Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν και λιγο ακριβα τα μεταφορικα . αξιζει να αγορασεις 4-5 κιλα ωστε να εχεις οφελος 

https://coffeerista.com/en/

εκανα σημερα παραγγελια οποτε δεν ειναι ακομα δοκιμασμενο για την αξιοπιστια του, φυσικα εχω την paypal οποτε ειμαι καλλυμενος 

Επεξ/σία από afairesths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή τον αγαπημένο Pellini top δεν τον βρίσκω, και εκει που τον βρίσκω δεν στέλνουν κυπρο, τι σας αρέσει για παγωμένο? Τους robusta και κάτι λιντλ κλπ τους απορρίπτω απο τώρα.Μαρέσει να έχει έντονη γεύση ο καφές αλλά καθόλου πικρός.Για πείτε καμία ιδέα να δοκιμάσω τίποτα.

 

lucaffe exclusive δοκίμασε κανείς?

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/3/2019 στις 5:48 ΜΜ, Pwpwpw είπε

Αυτος ο φθηνος που εχει το Lidl λες? Που βγαινει περιποου 3κατι ευρω τα 250Gr? Ειναι γλυκοπιοτος αυτος?? Να τον δοκιμασω αν ειναι δεν εχω θεμα με τα Lidl:)

 

Ναι αυτός νομίζω στα 3,20 και είναι 100% arabica.

Στις 16/3/2019 στις 5:36 ΜΜ, Pwpwpw είπε

Πεταχτηκα στο Mymarket να τον παρω για δοκιμη, βρηκα ενα jacobs που ελεγε arabica exclusiva αλλα η συσκευασια δεν ηταν μαυρη, ηταν πρασινη-μαυρη.

Μαυρη συσκευασια δεν υπηρχε, μηπως ειναι ο ιδιος και του εχουν αλλαξει συσκευασια?

Αυτον, βρηκα

arabica.jpg

Ο ίδιος είναι απλά η συσκευασία τώρα είναι έτσι.Είναι 100% arabica.Αυτή την περιόδο τον έχουν παντού προσφορά.Νομίζω τον είδα και Σκλαβενίτη 4,90.

Edit. Σόρυ λάθος ο labazza oro είναι στα 4,90.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, johnyboy said:

επειδή τον αγαπημένο Pellini top δεν τον βρίσκω, και εκει που τον βρίσκω δεν στέλνουν κυπρο, τι σας αρέσει για παγωμένο? Τους robusta και κάτι λιντλ κλπ τους απορρίπτω απο τώρα.Μαρέσει να έχει έντονη γεύση ο καφές αλλά καθόλου πικρός.Για πείτε καμία ιδέα να δοκιμάσω τίποτα.

lucaffe exclusive δοκίμασε κανείς?

lucaffe καλός είναι... αλλά τελευταία έχω κολλήσει με τον kimbo! Έχει δυνατό άρωμα και μυρίζει ωραία ακόμη και το σπίτι μου. 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cambo99 είπε

lucaffe καλός είναι... αλλά τελευταία έχω κολλήσει με τον kimbo! Έχει δυνατό άρωμα και μυρίζει ωραία ακόμη και το σπίτι μου. 😋

μου είπε ενας ιταλος φιλος για τον kimbo Και σκέφτομαι να πάρω τον gold.Για ποιον λες εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, johnyboy said:

μου είπε ενας ιταλος φιλος για τον kimbo Και σκέφτομαι να πάρω τον gold.Για ποιον λες εσυ?

Τον Prestige και τον superior έχω δοκιμάσει έως τώρα. Και οι δύο πολύ καλοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, johnyboy said:

Δεν είναι σωστά, τουλάχιστον όχι σε όλα. Καφές που είναι νερό τον έχει σώμα 5.

Είναι βέβαια σχετικό και με τη μηχανή που χρησιμοποιείς αυτό ... Δεν θα βγάλει το ίδιο άρωμα πχ μια μηχανή των 50 ευρώ και μια μηχανή των 500 ευρώ ή ακόμη μια επαγγελματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστό και αυτό 

Υγ

Στον ζεστό το αποτέλεσμα με hausbrandt gourmet columbus είναι απίστευτο, στον παγωμένο μου τα χαλάει κάποιες φορές 

Θα παίξω λίγο με τον βαθμό άλεσης να δω 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, johnyboy είπε

μου είπε ενας ιταλος φιλος για τον kimbo Και σκέφτομαι να πάρω τον gold.Για ποιον λες εσυ?

Εγώ πάρει από όλους κάποια εποχή που το bread factory τους είχε 1+1 προσφορά.Τρομερή απογοήτευση ακόμη και από τον GOLD που υποτίθεται ότι είναι ο καλίτερος

7 ώρες πριν, johnyboy είπε

Δεν είναι σωστά, τουλάχιστον όχι σε όλα. Καφές που είναι νερό τον έχει σώμα 5.

ότι νάναι γράφουν.Έχουν πάρει αρκετά κιλά άκοπο πουθενά δε βρήκα ικανοποιητική γεύση να παραμείνω.Κάθε φορά και διαφορετική μάρκα τίποτε.Ένα διάστημα έπαιρνα του LIDL και τώρα έχω καταλήξει σε lavazza oro και jacobs 100% arabica που τους έχω πετύχει κάπου σε φανταστική τιμή σχεδόν ίδια με του lidl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ναι αυτός νομίζω στα 3,20 και είναι 100% arabica.

Ο ίδιος είναι απλά η συσκευασία τώρα είναι έτσι.Είναι 100% arabica.Αυτή την περιόδο τον έχουν παντού προσφορά.Νομίζω τον είδα και Σκλαβενίτη 4,90.

Edit. Σόρυ λάθος ο labazza oro είναι στα 4,90.

Προσοχή μόνο γιατι ο jacobs που βγάζουν σε προσφορά είναι λιγότερο από 250gr... κλασική απατεωνιά. Οπότε δεν είναι και πολύ φθηνός σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Από καφέδες σε σουπερμαρκετ, καλοί είναι οι dimello, lavazza oro, lavazza rossa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να βγει καλός ο καφές όταν τον αλέθω στο 12!!!!!! ήπια ένα κιλό καφέ με λάθος κοπή.Με τον graef cm702 πρέπει κάθε φορά που αλλάζεις βαθμό άλεσης ο μύλος να αλέθει εκείνη την στιγμή, να είναι σε λειτουργία. Εγώ ξεκίνησα απο το 1 πηγαίνοντας προς τα πάνω μέχρι να βρω την σωστή βαθμίδα άλεσης που να μην μπουκώνει την μηχανή, αλλά δεν τον είχα σε λειτουργία και κάπως έτσι έφτασα στο 12... Προφανώς δεν άλλαζε σωστά για αυτό ο καφές έβγαινε νερό.Πάλι καλά που είχε και γεύση.Τώρα πήγε στο 7 και είναι άλλος καφές, εντελώς άλλος όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Προσοχή μόνο γιατι ο jacobs που βγάζουν σε προσφορά είναι λιγότερο από 250gr... κλασική απατεωνιά. Οπότε δεν είναι και πολύ φθηνός σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Από καφέδες σε σουπερμαρκετ, καλοί είναι οι dimello, lavazza oro, lavazza rossa.

Δεν ισχυει αυτο,αγορασα την προηγουμενη εβδομαδα σε προσφορα τον jacobs 100% arabica και η συσκευασια ειναι στα 250gr.

Ο καφες ειναι παρα παρα πολυ καλος για τα γουστα μου τουλαχιστον, μου αρεσε ακομη περισσοτερο απο τον κοκκινο dimello και μαλλον θα μεινω για αρκετο καιρο στο Jacobs μεχρι ισως τον βαρεθω.

Επισης ο lavazza rossa εν συγκριση με τους υπολοιπους που δοκιμασα ηταν ο χειροτερος με διαφορα, καθολου γλυκοπιοτος, πικρα σκετη.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...