Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Καλά εσύ φίλε το έχεις τερματίσει d015.gif:P  Πλάκα κάνω κι εγώ εύκολος άνθρωπος είμαι, αμά θέλω καφέ και υπάρχει νες  θα πιω νες :P

Δύσκολος είσαι αδερφάκιμ :P

Η αληθεια ειναι οτι δοκιμασα πολυ μικρος εσπρεσσο,περιπου το 2000.
Δε μου αρεσε τοσο,αλλα εγινε η αρχη,  εφυγα σιγα σιγα  απο το ΦΓΓ και κατεληξα στο σκετο εσπρεσσο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Spirost123 είπε

Ο καφες taf, ειναι από τους καλύτερους καφέδες στην Ελλάδα  δε συγκρίνεται  και αξίζει να    τον δοκιμασετε. Επίσης αξιόλογος καφές είναι ο kudu. Από Αθήνα μπορείτε να δοκιμάσετε πολύ ωραίο καφέ στο 2 γουλιες και 2 μπουκιες, kaya, tailormade και kudu. Η διαφορά στη ποιότητα είναι τεράστια σε σχέση με μαγαζιά τύπου Μικέλ, island και everest.

τιμες και περιοχη σε αυτα; μιλαμε για ετοιμο ή χυμα για σπιτι; δωστε αναλυτικες πληροφοριες ρε παιδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Μόλις έμαθα με την μηχανή και τον μύλο να βγάζω ενα καλό espresso,  δυστυχώς τέλειο δεν γίνεται με την gaggia.  νες και λοιπά ούτε που τα ξανά έβαλα στο στόμα μου... Γαλλικό ναι. Πάντα η μέρα ξεκινάει με espresso μετά Φρέντο... 

Επεξ/σία από skoudinio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, άκουσε φίλε εμιγκρέ είπε

τιμες και περιοχη σε αυτα; μιλαμε για ετοιμο ή χυμα για σπιτι; δωστε αναλυτικες πληροφοριες ρε παιδια

Οι τιμές είναι ακριβές σε σχέση με του εμπορίου (super μαρκετ εννοώ), ξεκινάνε από τα  € 7,5 το σακουλάκι των 250gr και βρίσκονται στο κέντρο της Αθήνας (Σύνταγμα, Κλαυθμώνος, εκτός από το Kudu που είναι στο Γκάζι).

Προϋπόθεση για να καταλάβεις διαφορά στο καφέ που φτιάχνεις στο σπίτι είναι να έχεις και το κατάλληλο εξοπλισμό.

Είναι ακριβό σπορ και θέλει υπομονή και διάβασμα αλλά η διαφορά αργά ή γρήγορα θα φανεί.

Οι καφέδες του εμπορίου είναι πιο safe επιλογή γιατί συγχωρούν πολλά λάθη κατά τη παρασκευή του καφέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτούς τους στιγμιαίους <<εσπρέσσο>> τους πίνει κανείς; Εγώ πίνω που και που κανέναν azera, δεν τον βρίσκω άσχημο. Θέλω να δοκιμάσω και τον dough egberts. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Αυτούς τους στιγμιαίους <<εσπρέσσο>> τους πίνει κανείς; Εγώ πίνω που και που κανέναν azera, δεν τον βρίσκω άσχημο. Θέλω να δοκιμάσω και τον dough egberts. 

Εθελοντης.
Σορρυ που απεχω,θα επανορθωσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι σαν την ανωμαλία τη δικιά μου με τους καφέδες δεν την έχει κανείς.

Μπορεί να έχω φτιάξει και να πίνω φρέντο , να μου φέρει η γυναίκα Ελληνικό που έφτιαξε για πάρτυ της και να σκάσει μύτη η κόρη με γαλλικό. Οπότε να έχω τρία φλυτζάνια διαφοπρετικού διαφορετικού καφέ δίπλα από το πληκτρολόγιο και να προβληματίζομαι από ποιον θα πιω την επόμενη γουλιά..

Λέτε από εκεί να το έχω πάθει.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, zio10 said:

Αυτούς τους στιγμιαίους <<εσπρέσσο>> τους πίνει κανείς; Εγώ πίνω που και που κανέναν azera, δεν τον βρίσκω άσχημο. Θέλω να δοκιμάσω και τον dough egberts. 

Προσωπικά τους βρίσκω ελαφρώς καλύτερους απο τον Nescafe (ο οποίος είναι για εμένα εξαιρετική επιλογή για έλκος στο στομάχι σε χρόνο ντε-τε) αλλά και πάλι πολύ κακή ποιότητα. Θα τους προτιμήσω μόνο αν για κάποιο λόγο δεν έχω πρόσβαση σε μηχανή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zio10 είπε

Αυτούς τους στιγμιαίους <<εσπρέσσο>> τους πίνει κανείς; Εγώ πίνω που και που κανέναν azera, δεν τον βρίσκω άσχημο. Θέλω να δοκιμάσω και τον dough egberts. 

απαραδεκτος.. :( :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, j0hnn1e είπε

Προσωπικά τους βρίσκω ελαφρώς καλύτερους απο τον Nescafe (ο οποίος είναι για εμένα εξαιρετική επιλογή για έλκος στο στομάχι σε χρόνο ντε-τε) αλλά και πάλι πολύ κακή ποιότητα. Θα τους προτιμήσω μόνο αν για κάποιο λόγο δεν έχω πρόσβαση σε μηχανή

Για αλλαγή από νες τον πίνω κι εγώ. Οκ πίνεται.

3 ώρες πριν, opcorsa είπε

απαραδεκτος.. :( :(

Εντάξει δεν το κάνω συχνά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαω εκ πειρας... ο νεσκαφε φραπε και ο αζερα με εκαναν να μην τους ξαναπιω... τωρα μονο εσπρεσσο μηχανης..

πριν κανενα 6 μηνο με πονουσε αφορητα η κοιλια και με πηγενε αιμα (κυριολεκτικα) εξαιτιας τους.... πολυ πονος... παλι καλα που γλυτωσα τα -μακροπροθεσμα- χειροτερα, γιατι σιγουρα καποια ζημια την εκαναν... και δεν επινα πολλους..2-3 την μερα , σκετους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Tα 'θελες...:P

αληθεια..σιγουρα θα μου δημιουργησαν καπου μικροερεθισμο-αιμορραγια...

παλι καλα τωρα δεν ξαναπινω...μονο ποιοτικο καφε μηχανης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, opcorsa είπε

αληθεια..σιγουρα θα μου δημιουργησαν καπου μικροερεθισμο-αιμορραγια...

παλι καλα τωρα δεν ξαναπινω...μονο ποιοτικο καφε μηχανης..

Εσπρέσο αυτή τη στιγμή πίνω από κάψουλες dolce gusto και το σκέφτομαι για μια illy. Αλλά καμιά φορά που θέλω κάτι πιο ήσυχο έχω και azera εκτός από νες και ελληνικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πινω σε termozeta τον espressocap  καφε της σε καψουλες διαφορων γευσεων που διαθετει.Για το σπιτι ειναι αξιοπρεπης λυση,βεβαια εξω  στα καφε εχω πιει καλυτερους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...