Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έψαχνα αρκετά πριν τις γιορτές να αγοράσω μηχανή εσπρέσο για το σπίτι (μας ενδιαφέρει καπουτσίνο) και έχοντας επιλέξει (λόγω των άριστων κριτικών) την Delonghi Dedica Pump Espresso EC685 περίμενα να την πετύχω σε προσφορά.
Την προμηθεύτηκα πριν 2-3 εβδομάδες στα 150€ και έχοντας παρασκευάσει μέχρι τώρα καπουτσίνο δηλώνω ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.
Θα αρχίσω πειραματισμούς με φρεσκοκομμένους καφέδες (μέχρι τώρα έχω Illy από σούπερ μάρκετ) και θα επανέλθω με εντυπώσεις.
Πάντως μέχρι τώρα θεωρώ πως για την τιμή της είναι πολύ καλή επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, johnyboy είπε

Μπες και συ στο κλαμπ των κριτικών του γνωστού σαιτ που γράφει ο κάθε άσχετος. Καλορίζικη η φόλα. Μόλις πέταξες 150 ευρώ. 

Δεν ξέρω αν στο μέλλον αποδειχθεί αυτό που γράφεις (το οποίο βρίσκω λίγο ακραίο) αλλά προς το παρόν δεν δικαιώνεσαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, johnyboy είπε

Μπες και συ στο κλαμπ των κριτικών του γνωστού σαιτ που γράφει ο κάθε άσχετος. Καλορίζικη η φόλα. Μόλις πέταξες 150 ευρώ. 

Τώρα με αυτό που έγραψες ξέρεις ότι με προσβάλλεις και μπορεί να σου κάνω αναφορά.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Τώρα με αυτό που έγραψες ξέρεις ότι με προσβάλλεις και μπορεί να σου κάνω αναφορά.:P

Ε κοίτα δεκτο, εξάλλου γράφω και εγώ εκεί αλλά δεν αξίζει σε καμία περίπτωση αυτή η μηχανή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε κανα tip για εμας τους μερακληδες που ίνουμε μονο latte 😄

Oσο για μηχανη , ειμαι πλεον περηφανος ιδιοκτητης της arielli 150 .Δεν τη εχω δοκιμασει ακομα αλλα ξερω οτι ειναι η πορσε των φτωχων 😄

Που θα το βρουμε το nounou barista που χρησιμοποιουν ολοι ? Ενταξει , δεν λεει να αγγαρευουμε  τον καρετζο-φουρναρη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Για πειτε κανα tip για εμας τους μερακληδες που ίνουμε μονο latte 😄

Oσο για μηχανη , ειμαι πλεον περηφανος ιδιοκτητης της arielli 150 .Δεν τη εχω δοκιμασει ακομα αλλα ξερω οτι ειναι η πορσε των φτωχων 😄

Κορυφαία μηχανή οι περισσότεροι έχουμε από μία , μάλιστα φτιάχνει και τρομερό καιμάκι.Ο late είναι για βουτυρομπεμπέδες (πολύ γάλα ρε παιδί μου) και εγώ επειδή έχω περάσει προ πολλών ετών τη συγκεκριμένη κατάσταση δεν βάζω ποτέ γάλα στο καφέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ο late είναι για βουτυρομπεμπέδες (πολύ γάλα ρε παιδί μου) και εγώ επειδή έχω περάσει προ πολλών ετών τη συγκεκριμένη κατάσταση δεν βάζω ποτέ γάλα στο καφέ. 

Α δε θελω πιουριστικες καταστασεις, καφε χωρις ζαχαρη και γαλα, και μπριζολα χωρις λεμονι .Αυτα ειναι για σκληρους τυπους , εμεις ειμαστε ευαισθητουλια 😄

Οχι μονο γαλα, ΚΑΙ σοκολατιτσα

Τι να παρω ? coffee island εχω  , illy , lavazza , κανα εξωτικο hiend end να πουλαω και μουρη σε κανα επισκεπτη ? 😄

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την Illy Y3.2 με τις 84 κάψουλες μαζί με ένα σκουφάκι στα 62.5 ευρώ από γνωστό ιντερνετικό κατάστημα.

Είχε κάψουλες κλασσικό και intenso,στα γούστα μου περισσότερο είναι το 2ο ,αγόρασα και ένα κουτί Γουατεμάλα που θα δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Μπορώ να πω ότι πίνω ποιοτικό espresso με κόστος μικρότερο αυτού που πίνω έξω και το σημαντικότερο είναι ότι λίγα μαγαζιά έχουν αυτή τη ποιότητα στη πόλη μου.

Παρήγγηλα και συμβατή επαναγεμιζόμενη (ανοξείδωτη) από amazon.es (αποστολή από Κίνα) για να "παίξω" και με αλεσμένο καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2020 στις 9:53 ΠΜ, johnyboy είπε

Εμ έλα που και από έξω πίνω ξινιλα ή φαρμάκια εντελώς. Delonghi dedica μαζί με έναν σκουπιδοgraef

...πάντως είναι ανεξήγητο το ότι ενώ δε γίνεται να φτιάξεις ποτέ καλό καφέ με αυτήν τη μηχανή, εσύ τα ρίχνεις στο μύλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bluesattack είπε

Α δε θελω πιουριστικες καταστασεις, καφε χωρις ζαχαρη και γαλα, και μπριζολα χωρις λεμονι .Αυτα ειναι για σκληρους τυπους , εμεις ειμαστε ευαισθητουλια 😄

Οχι μονο γαλα, ΚΑΙ σοκολατιτσα

Τι να παρω ? coffee island εχω  , illy , lavazza , κανα εξωτικο hiend end να πουλαω και μουρη σε κανα επισκεπτη ? 😄

Άμα βάζεις τόσο γάλα 1:4 ή 1:5 όπως στα πιο πολλά μαγαζιά και ζάχαρη και σοκολάτα.... Πάρε ότι καφέ βρεις 😂. Όλοι την ίδια γεύση θα έχουν 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ge-lyk είπε

...πάντως είναι ανεξήγητο το ότι ενώ δε γίνεται να φτιάξεις ποτέ καλό καφέ με αυτήν τη μηχανή, εσύ τα ρίχνεις στο μύλο. 

Καλά ο μύλος είναι μεγαλύτερη σαπίλα από την μηχανή. Είναι ασταθής, δεν μπορεί να αλεσει καφέ το ίδιο για πολλές φορές και είναι ο λόγος που δεν μπορείς να πιεις καλό καφε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...