Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Τον έχω δοκιμάσει τον χρυσό λαβατσα, δεν κάνει ούτε για να πλύνεις τα πόδια. Άθλιος καφές. Καλύτερα πιες λίπασμα. 

Δοκίμασε jacobs τότε και αν απογοητευθείς και πάλι τι να πω.Μήπως φταίει η μηχανή σου ή τρόπος που φτιάχνεις καφέ;;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Δοκίμασε jacobs τότε και αν απογοητευθείς και πάλι τι να πω.Μήπως φταίει η μηχανή σου ή τρόπος που φτιάχνεις καφέ;;;;;

Οι μη σπέσιαλ καφέδες μια χαρά βγαίνουν, οι σπεσιαλιτι είναι το θέμα. Δεν συγχωρούν λάθη αλλά αν τον πετύχεις δεν ξαναπινεις τίποτα άλλο. Εδώ που τα λέμε βέβαια ούτε έξω δεν τους πετυχαίνουν, έχω πιει κάμποσες ξινιλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnyboy είπε

Σήμερα ας πούμε είναι με καβουρδισμα 9/1. Ζυγισα 25 γραμμάρια κόκκους, πήρα 60 γραμμάρια (ζυγισμενο) ρόφημα στα 27 δευτερόλεπτα. Δεν είναι ξινός, πικριζει όμως λίγο στο φρεντο και δεν έχει την spicy γεύση που θα έπρεπε και την έχω πετύχει κάποιες φορές. Νομίζω ότι αν το σταματούσα στα 24 25 δευτερόλεπτα να είχα πετύχει 1:2 και να πετυχαινα καλύτερο αποτέλεσμα. 

25 γρ είναι εξωφρενικά πολλά. Ξεκίνα με 20 που πάλι πολλά είναι αλλά για speciality ας είναι και κατέβαινε μέχρι να πάρεις μια γεύση που σου αρέσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

25 γρ είναι εξωφρενικά πολλά. Ξεκίνα με 20 που πάλι πολλά είναι αλλά για speciality ας είναι και κατέβαινε μέχρι να πάρεις μια γεύση που σου αρέσει. 

Μα δεν είναι το θέμα τα πολλά ή τα λίγα. Αν βγαίνει πικρος στα 25 στα 18 θα πάει στο νεροχύτη γιατί από 1:2.5 που ήμουν τώρα θα πάμε στο 1:3 4 5 και θα βγει ακόμα χειρότερος 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 18 θα κόψεις πιο ψιλά μέχρι πάλι να βγάλεις την αναλογία που θέλεις. Μην ακολουθείς κατά γράμμα τους κανόνες αν δεν σου βγαίνει η γεύση που θες. Κόψε, πάρε 50-60 ml στα 25-35 sec και βλέπεις. Και βέβαια είναι πικρός γιατί είναι πολλά τα 25, επίσης το έχουμε ξαναπεί μην πετάτε λεφτά σε τοπ καφέδες αν δεν έχετε εξοπλισμό σωστό. 

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες δεν υπάρχει speciality καφέδες και απλοί, υπάρχουν blends και origins απο συγκεκριμένα μέρη με συγκεκριμένη επεξεργασία. Πιθανόν αγοράζετε κάποιους μονοποικιλιακους και ελαφρά καβουρδισματα και βγαίνει η γεύση του καρπού. Οπως αναφέρθηκε παραπάνω, όλα ξεκινάνε με μια παράμετρο σταθερή. Άρα βάλτε μια δόση 18gr και παίξτε με τον χρόνο. Και φυσικά οικιακός εσπρέσσο σημαινει πολύ χρήμα στον εξοπλισμό. Αλλιώς παίρνεις μια νεσπρεσσο και καθαρίζεις η pour over και γεύεσαι μονοποικιλιακους χωρίς να ξοδέψεις χιλιάρικα 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, johnyboy είπε

Σήμερα ας πούμε είναι με καβουρδισμα 9/1. Ζυγισα 25 γραμμάρια κόκκους, πήρα 60 γραμμάρια (ζυγισμενο) ρόφημα στα 27 δευτερόλεπτα. Δεν είναι ξινός, πικριζει όμως λίγο στο φρεντο και δεν έχει την spicy γεύση που θα έπρεπε και την έχω πετύχει κάποιες φορές. Νομίζω ότι αν το σταματούσα στα 24 25 δευτερόλεπτα να είχα πετύχει 1:2 και να πετυχαινα καλύτερο αποτέλεσμα. 

Για αρχή, δοκίμασε να κόψεις λίγο πιο ψιλά. Για τέτοια ποσότητα, είναι σύντομος ο χρόνος. Και για αναλογία, ξεκίνα με 1/2(gr/gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

25 γραμμάρια καφέ 60 γραμμάρια ρόφημα υπερβολικά.Μία απορία;;;;; Τι καφετιέρα και τι πορταφίλερ έχεις που παίρνει τόσο καφέ μέσα;;;;;

Θα συμφωνήσω με κάποιους μη ζητάτε πολλά με με μπάτζετ 100-200 300 -400  ευρώ σε μηχανήματα αγοράζοντας πανάκριβους καφέδες.Εδώ αγοράζεις από καλά μαγαζιά με μηχανήματα 10 και 15 χιλιάδων ευρώ και πίνεις μία αηδία.Το έκανα και εγώ απογοητεύθηκα από όλα γιατί ποτέ δεν  πέτυχα μία σταθερή και καλή γεύση.Έτσι κατέληξα στον κομμένο jacobs και τουλάχιστον πίνω μία σταθερή και ικανοποιητική για μένα γεύση.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι πανάκριβους καφέδες λέμε τώρα όταν αγοράζω φρέσκο καφέ με 11 ευρώ τα 350 γραμμάρια. Στο σούπερ μάρκετ κάτι αηδίες είναι πιο ακριβοί. Αν είναι να πάρω γιακομπς και από το λιντλ ας φτιάξω ελληνικό να τελειώνει η υπόθεση. Έχω δοκιμάσει ότι καφέ υπάρχει σχεδόν, καφές κάτω από 30 ευρώ δεν είναι για το πιεις, ας βράσω λίγο λίπασμα να πιω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Μα τι πανάκριβους καφέδες λέμε τώρα όταν αγοράζω φρέσκο καφέ με 11 ευρώ τα 350 γραμμάρια. Στο σούπερ μάρκετ κάτι αηδίες είναι πιο ακριβοί. Αν είναι να πάρω γιακομπς και από το λιντλ ας φτιάξω ελληνικό να τελειώνει η υπόθεση. Έχω δοκιμάσει ότι καφέ υπάρχει σχεδόν, καφές κάτω από 30 ευρώ δεν είναι για το πιεις, ας βράσω λίγο λίπασμα να πιω. 

Θύμισε μου το set up που έχεις. Γιατί αν έχεις καμμία arielli η δεν ξέρω εγώ κάτι παρόμοιο και χίλια ευρώ το κιλό να δώσεις καφέ δεν θα πιεις. Εγώ το έχω πάρει απόφαση και όταν θέλω καλό καφέ παίρνω από έξω, απλά πράματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johnyboy είπε

Μα τι πανάκριβους καφέδες λέμε τώρα όταν αγοράζω φρέσκο καφέ με 11 ευρώ τα 350 γραμμάρια. Στο σούπερ μάρκετ κάτι αηδίες είναι πιο ακριβοί. Αν είναι να πάρω γιακομπς και από το λιντλ ας φτιάξω ελληνικό να τελειώνει η υπόθεση. Έχω δοκιμάσει ότι καφέ υπάρχει σχεδόν, καφές κάτω από 30 ευρώ δεν είναι για το πιεις, ας βράσω λίγο λίπασμα να πιω. 

Πήρα και εγώ μια φορά 300 γραμ. φρεσκότατο και πανάκριβο 37 το κιλό και μάλιστα από το Λουμίδη στην Ομόνοια. Ξέπλυμα. Αηδία. Τον πέταξα στα σκουπίδια.Και ο espreso του lidl καντάρια ανώτερος λέμε..

Το τι φύκια για μεταξωτές κορδέλες μας πουλάνε δε λέγεται.

Τώρα θυμήθηκα τα σκουλήκια που έκοβαν βόλτα στα χύμα κάσιους σε μεγάλο κατάστημα πώλησης καφέδων που πόσταρε πριν λίγες μέρες συμφουρμίτης. Για αυτό προτιμώ  jacobs τουλάχιστον πίνω σταθερή ποιότητα και σφραγισμένο από το εργοστάσιο.Ο καθένας όπως βολεύεται.Γούστα είναι αυτά.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Θύμισε μου το set up που έχεις. Γιατί αν έχεις καμμία arielli η δεν ξέρω εγώ κάτι παρόμοιο και χίλια ευρώ το κιλό να δώσεις καφέ δεν θα πιεις. Εγώ το έχω πάρει απόφαση και όταν θέλω καλό καφέ παίρνω από έξω, απλά πράματα. 

Εμ έλα που και από έξω πίνω ξινιλα ή φαρμάκια εντελώς. Delonghi dedica μαζί με έναν σκουπιδοgraef

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα με ικανοποιει  1:3 τον φρεντο και 1:3,25 τον εσπρεσο.
Η ποσοτητα που βαζεις ειναι υπερβολικη. Πρωτα δοκιμασε την αναλογια που σε ευχαριστει, ανεξαρτητως χρονου. Αφου καταληξεις, φτιαξε το κοψιμο σου ωστε να ανεβασεις το χρονο κοντα στα 30.

επισης ελεγξε με θερμομετρο τι θερμοκρασια νερου παιρνεις στην εξοδο. Οι περισσοτερες καφετεριες της σειρας, δινουν χαμηλες ή υψηλες και καινε τον καφε. Αναβεις για λιγο το βραστηρα ωστε να ανεβει στα επιθμητα. Αν εχεις αναλογικο θερμομετρο ειναι ευκολοτερο να δεις που θελεις να κατσει ο δεικτης ωστε να εχεις 92 βαθμους. Αν δεν εχεις πρεπει να μετρας δευτερολεπτα που εχεις ανοιχτο το βραστηρα. Θελεις 92-94 βαθμους παλι αναλογα τι σε ευχαριστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, johnyboy είπε

 Delonghi dedica μαζί με έναν σκουπιδοgraef

με 51mm portafilter και βάζεις 25γρ ;;;;;   το τριπλό καλάθι της gaggia classic που είναι 58mm παίρνει  21-23γρ...

απορώ πώς βγάζεις αυτούς τους χρόνους. 

Μην την μπουκώνεις τόσο.  με 51mm portafilter δεν μπορείς να κάνεις και πολλά..  δοκίμασε με 14-15 γραμμάρια καφέ σε 30 δεύτερα να πάρεις 40+/- γραμμάρια ρόφημα 

ο graef για την dedica είναι μια χαρά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...