Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 hours ago, amagawd said:

Εχω πολλα χρονια τωρα μια Isomac Zaffiro και μυλο Rancilio Rocky. Καφε εχουμε καταληξει με την γυναικα μου στον TAF.

Για εμενα , που ειμαι με Ε61 grouphead , 90% ειναι ο μυλος ,  9% ο καφες και 1% η μηχανη εαν γινεται σύγκριση με το κλασσικο setup  arielli 15 bar και κομμενος καφες απο το super market.

Ψάχνω καιρό να βρω taf κάπου online και δεν βρίσκω. Αν επιτρέπεται που έχεις βρει κόκκους taf ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Ψάχνω καιρό να βρω taf κάπου online και δεν βρίσκω. Αν επιτρέπεται που έχεις βρει κόκκους taf ;

Καλησπέρα. Εγώ ψωνίζω είτε από το site τους, είτε από το κατάστημα στην Μπενάκη.

 

Πολύ καλές ποικιλίες έχει και το Underdog στο Θησείο και για...πιο ευρεία κατανάλωση, παίρνουμε από Coffee Island. Πολλά σκαλιά κάτω η ποιότητα από τους δύο πρώτους, βέβαια. 

Επεξ/σία από hot_sauce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gsisr είπε

Κι εσένα ρε φίλε που είναι 90% ο μύλος, έχεις τον rocky. 

Τίμιος και σκυλί τα τελευταία 10 χρόνια που τον δουλεύω σε home setup. Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα δλδ κάτω από 300 σε doserless με εύκολες μοντες?  Όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν είναι και πολύ τρελαμένος - απαιτητικός μπορεί να δοκιμάσει και ενα φτηνό μύλο πάντως. Χρησιμοποιούσα έναν bosch με 20€ και μια χαρά έκοβε τον καφέ και είχε ωραίο άρωμα και γεύση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά μια ζωή έσκαγα τα 6ευρα για έναν LAVAZZA που έπαιρνα φανατικά. Νόμιζα πως είναι η μόνη δίοδος.

Αγόρασα δοκιμαστικά μια τον ESPRESSO που έχουν τα LIDL με 3.κάτι ευρώ και έμεινα εκεί για πάντα.

Τον αποκαλώ ίδιο και καλύτερο από τον κόκκινο της LAVAZZA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Εγώ παιδιά μια ζωή έσκαγα τα 6ευρα για έναν LAVAZZA που έπαιρνα φανατικά. Νόμιζα πως είναι η μόνη δίοδος.

Αγόρασα δοκιμαστικά μια τον ESPRESSO που έχουν τα LIDL με 3.κάτι ευρώ και έμεινα εκεί για πάντα.

Τον αποκαλώ ίδιο και καλύτερο από τον κόκκινο της LAVAZZA.

θα αστειευεσαι

μονο και μονο να δεις την κακομοιρικη συσκευασια του λιντλ με το χαρτι κολλημενο στο αλουμινοφυλλο σημαινει πολλα , πριν καν δοκιμασεις καφε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως έτσι είναι (πήγα και το τσέκαρα :P) αλλά δε ξέρω γιατί να είναι αποτρεπτικό αυτό.

Τα κρητήρια μου είναι απλά : είναι ίδια ή καλύτερη η γεύση/καιμάκι; τσεκ - είναι σε μισή τιμή; τσεκ - κανένα ενδεχόμενο να είναι τόσο κακός για τον οργανισμό όσο ο Nescafe; τσεκ

Και τον αγοράζω. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gsisr είπε

ascaso i2 conic, compak k3 touch για να μην αρχίσω να αναφέρω και μεταχειρισμένους

Ότι κανε δλδ.. τζάμπα έχασα το χρόνο μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άμα σ αρέσει εσένα το αποτέλεσμα εμένα μου περισσεύει. δε παύουν όμως να υπάρχουν καλύτερες προτάσεις σ αυτά τα χρήματα και είναι γεγονός.

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες καλησπέρα. 30 χρόνια έπινα φραπέ αν και με πείραζε στο στομάχι ανά διαστήματα. 

Αποφάσισα να πάρω μια αριελι τών 50 ευρώ για οικιακή χρήση (φτιάχνω ένα τον πολύ δύό καφέδες την μέρα). Μόνο εσπρέσο η Φρεντο εσπρέσο γάλα δεν χρησιμοποιώ. 

 

Δεν έχω ιδέα ούτε άπο μάρκες ούτε από κατηγορείς. Βλέπω στο σκρουτζ έχει αλεσμενος η κόκκοι. Αυτό τι ρόλο βαράει. Και προτείνεται μου κάνα δυο μάρκες έτσι πιο μεινστριμ 

(δεν είμαι ειδικός και άπο κοφι Άιλαντ και από παρόμοιες αλυσίδες μου αρέσουν) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις ή δεν σκοπεύεις να πάρεις μύλο για άλεσμα του καφέ,πας σε αλεσμένο καφέ που στα σκρουτζομάγαζα και τα σούπερ μάρκετ πωλείται συνήθως σε αλουμινένιο κουτί των 250 γραμμαρίων.Θα ήταν προτιμότερο κατ'εμε όμως, να πηγαίνεις σε ένα μαγαζί πχ coffee island ή όποιο καφεκοπτείο προτιμάς να σου κόβουν εκείνη την ώρα ,την ποσότητα που θες ώστε ο καφές να είναι πιο φρέσκος και να πετύχεις σταδιακά το ιδανικό κόψιμο.

Αν έχεις μύλο το πράγμα αλλάζει,καθώς οι επιλογές και οι δυνατότητες κυρίως,είναι πολύ περισσότερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα είμαι σε αλεσμένο.

3 ώρες πριν, free@last είπε

Αν δεν έχεις ή δεν σκοπεύεις να πάρεις μύλο για άλεσμα του καφέ,πας σε αλεσμένο καφέ που στα σκρουτζομάγαζα και τα σούπερ μάρκετ πωλείται συνήθως σε αλουμινένιο κουτί των 250 γραμμαρίων.Θα ήταν προτιμότερο κατ'εμε όμως, να πηγαίνεις σε ένα μαγαζί πχ coffee island ή όποιο καφεκοπτείο προτιμάς να σου κόβουν εκείνη την ώρα ,την ποσότητα που θες ώστε ο καφές να είναι πιο φρέσκος και να πετύχεις σταδιακά το ιδανικό κόψιμο.

Αν έχεις μύλο το πράγμα αλλάζει,καθώς οι επιλογές και οι δυνατότητες κυρίως,είναι πολύ περισσότερες.

Του κοφι Άιλαντ είναι τίμιος /μπορώ δήλ αν πάω από εκεί να αγοράσω και τον κανονικό που φτιάχνουν? Επίσης στα χρήματα γιά ίδια ποσότητα  είναι πολύ ποιο ακριβός από έναν δημοφιλή ιλι/λαβαζα των σουπερμάρκετ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρμάνι του coffee island για τα δικά μου γούστα , είναι πολύ καλύτερο των συσκευασιών Lavazza που θα βρεις στο Super Market, ωστόσο είναι και πιο ακριβό (από 2-3 ευρώ ακριβότερα τα 250 γραμ.)Για μένα αξίζει, αλλά για το σπίτι τώρα στην αρχή και ο Lavazza Rosso τίμιος είναι.

Με το χρόνο βέβαια,το γούστο σου πιθανόν να σε οδηγήσει σε άλλα μονοπάτια (μύλο,πιο ακριβοί commercial ή και specialty καφέδες)

Το σημαντικό όμως για την ώρα είναι να μάθεις να φτιάχνεις με τα υλικά που έχεις ,όσο τιμιοτερο καφέ γίνεται..Και θέλει πολλές προσπάθειες και ίσως και λίγο .. διάβασμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...