Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπο τους ετοιμους κομμενους/συσκευασμενους espresso των σουπερ μαρκετ τι θα προτεινατε για δοκιμη?

Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει

-ιlly medium roast (στην τσιγγινη συσκευασια) μου αρεσε, αλλα υπερτιμιμενος, κοστιζει σχεδον 10 ευρω τα 250gr και τον παρατησα

-lavazza rossa μιση τιμη απο τον Illy αλλα δεν μου αρεσε προσωπικα, δεν ειναι ασχημος αλλα αφηνει μια εντονη πικρη επιγευση που δεν μου αρεσει(σε αλλου αρεσει αυτο)

-dimello τον κοκκινο, ειναι αυτος που προτιμησα με διαφορα απο τους 3 καθως εχει την μιση τιμη του Illy και μου αρεσει και η γευση του, καθως αφηνει μια γλυκια επιγευση και οχι αυτη την πικραδα του lavazza

Τι αλλο θα προτινατε για δοκιμη? Ειμαι νεος στο κομματι "φτιαχνω esprssο σπιτι" και θα ηθελα να κανω καποιες δοκιμες ωστε να καταληξω σε καποιον μονιμα.Οπως καταλαβατε μου αρεσουν οι καφδες που αφηνουν μια "γλυκοπιοτη" επιγευση και οχι αυτη που αφηνουν μια πικραδα/δηλητηριο (τον καφε τον πινω σκετο και πινω Frento)

 

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Αφού σου αρέσει ο γλυκόπιοτος να κοιτάξεις κάτι σε 100% arabica . Δυστυχώς την καλή ποιότητα την πληρώνεις.

Ευχαριστω.

Δηλαδη οι καφεδες που ειναι 100% arabica βγαζουν ειναι αυτοι που εχουν  γλυκια επιγευση?

Να δοκιμασω τοτε και τον dimello Που ειναι σε μαυρη συσκευσια και γραφει 100%arabica  αν ειναι, μεχρι στιγμης απο dimello εχω δοκιμασει μονο τον κοκκινο!

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά ο robusta είναι που πικρίζει. Βέβαια παίζει ρόλο και η τιμή. Ο rossa που δεν σου άρεσε είναι 40% Arabica - 60% Robusta. Εγώ δεν θα τον ακουμπούσα :)

Επεξ/σία από achilles_g_
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα λαβατσάκια φίλτρου. Λίγο ακριβά 5,10 € τα 180gr. Για να δούμε τι λένε.... 

Περού, Γουατεμάλα είναι εγγύηση για τον δικό μου ουρανίσκο πάντως. 

IMG_20190315_160018.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Aπο τους ετοιμους κομμενους/συσκευασμενους espresso των σουπερ μαρκετ τι θα προτεινατε για δοκιμη?

Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει

-ιlly medium roast (στην τσιγγινη συσκευασια) μου αρεσε, αλλα υπερτιμιμενος, κοστιζει σχεδον 10 ευρω τα 250gr και τον παρατησα

-lavazza rossa μιση τιμη απο τον Illy αλλα δεν μου αρεσε προσωπικα, δεν ειναι ασχημος αλλα αφηνει μια εντονη πικρη επιγευση που δεν μου αρεσει(σε αλλου αρεσει αυτο)

-dimello τον κοκκινο, ειναι αυτος που προτιμησα με διαφορα απο τους 3 καθως εχει την μιση τιμη του Illy και μου αρεσει και η γευση του, καθως αφηνει μια γλυκια επιγευση και οχι αυτη την πικραδα του lavazza

Τι αλλο θα προτινατε για δοκιμη? Ειμαι νεος στο κομματι "φτιαχνω esprssο σπιτι" και θα ηθελα να κανω καποιες δοκιμες ωστε να καταληξω σε καποιον μονιμα.Οπως καταλαβατε μου αρεσουν οι καφδες που αφηνουν μια "γλυκοπιοτη" επιγευση και οχι αυτη που αφηνουν μια πικραδα/δηλητηριο (τον καφε τον πινω σκετο και πινω Frento)

lavazza oro και jacobs 100% arabica. Επίσης αν δεν έχεις πρόβλημα με το lidl δώσε μία ευκαιρία και σε κείνον που είναι σχεδόν στην μισή τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, papoys1 είπε

lavazza oro και jacobs 100% arabica. Επίσης αν δεν έχεις πρόβλημα με το lidl δώσε μία ευκαιρία και σε κείνον που είναι σχεδόν στην μισή τιμή.

Αυτος ο φθηνος που εχει το Lidl λες? Που βγαινει περιποου 3κατι ευρω τα 250Gr? Ειναι γλυκοπιοτος αυτος?? Να τον δοκιμασω αν ειναι δεν εχω θεμα με τα Lidl:)

2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Γενικά ο robusta είναι που πικρίζει. Βέβαια παίζει ρόλο και η τιμή. Ο rossa που δεν σου άρεσε είναι 40% Arabica - 60% Robusta. Εγώ δεν θα τον ακουμπούσα :)

Ουτε εγω θα τον ξαναακουμπισω, για δοκιμη τον πηρα και δεν τον ηπια ολο, απλα οπως ειπα ειναι η πρωτη φορα που κανω μονος μου καφε και ειμαι ασχετος και δεν ειχα ιδεα τι να παρω!

Ο dimello forza που μου αρεσε και αυτος λεει ποικιλια Arabica -Robusta αλλα δεν βρηκα πανω στην συσκευασια του να γραφει αναλογιες, συγκριση με τον Lavazza rossa παντως ειναι μερα με την νυχτα γευστικα!

Οτι βλεπω να γραφει 100% να τα παρω για δοκιμη τι  να κανω?😂

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Περίπου σαν τον illy είναι και ο jacobs (arabica)

https://www.skroutz.gr/s/15494870/Jacobs-Espresso-Arabica-Exclusiva-250gr.html

Μπορείς να πας και σε καφεκοπτείο να δοκιμάσεις.

θα πεταχτω my market να παρω τον jacobs που λες μιας και τον εχει και σε χαμηλη τιμη.

Να δω αν θα μου αρεσει περισσοτερο απ τον dimello forza 

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Άντε να μας πεις εντυπώσεις! Αλλά και σε καφεκοπτείο μπορείς να βρεις καλό καφε 100% arabica (αν δεν είναι απατεώνας)

Αυτος ο jacobs δλδ που μου εδειξες ειναι 100% arabica? Noμιζα οτι ειναι πιο ακριβη καφεδες αυτοι!

Δεν ξερω που μου πανε τα 4 οπως καταλαβαινεις😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Περίπου σαν τον illy είναι και ο jacobs (arabica)

https://www.skroutz.gr/s/15494870/Jacobs-Espresso-Arabica-Exclusiva-250gr.html

Μπορείς να πας και σε καφεκοπτείο να δοκιμάσεις.

Πεταχτηκα στο Mymarket να τον παρω για δοκιμη, βρηκα ενα jacobs που ελεγε arabica exclusiva αλλα η συσκευασια δεν ηταν μαυρη, ηταν πρασινη-μαυρη.

Μαυρη συσκευασια δεν υπηρχε, μηπως ειναι ο ιδιος και του εχουν αλλαξει συσκευασια?

Αυτον, βρηκα

 

arabica.jpg

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/10/2018 στις 9:10 ΠΜ, villasg είπε

Ανετα μπορεις να βρεις μια Lelit PL042 στα 475 ( απο τον ιδιο εχω παρει και εγω την δικια μου ) ιδια σχεδον με την δικια μου (  Lelit PL042 Temd ) που εχει και ενσωματωμενο μυλο και ειναι γαματη .
Θα την ευχαριστηθεις .
 

y5LrOkR.jpg

Τα υπολοιπα καλουδια ( καλαθακι - πατητηρι - ποτηρια γαλατιερα - naked pf ) στην φωτο απο το https://www.maxicoffee.com/

JE7lPJc.png

===========================================================

φρέντο tips : Ειτε κανουμε παγακια με καφε λιγο νερομενο ή παιρνουμε παγακια "πλαστικα" που ειναι γεμισμενα με υγρο και  βαζουμε μισα απο αυτα και μισα απο τα κανονικα παγακια μας

Μολις τον εκανα τον καπουτσινο μου

m53PBxt.jpg

Φίλε μου καλησπερα. Σε εστειλα μήνυμα αν μπορείς να με βοηθήσεις λίγο στις ρυθμίσεις της lelit που αγόρασα.

Στις 28/10/2018 στις 9:10 ΠΜ, villasg είπε

Ανετα μπορεις να βρεις μια Lelit PL042 στα 475 ( απο τον ιδιο εχω παρει και εγω την δικια μου ) ιδια σχεδον με την δικια μου (  Lelit PL042 Temd ) που εχει και ενσωματωμενο μυλο και ειναι γαματη .
Θα την ευχαριστηθεις .
 

y5LrOkR.jpg

Τα υπολοιπα καλουδια ( καλαθακι - πατητηρι - ποτηρια γαλατιερα - naked pf ) στην φωτο απο το https://www.maxicoffee.com/

JE7lPJc.png

===========================================================

φρέντο tips : Ειτε κανουμε παγακια με καφε λιγο νερομενο ή παιρνουμε παγακια "πλαστικα" που ειναι γεμισμενα με υγρο και  βαζουμε μισα απο αυτα και μισα απο τα κανονικα παγακια μας

Μολις τον εκανα τον καπουτσινο μου

 

 

Επεξ/σία από pankostas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...