Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάζοντας το νέο MacBook 12 ιντσών με Retina οθόνη (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαβάζω και βλέπω ότι μπερδεύεστε πάλι με το λειτουργικό και το τι αγοράζεις με τα ίδια ή πολύ λιγότερα χρήματα

Τα mac πωλούνται για να τρέχουν os x και windows επίσημα και ανάλογα με το βαλάντιο του καθενός μπορείς να ξεκινήσεις από ένα mac mini έως έναν mac pro. 

Άλλος προτιμά το osx που του δίνετε η δυνατότητα να τρέξει και windows 8.1 και άλλος συσκευή με σκέτο windows  οπότε δεν νομίζω ότι είναι και η μοναδική επιλογή για κάποιον που θέλει osx να αγοράσει το macbook 12' διότι υπάρχει το air 11" και άλλες δεκάδες επιλογές σε αντίστοιχο μέγεθος στα windows από άλλες εταιρείες 

Κι εγώ προτιμάω OSX και το τρεχω σε ASUS UX31LA ultrabook, πληρως λειτουργικό και αξιοπιστο, και το χρησιμοποιω και σε live μουσικες εφαρμογες που ποτε δεν με κρέμασε. Ναι ξέρω θα πουν κάποιοι αυτο δεν ειναι ευκολη διαδικασία για τον καθένα, συμφωνοι, αλλά μην ξεχνάμε οτι υπάρχει και αυτή η επιλογη η οποία  εφόσον υπαρχει κανει ακόμα πιο ανούσια την αγορά ενος macbook.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με αυτο το μηχανακι απλα βολιδοσκοπουν ποσο μαλακες μπορουν να τους πιασουν

 

κακως δεν εβγαλαν μονο το σασι στα 1300 ξργω με οψιον οθονη κανα 700αρι κ μπαταρια κανα 200ρι

 

μοντιουλαρ ινοβεησιον κ ετς :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσουχτερή τιμή και παράξενη κατηγορία... Όσο υπάρχει το Air δε βλέπω το λόγο ύπαρξης αυτού... Αλλά γούστα είναι αυτά...

 

Η οθονη του air   δεν συγκρινεται  ειναι πολυ κατωτερη μονο για αυτο ειναι λογος να πας στο νεο .

Εχετε πολυ πλακα ορισμενοι  εχετε μπερδευτει λιγο σχετικα με την χρηση που προοριζεται το νεο mac kai κυριως σε τι ατομα απευθυνεται .Τι μπουρδες λετε για surface pro    και asus λες και ο υποψηφιος αγοραστης του συγκεκριμενου mac θα επιανε ποτε στα χερια του  παρομοιας αισθητικης  υβριδικο .

 

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχναμε οτι εχει και οθονη αφης, μπορεις να βαλεις και Android με διαφορους τροπους, 

Γιατί δεν το έλεγες τόση ώρα; Τρέχω να το πάρω! Ήταν όνειρο ζωής (νομίζω όλων μας) να πάρω ένα windows υβριδικό για να του βάλω bugdroid.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ προτιμάω OSX και το τρεχω σε ASUS UX31LA ultrabook, πληρως λειτουργικό και αξιοπιστο, και το χρησιμοποιω και σε live μουσικες εφαρμογες που ποτε δεν με κρέμασε. Ναι ξέρω θα πουν κάποιοι αυτο δεν ειναι ευκολη διαδικασία για τον καθένα, συμφωνοι, αλλά μην ξεχνάμε οτι υπάρχει και αυτή η επιλογη η οποία  εφόσον υπαρχει κανει ακόμα πιο ανούσια την αγορά ενος macbook.

 

πάλι ξεφεύγουμε από την παρουσίαση την επιλογή που αναφέρεις την έχω κάνει και σε pc και σε laptop αλλά είναι πειραματισμοί για να περνάμε την ώρα μας 

με αυτο το μηχανακι απλα βολιδοσκοπουν ποσο μαλακες μπορουν να τους πιασουν

 

κακως δεν εβγαλαν μονο το σασι στα 1300 ξργω με οψιον οθονη κανα 700αρι κ μπαταρια κανα 200ρι

 

μοντιουλαρ ινοβεησιον κ ετς :P

είναι απορίας άξιο πως στην Ελλάδα του 2015 έχουμε άποψη σε όλα και γενικός και με το μαλάκας περικλείουμε τους πάντες εκτός από τον εαυτό μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν για εναν υπολογιστη το βασικο κριτηριο ειναι η αισθητικη κ το παχος σε βαρος ακομα κ της βασικης λειτουργικοτητας αλλα κ ουσιαστικων παραμετρων οπως η επεξεργαστικη ισχυ κ κατα συνεπεια αντοχη στον χρονο

 

κ ολα αυτα σε εξωφρενικη για την κατηγορια του τιμη, ενω υπαρχουν ισαξια κ καλυτερα σε ολους τους τομεις μηχανακια στην αγορα με πολυ χαμηλοτερες τιμες κ ουσιαστικοτερα χαρακτηριστικα

 

ε ναι ψαχνουν για μαλακες κ οπως φαινεται βρισκουν πολλους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οταν για εναν υπολογιστη το βασικο κριτηριο ειναι η αισθητικη κ το παχος σε βαρος ακομα κ της βασικης λειτουργικοτητας αλλα κ ουσιαστικων παραμετρων οπως η επεξεργαστικη ισχυ κ κατα συνεπεια αντοχη στον χρονο

 

κ ολα αυτα σε εξωφρενικη για την κατηγορια του τιμη, ενω υπαρχουν ισαξια κ καλυτερα σε ολους τους τομεις μηχανακια στην αγορα με πολυ χαμηλοτερες τιμες κ ουσιαστικοτερα χαρακτηριστικα

 

ε ναι ψαχνουν για μαλακες κ οπως φαινεται βρισκουν πολλους 

 

Ανέκαθεν υπήρχαν συσκευές που κόστιζαν περισσότερο από άλλες αντίστοιχες. Και ξεχωρίζουν είτε για την ποιότητα κατασκευής, είτε για τον τρόπο κατασκευής, τα υλικά κλπ κλπ. Κανείς δεν σε υποχρεώνει να τον αγοράσεις αν δεν σου κάνει. Σκέψου όμως πως δεν κάνουν όλοι τις εργασίες που κάνεις εσύ με το φορητό σου και για κάποιους είναι σημαντικό ακόμη και τα 10 γραμμάρια στο βάρος ή τα 2-3 χιλιοστά στο πάχος. Αν λοιπόν εγώ είμαι λάτρης του OSX και ψάχνω ένα φορητό κάτω από το ένα κιλό, γιατί πρέπει να με πείσεις να αγοράσω κάτι άλλο?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας μεσα στο θρεντ εχουν προταθει 2 η 3 windows υπολογιστες παρομοιων η κ καλυτερων τεχνικων κ φυσικων προδιαγραφων με μισο κοστος, για να μην αναφερω τον ενδοοικογενιακο ανταγωνισμο απο τα air κλπ

 

απο εκει κ περα επειδη ξαναλεω συζηταμε για υπολογιστες κ οχι για κοσμηματα, καπου εχει χαθει η μπαλα

 

ας αφησουμε λοιπον τα προσχηματα κ πειτε μας ολοι εσεις που υπερασπιζεστε το μηχανακι επειδη ειναι apple για ποιον ουσιαστικο λογο θα το αγοραζατε πλην της κενης κ ανουσιας μοστρας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

κατ αρχας μεσα στο θρεντ εχουν προταθει 2 η 3 windows υπολογιστες παρομοιων η κ καλυτερων τεχνικων κ φυσικων προδιαγραφων με μισο κοστος, για να μην αναφερω τον ενδοοικογενιακο ανταγωνισμο απο τα air κλπ

 

απο εκει κ περα επειδη ξαναλεω συζηταμε για υπολογιστες κ οχι για κοσμηματα, καπου εχει χαθει η μπαλα

 

ας αφησουμε λοιπον τα προσχηματα κ πειτε μας ολοι εσεις που υπερασπιζεστε το μηχανακι επειδη ειναι apple για ποιον ουσιαστικο λογο θα το αγοραζατε πλην της κενης κ ανουσιας μοστρας

 

Δεν θα το αγόραζα γιατί δεν με καλύπτει στη δουλειά που κάνω. Δεν έχει να κάνει με το αν είναι "κόσμημα" αλλά με το αν μας αρέσει συνολικά. Η αισθητική είναι σχετική όπως ξέρεις για τον καθένα.

 

Αν μιλήσω για τον εαυτό μου, δεν μπορώ να δουλέψω πλεον με windows και έχω την ίδια άποψη για τους χρήστες που τα επιλέγουν, με αυτή που έχεις εσύ για όσους επιλέγουν το νέο macbook :P

 

Αν είχα όμως τα χρήματα θα το αγόρασα σαν συμπληρωματική συσκευή που θα είχα μαζί μου όταν θα πήγαινα για παρουσιάσεις σε πελάτες, χωρίς να με απασχολεί ό όγκος του και το βάρος του. Δεν είπε κανείς πως είναι ένα laptop που μπορεί να κάνει τα πάντα...

 

Αυτή η καραμέλα για τη μόστρα, έχει ξεπραστεί και πρέπει να βρείτε νέες δικαιολογίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή η καραμέλα για τη μόστρα, έχει ξεπραστεί και πρέπει να βρείτε νέες δικαιολογίες.

 

Μην αμφιβάλεις ότι κάποιοι αγοράζουν κάτι μόνο και μόνο για μόστρα. Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, από το δικό μου πορτοφόλι τα πέρνουν εξάλου για να με πειράζει? Απλά μην λέμε και ότι δεν συμβαίνει.

 

Εννοείται ότι αυτό δεν συμβαίνει μόνο με προιόντα της apple, απλά εκεί συμβαίνει κατα κόρον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέκαθεν υπήρχαν συσκευές που κόστιζαν περισσότερο από άλλες αντίστοιχες. Και ξεχωρίζουν είτε για την ποιότητα κατασκευής, είτε για τον τρόπο κατασκευής, τα υλικά κλπ κλπ. Κανείς δεν σε υποχρεώνει να τον αγοράσεις αν δεν σου κάνει. Σκέψου όμως πως δεν κάνουν όλοι τις εργασίες που κάνεις εσύ με το φορητό σου και για κάποιους είναι σημαντικό ακόμη και τα 10 γραμμάρια στο βάρος ή τα 2-3 χιλιοστά στο πάχος. Αν λοιπόν εγώ είμαι λάτρης του OSX και ψάχνω ένα φορητό κάτω από το ένα κιλό, γιατί πρέπει να με πείσεις να αγοράσω κάτι άλλο?

Γιατί πρέπει να αγοράσεις windows. Και μετά να βάλεις android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθονη του air δεν συγκρινεται ειναι πολυ κατωτερη μονο για αυτο ειναι λογος να πας στο νεο .

Εχετε πολυ πλακα ορισμενοι εχετε μπερδευτει λιγο σχετικα με την χρηση που προοριζεται το νεο mac kai κυριως σε τι ατομα απευθυνεται .

Ετσι ακριβώς.

Η apple δεν καταφερε να βαλει ποιοτικη ips οθονη στο air οπως εχουν χρονια οι ανταγωνιστές.

Τουλάχιστον τους ακολουθησε κ εβγαλε κ αυτη fanless υπερλεπτο laptop, που εκει εβαλε ποιοτικη ips οθονη, εστω κ αν εχει ελλειψεις σε θυρες κ υστερει λιγο σε αυτονομια σε σχεση με αλλα λαπτοπ πιο λεπτα απο το air.

 

Μελλοντικα θα καταφερει να συνδυασει επιδοσεις, υπερλεπτο σχεδιασμο, ips οθονη, αυτονομια, θυρες οπως ο ανταγωνισμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...