Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, ladakis είπε

μια συγκριση σε ποιοτητα σε σχεση με τον πρωτο που ειπες

Ειναι λιγο πιο κατω σε οξυτητα

8 ώρες πριν, ladakis είπε

και αν γνωριζεις αν πουλαει και λιγοτερο απο 250 γρ για εμας τους ανευ μυλου, κοβωντας τον εκεινη την ωρα

Βεβαιως οσο θες παιρνεις και στον κοβει οπως θες , μπορεις και να ρωτησεις ποτε καβουυρδιζει να πας να παρεις "καυτο" εαν εισαι κοντα

8 ώρες πριν, ladakis είπε

ανοιγει και αυριο

Μπα με τιποτα ο Κος Γιωργος ειναι παραδοσιακος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Αναφορά σε κείμενο

 

παιδια τι καφε esspreso θα προτινατε ; Θα ηθελα για Freedo Esspreso /capputsino η και ζεστο... Θα προτιμουσα σε κοκκους για να το κοβω εκεινη την στιγμη..επισης θα ηθελα να ειναι οικονομικος αλλα και νοστιμος καλος δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jbm, lavazza super crema και Mr Rose. Καλύτερο είναι να ειναι φρεσκοκαβουρδισμένοι, ή να τους τρύβεις επι τόπου.

Arabica και Robusta 2 διαφορετικα ήδη καφέ, ο πρώτος έχει λιγοτερη καφείνη και καλύτερη-βαση πολλών γεύση-με περισσοτερες μυρωδιες κλπ. ενώ ο δεύτερος περισσοτερη καφεινη και,όπως λένε πολλοί,πλαστική γευση. Ωστόσο δεν έχω καταλάβει κάτι τετοιο στον Death Wish που έχω και τον πίνω φιλτραρισμένο. 40/60 είναι η αναλογία των arabica και robusta που έχει η μάρκα που πήρες. Μπορεί να είναι και 100% arabica π.χ.

Μικέλ και starbucks,κυρίως, δεν θεωρούντε καφέδες, αλλα επιδόρπια με γεύση καφέ.

Πήγαινε σε διαφορετικές καφετέριες όταν είναι να πάρεις τον καφέ σου και δοκίμαζε, αυτό έχω κάνει εγώ και τώρα ξέρω, όταν θέλω cappucino που θα πάω, όταν θέλω freddo espresso που αλλού θα πάω και όταν έχω όρεξη για φιλτρου απο που αλλου θα πάρω :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

πρόσφατα αγόρασα μια KRUPS φουλ αυτόματη από τον κόκκο στο φλυτζάνι την ΕΑ8155

https://www.skroutz.gr/s/8637379/Krups-EA8155.html

Οι ρυθμίσεις είναι πόσο λεπτό/χοντρό θα κόψει τον καφέ - πόσο έντονος θα είναι (1 έως 3 βαθμίδες) και πόσα ml θελεις.

Η μηχανή στο manual λέει πως από

20-30 ml κανει ristretto
430-70 ml κανει espresso
80-180 ml κανει coffee (φαντάζομαι το γνωστό αμερικάνο)

Capture.PNG.bdff410fd79efe3333f687feb6f2267a.PNG

έτσι όπως τα λέει φαντάζομαι πως αν ζητήσω 150ml καφέ με τη μία και αν ζητήσω 3 x 50ml δε θα παρω το ίδιο πράγμα. Το πρώτο θα είναι πολύ πιο νερούλο πχ γιατι θα χρησιμοποιηθεί η ίδια ποσότητα καφέ;

Κοινώς για να κάνω έναν freddo πρέπει να κανω 3 * 50 ας πούμε;

 

Με μπερδεύει πολύ αυτό. Επίσης για freddo εχουμε να προτείνουμε συγκεκριμένη μάρκα κόκκων; Μολις πήρα να δοκιμασω τα 2 χαρμανια Lavazza Bourbon. Από αύριο θα σας έχω γνώμη.

Επεξ/σία από Snollygoster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, villasg said:

εκει ειναι γεματο ξερολες home baristas τους μιλας για αυτοματες και σου λενε για μυλους και χειροκινητες μηχανες μονο, οι ανθρωποι εχουν κατα την πλειοψηφια τους παρωπιδες - παρ΄ ολ' αυτά ρωτησα :)

Επεξ/σία από Snollygoster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Snollygoster είπε

έτσι όπως τα λέει φαντάζομαι πως αν ζητήσω 150ml καφέ με τη μία και αν ζητήσω 3 x 50ml δε θα παρω το ίδιο πράγμα. Το πρώτο θα είναι πολύ πιο νερούλο πχ γιατι θα χρησιμοποιηθεί η ίδια ποσότητα καφέ;

Κοινώς για να κάνω έναν freddo πρέπει να κανω 3 * 50 ας πούμε;

άμα έχεις ρυθμίσει το νερό στα 150ml θα πάρεις μια δόση καφέ (όσο την έχεις ρυθμίσει σε gr) σε 150ml νερό, αν του πεις 3x50 θα πάρεις συνολικά 150ml νερό με τρεις δόσεις καφέ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναν καφε gima τον ξερει κανεις?

ηπια χθες σε ενα μπιτσομπαρο και επαφα πλακα, φοβερος... τον εψαξα και δεν βρηκα να τον πουλαει κανεις ομως...

 

επισης πηρα 5 τουβλα των 250γρ Lavazza Oro και ειναι αξιοπρεπεστατος για τα 4 ευρω που τον ειχε προσφορα... κυριολεκτικα αρτιοςκαφες για τα γουστα μου και γλυκοπιοτος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Snollygoster είπε

Καλησπέρα σε όλους,

πρόσφατα αγόρασα μια KRUPS φουλ αυτόματη από τον κόκκο στο φλυτζάνι την ΕΑ8155

https://www.skroutz.gr/s/8637379/Krups-EA8155.html

Οι ρυθμίσεις είναι πόσο λεπτό/χοντρό θα κόψει τον καφέ - πόσο έντονος θα είναι (1 έως 3 βαθμίδες) και πόσα ml θελεις.

Η μηχανή στο manual λέει πως από

20-30 ml κανει ristretto
430-70 ml κανει espresso
80-180 ml κανει coffee (φαντάζομαι το γνωστό αμερικάνο)

Capture.PNG.bdff410fd79efe3333f687feb6f2267a.PNG

έτσι όπως τα λέει φαντάζομαι πως αν ζητήσω 150ml καφέ με τη μία και αν ζητήσω 3 x 50ml δε θα παρω το ίδιο πράγμα. Το πρώτο θα είναι πολύ πιο νερούλο πχ γιατι θα χρησιμοποιηθεί η ίδια ποσότητα καφέ;

Κοινώς για να κάνω έναν freddo πρέπει να κανω 3 * 50 ας πούμε;

Με μπερδεύει πολύ αυτό. Επίσης για freddo εχουμε να προτείνουμε συγκεκριμένη μάρκα κόκκων; Μολις πήρα να δοκιμασω τα 2 χαρμανια Lavazza Bourbon. Από αύριο θα σας έχω γνώμη.

ενας ακόμα μεγάλος παράγοντας στην ποιότητα του καφέ ειναι και ο χρόνος εκχύλησης πρεπει να συνδιάσεις το πόσο λεπτό θα κόψεις τον καφέ με την σωστή πίεση στο γκρούπ, το πάτημα δηλαδή να ειναι συγκεκριμένο (15 κιλά ειναι για επαγκλεματικές μηχανές) εννοείτε δεν μπορείς πάντα να το κάνεις αυτό σωστά χωρίς ενα δυναμομετρικό πατητήρη αλλά με τον καιρό το βρίσκεις εμπειρικά. συνδιαζωντας αυτα τα 2 πρέπει ο χρόνος εχυλησης για διπλό καφέ να ειναι 25 δευτερόλεπτα τουλάχιστον αν θυμάμαι καλά ψάξτο, αν ειναι πολύ περιότερο η λιγότερο το αποτελεσμα θα χάνει αρκετα σε ποιότητα φαινετε στο καιμάκι εξάλου, αν τρέχει σάν νεράκι δέν θα έχεια καιμάκι αν τρέχει πάαρα πολύ αργά πάλι δεν θα εχεια καιμάκι +θα κάψεις τον καφέ.

αν βάλεις την σωστή ποσότητα καφέ, ειναιο σωστά κομμένος και σωστά πατημένος ο καφές θα βγει μια χαρά ολα αυτα για επαγκελματικές μηχανές η δικιά σου  φαντάζομαι κατα εκει ειναι.

Ενας κανόνας που εχω εγώ ειναι να εχεις καιμάκι καλό πηχτό και ιδιο χρώμα σε ολο το φιλτζάνι, αν πχ βάλεις λιγότερο καφέ απο ένα σημειο και μετα θα βλέπεις στο φιλτζάνι να αλλάζει χρώμα το καιμάκι αυτο σημένει οτι -οτι καφέ ηταν να βγάλει εβγαλε και απο εκει και μετα οσο τρέχει ο καφές νερώνει τον ξεζουμίζει δηλαδή, αν εσυ βάλεις 3πλή δοση και βγάλεις τον καφέ που θέλεις δές το καιμάκι σου αν ειναι ιδιο χρώμα χωρίς να ασπρίζει στα τελευταια εισαι κομπλέ  η αν στα τελευταια αρχίζει λίγακι να αλλάζει χρώμα πάλι κομπλέ είσαι λιγακι λογικό σημένει οτι τον ξεζούμισες τον καφέ δέν εχει να δώσει άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mastoras007 said:

ενας ακόμα μεγάλος παράγοντας στην ποιότητα του καφέ ειναι και ο χρόνος εκχύλησης πρεπει να συνδιάσεις το πόσο λεπτό θα κόψεις τον καφέ με την σωστή πίεση στο γκρούπ, το πάτημα δηλαδή να ειναι συγκεκριμένο (15 κιλά ειναι για επαγκλεματικές μηχανές) εννοείτε δεν μπορείς πάντα να το κάνεις αυτό σωστά χωρίς ενα δυναμομετρικό πατητήρη αλλά με τον καιρό το βρίσκεις εμπειρικά. συνδιαζωντας αυτα τα 2 πρέπει ο χρόνος εχυλησης για διπλό καφέ να ειναι 25 δευτερόλεπτα τουλάχιστον αν θυμάμαι καλά ψάξτο, αν ειναι πολύ περιότερο η λιγότερο το αποτελεσμα θα χάνει αρκετα σε ποιότητα φαινετε στο καιμάκι εξάλου, αν τρέχει σάν νεράκι δέν θα έχεια καιμάκι αν τρέχει πάαρα πολύ αργά πάλι δεν θα εχεια καιμάκι +θα κάψεις τον καφέ.

αν βάλεις την σωστή ποσότητα καφέ, ειναιο σωστά κομμένος και σωστά πατημένος ο καφές θα βγει μια χαρά ολα αυτα για επαγκελματικές μηχανές η δικιά σου  φαντάζομαι κατα εκει ειναι.

Ενας κανόνας που εχω εγώ ειναι να εχεις καιμάκι καλό πηχτό και ιδιο χρώμα σε ολο το φιλτζάνι, αν πχ βάλεις λιγότερο καφέ απο ένα σημειο και μετα θα βλέπεις στο φιλτζάνι να αλλάζει χρώμα το καιμάκι αυτο σημένει οτι -οτι καφέ ηταν να βγάλει εβγαλε και απο εκει και μετα οσο τρέχει ο καφές νερώνει τον ξεζουμίζει δηλαδή, αν εσυ βάλεις 3πλή δοση και βγάλεις τον καφέ που θέλεις δές το καιμάκι σου αν ειναι ιδιο χρώμα χωρίς να ασπρίζει στα τελευταια εισαι κομπλέ  η αν στα τελευταια αρχίζει λίγακι να αλλάζει χρώμα πάλι κομπλέ είσαι λιγακι λογικό σημένει οτι τον ξεζούμισες τον καφέ δέν εχει να δώσει άλλο.

Αυτά είναι για χειροκίνητες μηχανές. Στην δικιά μου δεν έχει τέτοιες επιλογές. Το έγραψα στο αρχικό ποστ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ladakis είπε

το καλο που του θελω να βγαινει

τσεκαρε τιμη

αδερφέ δώσε λινκ για τα τούβλα

επίσης δεν είναι λίγο νωρίς για μπιτσόμπαρο; πρέπει να το είχες αδήριτη ανάγκη

στο σημειο αυτο να ευχαριστησω τον villasg γιατι μου ειχε συστησει 2 μαγαζιά, το πρώτο στο κέντρο το πέτυχα δύο φορές κλειστό μισή ώρα νωρίτερα από την ώρα που λέει ότι κλείνει η ταμπέλα απόξω:angry:

το δεύτερο όμως , το exo's στην κατεχάκη, πολύ ωραίος καφές, τιμή δεν ξέρω αν είναι καλή ή όχι γιατί δεν έχω βρει ακόμα εναλλακτικές αντίστοιχης πΧιότητας, το blended έχει λίγο λιγότερο από 3 γιούρος τα 100 γραμμάρια, πολύ εξυπηρετικοί οι υπάλληλοι

μυστη μου το ειχα πελωρια αναγκη..

αναφορικα με τα τουβλα, στα σουπερ μαρκετ SYNKA τα ειχαν προσφορα...ολους τους λαβατζα...απλα ειχαν τελειωσει η αλλη οι πιο φτηνοι, κλασσικα, οποτε πηγα για τον ορο...

θα ξαναπροτιμηθει στην σωστη τιμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, mastoras007 said:

Α οκ δέν το κατάλαβα.

Δηλαδή για να καταλάβω βάζεις μέσα κόκους και βγάζει καφέ?δέν κάνεις τίποτα άλλο?

βγαίνει καλός ο καφές?

ναι, συγκεκριμένα η κατηγορία αυτή λέγεται from bean to cup.

ρυθμιζεις πόσο λεπτό θα κόψει τον καφέ (3 σκάλες), πόσο καφέ θα χρησιμοποιήσει στη δόση (3 σκάλες), πόσα ml θες (digital από 20 μέχρι 180 σε σκάλες των 10) και πόσες δόσεις θες (1 έως 2).

και that's it δεν κάνεις κάτι άλλο. ο καφές είναι ικανοποιητικός (ακόμα δοκιμάζω διάφορα χαρμάνια). κλάσεις ανώτερος από κάψουλες, φαντάζομαι χειρότερος από μπαρίστα σπιτιού του άλλου φόρουμ με 3 νταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ladakis είπε

ευχαριστησω τον villasg γιατι μου ειχε συστησει 2 μαγαζιά,

Οι καλες πληροφοριες ειναι για να μοιραζονται! !

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...