Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, mr.robot είπε

 

Ωστοσο τι διαφορα έχει ο εσπρεσσο σε κοκκους και τι σε σπυρι

στο οτι ειναι φρεσκοκομμενος και οτι αρωματα εχει ο καφες τα απελευθερωνει την στιγμη που κοβεται.

Επισης η καθε μηχανη θελει το δικο της κοψιμο στους συσκευασμενους καφεδες το κοψιμο ειναι στανταρ, μαλλον μεσος ορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια, ηθελα λιγο την γνωμη σας σε ενα θεμα που με απασχολει πολυ.

Ειμαι λατρης του freddo espresso, οχι του ζεστου. Να πω την αληθεια εχω φτασει σε σημειο να φτιαχνω 2-3 την ημερα

Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν μου βγαινει καλος, οχι για τα δικα μου γουστα αλλα γενικα, και ενας που ξερει καλυτερα απο εμενα το ιδιο θα πει.

Θα πω ακριβως τι κανω και τι παρατηρω.

Εχω μια μηχανη Arielli KM-190BS

Κοφτη καφε Bosch MKM6003

Εχω δοκιμασει, Lavazza, dimello ,  απο πολλα σουπερ μαρκετ τους δικους του, κομενους ετοιμους

coffee island ( extra, classic , τον δικο του , σε κοκους) , εναν του lidl σε κοκους, Τωρα πηρα buondi premium σε κοκους.

Ολοι μου βγαινουν νερουλοι(ενα ελαφρυ ξανθο χρωμα το καιμακι, μαυρο light ο καφες σαν γαλικος που εχει μεινει ωρες) , τι εννοω , καταλαβαινεις στην γευση οτι πινεις περισσοτερο νερο, παντα τον πινω με λιγο παγο. 

εχω δοκιμασει: να αφησω την εκχυλιση στα 14 δευτερα, παντα καλο καθαρισμα, ποτε νερο βρυσης γιατι εδω που ειμαι δεν ειναι ποσιμο , πριν τον πρωτο καφε καθε μερα αφηνω να τρεξει αρκετο νερο στην κουπα και στο γκρουπ του καφε η οπως αλλιως λεγεται για να ζεσταθουν ολα. 

εχω δοκιμασει να τον χτυπαω με λιγο παγο, εχω δοκιμασει να τον πατησω με το tamper η οπως λεγεται περισσοτερο , λιγοτερο , περισσοτερη δοση καφε ( οταν τον παταω παντα, ειναι πανω απο την μεση του tamper ) κατω απο το tamper ή οπως αλλιως λεγεται λεει πως ειναι 2-cups.

Ωστοσο η μηχανη δεν σταματαει ΜΟΝΗ, πρεπει εγω να πατησω το κουμπι να την σταματησω. 

σιγουρα ειναι θεμα μηχανης, καθωςε την πηρα 45 ευρω και οχι 3500 που εχουν εξω οι δικες τους, εχει διαφορα το ξερω

Κατι αλλο να μου προτεινεται;

ωστοσο τον κοβω στα 20 δευτερα με τον bosch ,

Συγγνωμη που εγραψα τοσα πολλα. Ευχαριστω

Επεξ/σία από mr.robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mr.robot είπε

Εχω μια μηχανη Arielli KM-190BS

Κοφτη καφε Bosch MKM6003

Ολοι μου βγαινουν νερουλοι(ενα ελαφρυ ξανθο χρωμα το καιμακι, μαυρο light ο καφες σαν γαλικος που εχει μεινει ωρες)

η γενική συνταγή είναι 1 προς 2... 

Δηλαδή αν βάζεις 14 γραμμάρια καφέ πρέπει να πάρεις 28 γραμμάρια espresso και να τα πάρεις στα 20 έως 30 δευτερόλεπτα

Αν βγαίνει πολύ ποιο γρήγορα κόβεις ποιο ψιλά. αν βγαίνει πολύ ποιο αργά κόβεις ποιο χονδρά.

για freddo θα χρειαστεί να κάνεις δύο φορές espresso μιας και ο καφές που μπορείς να πάρεις (και να βάλεις) απο την μηχανή είναι λίγος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, madnifestah είπε

η γενική συνταγή είναι 1 προς 2... 

Δηλαδή αν βάζεις 14 γραμμάρια καφέ πρέπει να πάρεις 28 γραμμάρια espresso και να τα πάρεις στα 20 έως 30 δευτερόλεπτα

Αν βγαίνει πολύ ποιο γρήγορα κόβεις ποιο ψιλά. αν βγαίνει πολύ ποιο αργά κόβεις ποιο χονδρά.

για freddo θα χρειαστεί να κάνεις δύο φορές espresso μιας και ο καφές που μπορείς να πάρεις (και να βάλεις) απο την μηχανή είναι λίγος. 

Τις περισσότερες φορές βγαίνει πιο γρήγορα , όπως λέτε, ωστόσο δεν μπορώ να το μετρήσω πρέπει να πάρω μια μικρή ζυγαριά. Αλλά σκεφτείτε αρκετές φορές έχω βάλει πάνω από την μέση του ταμπερ. Σαφώς εννοώ 'πατημένο ' καφέ πάνω από την μέση , όχι κουναλακι.οποτε προτείνετε να κάνω ουσιαστικά δύο διπλές δώσεις ; 14 γραμμάρια καφέ και ανάλογα την ταχύτητα εκχύλισης  πάει ο χρόνος; Αυτά εννοείται;

Ο πατέρας μου είχε μια αυτόματη εάν την λέω σωστά δεν χρειαζόταν να πατήσεις κουμπί για να σταματήσει ζ ήταν ρυθμισμένο. Εγώ με μια κούπα που χρησιμοποίησα πάντα εκεί την πήρα μαζί μου και στο περίπου εγώ πατάω το κουμπί να σταματήσει (στην δική μου μη αυτόματη μηχανή ) περίπου όσο ήταν στην άλλη(την αυτόματη, εάν την λέω σωστά)

Επεξ/σία από mr.robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, mr.robot είπε

Τις περισσότερες φορές βγαίνει πιο γρήγορα , όπως λέτε, ωστόσο δεν μπορώ να το μετρήσω πρέπει να πάρω μια μικρή ζυγαριά. Αλλά σκεφτείτε αρκετές φορές έχω βάλει πάνω από την μέση του ταμπερ. Σαφώς εννοώ 'πατημένο ' καφέ πάνω από την μέση , όχι κουναλακι.οποτε προτείνετε να κάνω ουσιαστικά δύο διπλές δώσεις ; 14 γραμμάρια καφέ και ανάλογα την ταχύτητα εκχύλισης  πάει ο χρόνος; Αυτά εννοείται;

Και η δική μου από το lidl τύπου Αριέλι είναι.Μάλλον εσύ πήρες την φτηνή Αριέλι με τα 850 watt και όχι με τα 1050.Δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο και ενδεχομένως παίζει γιατί αργεί να αναπληρώσει το ζεστό νερό ειδικά όταν τρέχει γρήγορα στη διύλιση.

Και εγώ αγόρασα σε κόκκους σχεδόν όλες τις μάρκες και όλες τις ποιότητες αλλά τελικά κατέληξα σε jacobs 100% arabica και σε lavazza oro έτοιμους κομμένους σε πακέτο των 250 γραμ. γιατί με τους πρώτους σπάνια να πετύχαινα καφέ να μου αρέσει γιατί εκεί πρέπει να έχεις αξιοπρεπή και πανάκριβη μηχανή για κόψιμο και εγώ είχα μία των 17-18 ευρώ.Έτσι εγκατέλειψα το σπορ του άκοπου σε κόκκους.Υπάρχουν και πιο καλοί κομμένοι αλλά ξεφεύγουν από το μπάτζετ μου γιατί τέσσερα άτομα σπίτι πίνουμε αρκετούς κάθε μέρα.

Εδώ ανέβασα και ένα βιντεάκι από τη διαδικασία.Ο καφές που φαίνεται ότι βάζω είναι γύρω στα 12-13 γραμμάρια.Για δικό μου βάζω περισσότερο γύρω στα 14-15 ο συγκεκριμένος ήταν για τη σύζυγο.Τον έχω ζυγίσει παλιά για να ξέρω περίπου που κυμαίνεται.Μην κοιτάς τη γραμμή στάθμης μέσα στο τάμπερ όταν τον πατάς και παραπάνω να είναι δεν πειράζει.

Δοκίμασε με τη δική μου μέθοδο με έτοιμο κομμένο και θα με θυμηθείς.

Ο χρόνος γύρω στα 15 δευτερόλεπτα καλός είναι με αυτές τις μηχανές.Αν πάμε με αυτές στα 25 που φτάνουν οι επαγγελματικές καίγεται και βγαίνει ένα ζουμί χωρίς καιμάκι.Θυμάμαι παλιά που τον ψιλόκοβα να πετύχω τα 25 δευτερόλεπτα διύλησης δεν έπινα καφέ αλλά ένα καμένο νεροζούμι.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο έτοιμος κομμένος είναι για τα σκουπίδια. Ειδικά μετά από μια μέρα που θα ανοίξει δεν κάνει, είναι σαν να πινεις πικρό νερό ή νερό σκέτο, ούτε άρωμα ούτε γεύση. Συν ότι είναι κομμένοι για όλες τις μηχανές οπότε είναι και λάθος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με τον έναν συμφωνώ με τον άλλον και είναι και θέμα λογικής σε ένα σημείο γιατί ο ήδη κομμένος θα έχει χάσει ότι έχει χάσει που είναι τόσο καιρό κομμένος και σίγουρα θα έχει κάτι άλλο μέσα για να διατηρεί την μυρωδιά η ότι άλλο δεν πρέπει να χάσει.. δεν ξέρω. Αλλά ο ήδη κομμένος είναι ο σωστά κομμένος εάν δεν ξέρεις καλά όπως εγώ στο κόψιμο δεν έχω τρομερό θέμα . Τώρα πήγα και έκανα δύο καφέδες έναν έκανα το εξής. Έκανα δύο μόνες δώσεις. Έβγαλα την μια κοντά στα 10 δευτερόλεπτα και μετά καθάρισα έβαλα καινούργιο καφέ αλλά 10 δευτερόλεπτα. Βγείτε χαλιά νερό. Μετά έβαλα λίγο παραπάνω δώση καφέ και τον άφησα στα 18 δευτερόλεπτα και αυτός νερό... Τι σκατα φταίει δεν μπορεί να καταλάβω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Ο έτοιμος κομμένος είναι για τα σκουπίδια. Ειδικά μετά από μια μέρα που θα ανοίξει δεν κάνει, είναι σαν να πινεις πικρό νερό ή νερό σκέτο, ούτε άρωμα ούτε γεύση. Συν ότι είναι κομμένοι για όλες τις μηχανές οπότε είναι και λάθος. 

Από έναν που είναι κομμένος με κάτι μύλους των 20 , 50 , 100 ευρώ που έχουμε όλοι είναι κατά πολύ ανώτερος.

Τώρα αν ο άλλος διαθέτει μύλο των 300 ευρώ  οκ δεν θα πάει να πάρει συσκευασμένο γιατί σίγουρα θα είναι κατώτερος από το να τον κόψει μόνος του.Σου το λέει κάποιος που έχει πάρει από τους πιο ακριβούς άκοπους αλλά ήταν πολύ κατώτεροι σε γεύση από τους συσκευασμένους.Δεν μπορώ να διαθέσω 300  ευρώ για μύλο γιατί τότε για να έχω το πλήρες πακέτο πρέπει να δώσω και 500 τουλάχιστον για καφετιέρα.

Με αυτό το σκεπτικό κάνουμε λάθος που μια ζωή πίνουμε Ελληνικό καφέ κομμένο.

3 λεπτά πριν, mr.robot είπε

Διαφωνώ με τον έναν συμφωνώ με τον άλλον και είναι και θέμα λογικής σε ένα σημείο γιατί ο ήδη κομμένος θα έχει χάσει ότι έχει χάσει που είναι τόσο καιρό κομμένος και σίγουρα θα έχει κάτι άλλο μέσα για να διατηρεί την μυρωδιά η ότι άλλο δεν πρέπει να χάσει.. δεν ξέρω. Αλλά ο ήδη κομμένος είναι ο σωστά κομμένος εάν δεν ξέρεις καλά όπως εγώ στο κόψιμο δεν έχω τρομερό θέμα . Τώρα πήγα και έκανα δύο καφέδες έναν έκανα το εξής. Έκανα δύο μόνες δώσεις. Έβγαλα την μια κοντά στα 10 δευτερόλεπτα και μετά καθάρισα έβαλα καινούργιο καφέ αλλά 10 δευτερόλεπτα. Βγείτε χαλιά νερό. Μετά έβαλα λίγο παραπάνω δώση καφέ και τον άφησα στα 18 δευτερόλεπτα και αυτός νερό... Τι σκατα φταίει δεν μπορεί να καταλάβω....

Τι καφέ χρησιμοποιείς ;;;;;

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Από έναν που είναι κομμένος με κάτι μύλους των 20 , 50 , 100 ευρώ που έχουμε όλοι είναι κατά πολύ ανώτερος.

Τώρα αν ο άλλος διαθέτει μύλο των 500 ευρώ  οκ δεν θα πάει να πάρει συσκευασμένο γιατί σίγουρα θα είναι κατώτερος από το να τον κόψει μόνος του.Σου το λέει κάποιος που έχει πάρει από τους πιο ακριβούς άκοπους αλλά ήταν πολύ κατώτεροι σε γεύση από τους συσκευασμένους.Δεν μπορώ να διαθέσω 300  ευρώ για μύλο γιατί τότε για να έχω το πλήρες πακέτο πρέπει να δώσω και 500 τουλάχιστον για καφετιέρα.

Με αυτό το σκεπτικό κάνουμε λάθος που μια ζωή πίνουμε Ελληνικό καφέ κομμένο.

Απόλυτο δίκιο το ιδιο και  με την καφετέρια άλλο καφέ θα βγάλει αυτή που έχουν στις καφετέριες αλλον καφέ θα βγάλει αυτή των 45-100 , αν και των 100 θα έχει κάποιες διαφορές δεν μιλάει για το design της. Δεν με ενδιαφέρει ας είναι και σωλήνα ολόκληρη.

Λοιπόν στο πρώτο ποστ αναφέρω σχεδόν όσους έχω δοκιμάσει ζ έχω δοκιμάσει πάρα πολλούς από την αγορά. Τώρα πήρα τον buondi premium σε κόκκους 1 κιλό

@papoys1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, mr.robot said:

Διαφωνώ με τον έναν συμφωνώ με τον άλλον και είναι και θέμα λογικής σε ένα σημείο γιατί ο ήδη κομμένος θα έχει χάσει ότι έχει χάσει που είναι τόσο καιρό κομμένος και σίγουρα θα έχει κάτι άλλο μέσα για να διατηρεί την μυρωδιά η ότι άλλο δεν πρέπει να χάσει.. δεν ξέρω. Αλλά ο ήδη κομμένος είναι ο σωστά κομμένος εάν δεν ξέρεις καλά όπως εγώ στο κόψιμο δεν έχω τρομερό θέμα . Τώρα πήγα και έκανα δύο καφέδες έναν έκανα το εξής. Έκανα δύο μόνες δώσεις. Έβγαλα την μια κοντά στα 10 δευτερόλεπτα και μετά καθάρισα έβαλα καινούργιο καφέ αλλά 10 δευτερόλεπτα. Βγείτε χαλιά νερό. Μετά έβαλα λίγο παραπάνω δώση καφέ και τον άφησα στα 18 δευτερόλεπτα και αυτός νερό... Τι σκατα φταίει δεν μπορεί να καταλάβω....

Λογικά λέω εγώ μήπως φταίει η μηχανή κυρίως; Αν έχεις συνηθίσει να πίνεις καφέ από επαγγελματικές καφετιέρες άντε να πιεις καφέ από arielli!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πάρω τον μυλο έπαιρνα ετοιμους αλεσμενους και μάλιστα όχι τω 15 ευρώ το κιλό αλλά από 30 και πάνω. Στην 2η μέρα ήταν για πέταμα. Καλύτερα φρεσκοκομμενος με μηχανή των 100 Ευρώ πάρα έτοιμος αλεσμενος με μυλο 1κ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φτηνή μηχανή (sub-60€) και με θερμομπλόκ πιστεύω ότι μόνο αυτή του lidl αξίζει (νομίζω όντως 59.99 την πήρα για 2η, έχω μια Gaggia classic προηγούμενο μοντέλο) και κάνει "τίμιο" καφέ. Έχω δοκιμάσει σε φίλους τύπου αριέλι και δεν ενθουσιάστηκα. Καλύτερα μοκα κατ' εμέ που έχει και €15 ^^ 

Επίσης αμα κάποιος δε διαθέτει σεβαστό ποσό για μύλο καλύτερα να αγοράσει το φτηνότερο δυνατό κεραμικό χεριού παράδειγμα , ή έναν hario από Ελλάδα/Άμαζον. Μακριά από φτηνούς ηλεκτρικούς με μεταλλικά μαχαίρια (νομίζω κάνουν μόνο για φίλτρου ασχέτως τι λένε). Το συγκεκριμένο από το aliexpress κλείνω 2 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος ακόμα. Χοντρικά θες 2-3 λεπτα για να αλλέσεις για 2 διπλούς, δεν είναι κόπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...