Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Lor arabica intensity 7  250gr  τριμμένος, (η μαύρη συσκευασία),  που αγόρασα προχτές, είναι τελείως διαφορετικός από πριν ένα μήνα,  μιλάμε χωρίς σώμα, καθόλου άρωμα, δεν τους πιάνουμε πουθενά, παλιά κορυφή, τώρα  πάτος. Δεν παίζονται.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, odys03 είπε

O Lor arabica intensity 7  250gr  τριμμένος, (η μαύρη συσκευασία),  που αγόρασα προχτές, είναι τελείως διαφορετικός από πριν ένα μήνα,  μιλάμε χωρίς σώμα, καθόλου άρωμα, δεν τους πιάνουμε πουθενά, παλιά κορυφή, τώρα  πάτος. Δεν παίζονται.

Βρες ένα καφεκοπτείο και παίρνε φρεσκοαλεσμένο και θα δεις διαφορά. Αν ειδικά καταναλώνεις 250 ανά 1-2 βδομάδες είναι η καλύτερη λύση. Η δεύτερη καλύτερη να έχεις δικό σου μύλο και κόκκους σπίτι. Οι συσκευασμένοι καφέδες μπορεί να κάθονται μήνες αλεσμένοι στη συσκευασία (οκ έχει βαλβίδα αέρος, αλλα ο καφές κάνει degassing σιγά σιγά και σε μήνες ξεραίνεται)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι καλά συσκευασμένοι κρατάνε το άρωμά τους και αυτοί του εμπορίου. Μόλις ανοίγω το πακέτο μυρίζει όλο το σπίτι. Ο φρεσκοαλεσμένος μπορεί να είναι καλός μπορεί και χάλια. Εξαρτάται από την ποιότητα των κόκκων.

Επί του θέματος προσφατα δοκίμασα MELITTA 100% Arabica που βρήκα στο the mart. Αρκετά καλός , οικονομικός και προτεινόμενος από μένα.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Αν είναι καλά συσκευασμένοι κρατάνε το άρωμά τους και αυτοί του εμπορίου. Μόλις ανοίγω το πακέτο μυρίζει όλο το σπίτι.

Ο φρεσκοαλεσμένος μπορεί να είναι καλός μπορεί και χάλια. Εξαρτάται από την ποιότητα των κόκκων, δεν σημαίνει τίποτα το άλεσμα και μόνο.

Ο καλος φρεσκοαλεσμενος καφες ειναι ετη φωτος μακρυα απο τον καλυτερο συσκευασμενο του εμποριου. Φυσικα, αυτο δεν σημαινει οτι αναγκαστικα θα καταληξει σαν καλυτερος καφες στην κουπα σου γιατι υπαρχουν παααρα πολλοι παραγοντες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dazed είπε

Ο καλος φρεσκοαλεσμενος καφες ειναι ετη φωτος μακρυα απο τον καλυτερο συσκευασμενο του εμποριου. Φυσικα, αυτο δεν σημαινει οτι αναγκαστικα θα καταληξει σαν καλυτερος καφες στην κουπα σου γιατι υπαρχουν παααρα πολλοι παραγοντες. 

Σε επαγγελματική μηχανή ίσως...Για μια οικιακή μηχανή, νομίζω ότι η διαφορά είναι μικρή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Σε επαγγελματική μηχανή ίσως...Για μια οικιακή μηχανή, νομίζω ότι η διαφορά είναι μικρή.

Δεν ξερω που τραβαει τη γραμμη ο καθενας, αλλα σε οικιακη μηχανη (καλης ποιοτητας προφανως) ειναι μερα με τη νυχτα ο καφες που θα πιεις. Μιαλαμε παντα για speciality φρεσκοαλεσμενο καφε, non pressurised basket, πολυ υπομονη και εξασκηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/5/2020 στις 6:14 ΜΜ, odys03 είπε

Ti ήττα έφαγα με αυτούς τους Lavazza που έχει προσφορά o Bασιλόπουλος..... crema e gusto και qualita rossa... δεν ξέρω τι να τους κάνω να φυτέψω τίποτα λουλούδια αλλά τι φταίνε τα καημένα σε τέτοιο χώμα;

Mε διαφορά ο καλύτερος καφές συσκευασμένος εννοώ σε 200 ή 250 γραμμάρια μέχρι σήμερα που έχω πιει ποτέ είναι L'OR 100% arabica.

Και οι δύο που αναφέρεις προτείνονται για μηχανή Moka Pot, και έχουν και το ανάλογο κόψιμο.. Πριν πάρουμε καφέ ρίχνουμε και μια ματιά στο site της Lavazza. Ο rossa σε moka είναι υπέροχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

39 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Και οι δύο που αναφέρεις προτείνονται για μηχανή Moka Pot, και έχουν και το ανάλογο κόψιμο.. Πριν πάρουμε καφέ ρίχνουμε και μια ματιά στο site της Lavazza. Ο rossa σε moka είναι υπέροχος.

Τι πάει να πει προτείνονται για μηχανές;;;;;;; Αυτό δεν είναι δικαιολογία. Και για μένα οι lavazza είναι η μεγαλύτερη αποτυχία και μιλάμε για oro και όχι για τους φτηνιάρικους crema e gusto και qualita rossa που μόνο για φυτόχωμα κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Τι πάει να πει προτείνονται για μηχανές;;;;;;; Αυτό δεν είναι δικαιολογία. Και για μένα οι lavazza είναι η μεγαλύτερη αποτυχία και μιλάμε για oro και όχι για τους φτηνιάρικους crema e gusto και qualita rossa που μόνο για φυτόχωμα κάνουν.

Πάρε τον λεπτοαλεσμένο σου καφέ espresso, φτιάξε γαλλικό και έλα ρώτησέ με ξανά τι πάει να πει: προτείνονται για μηχανές. *Μιλάμε για αλεσμένο καφέ πάντα

 

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Πάρε τον λεπτοαλεσμένο σου καφέ espresso, φτιάξε γαλλικό και έλα ρώτησέ με ξανά τι πάει να πει: προτείνονται για μηχανές. *Μιλάμε για αλεσμένο καφέ πάντα

Δεν έχω φτιάξει αλλά να δεχτώ ότι κάνουν καλό γαλλικό καφέ.

Αυτοί οι δύο όμως λένε εσπρέσο και όχι γαλλικό και αυτοί που τους αγοράζουν (εγώ ούτε να μου τους χαρίσουν) τους παίρνουν να φτιάξουν καφέ εσπρέσο. Εάν θέλω για γαλλικό για πιο λόγο να πάρω εσπρέσο , να τον πληρώσω ακριβότερα και να μην πάρω τον κλασικό γαλλικό ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καφέ σε κόκκους καβουρδισμένουτς έχουμε καμία πρόταση σε φυσιολογική τιμή;

Πήραμε Dimello χάλια (~25€ το κιλό) και τελικά γυρίσαμε πάλι στην μάρκα του MART τον Riva coffee 100% arabica στη μισή τιμή. Η παρασκευή γίνεται se delonghi magnifica S. Σκέφτομαι την επόμενη φορά να δοκιμάσω και τον 55-45 ή 80-20 που έχει για να δω διαφορές...

Εντωμεταξύ σε καφετέρια ο Dimello είναι από αυτούς που μου αρέσουν πολύ...

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

taf pianeta. 24-25 ευρώ το κιλό και είσαι μια χαρά. φρέσκος καφές σε καλύτερη τιμή από τα λιπάσματα. γνώμη μου όμως είναι ότι δεν κάνει το κιλό για σπίτι. μένει καιρό και χαλάει. καλύτερα σακουλάκια μικρά να είναι πάντα φρέσκος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, johnyboy είπε

taf pianeta. 24-25 ευρώ το κιλό και είσαι μια χαρά. φρέσκος καφές σε καλύτερη τιμή από τα λιπάσματα. γνώμη μου όμως είναι ότι δεν κάνει το κιλό για σπίτι. μένει καιρό και χαλάει. καλύτερα σακουλάκια μικρά να είναι πάντα φρέσκος. 

Από Αθήνα;;;

Καλά το κιλό το πίνουμε σε ένα μήνα εδώ, δεν προλαβαίνει.. Αν και όταν ανοίγω το κιλό βάζω 250γρ στη μηχανή και το υπόλοιπο το χωρίζω στα τρία και το αποθηκεύω σε σφραγισμένα σακουλάκια χωρίς αέρα, όσο μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...