Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω κατι.

Εμενα προσωπικα μου αρεσει ο καφες του γρηγορη, (φρεντο καπουτσινο συνηθως).

Ο καφες που χρησιμοποιει αποκλειστηκα ο γρηγορης ,αν δεν κανω λαθος λεγετε cofferight.

Τον τελευταιο καιρο (επειδη το χω ψιλοξεφτυλισει-αλλα και αυτοι με την τιμη του)φλερταρω στην ιδεα να αγορασω μια αυτοματη καφετιερα εσπρεσσο,ομως μιας που εχω βρει "τροπον τεινα"το καφε που μου αρεσει.

1)Μπορω να βρω τον καφε cofferight στο εμποριο?

2)Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει δυνατοτητα να αγορας απο το γρηγορη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 minutes ago, monotis said:

Να ρωτησω κατι.

Εμενα προσωπικα μου αρεσει ο καφες του γρηγορη, (φρεντο καπουτσινο συνηθως).

Ο καφες που χρησιμοποιει αποκλειστηκα ο γρηγορης ,αν δεν κανω λαθος λεγετε cofferight.

Τον τελευταιο καιρο (επειδη το χω ψιλοξεφτυλισει-αλλα και αυτοι με την τιμη του)φλερταρω στην ιδεα να αγορασω μια αυτοματη καφετιερα εσπρεσσο,ομως μιας που εχω βρει "τροπον τεινα"το καφε που μου αρεσει.

1)Μπορω να βρω τον καφε cofferight στο εμποριο?

2)Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει δυνατοτητα να αγορας απο το γρηγορη?

1) οχι

2) οχι 

 

Και σιγά τον καφέ που έχει! Απλά τον έχεις συνηθίσει. Διάβασε εδώ προτάσεις και θα βρεις καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, monotis είπε

Μπορει και να ναι ετσι.Στο εμποριο ποιος ειναι αυτος που  μπορω να βρω ,που προσεγγιζει?

Ακομα και τον ιδιο καφε να βρεις, δεν θα παρεις το ιδιο αποτελεσμα, μιας και η μηχανη που θα χρησιμοποιησεις στο σπιτι θα ειναι πολυ κατωτερη απο αυτη στο καταστημα. Και μην κοροιδευομαστε, δεν ειναι καφες αυτο που πουλαει ο γρηγορης. Ο arabica που εχει πινεται, αλλα μεχρι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πιο λεπτή άλεση? 

 

δοκίμασε να πάρεις από κάπου που να στον αλέσουν για να δεις, μήπως ο μύλος σου δεν μπορεί να τον αλέσει πολύ ψιλό. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

πιο λεπτή άλεση? 

δοκίμασε να πάρεις από κάπου που να στον αλέσουν για να δεις, μήπως ο μύλος σου δεν μπορεί να τον αλέσει πολύ ψιλό. 

ο μυλος εχει 2 δοντακια σαν μπλεντερ, και τον κοβεις αναλογα τα δευτερολεπτα. στο μανουαλ λεει 20 δευτερα για εσπρεσσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 250γρ τι προτάσεις υπάρχουν; 

Είτε από σούπερ μάρκετ, είτε από καφεκοπτεία. 

Κάποια μαγαζιά που πουλάνε με το κιλό κόκκους, παίζει να τον κόβουν κιόλας σε πακέτα τέτοια και να κλείνει αεροστεγώς;

Επεξ/σία από mynam3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/4/2019 στις 1:28 ΜΜ, dazed είπε

Ακομα και τον ιδιο καφε να βρεις, δεν θα παρεις το ιδιο αποτελεσμα, μιας και η μηχανη που θα χρησιμοποιησεις στο σπιτι θα ειναι πολυ κατωτερη απο αυτη στο καταστημα. Και μην κοροιδευομαστε, δεν ειναι καφες αυτο που πουλαει ο γρηγορης. Ο arabica που εχει πινεται, αλλα μεχρι εκει.

Ενταξει προσωπικα μου αρεσει ο καφες του γρηγορη.Το προβλημα για εμενα ειναι οτι πλεον στην τιμη που εχει δεν αξιζει  για πεντε (στην κυριολεξια)γουλιες,(μετα δεν πινεις καφε αλλα νεροπλυμα με γαλα).Και ενω γενικα το χρημα δεν το πολυλογαριαζω, την κοροιδια ομως πολυ...

Απο την αλλη ,απο οτι λες και εσυ ,αλλα και απο οτι διαβαζω γενικα εδω,ειναι πολλα... για εχεις ενα καλο εσπρεσσο,και το χειροτερο ποτε δεν θα φτασεις το καφε μιας επαγγελματικη μηχανης.

Ετσι σκεφτηκα κατι πιο απλο.Να τον κοψω εντελως τον καφε,και να ησυχασω!!

 

 

 

Επεξ/σία από monotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον καλυτερο καφε για μηχανη εσπρεσσο που εχω δοκιμασει ειναι ο χυμα καφες στο καφεκοπτειο λουμιδη εδω στο κεντρο της αθηνας. Εχω δοκιμασει τα παντα σχεδον και αυτος δεν συγκρινεται. @mastoras007 jacobs αξιζει μονο φιλτρου, 

Για μηχανη τοπ delonghi

Επεξ/σία από HackerIglo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, HackerIglo είπε

Τον καλυτερο καφε για μηχανη εσπρεσσο που εχω δοκιμασει ειναι ο χυμα καφες στο καφεκοπτειο λουμιδη εδω στο κεντρο της αθηνας. Εχω δοκιμασει τα παντα σχεδον και αυτος δεν συγκρινεται. @mastoras007 jacobs αξιζει μονο φιλτρου, 

Για μηχανη τοπ delonghi

Ποια μηχανή έχεις ; Ποιο μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 3 4 μήνες με τον μύλο graef cm 702 δεν θα τον πρότεινα σε κάποιον. Για χρήση σε σπίτι και έβαλα ήδη 2η ροδέλα γιατί έκοβε χοντρά. Αυτό οφείλεται στο πλαστικό που τρώγεται με τον καιρό κάτω από τις ροδέλες. Αυτά έχει ως αποτέλεσμα να μην είναι ιδιοκτησία ο καφές μετά από λίγο καιρό. Νταξει θα μου πεις σιγά το πράγμα κάθε 1- 2 βδομάδες να κατεβαίνεις μια σκάλα. Ναι οκ αλλά είναι κάπως όταν έχεις δώσει 100 Ευρώ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...