Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ φτηνή καφετιέρα έχω σαν του opcorsa   και συγκεκριμένα μία από το lidl.Όλες αυτές μία κλάση είναι απλά αλλάζει το όνομα και λίγο το σχέδιο.

Αγόρασα και 2-3 φορές από εκεί που πρότεινε ο tornado σπυρί και πάνω από 20 ευρώ το κιλό .Όλοι ίδιοι μου φάνηκαν.Ενδεχομένως να φταίει και ο φτηνιάρικος μύλος κοπής.Τελικά κατέληξα σε κομμένους αλλά καλής ποιότητας και ακριβούς σχετικά (πάνω από 6 ευρώ τα 250 γρ στα s/m) μιας και έχω βρει πηγή με καταπληκτική τιμή και διάφορες από τις καλύτερες μάρκες.

Απέξω σπάνια θα πάρω και μόνο σε ταξίδι.Εδώ Αθήνα θα τον φτιάξω και θα τον πάρω μαζί.Σχεδόν πάντα υπάρχει στο αυτοκίνητο ποτηράκι με εσπρέσο.Δεν καπνίζω το έκοψα εδώ 7 χρόνια αλλά ο καφές μου έμεινε συνήθεια η οποία δεν αλλάζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απορώ τι καφέδες παίρνετε και δεν μπορείτε να πιείτε καφέ καλύτερο από καφετέριας. Εγώ δεν ξανά ήπια καφέ από έξω, είναι λες και πίνω νερό με γρασο. Ο κύριος λόγος είναι οι φτηνιαρικοι καφέδες και άσχετοι που τους φτιάχνουν. Τα σκατά ότι και να τα κάνεις σκατά θα είναι, δεν γίνονται τούρτα. Και δεν πρόκειται κανείς ποτέ να δώσει πάνω από 20 ευρώ για να πάρει καφέ σε καφετέρια να στον δώσει και να βάζεις, γάλα, ζάχαρη, καραμέλα, αυγά βραστα, ζαμπόν, κεφτέδες κλπ κλπ, και καλά κάνουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και εγώ φτηνή καφετιέρα έχω σαν του opcorsa   και συγκεκριμένα μία από το lidl.Όλες αυτές μία κλάση είναι απλά αλλάζει το όνομα και λίγο το σχέδιο. 

Αγόρασα και 2-3 φορές από εκεί που πρότεινε ο tornado σπυρί και πάνω από 20 ευρώ το κιλό .Όλοι ίδιοι μου φάνηκαν.Ενδεχομένως να φταίει και ο φτηνιάρικος μύλος κοπής.Τελικά κατέληξα σε κομμένους αλλά καλής ποιότητας και ακριβούς σχετικά (πάνω από 6 ευρώ τα 250 γρ στα s/m) μιας και έχω βρει πηγή με καταπληκτική τιμή και διάφορες από τις καλύτερες μάρκες. 

Απέξω σπάνια θα πάρω και μόνο σε ταξίδι.Εδώ Αθήνα θα τον φτιάξω και θα τον πάρω μαζί.Σχεδόν πάντα υπάρχει στο αυτοκίνητο ποτηράκι με εσπρέσο.Δεν καπνίζω το έκοψα εδώ 7 χρόνια αλλά ο καφές μου έμεινε συνήθεια η οποία δεν αλλάζει.

μια απο τα ιδια

μονο που καπνιζω που και που κανα πουρακι μαζι με τον καφε

(πλουσιος γαρ ) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και εγώ φτηνή καφετιέρα έχω σαν του opcorsa   και συγκεκριμένα μία από το lidl.Όλες αυτές μία κλάση είναι απλά αλλάζει το όνομα και λίγο το σχέδιο.

Αγόρασα και 2-3 φορές από εκεί που πρότεινε ο tornado σπυρί και πάνω από 20 ευρώ το κιλό .Όλοι ίδιοι μου φάνηκαν.Ενδεχομένως να φταίει και ο φτηνιάρικος μύλος κοπής.Τελικά κατέληξα σε κομμένους αλλά καλής ποιότητας και ακριβούς σχετικά (πάνω από 6 ευρώ τα 250 γρ στα s/m) μιας και έχω βρει πηγή με καταπληκτική τιμή και διάφορες από τις καλύτερες μάρκες.

Απέξω σπάνια θα πάρω και μόνο σε ταξίδι.Εδώ Αθήνα θα τον φτιάξω και θα τον πάρω μαζί.Σχεδόν πάντα υπάρχει στο αυτοκίνητο ποτηράκι με εσπρέσο.Δεν καπνίζω το έκοψα εδώ 7 χρόνια αλλά ο καφές μου έμεινε συνήθεια η οποία δεν αλλάζει.

 

Για να κάνουνε και lidlοδιαφήμιση αυτή τη βδομάδα έχει κάτι καφετιέρες. 

Δεν ξερω λεπτομέρειες μιας και δεν ψωνίζω από το λιντε αλλά ξεφυλλίζω το φυλλάδιο που βρίσκω στο γραμματοκιβώτιο μου κάθε Παρασκευή μετά τη δουλειά προς τιμήν του @papoys1 :lol:

 

Εγώ σήμερα ήπια μελιτα μπιστρο στην kmix μου. Φθηνός και απόλυτα τίμιος. 3 ποτηράκια σε μια ώρα μαζί με κρουασάν χρυσή ζύμη και τώρα είμαι σε φάση "γέννας" στο θρόνο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chill είπε

:lol:

Εγώ σήμερα ήπια μελιτα μπιστρο στην kmix μου. Φθηνός και απόλυτα τίμιος. 3 ποτηράκια σε μια ώρα μαζί με κρουασάν χρυσή ζύμη και τώρα είμαι σε φάση "γέννας" στο θρόνο :lol:

Τη χρυσή ζύμη τι χρυσός μύλος ξαδερφάκια είναι.:P

Εγώ χτύπησα μία διπλή γλυκιά μπουγάτσα καρδής που είχε προσφορά την προηγούμενη βδομάδα με 1,10 και την έκανα ταράτσα.Παλιά έτρωγα χρυσή ζύμη αλλά ειλικρινά στη γεύση δεν βλέπω καμία διαφορά αλλά στην τιμή αρκετή.:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και εγώ φτηνή καφετιέρα έχω σαν του opcorsa   και συγκεκριμένα μία από το lidl.Όλες αυτές μία κλάση είναι απλά αλλάζει το όνομα και λίγο το σχέδιο.

Αγόρασα και 2-3 φορές από εκεί που πρότεινε ο tornado σπυρί και πάνω από 20 ευρώ το κιλό .Όλοι ίδιοι μου φάνηκαν.Ενδεχομένως να φταίει και ο φτηνιάρικος μύλος κοπής.Τελικά κατέληξα σε κομμένους αλλά καλής ποιότητας και ακριβούς σχετικά (πάνω από 6 ευρώ τα 250 γρ στα s/m) μιας και έχω βρει πηγή με καταπληκτική τιμή και διάφορες από τις καλύτερες μάρκες.

Απέξω σπάνια θα πάρω και μόνο σε ταξίδι.Εδώ Αθήνα θα τον φτιάξω και θα τον πάρω μαζί.Σχεδόν πάντα υπάρχει στο αυτοκίνητο ποτηράκι με εσπρέσο.Δεν καπνίζω το έκοψα εδώ 7 χρόνια αλλά ο καφές μου έμεινε συνήθεια η οποία δεν αλλάζει.

Basta παππου.... οι Gaggia δεν ειναι ιδια κλαση με τις Arieli και εχουν κατι παραπανω απο διαφορετικο σχεδιο.

Εσενα αμα σου χαλασει την πετας, εγω την παω για σερβις και αλλαζω οτι χαλασε και συνεχιζει να δουλευει, οπως την πρωτη μερα.

 

 

20 ευρω το κιλο δεν εχω παρει ποτε και το βρισκω υπερβολη.

Αυτος που ειπα με 11 ευρω το κιλο δεν σου κανει?

Ο φτηνιαρικος μυλος ειναι οντως θεμα.

Κανε ενα πολλαπλασιασμο να δεις αν σε συμφερει,

τα 6 ευρω ο καλος κομμενος καφες σου ερχεται 24 ευρω το κιλο.

Με τα μισα λεφτα παιρνεις ενα καλο σπυρι. Αν υποθεσουμε οτι θες ενα κιλο το μηνα, σε 12 μηνες Χ 12 ευρω βγαινουν 144 ευρω.

Με 80-100 ευρω παιρνεις ενα καλο μυλο, τα ρεστα τα παιρνεις λουκουμια.

Επισης θα γνωριζεις οτι ο κομμενος περσυνος καφες που πινεις δεν εχει καμια σχεση με τον καφε που πινω αυτη την στιγμη και 

ο καφες κοπηκε πριν 15 λεπτα.

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, tornado είπε

Basta παππου.... οι Gaggia δεν ειναι ιδια κλαση με τις Arieli και εχουν κατι παραπανω απο διαφορετικο σχεδιο.

Εσενα αμα σου χαλασει την πετας, εγω την παω για σερβις και αλλαζω οτι χαλασε και συνεχιζει να δουλευει, οπως την πρωτη μερα. 

20 ευρω το κιλο δεν εχω παρει ποτε και το βρισκω υπερβολη.

Αυτος που ειπα με 11 ευρω το κιλο δεν σου κανει?

Ο φτηνιαρικος μυλος ειναι οντως θεμα.

Κανε ενα πολλαπλασιασμο να δεις αν σε συμφερει,

τα 6 ευρω ο καλος κομμενος καφες σου ερχεται 24 ευρω το κιλο.

Με τα μισα λεφτα παιρνεις ενα καλο σπυρι. Αν υποθεσουμε οτι θες ενα κιλο το μηνα, σε 12 μηνες Χ 12 ευρω βγαινουν 144 ευρω.

Με 80-100 ευρω παιρνεις ενα καλο μυλο, τα ρεστα τα παιρνεις λουκουμια.

Επισης θα γνωριζεις οτι ο κομμενος περσυνος καφες που πινεις δεν εχει καμια σχεση με τον καφε που πινω αυτη την στιγμη και 

ο καφες κοπηκε πριν 15 λεπτα.

δυστυχως την πας για σερβις, μπλεκεις με τον καθε ανιδεο και χανεις χρονο και φαια ουσια, πληρωνεις τα 3 πλασια απο μια καινουργια αριελλι και εχεις ενα μετασκευασμενο "πραγμα" ου το σκαλισανε οι αιποιστειμωναις και μπορει να σου εβαλαν και τιποτα μεταχειρισμενο ανταλλακτικο απο καμια πεθαμενη μηχανη...

κλασσικα εικονογραφημενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πολλα χρονια τωρα μια Isomac Zaffiro και μυλο Rancilio Rocky. Καφε εχουμε καταληξει με την γυναικα μου στον TAF.

Για εμενα , που ειμαι με Ε61 grouphead , 90% ειναι ο μυλος ,  9% ο καφες και 1% η μηχανη εαν γινεται σύγκριση με το κλασσικο setup  arielli 15 bar και κομμενος καφες απο το super market.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εσένα ρε φίλε που είναι 90% ο μύλος, έχεις τον rocky. Καφές 11 το κιλό ακούω. Λιπασμα σε κόκκους στη κυριολεξία πίνετε. Να μη σχόλιασω τις arielli με τη πλαστικιλα και τα διαβρωμένα boiler-thermoblock που ένας Θεός ξέρει τι εχει μέσα το ζουμί που βγάζουν για καφε. Σπαταλιστε κάνα φράγκο παραπάνω καλό στην υγεία σας κάνετε! 11 ευρώ καφέδες και πλαστικά fischer price 35€;; Τεσπα τα λέμε και γινόμαστε κακοί, ο καθένας για τον εαυτό του είναι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, opcorsa είπε

δυστυχως την πας για σερβις, μπλεκεις με τον καθε ανιδεο 

δηλαδη φταιει αυτος (ο ανιδεος) και οχι εσυ που την πηγες?

αν εχει νοημα να ανοιξουμε ενα θεμα για τις Gaggia, εμπειριες και που τις παμε για επισκευη και εκει να καταγραψουμε τους ανιδεους.

Σε ενα χωρο που υπαρχει σερβις παντα θα υπαρχουν ανιδεοι σε οτι συσκευη και να μιλησουμε.

Προσωπικα την δικη μου μετα απο δεκα χρονια χαλασε η αντλια, πηγε σερβις, αλλαχθηκε η αντλια και χρεωθηκα

30 ευρω η αντλια + εργασια η οποια περιελαμβανε και εσωτερικο καθαρισμο.

Μετα απο δυο χρονια η μηχανη συνεχιζει να κανει το πρωινο μου καφεδακι!

10 +2 χρονια καθημερινης λειτουργιας....

οτι πληρωνεις παιρνεις φιλε μου και αυτο ισχυει σε οτιδηποτε ακουμπας τα λεφτα σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η gaggia στην δουλειά μου έχει ξεπεράσει τις 95000 δόσεις και μετά από αρκετές επισκευές στο επίσημο service της gaggia λειτουργεί κανονικά, οπότε μάλλον πρέπει να γνωρίζουν την δουλειά τους  σε κάποια μαγαζιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, amagawd είπε

Εχω πολλα χρονια τωρα μια Isomac Zaffiro και μυλο Rancilio Rocky. Καφε εχουμε καταληξει με την γυναικα μου στον TAF.

Για εμενα , που ειμαι με Ε61 grouphead , 90% ειναι ο μυλος ,  9% ο καφες και 1% η μηχανη εαν γινεται σύγκριση με το κλασσικο setup  arielli 15 bar και κομμενος καφες απο το super market.

Πιο χαρμάνι του taf παιρνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...