Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τρεχει πολυ καλη προσφορα για την Παγκόσμια Μερα Καφε απο το Kudu με -25% σε ολους τους καφεδες τους. Ειδικα ο Habit ειναι εξαιρετικη περίπτωση σε αυτα τα λεφτα: https://kudu.gr/collections/coffee/products/habit-specialty-coffee-blend-250g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

έχω παρατηρήσει σε κάποια καφεκοπτεία που ο καφές μου βγαίνει ξινός, ότι νιώθω την οξύτητα και στην άλεση. Την καταλαβαίνω και στην μύτη. Μου φαίνεται κάτι κάνουν λάθος εκείνοι και όχι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά πίνουμε καφέ όχι λεμοναδα. η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ξανθό το καβουρδισμα και τσάμπα το παιδεύω, δεν θα βγει ποτέ. σπάνια παίρνω αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ρε παιδιά, επειδή είμαι λάτρης του καπουτσίνο, μπορεί κάποιος να προτείνει μάρκες καφέ; Ας πούμε ο Mrs rose είναι καλός για καπουτσίνο; Η συγκεκριμένη μάρκα με ευχαριστεί γευστικά όταν πίνω φρέντο εσπρέσο , αλλά δεν ξέρω εάν συμβαίνει το ίδιο και στην κατανάλωση καπουτσίνο. Σήμερα πήρα το dimello. Έφυγα προς το παρόν από το la vazza. Και κάτι τελευταίο, για να πιεις ένα καλό καπουτσίνο, η ποικιλία πρέπει να είναι arabica ή brazilian; Γνωρίζω ότι είναι υποκειμενικό το θέμα αλλά θα το εκτιμούσα εάν απαντούσε κάποιος, ο οποίος το έχει κάνει "τέχνη"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2020 στις 2:15 ΠΜ, AntiCambeR είπε

Εγώ πάντως δεν δίνω πάνω από 7.5€/250gr, το site πιο πάνω δεν έχει φυσική έδρα.απο όσο έψαξα, για καφέ 7-8-9€/250gr θέλει άλλα συν 5€ κάπου μεταφορικά και αντικαταβολή.Οκ, μπορεί να είναι καλό χαρμάνι με ωραίες γεύσεις.Χωρίς φυσική έδρα όμως, θα έπρεπε να είχαν χαμηλότερες τιμές.

Πάω σε κάποιο άλλο παντοπωλείο-καφεκοπτείο με 4-5-7€/250 gr και μου κόβει πχ κάποιο φθηνό χαρμάνι.8-10€ έχουν οι επώνυμες Hausbrandt η Illy, αυτά τα online παίρνουν πχ το κιλό 10€ και το πωλούν 30-40€.

 

Όχι μόνο φυσική έδρα ούτε καν ένα τηλέφωνο. Πως να τους εμπιστευθώ και μάλιστα σε τρόφιμο ή ποτό;;;; 

Στις 2/9/2020 στις 8:04 ΠΜ, dazed είπε

Ασχολιαστο το "αυτά τα online παίρνουν πχ το κιλό 10€ και το πωλούν 30-40€"  λες και συζητανε μπαρμπαδες σε καφενειο.

 

Αν και στα καφενεία πάω σπάνια έως καθόλου πλέον ναι ακούς μεγάλες παπαριές αλλά ορισμένες φορές ακούς και πράγματα που δεν πρόκειται πουθενά αλλού να τα ακούσεις.

Προσωπικά έχω πάρει τα πάντα από κομμένους άκοπους και κατέληξα στον jacobs arabica 100% κομμένο ησύχασα και γλύτωσα πολλά λεφτά από άχρηστους καφέδες που έχω αγοράσει και έχω πετάξει πιστεύοντας στα μεγάλα λόγια που γράφουν κάποιοι.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω δοκιμασει τους παρακατω αλεσμενους

lavazza rossa ετσι κι ετσι

lavazza oro γευστικος δυνατος βαζω πιο πολλη ζαχαρη σε αυτον

τον κοκκινο του λιντλ στα 3 ευρω τα 250 γραμμαρια τιμιοτατος δε λεει 100% αραμπικα οποτε υποθετω οτι εχει και ρομπουστα μεσα

και εναν που μαλλον δεν εχει περασει απο το νου σας αλλα ισως να ειναι ο πιο φρεσκος espresso στην Ελλαδα. Ειμαι καινουριος στον εσπρεσο και διαβαζα οτι φρεσκος εσπρεσο δεν ειναι απλα ο φρεσκοαλεσμενος αλλα το σημαντικο ειναι να ειναι και φρεσκοκαβουρδισμενος , λενε μεχρι ενα μηνα πριν να εχει καβουρδισθει αυτο θεωρειται φρεσκο, ισχυει αυτο; ρωτησα γνωστους που αγοραζουν φρεσκοαλεσμενο εσπρεσο πως ξερουν ποτε εχει καβουρδισθει ο καφες που αγοραζουν και κανεις δεν ηξερε. Μαλιστα! Και πως θα το μαθει ο πελατης αυτο; Το ξερουν στο καφεκοπτειο η στην αλυσιδα που τον πουλαει και ειναι διατεθειμενοι να σου δωσουν αυτην την πληροφορια; Τελος παντων αγορασα καποια στιγμη αλεσμενο εσπρεσο γυρω στα 25 ευρω το κιλο απο ενα καφεκοπτειο στη Θεσσαλονικη και μου ειπε πανω στην κουβεντα οτι ειναι του Ουζουνογλου. Μου αρεσε πολυ ο καφες και τυχαινει να περασω απο το υποκαταστημα της εταιριας και ρωταω για αυτον τον καφε και μου ειπαν οτι ολοι οι καφεδες εκτος απο τον ντεκαφεινε καβουρδιζονται στα κεντρικα στο Λακκωμα Χαλκιδικης και ερχονται λιγο πολυ αμεσως στα καταστηματα. Δεν μπορω να το ελεγξω αυτο φυσικα, αν μπορει καποιος αλλος ευπροσδεκτος, αλλα αυτο ειναι κατι που κανει τη διαφορα στην αποφαση αγορας;

επομενος που θα δοκιμασω μετα απο τις προτασεις σας ειναι ο jacobs  ο 100% arabica👴 ειδα και κατι buondi στο βασιλοπουλο λεει τιποτα καποιος απο αυτους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρέσκοι και παπαρια μεντολες. βρες έναν καφέ να σου αρέσει και παίρνε αυτόν. είναι ο φρέσκος καλύτερος επειδή το είπε ο τάδε. έχω ρίξει πάρα πολλά λεφτά σε καφέδες, μέχρι που έτρεχα στην άλλη άκρη της πόλης να πάρω φρέσκο. το τι ξινιλα έχω πιει, τι εμετό, δεν λέγεται. Ξέρω ξέρω φταίει η μηχανή ο μηλος ο ανάδρομος Ερμής κλπ κλπ. Και αυτοί να στον φτιάξουν πάλι για πέταμα είναι. Βαρέθηκα και τα παράτησα. παίρνω ότι βρω προσφορά αλεσμενο ή κόκκους και τέλος. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας προτείνω να δοκιμάσετε τον Hausbrandt Trieste

Hausbrandt Espresso Trieste 1000gr σε Κόκκους - Skroutz.gr

Βέβαια βλέπω πλέον δεν υπάρχει. 10 στα 10, ειδικά στον κρύο καφέ.

Το προτείνω σε όσους θέλουν "βαρύ" άρωμα, με τάση προς πικρή γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει απο αυριο προσφορες τους παρακατω αλεσμενους εσπρεσο στο γαλαξια χωρις να χρειαζεται καρτα του σουπερ μαρκετ οπως μου ειπαν

lavazza rossa 250g 3,68

lavazza creme gusto 250g 3,42

lavazza oro 250g 4,29

illy espresso 250g 7,12

illy espresso 125g 3,53

jacobs espresso box (φωτο arabica exclusiva) 250g 4,36

jacobs espresso box (φωτο intenso) 225g 3,25

costa coffee signature blend (medium η dark) espresso 200g 3,31

Επεξ/σία από JohnnySilverhand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2020 στις 8:10 ΜΜ, mynam3 είπε

Παιδιά τον καφέ σε κόκκους, πως τον συντηρείτε; Μύλος υπάρχει, αλλά συσκευασίες κιλού κλπ που συμφέρει δε νομίζω να κρατάνε πολύ.

Εγώ με το που το ανοίγω το υπόλοιπο το βάζω σε vacuum σακούλα όπου ρουφάει τον αέρα και σφραγίζουν. Κρατάει σίγουρα 2 μήνες (δεν μένει βέβαια...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι και μηχάνημα που ρουφάει και σφραγίζει την σακούλα.

π.χ. Aria-Trade-Vacuum-Sealer και σακούλες vacuum εγώ έχω της cocotec. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...