεν τον είχα δοκιμάσει ποτέ μου.

Ο lavazza oro δεν πίνετε με τίποτα. Οτι πιο χάλια έχω πιει ποτε. Πιο χάλια από Jacobs. Μιλάμε σάπιος τελείως. 

Εγώ έπειτα από πολυ ψάξιμο τελικά κατέληξα σε dimello κόκκινο. Τελος. Όσο έχει τον αγοράζω και δεν ξανακάνω πειραματα. 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/10/2018 στις 6:05 ΜΜ, mp123 είπε

Τον έχουν φτηνά γιατί είναι μάπα.ποτε Jacobs. Καλύτερος είναι ο λιντλοεσπρεσσο. 

 

αυτό δεν βοηθάει σαν πληροφορία

χελόοοοου, από όλους καλύτερος είναι 🤐

Επεξ/σία από le vent nous porterAAAA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πήγα να πάρω κοστα ρικα καφέ από coffee berry που έχω αράξει τον τελευταίο καιρό μετά απο τουρ σε ότι πίνεται, και το παλικάρι μου έδωσε να δοκιμάσω cold brew. Δεν υπάρχει, απλά.Ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει σε καφέ.Μιλάμε ένιωθα στο στόμα όλες τις γεύσεις του καφέ και το άρωμα πραγματικά ήταν απίστευτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον πραγματικό καφέ θα τον καταλάβετε με manual μεθόδους.Γενικα παίζουν ρόλο η θερμοκρασία και η ποιότητα του νερού(tds),ποιοτητα κόκκων καφέ και ημερομηνία καβουρδίσματος,τρόπος αποθήκευσης κλπ.Με λίγες δοκιμές θα φτάσετε να πίνετε καφεδάρες,καμία σχέση δηλαδή μ'αυτα που πίνουμε έξω.

Επεξ/σία από tasinho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αυτά που πίνουμε έξω είναι για πλένω τα πόδια.έχω κόψει τον καφέ έξω κυρίως γιατί είναι χαμηλής ποιότητας.ζητάω αραμπικα πολλές φορές και μου λένε δεν κάνει για παγωμένο κλπ. ναι συγγνώμη κιόλας που δεν σε ρώτησα τι καφέ θα πιω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καφές απ' έξω χωρίς ζάχαρη δε πίνεται.Δοκιμασε να πιεις έναν καφέ σκέτο και έναν με ζάχαρη να δεις πως μεταμορφώνεται το ρόφημα.Εγω έχω επενδύσει σε συσκευές για manual μεθοδους και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω σταματήσει να βάζω ζάχαρη εδώ και αρκετά χρόνια και τότε κατάλαβα ότι δεν έπινα καφέ.. Ο καφές μονο σκέτος καταλαβαίνεται αν είναι καλός ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μιλάμε για εσπρέσο, ο καφές απ εξω είναι ανώτερος γιατί έχουν μηχανές χιλιάδων ευρώ και είναι και φρεσκοαλεσμένος. 

Αν μιλάμε για ελληνικό ή γαλλικό, δεν έχει μεγάλη διαφορά.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...