Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ti ήττα έφαγα με αυτούς τους Lavazza που έχει προσφορά o Bασιλόπουλος..... crema e gusto και qualita rossa... δεν ξέρω τι να τους κάνω να φυτέψω τίποτα λουλούδια αλλά τι φταίνε τα καημένα σε τέτοιο χώμα;

Mε διαφορά ο καλύτερος καφές συσκευασμένος εννοώ σε 200 ή 250 γραμμάρια μέχρι σήμερα που έχω πιει ποτέ είναι L'OR 100% arabica.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καληπέρα,

Επειδή γενικά ψάχνω καφέδες να αγοράσω για να δοκιμάζω μου βγαίνουν κάτι ads "specialty coffee".Συγκεκριμένα έχω δεί απο την roundcup και την mokka και έχω μπεί στον πειρασμό.Μπορεί κάποιος που έχει δοκιμάσει να μου πεί λίγα πράγματα;Είναι τόσο specialty ή παπάτζα marketing;Απο τις περιγραφές πάντως δε βλέπω κάτι special.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, odys03 είπε

Ti ήττα έφαγα με αυτούς τους Lavazza που έχει προσφορά o Bασιλόπουλος..... crema e gusto και qualita rossa... δεν ξέρω τι να τους κάνω να φυτέψω τίποτα λουλούδια αλλά τι φταίνε τα καημένα σε τέτοιο χώμα;

Mε διαφορά ο καλύτερος καφές συσκευασμένος εννοώ σε 200 ή 250 γραμμάρια μέχρι σήμερα που έχω πιει ποτέ είναι L'OR 100% arabica.

Εγω τα έλεγα για lavazza αλλά κανείς δεν με πίστευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια χθες πηρα μια καφετιερα, πρωτη φορα μπηκα στη διαδικασια να αγορασω espresso στα 35 μου, σπιτι την εβγαζα με στιγμιαιους και εξω κανα freddo, πηρα illy classic δοκιμαστικα ενα μικρο και ενα dimello medium.Μαρεσαν και τα δυο με ισως ενα μικρο προβαδισμα στον illy. Σε αυτες τις γευσεις παιζουν τιποτα οικονομικες συσκευασιες απο ιντερνετ μερια? Σιγουρα θα δοκιμασω και αλλες μαρκες μελλοντικα. 

Επεξ/σία από FromDusk_TillDawn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ανακαλώ ότι έχω πει για τα κοφι αιρλαντ

Εδώ και δυο εβδομάδες έχω κολλήσει και παίρνω φρεντο καπουτσίνο με κρεμα σκέτο με λίγο πάγο (όχι αφρόγαλο).. Μπορώ να πω ότι είναι ωραίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος ο καφές του supermarket να κοπεί πιο ψιλός; Μπορείς πχ να τον περάσεις εσύ από μύλο να κοπεί στο 2 πχ; Ρωτάω γιατί η μηχανή μου σε Lavazza που δοκίμασα (Rossa και Oro) είχε πολύ γρήγορη εκχύληση (λιγότερο από 20 δευτερόλεπτα για 1:3), και πήγα έκοψα στο 2.2 σε coffee island για δοκιμή και πλέον είχα εκχύληση σωστής ποσότητας στα σωστά δευτερόλεπτα (για 1:2 μάλιστα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος και εγώ νέας μηχανής εσπρέσο έχω δοκιμάσει κάποια χαρμάνια.. Συγκεκριμένα δοκίμασα τον Illy που μου άρεσε, Lavazza που δεν με τρέλανε, έναν dimello γκρι συσκευασία που πραγματικά τζάμπα τα λεφτά που έδωσα! Ο καλύτερος που πήρα από γνωστό σαιτ αγορών ήταν ο mrs. Rose. Ότι πιο γευστικό έχω πιει! 

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον παρόμοιο που θα μπορούσα να αγοράσω από super market να μου τον προτείνει. Δυστυχώς το να παραγγέλνω ανά 2 βδομάδες μέσω ίντερνετ δεν με συμφέρει πολύ. 

Επεξ/σία από Jal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2020 στις 6:14 ΜΜ, odys03 είπε

Ti ήττα έφαγα με αυτούς τους Lavazza που έχει προσφορά o Bασιλόπουλος..... crema e gusto και qualita rossa... δεν ξέρω τι να τους κάνω να φυτέψω τίποτα λουλούδια αλλά τι φταίνε τα καημένα σε τέτοιο χώμα;

Mε διαφορά ο καλύτερος καφές συσκευασμένος εννοώ σε 200 ή 250 γραμμάρια μέχρι σήμερα που έχω πιει ποτέ είναι L'OR 100% arabica.

Βλέπω πως ο l’or arabica είναι της ίδιας εταιρίας που βγάζει και τον Jackobs arabica.Θα πάρω να δοκιμάσω το lor.να συγκρίνω τις ποιότητες.εχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους συσκευασμένους και παίρνω μόνο jackobs srabica τωρα πια. Θα κάνω τεστ δοκιμής και θα επανέλθω για αξιολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mp123 είπε

Βλέπω πως ο l’or arabica είναι της ίδιας εταιρίας που βγάζει και τον Jackobs arabica.Θα πάρω να δοκιμάσω το lor.να συγκρίνω τις ποιότητες.εχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους συσκευασμένους και παίρνω μόνο jackobs srabica τωρα πια. Θα κάνω τεστ δοκιμής και θα επανέλθω για αξιολόγηση.

Θυμάμαι που είχα πάρει και από τους δύο λίγο καιρό αφότου είχαν βγει για να τους δοκιμάσω. Ναι, είναι από την ίδια εταιρεία αλλά ο Jackobs είναι φθηνότερος. Θεώρησα ότι θα είναι ίδιος καφές αλλά με διαφορετικό όνομα (Jacobs ο βασικός, L'Or ο premium) και φυσικά διαφορετική τιμή. Προσωπικά δεν μου άρεσε ο Jacobs και βολεύτηκα με τους L'Or. Μπορεί να είναι πιο ακριβός αλλά αρκετά συχνά παίζουν προσφορές και κουπόνια οπότε στοκάρω τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dompred είπε

Θυμάμαι που είχα πάρει και από τους δύο λίγο καιρό αφότου είχαν βγει για να τους δοκιμάσω. Ναι, είναι από την ίδια εταιρεία αλλά ο Jackobs είναι φθηνότερος. Θεώρησα ότι θα είναι ίδιος καφές αλλά με διαφορετικό όνομα (Jacobs ο βασικός, L'Or ο premium) και φυσικά διαφορετική τιμή. Προσωπικά δεν μου άρεσε ο Jacobs και βολεύτηκα με τους L'Or. Μπορεί να είναι πιο ακριβός αλλά αρκετά συχνά παίζουν προσφορές και κουπόνια οπότε στοκάρω τότε.

Ευχαριστω. Η τιμή του jackobs arabica έχει 6,20 αλλά πετυχαίνω και προσφορά 4,80 Θα πάρω ένα πακέτο lor να δω την διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Jal είπε

Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος και εγώ νέας μηχανής εσπρέσο έχω δοκιμάσει κάποια χαρμάνια.. Συγκεκριμένα δοκίμασα τον Illy που μου άρεσε, Lavazza που δεν με τρέλανε, έναν dimello γκρι συσκευασία που πραγματικά τζάμπα τα λεφτά που έδωσα! Ο καλύτερος που πήρα από γνωστό σαιτ αγορών ήταν ο mrs. Rose. Ότι πιο γευστικό έχω πιει! 

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον παρόμοιο που θα μπορούσα να αγοράσω από super market να μου τον προτείνει. Δυστυχώς το να παραγγέλνω ανά 2 βδομάδες μέσω ίντερνετ δεν με συμφέρει πολύ. 

Αν μπορείς στείλε μου το site γιατί όταν έψαχνα δεν μπορούσα να βρω πέραν από το official store της εταιρείας.

Προσπαθώ να βρω και εγώ κάποιον να τον πλησιάζει αλλά δυστυχώς δεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ευχαριστω. Η τιμή του jackobs arabica έχει 6,20 αλλά πετυχαίνω και προσφορά 4,80 Θα πάρω ένα πακέτο lor να δω την διαφορά.

Ωπ, εννοούσα για κάψουλες nespresso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...