Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν πήρα την πρώτη μου μηχανη espresso ειχα δοκιμάσει ολους τους συσκευασμένους καφέδες από το supermarket. Από αυτούς για μενα καλυτεροι γευστικά ήταν οι illy & black lavazza

Αλλαξα μηχανη πήρα και ένα μύλο χειρός εδω και 2 χρόνια δοκίμασα πάλι αρκετους κάφεδες σπυρί & 100% arabica πλεον από καφεκοπτεία, π.χ αρμενάκης που αναφέρθηκε κλπ.

Του Coffee island όπως και του mikel δε μου αρεσαν, καλύτεροι από Γρηγόρη & Απολλωνιο.

Πλεον αγοράζω online με δωρεάν μεταφορικά σε συσκευασία κενού αέρος φρεσκοκαβουρδισμένο (κάθε 15 μέρες περίπου καβουρδίζει) ειναι ο ποιο value for money που εχω βρει στα 6€ περίπου τα 250γρ από Ελληνικό eshop (δεν χρειαζεται να κανω διαφημιση)

Ο φρέσκος καφές εχει μεγαλη διαφορά στο άρωμα και γεύση να ρωτάτε πάντα ημερομηνία καβουρδίσματος και να μη ξεπερνά τις 30 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα παντως ο πρωινος ο καφες με ξυπναει....ενω ο βραδυνος δε με ενοχλει στον υπνο....τωρα δεν ξερω τι παιζει ισως ειναι θεμα οργανισμου....και πινω ημερησιος 8-10 espresso τουλαχιστον...

Πολλοί δεν είναι ρε συ;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και εμένα παιδία νομίζω ότι ο καλύτερος γευστικά είναι ο illy, αλλα η τιμή του είναι τσιμπημένη. Τον τελευταίο καιρό πάντως πέρνω έναν danesi που βρήκα στο Βασιλόπουλο. Είναι σε καλη τιμή, δεν θυμάμαι πόσο, και είναι αρκετά δυνατός, δεν σου φέρνει δλδ νεροζούμι όπως κάποιοι άλλοι φτηνοί.

 

post-47136-0-45858100-1431671055_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τον Illy:

 

Αυτος που πουλανε στα σουπερμαρκετ ειναι πιο φθηνος (καπου 7-8€) απο οτι σε καφεκοπτειο αλλα ειναι σε κοκκους.Οποτε πρεπει να εχεις μυλο.

 

Αυτος που εχουν αλεσμενο ειναι ο Medium Roasted που δεν ειναι ωραιος οπως ο απλος.Το γραφει στο κουτι χαμηλα.1 φορα αγορασα και ηταν η τελευταια.

 

Για αυτο οταν αγοραζα Illy πηγαινα σε καφεκοπτειο αλλα τον πουλαει 10€ το κουτι των 250 γρ.Αντε να τον αγοραζει 5€,γαμω τα λεφτα που βγαζουν.Στις μεγαλες συσκευασιες βγαζουν ακομα πιο πολλα.

 

Υπαρχει 1 μαρκα Ipanema,τον ειχα δει στα ΑΒ αλλα νομιζω οτι και αυτος ηταν στα 10€ το κουτι.Αμα ειναι και αυτος σαν τον Lamborgini που στουμπωνε η μηχανη θα πανε τζαμπα τα 10€.

 

Σκεφτομαι να δοκιμασω καποια αλλη μαρκα.Πχ τον Danesi.

 

@Zeys13 ειναι καλος σε γευση η πικριλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πήρα την πρώτη μου μηχανη espresso ειχα δοκιμάσει ολους τους συσκευασμένους καφέδες από το supermarket. Από αυτούς για μενα καλυτεροι γευστικά ήταν οι illy & black lavazza

Αλλαξα μηχανη πήρα και ένα μύλο χειρός εδω και 2 χρόνια δοκίμασα πάλι αρκετους κάφεδες σπυρί & 100% arabica πλεον από καφεκοπτεία, π.χ αρμενάκης που αναφέρθηκε κλπ.

Του Coffee island όπως και του mikel δε μου αρεσαν, καλύτεροι από Γρηγόρη & Απολλωνιο.

Πλεον αγοράζω online με δωρεάν μεταφορικά σε συσκευασία κενού αέρος φρεσκοκαβουρδισμένο (κάθε 15 μέρες περίπου καβουρδίζει) ειναι ο ποιο value for money που εχω βρει στα 6€ περίπου τα 250γρ από Ελληνικό eshop (δεν χρειαζεται να κανω διαφημιση)

Ο φρέσκος καφές εχει μεγαλη διαφορά στο άρωμα και γεύση να ρωτάτε πάντα ημερομηνία καβουρδίσματος και να μη ξεπερνά τις 30 ημέρες.

Μπορείς να μοθ στείλεις πμ το σιτε αυτό?έχει δωρεάν μεταφορικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τον Illy:

 

Αυτος που πουλανε στα σουπερμαρκετ ειναι πιο φθηνος (καπου 7-8€) απο οτι σε καφεκοπτειο αλλα ειναι σε κοκκους.Οποτε πρεπει να εχεις μυλο.

 

Αυτος που εχουν αλεσμενο ειναι ο Medium Roasted που δεν ειναι ωραιος οπως ο απλος.Το γραφει στο κουτι χαμηλα.1 φορα αγορασα και ηταν η τελευταια.

 

Για αυτο οταν αγοραζα Illy πηγαινα σε καφεκοπτειο αλλα τον πουλαει 10€ το κουτι των 250 γρ.Αντε να τον αγοραζει 5€,γαμω τα λεφτα που βγαζουν.Στις μεγαλες συσκευασιες βγαζουν ακομα πιο πολλα.

 

Υπαρχει 1 μαρκα Ipanema,τον ειχα δει στα ΑΒ αλλα νομιζω οτι και αυτος ηταν στα 10€ το κουτι.Αμα ειναι και αυτος σαν τον Lamborgini που στουμπωνε η μηχανη θα πανε τζαμπα τα 10€.

 

Σκεφτομαι να δοκιμασω καποια αλλη μαρκα.Πχ τον Danesi.

 

@Zeys13 ειναι καλος σε γευση η πικριλα?

Εμένα μου φαίνεται καλός, αλλά είναι και θέμα γεύσης αυτό. Αυτό που μπορώ να σου πω πάντως είναι ότι είναι δυνατός στη γεύση.

Και η τιμή του είναι 4,80 το πρωί πήρα γιατι μου είχε τελειώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσπρέσο: Το χειμώνα παίρνω lavazza (νομίζω τον κόκκινο). Το καλοκαίρι πάω σε illy για fredo espresso. (100% arabica)
Γαλλικό: Εδώ και 1 χρόνο προσπαθώ να βρω τον πιο ελαφρύ για να έχω "δικαιολογία" να πίνω παραπάνω. Παλιά έπινα πάνω από 10 καφέδες τη μέρα (κυρίως από έξω διπλά cappuccino). Τώρα λόγω υγείας έπρεπε να κόψω τους καφέδες και μου δημιούργησε στερητικό (ναι ναι το πρεζάκι εδώ πέρα!!!) και πίνω γαλλικό όλη μέρα, απλά μειώνω την ποσότητα του καφέ. Βάζω 2 κουταλάκια καφέ (όχι γεμάτα) και γεμίζω όλη τη μηχανή με νερό. Οπότε πίνω γύρω στις 3-4 κούπες νεροζούμι καφέ :P και το απόγευμα συνήθως ένα fredo. 
Έχω βρει έναν καφέ φίλτρου από τα coffee island. "Αμερικάνικος" λέγεται. Δεν είναι ο αμερικάνο που ξέρουμε. Είναι πολύ ελαφρύς. Βγαίνει σχεδόν διάφανο πράγμα από την καφετιέρα :P Το παίρνω σε κόκκους για να κρατάει έστω το άρωμα. Αν και τελευταία επειδή βαριέμαι να κατέβω μέχρι εκεί, παίρνω και από το σούπερ μάρκετ ή από το μάκρο όποιον βρω όταν μου τελειώνει. Συνήθως melitta. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί δεν είναι ρε συ;!

πολλοι ειναι ναι αλλα λογω δουλειας με τραβαει...σκεψου ο αδερφος μου εφτασε να πινει 21 εσπρεσακια ημερησιως...και για να τους μειωσουμε πηγαινουμε πιο αργα στην δουλεια!!!πρεζακια ειμαστε!!! ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται καλός, αλλά είναι και θέμα γεύσης αυτό. Αυτό που μπορώ να σου πω πάντως είναι ότι είναι δυνατός στη γεύση.

Και η τιμή του είναι 4,80 το πρωί πήρα γιατι μου είχε τελειώσει.

 

Θα παρω 1 κουτι να δοκιμασω.Το πολυ πολυ να γινω 4,80€ φτωχοτερος   :lol:

 

πολλοι ειναι ναι αλλα λογω δουλειας με τραβαει...σκεψου ο αδερφος μου εφτασε να πινει 21 εσπρεσακια ημερησιως...και για να τους μειωσουμε πηγαινουμε πιο αργα στην δουλεια!!!πρεζακια ειμαστε!!! ^_^

 

Πινω 1-2 καφεδες την ημερα το πολυ.

 

Εσυ καταναλωνεις πολυ ζαχαρη με τοσους καφεδες(8-10) και δεν ειναι καλο.Αν ρωτησεις γιατρο πιθανοτατα να σου πει να πινεις το πολυ 2-3.Και τις επιπτωσεις που υπαρχουν.

 

Πως γινεται ρε συ 21 καφεδες ο αδερφος σου?Τρολλαρεις?   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρω 1 κουτι να δοκιμασω.Το πολυ πολυ να γινω 4,80€ φτωχοτερος   :lol:

 

 

Πινω 1-2 καφεδες την ημερα το πολυ.

 

Εσυ καταναλωνεις πολυ ζαχαρη με τοσους καφεδες(8-10) και δεν ειναι καλο.Αν ρωτησεις γιατρο πιθανοτατα να σου πει να πινεις το πολυ 2-3.Και τις επιπτωσεις που υπαρχουν.

 

Πως γινεται ρε συ 21 καφεδες ο αδερφος σου?Τρολλαρεις?   :-D

οχι φιλε δεν τρολλαρω....μιλαμε για 21 εσπρεσακια....ξεκιναμε απο πολυ πρωι 6 η ωρα και φευγουμε 23.00-00.00 το βραδυ...οποτε υπαρχει μεγαλη καταναλωση....ξερω οτι δεν κανουνε καλο...απλα καφε πουλαω οποτε λογικο ειναι..το παλευουμε βεβαια να το ελαττωσουμε!!! B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα.

χρησιμοποιώ espresso της lavazza με αναλογίες 40% Arabica, 60% Robusta..

Τι είναι αυτές οι αναλογίες? ο καφές σάν γέυση είναι καλός απλά είναι λίγο αραιός..

Θα μου πείτε τώρα γιατί τα σκαλίζω αφού είναι καλός ο καφές μου?τα σκαλίζω γιατί εδώ και 10 μέρες δέν τον πολυχρισιμοποιησηα και ο καφές ξεράθηκε και έχει μία γευση πολύ περίεργη πικρόξινη χάλια..και τον πέταξα και λέω να αλλάξω μάρκα..

Υπάρχει μηχανή μύλος κτλ κτλ..

Ειναι θέμα γούστων οπότε ακούω γνώμες..

Εμένα πχ μου αρέσει πολύ του μικέλ ο καφές..

Ο illy σαν καφές είναι όντως πιο ακριβώς αλλά έχει διατηρήσει το χαρμάνι του. Το ότι έχεις θέμα με το ότι είναι αραιός φταίει καθαρά ο μύλος σου. Έχει ένα μεταλλικό σκεύασμα με δοντακια στο πάνω μέρος το γυρνας ένα δοντακια δεξιά για να έχεις την σωστή αναλογία καφέ. Όσο για το αφρογαλα σε μεταλλικό σκεύασμα βάζεις 2 φλυτζανακια γάλα πλήρες 3.5% για κρύο αφρογαλα βάζεις 1 σεσουλα παγάκια σε ένα μποξ και βάζεις εβαπορε μέχρι να μείνουμε 4 παγάκια ακάλυπτα. Θα ρίξεις πρώτα το αφρογάλα στο ποτηρι και μετά τον καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι της άποψης μακριά από τους συσκευασμένους καφέδες των σούπερ.

Θα προτιμούσα να αγοράσω μύλο και χύμα καφέ σε κόκκους παρά συσκευασμένο έτοιμο.

 

Προς το παρόν αγοράζω από coffee island αλεσμένο. 

Ο απλός των coffee island πάει 3.70€ τα 200γρ.

200γρ μου φτάνουν για περίπου 7-10 μέρες αναλόγως το πόσους φτιάχνω (συνήθως 1 καφέ τη μέρα, άλλες φορές 2, καμιά φορά και 3 επειδή φτιάχνει και η αδερφή μου)

 

Στη βδομάδα ο καφές παραμένει φρέσκος και εννοείται προσέχω μην πάρει υγρασία.

Αυτό που έκανα ήταν να αγοράσω ένα δοχειάκι που αφαιρεί τον αέρα από μέσα για να τον αποθηκεύω.
 

Στην διαδικασία του espresso βάζω 14 γραμμάρια καφέ ακριβώς (έχω προμηθευτεί ζυγαριά ακριβείας) και το πατάω με tamper μεταλλικό το οποίο αγόρασα στην πορεία (και όχι πλαστικό) με περίπου 20 κιλά πίεση.

Η ποσότητα που πρέπει να εκχυληθεί από την εσπρεσιέρα πρέπει να είναι από 50-60ml για διπλό, και 30-40 για μονό. Παραπάνω γίνεται τσάι (του βουνού). Σημαδέψτε ποτηράκια για αυτές τις ποσότητες, ή προμηθευτείτε ένα ποτηράκι - δοσομετρητή ακριβείας (ψάχτε τα στο google).
 

Για freddo cappuccino μπορώ να σας δώσω κάποιες οδηγίες για το γάλα.
Μια χαρά κάνει το γάλα με 1% λιπαρά (το πράσινο). Εγώ παίρνω το mmmilk ή το 10 της ΦΑΓΕ και με απλό μιξεράκι φραπέ σε μισό λεπτό μου κάνει αφρόγαλο.

Θερμοκρασίες: Πρέπει να είναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ από 6 - 0 βαθμούς η θερμοκρασία του γάλακτος για να σφίξει καλύτερα. Σε περίπτωση που παραμένει "νερουλό" συστήνω να ρίξετε ένα θραυσματάκι πάγου (μεγέθους ενός αρακά) μέσα για να ομαλοποιηθεί η θερμοκρασία.
Ποσότητα: Για έναν καφέ χρειάζεται πολύ λίγο γάλα, περίπου 30-40ml (δηλαδή περίπου 2 iPhone 6 σε πάχος σε ένα φυσιολογικό μπρικάκι)
Χτύπημα: Εγώ χρησιμοποιώ το κλασικό μιχεράκι χειρός της Dynamic. Κάνει καλή δουλειά. Άμα έχετε μεγαλύτερη φραπεδιέρα ακόμα καλύτερα. Η ποσότητα θα διπλασιαστεί όταν το γάλα γίνει αφρόγαλα.

Όλα αυτά μου κάνουν έναν καφέ πολύ καλύτερο και γευστικότερο από πολλές επώνυμες αλυσίδες :D

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίνω 100% Arabica,dowe egberts στιγμιαίο εσπρέσο.πλέον ότι καφέ πιώ κατά λάθος από μπουγάτσα ή σε καφετέρια με βγάζει μια πλαστικίλα στην γεύση.Και επειδής είμαι και τρέντυς, τον βάζω στο βαζάκι που τον παίρνω.αντέχει στην κατάψυξη 5 ώρες και ούτε να τρέχει αν γυρίσει ανάποδα.Βρείτε με ένα γυάλινο σεικερ που να τα κάνει αυτά και το πετάω.θείες, γονείς, συγγενείς με γκρινιάζουν που πίνω καφέ σε βάζο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...