Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, madnifestah είπε

Από βδομάδα θα τον δοκιμάσω!!!

Είναι και κοντά στην δουλειά μου!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δοκιμάστε αυτόν https://www.roundcup.gr/product/daily-round-02-blend/. φρεσκοκαβουρδισμένο specialty blendακι. αν δεν κάνω λάθος ψήνει κάθε βδομάδα(με επιφύλαξη). το πήρα για δοκιμή για τα καλοκαιρινά φρεντο και ξετρελάθηκα. εχω πιει ενάμησι κιλό μέσα στον αύγουστο μόνο. έχει και κουπόνι για free μεταφορικά. αν δεν θεωρείται διαφήμιση το ποστάρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gsisr είπε

δοκιμάστε αυτόν https://www.roundcup.gr/product/daily-round-02-blend/. φρεσκοκαβουρδισμένο specialty blendακι. αν δεν κάνω λάθος ψήνει κάθε βδομάδα(με επιφύλαξη). το πήρα για δοκιμή για τα καλοκαιρινά φρεντο και ξετρελάθηκα. εχω πιει ενάμησι κιλό μέσα στον αύγουστο μόνο. έχει και κουπόνι για free μεταφορικά. αν δεν θεωρείται διαφήμιση το ποστάρω

Φαινεται ενδιαφερον, παραγγειλα 250γρ για δοκιμη :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gsisr είπε

κόκκο ή αλεσμένο πήρες; γράψε εντυπώσεις όταν δοκιμάσεις

Κόκκο παντα για φρεσκοαλεσμενες απολαυσεις :)

Θα ενημερωσω οταν ερθει και κανω τις δοκιμες μου! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφήσεις τους κόκους μέσα στο χοπερ, μόνο φρέσκο δεν πίνεις. Βασικά ούτε καν καφέ. Ότι μυρωδιά και  υγρασία έχει στην κουζίνα θα πάνε στους κόκους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν δίνω πάνω από 7.5€/250gr, το site πιο πάνω δεν έχει φυσική έδρα.απο όσο έψαξα, για καφέ 7-8-9€/250gr θέλει άλλα συν 5€ κάπου μεταφορικά και αντικαταβολή.Οκ, μπορεί να είναι καλό χαρμάνι με ωραίες γεύσεις.Χωρίς φυσική έδρα όμως, θα έπρεπε να είχαν χαμηλότερες τιμές.

Πάω σε κάποιο άλλο παντοπωλείο-καφεκοπτείο με 4-5-7€/250 gr και μου κόβει πχ κάποιο φθηνό χαρμάνι.8-10€ έχουν οι επώνυμες Hausbrandt η Illy, αυτά τα online παίρνουν πχ το κιλό 10€ και το πωλούν 30-40€.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προς το παρόν παίζουν δωρεάν μεταφορικά από το συγκεκριμένο. αντικαταβολή αν πληρώσεις με paypal/κάρτα δεν υπάρχει.

@johnyboy αν αλέθει μία δόση την φορά είναι κομπλέ. εγώ δοκίμασα και να αφήσω όλη τη ποσότητα μέσα στο χόπερ και παρατήρησα ότι για τουλάχιστον 3 μέρες δεν υπάρχει διαφορά στη γεύση, στη κρέμα, στη φρεσκάδα τέλος πάντων. καλά για φρέντο δεν το συζητάμε. αφήνεις άνετα όλο το σακούλι μέσα στο χόπερ.

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Εγώ πάντως δεν δίνω πάνω από 7.5€/250gr, το site πιο πάνω δεν έχει φυσική έδρα.απο όσο έψαξα, για καφέ 7-8-9€/250gr θέλει άλλα συν 5€ κάπου μεταφορικά και αντικαταβολή.Οκ, μπορεί να είναι καλό χαρμάνι με ωραίες γεύσεις.Χωρίς φυσική έδρα όμως, θα έπρεπε να είχαν χαμηλότερες τιμές.

Πάω σε κάποιο άλλο παντοπωλείο-καφεκοπτείο με 4-5-7€/250 gr και μου κόβει πχ κάποιο φθηνό χαρμάνι.8-10€ έχουν οι επώνυμες Hausbrandt η Illy, αυτά τα online παίρνουν πχ το κιλό 10€ και το πωλούν 30-40€.

Αφενος οπως ειπε και ο gsisr εχει δωρεαν μεταφορικα αυτη την περιοδο, αφετερου η συγκριση που κανεις δεν εχει απολυτως κανενα νοημα. Τι δουλεια εχει ο specialty καφες με τον φτηνο απο ενα παντοπωλειο. Μιλαμε για εντελως διαφορετικα πραγματα, δεν ειναι απλα ποιοτικη η διαφορα. Επισης, οι επωνυμες μαρκες δεν σημαινει καλες, σημαινει απλα εμπορικες. 100% καλυτερα να πιω το blend αυτο του round cup (ή καποιο αντιστοιχο) απο οποιοδηποτε επωνυμο.

Ασχολιαστο το "αυτά τα online παίρνουν πχ το κιλό 10€ και το πωλούν 30-40€"  λες και συζητανε μπαρμπαδες σε καφενειο.

17 ώρες πριν, johnyboy είπε

Αν αφήσεις τους κόκους μέσα στο χοπερ, μόνο φρέσκο δεν πίνεις. Βασικά ούτε καν καφέ. Ότι μυρωδιά και  υγρασία έχει στην κουζίνα θα πάνε στους κόκους. 

Ισχυει γενικα, αλλα 250γρ ειναι, βγαζουν δεν βγαζουν 3-4 μερες. Και γενικα πολεμαω εντονα την υγρασια και τις μυρωδιες μεσα στο σπιτι, δεν εχω μεγαλα θεματα απο εκει.

Επεξ/σία από dazed
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

buondi μονο δυο εχω δοκιμασει γιατι μονο αυτους βρηκα και ειχαν 100% arabica.https://www.skroutz.gr/s/22104617/Buondi-Espresso-Honduras-1000gr-σε-Κόκκους.htmlhttps://www.skroutz.gr/s/21454704/Buondi-Espresso-Craft-Classic-200gr-σε-Κόκκους.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/9/2020 στις 7:41 ΠΜ, dazed είπε

Φαινεται ενδιαφερον, παραγγειλα 250γρ για δοκιμη :)

Σου έχει έρθει;Πώς σου φαίνεται;Γεύση, σώμα, οξύτητα κλπ.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Σου έχει έρθει;Πώς σου φαίνεται;Γεύση, σώμα, οξύτητα κλπ.

Ναι, εχει ερθει μερες τωρα αλλα με τις πρωτες δοκιμες δεν μου αρεσε το αποτελεσμα, πιθανοτατα δεν τον βρηκα σωστα ποτε, και μου αφηνε εντονες οξυτητες και πικρη επιγευση, κατι που δεν μου αρεσει. Να σημειωσω οτι πινω παντα ζεστο  καφε, ισως σε freddo να ειναι πιο ταιριαστος (ή ισως να τον αδικω, οποτε θα κανω αλλη μια αποπειρα με τον καφε που εχει μεινει)

Ενδεικτικα, απο blends νομιζω ενα απο τα καλυτερα της αγορας ειναι αυτο: https://kudu.gr/collections/specialty-blend/products/habit-specialty-coffee-blend-250g

Επεξ/σία από dazed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, dazed είπε

Ναι, εχει ερθει μερες τωρα αλλα με τις πρωτες δοκιμες δεν μου αρεσε το αποτελεσμα, πιθανοτατα δεν τον βρηκα σωστα ποτε, και μου αφηνε εντονες οξυτητες και πικρη επιγευση, κατι που δεν μου αρεσει. Να σημειωσω οτι πινω παντα ζεστο  καφε, ισως σε freddo να ειναι πιο ταιριαστος (ή ισως να τον αδικω, οποτε θα κανω αλλη μια αποπειρα με τον καφε που εχει μεινει)

Ενδεικτικα, απο blends νομιζω ενα απο τα καλυτερα της αγορας ειναι αυτο: https://kudu.gr/collections/specialty-blend/products/habit-specialty-coffee-blend-250g

Είναι κάποια χαρμάνια που δεν ταιριάζουν σε ζεστό espresso.Εχω την περιέργεια να δοκιμάσω τον συγκεκριμένο.

Δηλαδή ήπιες 2-3 καφέδες και δεν σου άρεσε;

Σκέψου πως πίνω Jacobs, μου αρέσει η οξύτητα που έχει.Αλλά δεν είναι φρέσκος, το χαρμάνι του μυρίζει σαν μπαγιάτικο.

Εχει διάφορες ποικιλίες, υποτίθεται πως όσοι έχουν 20% Robusta βγάζουν λίγο πικρίλα.

Συνήθως με την πρώτη φορά καταλαβαίνεις αν σου αρέσει κάποιο χαρμάνι.

Μήπως θέλεις γλυκόπιοτους όπως ο Buondi;Θυμάμαι πως είχα πάρει 1 του εμπορίου και ήταν ωραίος σε ζεστό espresso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ τον συγκεκριμένο δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ σε ζεστό. σε freddo είναι εξαιρετικός. συνταγή 16.5γρ και βγάζω 55 στα 32 sec. για ζεστό εσπρεσσακι δοκίμασε τη συνταγή που προτείνει το site. 18-18,5 γρ 23-27 sec 34-38 γρ στο φλυτζάνι

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...