Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια γιατί δε με συμβουλεψατε?

Πηρα τον Dimello Espresso Mezzo 250gr και τον Buondi Espresso Craft Arabica 200gr και δεν πίνονται, πανε για πεταμα.

ποιος είναι ο καλυτερος για καπουτσίνο?

Επεξ/σία από JTRGamer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας αρχισουμε με το βασικο τι μηχανη χρησιμοποιεις για να φτιαξεις τον καφε και αν τον κοβεις εκεινη την ωρα.Αν εχεις μια μηχανη η οποια κανει κατω απο 500 ευρω θα περνεις αποτελεσματα που δεν λενε κατι συγκεκριμενο για τον καφε.Επισης αν εχεις εναν μηλο που δεν κοβει ομοιομορφα παλι δεν μπορεις να πεις σιγουρα κατι για καποιον καφε.

Να μιλησουμε για το τι ειναι robusta και arabica η robusta εχει πολυ σωμα πικραδα και σχεδον καθολου γευση το χρησιμοποιουν στους φθηνους καφεδες γιατι ειναι πολυ πιο φθηνο απο arabica.
Arabica ειναι συνήθως πιο ποιοτικος καφες και ολοι οι καλοι καφεδες ειναι 100% arabica .Arabica ειναι ολες καλες ποικιλιες καφε οπως geisha sl28 bourbon κλπ.

Γενικα ολοι αυτοι οι καφεδες θεωρουντε commercial οποτε δεν περιμενεις καποιο τρομερο αποτελσμα αν και καλο θα ηταν να προτιμας τους 100% arabica.Δηλαδη δεν ξες ποτε ψηθηκε ο καφες δεν ξες απο που ερχετε αν ειναι colombia brazilia kenya indonesia ολα αυτα διχνουν πολυ χαμηλη ποιοτητα.Αν θες να πας σε κατι καλο παρε καφε απο ενα specialty coffee roastery πχ.Taf,Kudu κλπ και δες που βρισκετε ο εξοπλησμός σου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα στην ομάδα έχω μια επαγγελματική μηχανή στο σπίτι San Marco 85 S και ένα μύλο eurogat k3 και αγόρασα ιπανεμα  origin .. διάβασα ότι δε θέλει πολύ υψηλες θερμοκρασιεσ στην εκχύλιση και έχω την εντύπωση ότι η μηχανή μου καίει το καφέ ίσως χρειάζεται να ρυθμίσω το πιεσοστατη ένα κλικ πιο χαμηλά .. γνωρίζει κάποιος τη ποικιλία να μου πει θερμοκρασία γραμμάρια στο κόψιμο γραμμάρια στην εκχύλιση και δευτερόλεπτα ; 

Πχ εγώ τώρα το βγάζω σε καλαθάκι 18 -21 ims με 20 γρ καφέ στους 96 βαθμούς και στο σέικερ έχω 40 γραμμάρια στα 28 δευτερόλεπτα .. για το hausbrand gourmet που είχα ήτανε το αποτέλεσμα τοπ απλά ήθελα να δοκιμάσω ένα πιο γλυκόπιοτο καφέ για αλλαγή και δε θέλω να πετάξω πάλι 1 κιλό καφέ μέχρι να βρω το επιθυμητό αποτέλεσμα 🙂😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

Καλησπέρα στην ομάδα έχω μια επαγγελματική μηχανή στο σπίτι San Marco 85 S και ένα μύλο eurogat k3 και αγόρασα ιπανεμα  origin .. διάβασα ότι δε θέλει πολύ υψηλες θερμοκρασιεσ στην εκχύλιση και έχω την εντύπωση ότι η μηχανή μου καίει το καφέ ίσως χρειάζεται να ρυθμίσω το πιεσοστατη ένα κλικ πιο χαμηλά .. γνωρίζει κάποιος τη ποικιλία να μου πει θερμοκρασία γραμμάρια στο κόψιμο γραμμάρια στην εκχύλιση και δευτερόλεπτα ; 

Πχ εγώ τώρα το βγάζω σε καλαθάκι 18 -21 ims με 20 γρ καφέ στους 96 βαθμούς και στο σέικερ έχω 40 γραμμάρια στα 28 δευτερόλεπτα .. για το hausbrand gourmet που είχα ήτανε το αποτέλεσμα τοπ απλά ήθελα να δοκιμάσω ένα πιο γλυκόπιοτο καφέ για αλλαγή και δε θέλω να πετάξω πάλι 1 κιλό καφέ μέχρι να βρω το επιθυμητό αποτέλεσμα 🙂😄

Δε μας είπες τι γεύση παίρνεις όμως... Μόνο καμμένο; Αν ναι, ρίξε τη θερμοκρασία στους 93 και δοκίμασε. Δεν τον ξέρω τον καφέ, αλλά αυτό το βασικό troubleshooting μπορείς να το δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Δε μας είπες τι γεύση παίρνεις όμως... Μόνο καμμένο; Αν ναι, ρίξε τη θερμοκρασία στους 93 και δοκίμασε. Δεν τον ξέρω τον καφέ, αλλά αυτό το βασικό troubleshooting μπορείς να το δοκιμάσεις.

Η γεύση είναι τίμια η μηχανή είναι παλιά ον οφ χωρίς ηλεκτρονικά όποτε μια εκχύλιση 2 δευτερολέπτων εμπειρικά χωρίς το κλείστρο πριν βάλεις το καφέ ριχνει τη θερμοκρασία στους 92 .. απλά αν υπήρχε κάποιος που δούλεψε το καφέ θα ήξερε ακριβώς τι ήθελε .. από το λίγο που έψαξα θέλει χαμηλές θερμοκρασίες και πολλά γραμμάρια .. στα 20γρ με 27 sec  εκχύλιση και 92 βαθμούς είναι καλό το αποτέλεσμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikolasdaL είπε

Η γεύση είναι τίμια η μηχανή είναι παλιά ον οφ χωρίς ηλεκτρονικά όποτε μια εκχύλιση 2 δευτερολέπτων εμπειρικά χωρίς το κλείστρο πριν βάλεις το καφέ ριχνει τη θερμοκρασία στους 92 .. απλά αν υπήρχε κάποιος που δούλεψε το καφέ θα ήξερε ακριβώς τι ήθελε .. από το λίγο που έψαξα θέλει χαμηλές θερμοκρασίες και πολλά γραμμάρια .. στα 20γρ με 27 sec  εκχύλιση και 92 βαθμούς είναι καλό το αποτέλεσμα 

Ποιον ακριβώς καφέ απο Ipanema;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τότε που ανακάλυψα αυτό τον καφέ (βγαίνει και σε ζεστή έκδοση για χειμώνα) δεν έχω ξαναπάρει απ' έξω. Ίδια μην πω και ανώτερη γεύση από τον καπουτσίνο που πουλάνε στα καφε. Έχω γλιτώσει πολλά λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Skrobo είπε

Ποιον ακριβώς καφέ απο Ipanema;

ιπανεμα origin .. μιλησα με την αντιπροσωπεια και με πηρε τηλεφωνο head barista αμμεσα μου ελυσε ολες τις αποριες και εχω μεινει αφωνος μενει να βγαλω το αποτελεσμα πλεον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

ιπανεμα origin

Φαντάζομαι εννοείς τον Ipanema Espresso της KAWACOM. Ρωτήσα ποιον καφέ ακριβώς για να μάθω φάρμα, διεργασία, βαθμό ψησίματος και τα σχετικά. πχ εναν washed θα του ανεβάσεις θερμοκρασία γιατι είναι ηδη οξινος, με σκοπό να πάρεις γρηγορότερα τις νότες που θες πριν πικρίσει, σε σχέση με εναν natural απο την ιδια φάρμα που παραδοσιακά θα τον ξεκινούσες στους 92. 

Ελπίζω αυτα που σου είπαν να σε βοηθήσουν και να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

ιπανεμα origin .. μιλησα με την αντιπροσωπεια και με πηρε τηλεφωνο head barista αμμεσα μου ελυσε ολες τις αποριες και εχω μεινει αφωνος μενει να βγαλω το αποτελεσμα πλεον 

Γενικά δεν γινεται να καψεις τον καφε δεν ισχυει αυτο που λενε μπορεις να δεις και το video του james hoffman.Βασικά γενικά για να καταλάβεις τα πάντα για τον εσπρέσσο μπορεις να  τσεκάρεις τα βιντεάκια του.Υψηλές θερμοκρασίες θέλουν καφέδες με ελαφρύ ψήσιμο γιατι γίνεται δύσκολα το extraction τους τωρα ο ιπανεμα ειναι commercial καφες ψημένος για μηχανές εσπρεσσο αρα θα θελει χαμηλές θερμοκρασίες θα μπορούσες να δοκιμασεις και 90 δεν θα ειναι άσχημη ιδέα.Και γενικά μετα στα δευτερόλεπτα πηγαίνεις με την γεύση αν βγαίνει πολύ οξυνος  και αλμυρός κτλπ θέλεις περισσότερα δευτερόλεπτα.Αν η γεύση ειναι λιγο άνωστη έχεις over extraction

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/8/2022 στις 3:14 ΜΜ, Skrobo είπε

Φαντάζομαι εννοείς τον Ipanema Espresso της KAWACOM. Ρωτήσα ποιον καφέ ακριβώς για να μάθω φάρμα, διεργασία, βαθμό ψησίματος και τα σχετικά. πχ εναν washed θα του ανεβάσεις θερμοκρασία γιατι είναι ηδη οξινος, με σκοπό να πάρεις γρηγορότερα τις νότες που θες πριν πικρίσει, σε σχέση με εναν natural απο την ιδια φάρμα που παραδοσιακά θα τον ξεκινούσες στους 92. 

Ελπίζω αυτα που σου είπαν να σε βοηθήσουν και να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα. 

 

Στις 2/8/2022 στις 12:25 ΠΜ, Dimitris Tsitsos είπε

Γενικά δεν γινεται να καψεις τον καφε δεν ισχυει αυτο που λενε μπορεις να δεις και το video του james hoffman.Βασικά γενικά για να καταλάβεις τα πάντα για τον εσπρέσσο μπορεις να  τσεκάρεις τα βιντεάκια του.Υψηλές θερμοκρασίες θέλουν καφέδες με ελαφρύ ψήσιμο γιατι γίνεται δύσκολα το extraction τους τωρα ο ιπανεμα ειναι commercial καφες ψημένος για μηχανές εσπρεσσο αρα θα θελει χαμηλές θερμοκρασίες θα μπορούσες να δοκιμασεις και 90 δεν θα ειναι άσχημη ιδέα.Και γενικά μετα στα δευτερόλεπτα πηγαίνεις με την γεύση αν βγαίνει πολύ οξυνος  και αλμυρός κτλπ θέλεις περισσότερα δευτερόλεπτα.Αν η γεύση ειναι λιγο άνωστη έχεις over extraction

βγαζω καφε τοσες μερες 17.8 με 18 γρ  στο κλειστρο και παιρνω 30γρ στα 30 δευτερα για το εσπρεσακι και 54γρ στα 44 δευτερα για φρεντο ειμαι πολυ ευχαριστημενος και η θερμοκρασια της μηχανης 96 μου πε μη τη φοβασαι τη θερμοκρασια ειναι απο τους λιγους καφεδες 100% αραμπικα που θελουν θερμοκρασια και πως μετα τα 30 δευτερα συνεχισει να βγαζει αρωματα και οχι ξυνιλες !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, μια βοήθεια ει δυνατόν. Ήρθε στα χέρια μου μια καφετιέρα iperespresso της illy, θα ήθελα να την χρησιμοποιήσω μιας και 1-2 καφέδες που έφτιαξα μου άρεσαν.

Έψαξα στα κοντινά σουπερ-μαρκετ (είναι μικρά βέβαια) και δεν βρήκα συμβατές κάψουλες, στο skroutz βρίσκω αυτά.

Ερωτήσεις.

1. Μόνο η illy βγάζει αυτόν τον τύπο κάψουλας; Άρα δεν παίζει έκπτωση ή εναλλακτική;

2. Έχει νόημα να πάρεις χύμα καφέ και να χρησιμοποιείς επαναγεμιζόμενες;

3. Κανένα μαγαζί που να πουλάει Αθήνα κάψουλες ώστε να μην πάρουμε online; Αθήνα Κέντρο μένω.

Ευχαριστώ πολύ! 😅

 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Συνήθως πίνω 70-30 η 80 20 .Πήρα 50 50 να κάνω μια δοκιμή. Τελικά από όλους τους καφέδες σαν τον πορτιολι κανένας. Για τα γούστα μου φυσικά.

Screenshot_20220930-103050_Gallery~2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο πορδιολι ειναι οτι χειροτερο έχω πιει στην ζωή μου και δυστηχώς στα τρικαλα το 90% ειναι πορδιολι οπότε, όποτε παω ξέρω οτι για εκεινο το διάστημα θα πινω χυμο. Άθλιος καφές. 

Επεξ/σία από johnyboy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, johnyboy είπε

ο πορδιολι ειναι οτι χειροτερο έχω πιει στην ζωή μου και δυστηχώς στα τρικαλα το 90% ειναι πορδιολι οπότε, όποτε παω ξέρω οτι για εκεινο το διάστημα θα πινω χυμο. Άθλιος καφές. 

Εν μέρη έχεις δίκιο. Και εγώ έξω δύο μαγαζιά με πορτιολι το ένα είναι άθλιο το άλλο είναι πολύ καλό. Σπίτι με την αυτόματη που έχω το βγάζει τέλειο. Παιζουν ρολο πολλά,.  Η μηχανή του μαγαζιού,  αν την καθαρίζουν, αν βάζουν τον σωστό καφέ,  κοπή,  και φυσικά το χέρι αυτού που κάνει τον καφέ , παράδειγμα ιδιο μαγαζί ο ένας που κάνει καφέ τον  κάνει χάλια και ο άλλος το κάνει πολύ καλό.  Όπως και στις αλυσίδες. Όλα τα κοφι Άιλαντ  ειναι χάλια αλλά ένα στην Λαμπράκη στην Νίκαια ειναι φανταστικό. Παιζουν πολλά ρολο.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...