Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Καλά ο μύλος είναι μεγαλύτερη σαπίλα από την μηχανή. Είναι ασταθής, δεν μπορεί να αλεσει καφέ το ίδιο για πολλές φορές και είναι ο λόγος που δεν μπορείς να πιεις καλό καφε. 

...τοτε μάλλον εγώ πρέπει να στέκομαι τυχερός που με αυτό το μύλο πίνω αξιοπρεπή καφέ. Και με την entry level μηχανή της lelit και όχι καμία πανάκριβη. Και επειδή είμαι στην αρχή, αλλάζω και καφέδες συνέχεια, για να προσδιορίσω τα γούστα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Πόσο καιρό τον έχεις και πόσους καφέδες κάνεις τη μέρα? 

Γύρω στο δίμηνο. Μέσος όρος 2-3 την ημέρα. Υποτίθεται ότι θα στρώσουν και τα μαχαίρια, οπότε υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. 

Επεξ/σία από ge-lyk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ge-lyk είπε

Γύρω στο δίμηνο. Μέσος όρος 2-3 την ημέρα. Υποτίθεται ότι θα στρώσουν και τα μαχαίρια, οπότε υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. 

Κάτω από το μαχαίρι εκεί που μπαίνουν οι ροδέλες είναι πλαστικό το οποίο τρώγεται με την χρήση. Έχω βάλει και τις 4 ροδέλες και πλέον δεν φτάνει. Αυτό είναι το πρόβλημα του μυλου που τον κάνει σάπιο καθώς αλλάζει η άλεση έτσι και κάθε τρεις και λίγο θέλει ρύθμιση και πετάς ένα σωρό καφέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ge-lyk είπε

...τοτε μάλλον εγώ πρέπει να στέκομαι τυχερός που με αυτό το μύλο πίνω αξιοπρεπή καφέ. Και με την entry level μηχανή της lelit και όχι καμία πανάκριβη. Και επειδή είμαι στην αρχή, αλλάζω και καφέδες συνέχεια, για να προσδιορίσω τα γούστα μου. 

Όταν αλλάζεις συνεχώς καφέδες χωρίς να κολλάς κάπου αυτό σημαίνει ότι δεν ικανοποιείσαι από τη γεύση και ψάχνεις κάτι καλύτερο.

Θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια που αγόρασα μηχανή και μύλο είχα δοκιμάσει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει στην πιάτσα .Χύμα , κομμένους, ότι μάρκα μπορείς να φανταστείς άκοπο, ενδεχομένως γιατί καμία γεύση δεν με ικανοποιούσε.Τους τελευταίους μήνες που βρήκα τη γεύση μου στον κομμένο  jakobs arabica 100% δεν αγοράζω κανένα άλλο και ηρέμησα. Ξέρω πόσο καφέ θα βάλω , πόσο θα τον πιέσω πόση διύλιση θα κάνω και πάντα παίρνω την ίδια γεύση που είναι και το πιο σημαντικό.

Όσο παιδεύεσαι με κάτι μύλους των 100 και 200 ευρώ καφέ τις προκοπής θα πίνεις 1 φορά στις  10 και πολλά λέω.Για να πιεις αξιοπρεπή καφέ με άκοπο καφέ πρέπει να επενδύσεις πολλά λεφτά σε εξοπλισμό.Και όταν λέω πολλά από 1000 και πάνω.Όλα τα άλλα των 50 - 100 - 200 ευρώ ίδια είναι απλά κάποια είναι υπερτιμημένα λόγω ονόματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Όταν αλλάζεις συνεχώς καφέδες χωρίς να κολλάς κάπου αυτό σημαίνει ότι δεν ικανοποιείσαι από τη γεύση και ψάχνεις κάτι καλύτερο.

Θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια που αγόρασα μηχανή και μύλο είχα δοκιμάσει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει στην πιάτσα .Χύμα , κομμένους, ότι μάρκα μπορείς να φανταστείς άκοπο, ενδεχομένως γιατί καμία γεύση δεν με ικανοποιούσε.Τους τελευταίους μήνες που βρήκα τη γεύση μου στον κομμένο  jakobs arabica 100% δεν αγοράζω κανένα άλλο και ηρέμησα. Ξέρω πόσο καφέ θα βάλω , πόσο θα τον πιέσω πόση διύλιση θα κάνω και πάντα παίρνω την ίδια γεύση που είναι και το πιο σημαντικό.

Όσο παιδεύεσαι με κάτι μύλους των 100 και 200 ευρώ καφέ τις προκοπής θα πίνεις 1 φορά στις  10 και πολλά λέω.Για να πιεις αξιοπρεπή καφέ με άκοπο καφέ πρέπει να επενδύσεις πολλά λεφτά σε εξοπλισμό.Και όταν λέω πολλά από 1000 και πάνω.Όλα τα άλλα των 50 - 100 - 200 ευρώ ίδια είναι απλά κάποια είναι υπερτιμημένα λόγω ονόματος.

Προφανώς και δεν εννοώ ότι δε μου αρέσει ο καφές που φτιάχνω. Θα είχα σταματήσει να προσπαθώ, τότε, ειδικά αφού μου κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ το κιλό ο καφές. Απλά, επειδή έχω κοντά μου μαγαζί που καβουρντιζει φρέσκο καφέ, κάνω δοκιμές. Και όσον αφορά τον εξοπλισμό, πήρα το "ελάχιστα ανεκτό" setup, γιατι υπήρχε ο κίνδυνος να βαρεθώ. Όποιος θέλει να ασχοληθεί, ας αφιερώσει κάποιες ώρες στο γνωστό φόρουμ. Εμένα μου γλίτωσε πολλά λίτρα χυμενου καφέ στο νεροχύτη. 

5 ώρες πριν, johnyboy είπε

Κάτω από το μαχαίρι εκεί που μπαίνουν οι ροδέλες είναι πλαστικό το οποίο τρώγεται με την χρήση. Έχω βάλει και τις 4 ροδέλες και πλέον δεν φτάνει. Αυτό είναι το πρόβλημα του μυλου που τον κάνει σάπιο καθώς αλλάζει η άλεση έτσι και κάθε τρεις και λίγο θέλει ρύθμιση και πετάς ένα σωρό καφέ. 

Δεν αντιλέγω. Μπορεί έπεσες στην περίπτωση. 'Η να έχει ημερομηνία λήξης. Και ένα χρόνο να μου βγάλει,πάντως, για τα λεφτά του, μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, johnyboy είπε

Καλά ο μύλος είναι μεγαλύτερη σαπίλα από την μηχανή. Είναι ασταθής, δεν μπορεί να αλεσει καφέ το ίδιο για πολλές φορές και είναι ο λόγος που δεν μπορείς να πιεις καλό καφε. 

Οκ.Αλλα ο σοφός λαός λέει με πορδες δεν βαφεις αυγα.τι παραπονιέσαι ;

Υ.γ δοκίμασε τον διπλο εσπρεσσο στα 20 το πολυ 25 sec.τα 35 που γράφεις ειναι πολλα.εγω αν θελω βαρυ με το που δω και αλλάζει χρωμα και βγαίνει νερο απο την καφετιέρα τον βγάζω τον καφε.με το διπλό καλαθάκι το πολυ 20 25 βαρια sec και ότι παρω..στα 35 lungo πινεις.να με διορθώσουν φυσικα οι ειδικοί του εσπρέσο barrista βεβαίως βεβαίως αν εχω λαθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, gthe είπε

Άμα βάζεις τόσο γάλα 1:4 ή 1:5 όπως στα πιο πολλά μαγαζιά και ζάχαρη και σοκολάτα.... Πάρε ότι καφέ βρεις 😂. Όλοι την ίδια γεύση θα έχουν 😜

Καλα οχι αριβως την ιδια γευση , αλλα ναι , δεν αξιζει να το ψαξεις.Πλακα κανω 😄

Δεν βλεπω ομως να προτεινετε χαρμανια  , ουτε μπαλαδορικες  χωρες.Αν δεν εχει ατμοσφαιρα mundial το thread ....😄

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Setup :  Lelit PL042TEMD ( εχει ενσωματωμένο μύλο ) .
καφες speciality απο : exo's roasters & brewers
Κοψιμο στο 2 .
Γραμμάρια 18 , χρονος 21 δευτερα με χρονομετρο και οχι ματι

Αποτελεσμα παρα πολυ καλο

 

NArdgVu.jpg

Επεξ/σία από villasg
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Οκ.Αλλα ο σοφός λαός λέει με πορδες δεν βαφεις αυγα.τι παραπονιέσαι ;

Υ.γ δοκίμασε τον διπλο εσπρεσσο στα 20 το πολυ 25 sec.τα 35 που γράφεις ειναι πολλα.εγω αν θελω βαρυ με το που δω και αλλάζει χρωμα και βγαίνει νερο απο την καφετιέρα τον βγάζω τον καφε.με το διπλό καλαθάκι το πολυ 20 25 βαρια sec και ότι παρω..στα 35 lungo πινεις.να με διορθώσουν φυσικα οι ειδικοί του εσπρέσο barrista βεβαίως βεβαίως αν εχω λαθος.

Διότι την πάτησα και εγώ όπως και πολύς κόσμος από τις κριτικές. Και όπως είπες πρόκειται περί πορδης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bluesattack είπε

Καλα οχι αριβως την ιδια γευση , αλλα ναι , δεν αξιζει να το ψαξεις.Πλακα κανω 😄

Δεν βλεπω ομως να προτεινετε χαρμανια  , ουτε μπαλαδορικες  χωρες.Αν δεν εχει ατμοσφαιρα mundial το thread ....😄

Με χαρμάνια δύσκολα παίρνεις κούπα 😂. Η μαγεία είναι στους μονοποικιλιακους 😜.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχω παρει εδω και καιρο , μπρικι εσπρεσσο (moka ) απο τα coffe island και αποφασισα να το καθαρισω και να το δοκιμασω 

Βασικα το παρακατω.Σιγα το πραγμα θα μου πειτε, δυο βηματα , και 100 χρονων παππους θα το ξεπεταγε.Ελα ομως που ο διαβολος κρυβεται στις λεπτομερειες.Δηλαδη ποσο σιγανη ειναι η σιγανη φωτια ? Κανονικα (αν δηλαδη εβαζα την σωστη θερμοκρασια ) , μετα απο ποσα λεπτα θα ηταν ετοιμος ? Μηπως να βαζω ηδη ζεστο νερο ? Εχει κανεις αυτο η παρομοιο ? Γευστικες εντυπωσεις  ? (μην το απλωσουμε το θεμα, παρε μυλο, παρε μηχανη , παρε υβριδικο 😄 )

Επισης, αν βαλω νερο μεχρι το σημαδι , δεν κανουμε τιποτα , μονο ...δαχτυλιθρα γεμιζεις.(πλακα κανω, αλλα θα ηθελα λιγο παραπανω).Αν το γεμισω ολο , ξεχειλισει, μπει στο ματζαφλαρακι του καφε ,  βαλω τιγκα καφε και  τον πατικωσω ? Αν τον πατικωσω μηπως χαλαει η γευση ? Μηπως θελει πιο δυνατη θερμοκρασια ? 

 

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bluesattack είπε

Eχω παρει εδω και καιρο , μπρικι εσπρεσσο (moka ) απο τα coffe island και αποφασισα να το καθαρισω και να το δοκιμασω 

Βασικα το παρακατω.Σιγα το πραγμα θα μου πειτε, δυο βηματα , και 100 χρονων παππους θα το ξεπεταγε.Ελα ομως που ο διαβολος κρυβεται στις λεπτομερειες.Δηλαδη ποσο σιγανη ειναι η σιγανη φωτια ? Κανονικα (αν δηλαδη εβαζα την σωστη θερμοκρασια ) , μετα απο ποσα λεπτα θα ηταν ετοιμος ? Μηπως να βαζω ηδη ζεστο νερο ? Εχει κανεις αυτο η παρομοιο ? Γευστικες εντυπωσεις  ? (μην το απλωσουμε το θεμα, παρε μυλο, παρε μηχανη , παρε υβριδικο 😄 )

Επισης, αν βαλω νερο μεχρι το σημαδι , δεν κανουμε τιποτα , μονο ...δαχτυλιθρα γεμιζεις.(πλακα κανω, αλλα θα ηθελα λιγο παραπανω).Αν το γεμισω ολο , ξεχειλισει, μπει στο ματζαφλαρακι του καφε ,  βαλω τιγκα καφε και  τον πατικωσω ? Αν τον πατικωσω μηπως χαλαει η γευση ? Μηπως θελει πιο δυνατη θερμοκρασια ? 

Καλά, και εδώ υπάρχουν άπειρες εναλλακτικές, όλα όμως με κάοοια κοινά στάνταρ.
Μπορείς με κρύο νερό, ή με ζεστό. Όχι βρασμένο με τίποτα.

Δοκίμασε να ζεστάνεις λίγο νερό, αρκετά κάτω απ οτον βρασμό.
Το γεμίζεις μέχρι την βαλβίδα.
Σιγανή φωτιά να αρχίζει να βγάζει νομίζω στο λεπτό (καιρό έχω να κάνω δεν θυμάμαι).
Αλλά μόλις φτάσει στην μέση (απο τον πα΄το με΄χρι τέρμα πάνω απο όπου βγάινει ο καφές εννοώ την μέση), και λογικά περίπου εκεί θα είναι που θα χρυσαφίζει λίγο το χρώμα ή θα έχει και καμία φουσκάλα, σβήνεις φωτιά και το αφήνεις 20-30 δεύτερα ακόμα που θα συνεχίσει να βγάζει.
Σκοπός είναι να μην καεί το νερό κατα τη διάρκεια και πιτιέται με πίεση και με φουσκάλες.

Θέλει άλεση πι οχοντρή απο εσπρέσο, δεν θέλει πίεση ο καφές στο καλαθάκι, ίσα ίσα μια ευθυγράμμιση μπορείς να κάνεις με το κουταλάκι.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, flik είπε


Θέλει άλεση πι οχοντρή απο εσπρέσο, 

Kατσε , γιατι εγω πηρα αλεσμενο απο τα coffee island , δωσε μου καφε για το μπρικι ειπα.

Υπαρχουν επιλογες ? Κοφτο πιο χοντρο, πιο ψιλο κλπ ? Και αν ναι , τι ''νουμερο'' να ζητησω ? 😛

 

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...