Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, mp123 είπε

Εγω πάντα με το μαμά καλαθάκι ειμαι. Έπειτα από άπειρες δοκιμές έχω βρει τον καφέ που μου ταιριάζει.μονο arabica

υ.γ μήπως βάζεις στον καφέ ζάχαρη ; Εάν ναι ( εγω βάζω στην μύτη του γλυκού λίγη Καστάνη συγκεκριμένης μαρκας ) αλλάζει εντελώς  η γευση

Μονό σκέτο, για αυτό καταλαβαίνω και την παραμικρή διαφορά. Αγόρασα 3 διαφορετικά μπάσκετ, 2 γκρουπ, το ένα naked και από τότε που άρχισα αυτές τις μαλακιες καφέ δεν έχω πιει. Οπότε ξέθαψα τα μαμά και η διαφορά είναι μέρα με νύχτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, johnyboy είπε

Μονό σκέτο, για αυτό καταλαβαίνω και την παραμικρή διαφορά. Αγόρασα 3 διαφορετικά μπάσκετ, 2 γκρουπ, το ένα naked και από τότε που άρχισα αυτές τις μαλακιες καφέ δεν έχω πιει. Οπότε ξέθαψα τα μαμά και η διαφορά είναι μέρα με νύχτα. 

Εγω πάντα το πιο μεγάλο καλαθάκι έχω πάνω.Εαν  θέλω Λούγκο πατάω και μια φορά το μόνο κουμπί . Δεν μπορεί όσοι την έχουμε την μηχανή να λέμε για τα λεφτά της είναι πολύ καλή.Στο ξαναλέω δοκίμασε jacods arabica. Πηρα 3 κουτιά σε προσφορά στα 4.8 από 6 που έχει κανονικά. Δεν Ξυνίζει  καθόλου. Ο intenso της ίδιας εταιρίας  είναι χάλια.Καφεκοπτεια κλπ δεν ξαναοαιρνω. Οποτε έχω πάρει χάλια ήταν. Προτοιμω συσκευασμένους που πάντα έχουν σταθερή ποιότητα . Ξέρεις τι θα πιεις όχι σαν του καφεκοπτειου που παίζεις τζόκερ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήρα τον pellini top. Είναι σχετικά ΟΚ για τα γούστα μου.Μου ταιριάζουν πιο πολύ σε καπουτσινο οι πικάντικες σοκολατένιες νότες του

και είναι καλός και για freddo espresso λόγω της έντονης γεύσης. Σε espresso παντού και πάντα μου φαίνεται θα προτιμώ φρέσκιες Αιθιοπίες

ή και Κολομβίες για πιο μέση λύση.Από συσκευασμένους έχω διαβάσει και για lavazza tierra καλά λόγια που είναι και αρκετά φθηνότερος του Pellini.

Έχει κανείς γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, mp123 είπε

Προτοιμω συσκευασμένους που πάντα έχουν σταθερή ποιότητα . Ξέρεις τι θα πιεις όχι σαν του καφεκοπτειου που παίζεις τζόκερ .

Αμ τα έχω πει εγώ για την διαφορά μεταξύ τυποποιημένου καφέ και χύμα από κάτι Αιθιοπίες, Κολομβίες, Βραζιλίες (λες και σου δίνουν και το pedigree τους μαζί), αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω...

Αν μερακλωθείς πολύ και θες το κάτι παραπάνω, γιατί να μην πας σε premium ποιότητες από brands; Και όταν λέω brands δεν εννοώ lavazza, τον άλλο τον ελληνικό που διαφημίζει στην τι βι και ξέρω γω τι άλλο.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις σωστό εξοπλισμό δεν συγκρίνεται ένας speciality καφές με τους εμπορικούς. Απλά οι speciality θέλουν υπομονή, σωστό εξοπλισμο, αγάπη φροντίδα και προδερμ που όταν τρέχω να ετοιμαστώ το πρωί είναι πολυτέλεια που δεν έχω. Όμως αν βρεις τον μπούσουλα και εκεί κάνεις δουλειά αλλά όχι με κινέζικα μπάσκετ και λοιπές σαχλαμάρες. 

Άνοιγες το σακούλι του σπεσιαλιτι και μυρίζεις σοκολάτα, ανοίγεις το κομερσιαλ και μυρίζει λίπασμα με κοπριά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιες κανέναν caffen Ναπολιτάνικο (που όσο και να τον ψάξεις στα ελληνικά σαιτ δεν θα τον βρεις), να ανοίγεις τη σακούλα, να μυρίζει όλη η κουζίνα καφέ και να γυαλίζει ο κόκκος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Για πιες κανέναν caffen Ναπολιτάνικο (που όσο και να τον ψάξεις στα ελληνικά σαιτ δεν θα τον βρεις), να ανοίγεις τη σακούλα, να μυρίζει όλη η κουζίνα καφέ και να γυαλίζει ο κόκκος; 

https://www.ebay.com/itm/Caffe-del-DOGE-Rosso-100-Arabica-Espresso-Kaffee-5Kg-Bohnen-Cappuccinotasse/312099635483?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

Δυστυχώς για να συμφέρει η αγορά πρέπει να πας σε ποσότητα. (Μπορείς να κοιτάξεις τιμή σε Ελλάδα, ένα δυο καταστήματα τον έχουν)

Επεξ/σία από achilles_g_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

https://www.ebay.com/itm/Caffe-del-DOGE-Rosso-100-Arabica-Espresso-Kaffee-5Kg-Bohnen-Cappuccinotasse/312099635483?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

Δυστυχώς για να συμφέρει η αγορά πρέπει να πας σε ποσότητα. (Μπορείς να κοιτάξεις τιμή σε Ελλάδα, ένα δυο καταστήματα τον έχουν)

Ε δεν είναι ακριβός για 100 τοις εκατό Arabica (που δεν πίνω παρεμπιπτόντως, τέτοιο ποσοστό).

https://www.skroutz.gr/s/15493763/Passalacqua-Espresso-Mekico-1000gr-σε-Κόκκους.html

(Γελάω πολύ με τιμές Ελλάδας)

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ε δεν είναι ακριβός για 100 τοις εκατό Arabica (που δεν πίνω παρεμπιπτόντως, τέτοιο ποσοστό).

https://www.skroutz.gr/s/15493763/Passalacqua-Espresso-Mekico-1000gr-σε-Κόκκους.html

(Γελάω πολύ με τιμές Ελλάδας)

Στη Γερμανία δεν είναι..Στην Ελλάδα διπλάσια τιμή

https://www.antonisloumidis.gr/product/5398/eshop-kafes-espresso-caffe-de_l-doge-espresso-rosso-100-arabica-kg-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mp123 είπε

Μόνο και μόνο από το όνομα και την συσκευασία δεν θα τον αγόραζα τον καφέ του δογη

Κάτσε ρε φίλε, ο Δόγης τονΕ σερβίρει τον καφέ. Τι έτσι; Αιντε άιντε; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Αμ τα έχω πει εγώ για την διαφορά μεταξύ τυποποιημένου καφέ και χύμα από κάτι Αιθιοπίες, Κολομβίες, Βραζιλίες (λες και σου δίνουν και το pedigree τους μαζί), αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω...

Αμα μιλάμε για καφέδες που καβουρδιστηκαν πριν κάτι εβδομάδες ή που τους καβουρδισαν τόσο που έχουν μαυρίσει και έχουν φύγει όλες οι νότες και έχει μείνει μόνο η μυρωδιά από το καβουρδισμα... Τοτε ναι, πάρε συσκευασμένο καλύτερα. 

Επειδή τυχαίνει να πίνω εδώ και καιρό μόνο single origins, ελαφρύ ολόφρεσκο καβουρδισμα και μερικές φορές microlots... Δεν είναι όλοι ίδιοι, πίστεψε με. Έχω δοκιμάσει πολλούς αφρικανικούς, ο καθένας έχει τελείωσε διαφορετικό άρωμα. Δεν γίνεται να είναι επίσης ίδιο ένας washed και ένας natural processed κόκκος. 

Οι Ethiopian Yirgacheffe έχουν σαρώσει σε διαγωνισμούς καφέδων ας πούμε.... 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι έχουν σαρώσει κάπου, από αυτούς που έχουν αναφερθεί και παραπάνω : izzo, caffen κ.λπ. Από μάρκετινγκ έχει ο Θεός.

15 λεπτά πριν, gthe είπε

Αμα μιλάμε για καφέδες που καβουρδιστηκαν πριν κάτι εβδομάδες ή που τους καβουρδισαν τόσο που έχουν μαυρίσει και έχουν φύγει όλες οι νότες και έχει μείνει μόνο η μυρωδιά από το καβουρδισμα... Τοτε ναι, πάρε συσκευασμένο καλύτερα. 

Μην το δένεις και κόμπο αυτό :

The Roast Date

You know that freshly roasted coffee is better. But do you know the ideal number of days to consumer after your beans have been roasted? There’s a lot of debate over this topic, but a safe range is anything between 8-20 days since roasted is best.

The best roasters include a roast date for their coffee, which lets you know how long it’s been since it was roasted.

Most coffee experts agree that whole bean coffee retains its freshness between one week and one month after roasting..

And yes – your coffee may actually be too fresh. You should allow at least 4 days after roasting because a buildup of C02 (Carbon Dioxide) can negatively affect brewing.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια εγω δεν έχω τόσο εκλεπτυσμένο ουρανίσκο ετσι ώστε να μπορώ να καταλαβενω τις νότες που βγάζει ο καφές. Βασικά δεν μου αρέσουν να πω την αλήθεια.Εγω θέλω να πιω καφέ με το άρωμα και την γεύση του καφέ και μόνο.Δεν θέλω να βγάζει ξινίλα η’ να είναι καμένος .Αυτο και μόνο. Στις αρχές έπαιρνα και εγω διαβάζοντας κριτικές που έλεγαν για νότες τάδε επίγευση τάδε κλπ.Οπως πας π.χ στα coffee lab και σου λένε γεύση , καταγωγή τι νότες βγάζει κλπ.Κολοκυθιά τούμπανα. Εγω θέλω να πιω καφέ με άρωμα καφέ γεύση καφέ νότες μόνο καφέ και επίγευση καφέ.Δεν με νοιάζει η καταγωγή η’ τι μάρκα είναι. Αμα είναι καλός για τα γούστα μου θα τον πιω.Ας κάνει και 2 ευρώ το κιλό.

Υ.γ Εξαιρείται ο καφές του Lidl που δεν πίνετε με τίποτα , και ο καφεσ του δογη που δεν μου αρέσει το όνομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...