Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπημένος Hausbrandt .Και ο Dimello καλός . Σίγουρα παίζει ρόλο αυτός που φτιάχνει τον καφέ καθώς και η μηχανή.   Ο καφές του Mikel είναι από τα χειρότερα που έχω δοκιμάσει ever. Μιλάω για freddo espresso.

Στις 16/10/2015 στις 3:26 ΜΜ, alfaeffe είπε

Ανάποδα είναι, ο brasilian ειναι πιο φθηνος από τον arabica.

Σωστός. Ο Arabica είναι ακριβότερος και καλύτερος βέβαια. 

Επεξ/σία από Saramo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, anemoss είπε

Όλες αυτές οι εταιρείες που αναφέρατε το πρώτο που πουλάνε είναι εξυπηρέτηση και μετά καφέ....   Τις τιμές που ξέρουμε, κάτι 25 ευρώ, κάτι 40 ευρώ είναι σκέτη κοροϊδία και λυπάμαι που το λέω υπάρχουν θύματα που πληρώνουν τόσα λεφτά..... Σκεφτείτε μόνο ένα. Ο καφές είναι χρηματιστήριο και η τιμή του σήμερα που μιλάμε είναι κάτω από 2,5 ευρώ... φανταστείτε μέχρι τα 30 που πουλάνε....

Μη γινόμαστε θύματα αυτών των εταιρειών που θησαυρίζουν  πάνω στις δικές μας πλάτες......

Υπάρχουν καφέδες που αξίζουν τα πραγματικά λεφτά τους....

2.5 έχει ο πράσινος καφές στη χωρά παράγωγης για παραγγελία μερικών τόννων και φυσικά οι premium δεν έχουν αυτή την τιμή. Άμα θες σύγκριση με Ελλάδα ο ρουμπούστα έχει πράσινος 9 ευρώ και σε ακριβό μαγαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anemoss είπε

Όλες αυτές οι εταιρείες που αναφέρατε το πρώτο που πουλάνε είναι εξυπηρέτηση και μετά καφέ....   Τις τιμές που ξέρουμε, κάτι 25 ευρώ, κάτι 40 ευρώ είναι σκέτη κοροϊδία και λυπάμαι που το λέω υπάρχουν θύματα που πληρώνουν τόσα λεφτά..... Σκεφτείτε μόνο ένα. Ο καφές είναι χρηματιστήριο και η τιμή του σήμερα που μιλάμε είναι κάτω από 2,5 ευρώ... φανταστείτε μέχρι τα 30 που πουλάνε....

Μη γινόμαστε θύματα αυτών των εταιρειών που θησαυρίζουν  πάνω στις δικές μας πλάτες......

Υπάρχουν καφέδες που αξίζουν τα πραγματικά λεφτά τους....

κατσε ρε αδερφε να το συζητησουμε αυτο, σου φαινεται ιδια ποιοτητα η γευση του καφε στα εβερεστ με εναν πιο ακριβο πρεμιουρ δνε ξερω πώς τα λενε καφε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2017 στις 6:34 ΜΜ, skoudinio είπε

Όποιος είναι από Αθήνα να πάει από ταφ είναι στην ομόνοια στην εμμανουηλ Μπενάκη. Όλοι οι καφέδες είναι ωραίοι αλλά εκεί για εμένα είναι κορυφή.

Ο καφες taf, ειναι από τους καλύτερους καφέδες στην Ελλάδα  δε συγκρίνεται  και αξίζει να    τον δοκιμασετε. Επίσης αξιόλογος καφές είναι ο kudu. Από Αθήνα μπορείτε να δοκιμάσετε πολύ ωραίο καφέ στο 2 γουλιες και 2 μπουκιες, kaya, tailormade και kudu. Η διαφορά στη ποιότητα είναι τεράστια σε σχέση με μαγαζιά τύπου Μικέλ, island και everest.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, anemoss είπε

Όλες αυτές οι εταιρείες που αναφέρατε το πρώτο που πουλάνε είναι εξυπηρέτηση και μετά καφέ....   Τις τιμές που ξέρουμε, κάτι 25 ευρώ, κάτι 40 ευρώ είναι σκέτη κοροϊδία και λυπάμαι που το λέω υπάρχουν θύματα που πληρώνουν τόσα λεφτά..... Σκεφτείτε μόνο ένα. Ο καφές είναι χρηματιστήριο και η τιμή του σήμερα που μιλάμε είναι κάτω από 2,5 ευρώ... φανταστείτε μέχρι τα 30 που πουλάνε....

Μη γινόμαστε θύματα αυτών των εταιρειών που θησαυρίζουν  πάνω στις δικές μας πλάτες......

Υπάρχουν καφέδες που αξίζουν τα πραγματικά λεφτά τους....

Ε γράψε κανέναν που αξίζει :)

10 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Συμφωνώ απόλυτα... Όταν λέμε για καφέ να τονίσω μιλάμε για espresso.. Τίποτα άλλο... 

Γιατί τίποτα άλλο; Εγώ απολαμβάνω οποιονδήποτε καφέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zio10 είπε

Γιατί τίποτα άλλο; Εγώ απολαμβάνω οποιονδήποτε καφέ.

Καφες γνησιος ειναι μονο ο εσπρεσσο και μαλιστα σκετος,αντε και κανας γαλλικος.
Οταν παιρνεις το εσπρεσσακι και το βιαζεις με  γαλα και ζαχαρη γινεται ροφημα.

Απορω με κατι  ελληναρες που ειδαν το Latte στο sex and the city και απο τοτε "ξυπνανε" με αυτο το πραμα.

In other news,για καποιο λογο ξαναπηρα lungo doplo απο τον Μιχαλη  το Γαλλο,δεν καταφερα να το πιω..Ο fredo του εχει λιγη πλακα,το espresso ειναι εμετικο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, webparts είπε

Καφες γνησιος ειναι μονο ο εσπρεσσο και μαλιστα σκετος,αντε και κανας γαλλικος.
Οταν παιρνεις το εσπρεσσακι και το βιαζεις με  γαλα και ζαχαρη γινεται ροφημα.

Απορω με κατι  ελληναρες που ειδαν το Latte στο sex and the city και απο τοτε "ξυπνανε" με αυτο το πραμα.

In other news,για καποιο λογο ξαναπηρα lungo doplo απο τον Μιχαλη  το Γαλλο,δεν καταφερα να το πιω..Ο fredo του εχει λιγη πλακα,το espresso ειναι εμετικο.

Συμφωνώ. Ξέχασα να γράψω ότι απολαμβάνω οποιονδήποτε σκέτο καφέ, όχι γενικά καφέ! 

Αλλά ναι μάλλον ο εσπρέσσο είναι ο πιο νόστιμος καφές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Συμφωνώ. Ξέχασα να γράψω ότι απολαμβάνω οποιονδήποτε σκέτο καφέ, όχι γενικά καφέ! 

Αλλά ναι μάλλον ο εσπρέσσο είναι ο πιο νόστιμος καφές!

Μεγαλος fan του espresso,ακομα και τον αυγουστο που τυχαινει να δουλευω σε κανα beachbar,το πρωι θα πιω espresso.
Μετα ενα fredo που ανανεωνεται για να μην γινεται αηδια με τα παγακια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κι εγώ πίνω εσπρέσσο (διπλό) και το καλοκαίρι. Αλλά μου αρέσουν όλοι, ακόμα και ο νες που κάποιοι δεν τον πίνουν, ο ελληνικός, ο γαλλικός. 

Γενικά καφές να'ναι...:lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Δεν έχεις βρεθεί ποτέ χωρίς καφέ γι' αυτό το λες d015.gif

Εγώ υπάρχουν φορές που έχω 2-3 επιλογές αλλά φτιάχνω νες. 

Μια χαρά είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Δεν έχεις βρεθεί ποτέ χωρίς καφέ γι' αυτό το λες d015.gif

Πολλες φορες.Δεν υπαρχει περιπτωση να ξανακουμπησω νεσκαφε,εκτος και αν τον χρησιμοποιησουν για να με βασανισουν.

Τελευταια φορα που χρησιμοποιησα νεσκαφε ηταν για να φτιαξω νες σε μια γκομενα στο σπιτι,το 2006.
Ο "καφες" ειχε μεινει τοσο καιρο στο ντουλαπι που οι κοκκοι ειχαν γινει πετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εγώ υπάρχουν φορές που έχω 2-3 επιλογές αλλά φτιάχνω νες. 

Καλά εσύ φίλε το έχεις τερματίσει d015.gif:P  Πλάκα κάνω κι εγώ εύκολος άνθρωπος είμαι, αμά θέλω καφέ και υπάρχει νες  θα πιω νες :P

5 λεπτά πριν, webparts είπε

Πολλες φορες.Δεν υπαρχει περιπτωση να ξανακουμπησω νεσκαφε,εκτος και αν τον χρησιμοποιησουν για να με βασανισουν.

Δύσκολος είσαι αδερφάκιμ :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...