Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάζοντας το νέο MacBook 12 ιντσών με Retina οθόνη (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή όσα laptop έχουν τον ίδιο επεξεργαστή πρέπει να κοστίζουν το ίδιο? μήπως προσπαθείτε να αποφύγετε τα υπόλοιπα κοιτώντας το δέντρο?

ΥΓ. Το μονο κοινό που εχει με τους υπόλοιπους ειναι ο επεξεργαστής άντε και το usbc,Bluetooth,wifi. Το υπόλοιπο ποσό έπρεπε να το δίνει?

Ναι. Τα προϊόντα που έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά κοστίζουν περίπου το ίδιο κατά κανόνα: "ανταγωνισμός της ελεύθερης αγοράς" λέγεται (αυτό που η Apple προσπαθεί να αποφύγει...). Αν ένα προϊόν προσφέρει κάτι παραπάνω, τότε η εταιρεία μπορεί να το τιμολογήσει παραπάνω. Το παραπάνω θα πρέπει να είναι μετρήσιμο, όμως, για να μπορεί να το εκτιμήσει και ο υποψήφιος αγοραστής. Η εμπειρία χρήσης είναι καθαρά υποκειμενικό χαρακτηριστικό. Από την εμπειρία μου, προτιμώ πάντα το πιο ευέλικτο, με καλύτερη after sales υποστήριξη και πιο διαδεδομένο προϊόν (ειδικά για επαγγελματική χρήση) και όχι το "καλύτερο σε εμπειρία χρήσης". Σε περιπτώσεις που δεν το έκανα είχα σημαντικά προβλήματα, όπου έτρεχα και δεν έφτανα...

 

δεν ξέρω γιατί αλλα αυτή η σύγκριση μου θυμίζει σύγκριση Mercedes με huyndai και τα 2 έχουν 4 ροδες 1 μηχανή 1 τιμόνι κτλ

ποιος ο λόγος να έχουν τόσο μεγάλη διαφορα στην τιμή?

Αυτό είναι άκυρο παράδειγμα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα έπρεπε να είχαν ακριβώς ίδια μηχανή (κυβικά, κατασκευαστής και επιδόσεις) και ίδιου επιπέδου ποιότητα κατασκευής με την Huyndai να έχει και πολύ καλύτερο service. Κάτι που στην πραγματικότητα δε μπορεί να επιτύχει η huyndai έναντι της Mercedes... ;) :-)

Και μόνο που στο παράδειγμά σου η Dell είναι η Huyndai δείχνει ότι δεν έχεις ιδέα για τί μιλάμε... 

Αν είχαν το ίδιο τιμόνι τις ίδες ρόδες, τα ίδια τα πάντα για να μην πολυλογώ και άλλαζε μόνο το εξωτερικό περίβλημα με το σήμα θα έλεγες το ίδιο?? Βέβαια δεν είναι καλή σύγκριση γιατι στους υπολογιστές δεν μιλάμε μόνο για hardware όπως στα αυτοκίνητα.

Πες και για το service της Dell, που είναι για σεμινάριο. Αυτό περιλαμβάνεται στην τιμή της, η οποία παραμένει φτηνότερη από της Apple, η οποία χρεώνει, υποτίθεται, το λογισμικό.

Αν και στην πραγματικότητα η μεγάλη διαφορά τιμής οφείλεται, κατά κύριο λόγο, στο κέρδος των πωλητών λιανικής, οι οποίοι βλέπουν ότι υπάρχει πρόθεση από κάποιους καταναλωτές να πληρώσουν τα επιπλέον χρήματα και το εκμεταλλεύονται. Κανόνας του εμπορίου: πουλάμε στην υψηλότερη δυνατή τιμή που είναι διατεθειμένος να αγοράσει ο καταναλωτής. Γι αυτό και η Apple προτιμάει την διαφήμιση : ανεβάζει την τιμή πολύ περισσότερο απ΄ότι το κόστος και το μαγάλο ποσοστό κέρδους προσελκύει περισσότερους λιανικούς πωλητές. Σε αυτό τα έχει καταφέρει ΑΡΙΣΤΑ μέχρι τώρα και δεν μπορώ παρά να υποκλιθώ σε αυτή της την ικανότητα και το γράφω χωρίς καμία ειρωνία... :-)

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

... Έπρεπε λοιπόν να δίνει τις διπλάσιες USB κι αντ' αυτού βάζουν μόνο μία και type C. Γιατί; Για να κουβαλάς μαζί adaptors και hubs;

  Ας μην ξεχνάμε ότι η προβολή των adaptors για την χρήση συσκευών, είναι αγαπημένη τακτική της Apple! Εδώ και μια δεκαετία τουλάχιστον!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι ειδικά με την τιμη του νέου macbook είναι να απορεί κάποιος γιατί να μην διαλέξει το macbook pro retina..

αλλα είπαμε πουλάει brand, εγώ περίμενα καιρο τώρα να έβγαζε ένα air 11 με retina αλλα στην τιμή του air

εφόσον δεν το έβγαλε προχώρησα στην αγορα ενός retina 13, ΟΚ είναι πιο βαρυ και πιο μεγάλο αλλα απείρως περισσότερες δυνατότητες, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το macbook 12 δεν είναι καλο, απλα μάλλον είναι για συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 Δεν έχουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά εκτός του λειτουργικού τους και του δαγκωμένου μήλου πάνω τους. Επεξεργαστές, ram, ποιότητα κατασκευής, design κτλ έχουν και άλλοι κατασκευαστές βλέπε Dell Xps 13 σειρά κτλ. Αν θες να μας πεις ότι 0,2 χιλιοστά λεπτότερο 22 γραμμάρια λιγότερο από κάποιο άλλο είναι σημαντικά χαρακτηριστικά για να πληρώσεις τόσα χρήματα λυπάμαι αλλά δεν συμμερίζομαι την άποψη σου.

 

2 Όπως και πάνω το προσφέρουν και άλλοι αυτό. Δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζετε μερικοί ότι μόνο η apple το προσφέρει αυτό!!!!!!

 

3 Δηλαδή αν είναι 4ος μου υπολογιστής ας μην έχει καμία θύρα, να μην βάλουμε και καθόλου οθόνη για να το κάνουμε πιο μικρό, ελαφρύ και όμορφο αλλά η 1500ρα 1500ρα. Δεν πειράζει θα τα δίνει όλα έξτρα η apple με ακόμα μία 1500ρα χαχαχα

 

Όποιος πιστεύει ότι αξίζει το λειτουργικό αυτό να το πάρει με μια όμορφη ελαφριά και ποιοτική συσκευή (με έλλειψη εισόδων) και να πληρώσει αρκετά ακριβότερα από αντίστοιχα προϊόντα ανταγωνιστικά με windows (χωρίς ελλείψεις) το δέχομαι, είναι μια λογική και καλά θα κάνει. Τα υπόλοιπα επιχειρήματα δεν θα τα χαρακτηρίσω καλύτερα γιατί θα κοπεί το μήνυμα :) Δεν αναφέρομαι στα δικά σου φίλε μου γενικά μιλάω.

επειδή χρησιμοποιώ και dell και lenovo έχω να προσθέσω ότι με την apple αγοράζεις έναν υπολογιστή ο οποίος από το 2005 τουλάχιστον στα φορητά δεν λυσσομανούσε το ανεμιστηράκι όταν εργαζόσουν δεν χρειαζόσουν εξωτερική κάμερα για chat δεν χρειαζόσουν φωτισμό τη νύχτα για γράψεις σαν άνθρωπος λόγο φωτιζόμενου πληκτρολογίου  η ποιότητα του ήχου ήταν και είναι μέχρι σήμερα καταπληκτική από τα ηχεία και το sub καθώς και την διάρκεια της μπαταρίας που από τότε χρησιμοποιούσε.

Στους υπόλοιπους εάν θέλεις να αγοράσεις μηχάνημα πρέπει να διαβάσεις δέκα δοκιμές για να δεις ποιο να διαλέξεις για να μην φας τη φόλα

Για τον σχεδιασμό του air αντέγραψαν την σταγόνα όλα τα ultrabook πόσος με ενδιαφέρει αλλά να αγοράσω  dell vostro και lenovo thinkpad που να ξεφυσάνε σε κάθε αλλαγή σελίδας του browser λόγο bios δεν έχω πάθει μέχρι τώρα από την apple 

Αυτό για να  μην τα ρίχνουμε όλα στην microsoft και στην google για τα λογισμικά τους υπάρχουν και απαιτήσεις υλικού που στην apple έτσι και βάλεις το ταπεινό air 11 των 800 ευρώ στα σκρουτζομάγασα με ένα αντίστοιχων διαστάσεων και υλικών άλλου κατασκευαστή πας αλλού  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή χρησιμοποιώ και dell και lenovo έχω να προσθέσω ότι με την apple αγοράζεις έναν υπολογιστή ο οποίος από το 2005 τουλάχιστον στα φορητά δεν λυσσομανούσε το ανεμιστηράκι όταν εργαζόσουν δεν χρειαζόσουν εξωτερική κάμερα για chat δεν χρειαζόσουν φωτισμό τη νύχτα για γράψεις σαν άνθρωπος λόγο φωτιζόμενου πληκτρολογίου  η ποιότητα του ήχου ήταν και είναι μέχρι σήμερα καταπληκτική από τα ηχεία και το sub καθώς και την διάρκεια της μπαταρίας που από τότε χρησιμοποιούσε.

Στους υπόλοιπους εάν θέλεις να αγοράσεις μηχάνημα πρέπει να διαβάσεις δέκα δοκιμές για να δεις ποιο να διαλέξεις για να μην φας τη φόλα

Για τον σχεδιασμό του air αντέγραψαν την σταγόνα όλα τα ultrabook πόσος με ενδιαφέρει αλλά να αγοράσω  dell vostro και lenovo thinkpad που να ξεφυσάνε σε κάθε αλλαγή σελίδας του browser λόγο bios δεν έχω πάθει μέχρι τώρα από την apple 

Αυτό για να  μην τα ρίχνουμε όλα στην microsoft και στην google για τα λογισμικά τους υπάρχουν και απαιτήσεις υλικού που στην apple έτσι και βάλεις το ταπεινό air 11 των 800 ευρώ στα σκρουτζομάγασα με ένα αντίστοιχων διαστάσεων και υλικών άλλου κατασκευαστή πας αλλού  

Άσχετο σχόλιο. Εδώ μιλάμε για ultrabook, όχι για λαπτοπ. Τώρα πολλά ultrabook έχουν επιλογή ενεργητικής - παθητικής ψύξης και κάποια βγαίνουν μόνο με παθητική, οπότε δεν κάνουν θόρυβο. Επίσης μιλάς για το 2005 (τώρα είμαστε στο 2015). Τα περισσότερα ultrabooks έχουν φωτιζόμενο πληκτρολόγιο. Επιπλέον, το λειτουργικό τα Windows 8 τρέχουν άνετα σε hardware 9ετίας (Core2Duo 6300, 2GB RAM), πόσο πιο ελαφρύ θέλεις το λειτουργικό; Το λειτουργικό της Google για desktop είναι "αόρατο" προς το παρόν.

Τέλος, αποκαλείς "ταπεινό" ένα μηχάνημα των 800€; :blink: :confused:

Δεν ξέρω αν είναι, αλλά σίγουρα, σε αυτή την τιμή, δεν θα έπρεπε να είναι "ταπεινό"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα ένα κόσμο που δεν υπήρχε Microsoft, Apple, Google κτλ αλλά η πλάκα είναι πως η Apple  είναι πολύ πιο τίμια από τις άλλες εταιρίες όσο αφορά αυτό που υπόσχεται στον καταναλωτή. Γιατί από τη μια οι άλλες εταιρίες μοστράρουν γενικά αριθμητικά δεδομένα του εμπορεύματός τους που όμως δε λένε την αλήθεια για την τελική ποιότητα του ενώ στην Apple σε κάποια προϊόντα της ανακαλύπτεις χαρακτηριστικά που δεν τα είχες δει ποτέ στην διαφήμιση. Μάλιστα επειδή υπάρχει η προκατάληψη υπέρ των windows και κατά των προϊόντων της apple  οι περισσότεροι αλλάζουν υπολογιστικό σύστημα πηγαίνοντας σε mac os όχι από τη διαφήμιση αλλά επηρεασμένοι από κάποιον ενθουσιασμένο με τη χρήση φίλο ή γνωστό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα ένα κόσμο που δεν υπήρχε Microsoft, Apple, Google κτλ αλλά η πλάκα είναι πως η Apple  είναι πολύ πιο τίμια από τις άλλες εταιρίες όσο αφορά αυτό που υπόσχεται στον καταναλωτή. Γιατί από τη μια οι άλλες εταιρίες μοστράρουν γενικά αριθμητικά δεδομένα του εμπορεύματός τους που όμως δε λένε την αλήθεια για την τελική ποιότητα του ενώ στην Apple σε κάποια προϊόντα της ανακαλύπτεις χαρακτηριστικά που δεν τα είχες δει ποτέ στην διαφήμιση. Μάλιστα επειδή υπάρχει η προκατάληψη υπέρ των windows και κατά των προϊόντων της apple  οι περισσότεροι αλλάζουν υπολογιστικό σύστημα πηγαίνοντας σε mac os όχι από τη διαφήμιση αλλά επηρεασμένοι από κάποιον ενθουσιασμένο με τη χρήση φίλο ή γνωστό τους.

Συμφωνώ, αλλά μάθε ότι καμία εταιρεία δεν είναι τίμια. Δε βρίσκονται σε αυτό τον κόσμο για να είναι τίμιες, αλλά για να σε πείσουν ότι είναι. Όλες δουλεύουν με σκοπό το μέγιστο κέρδος και η καθεμία έχει το δικό της τρόπο να το επιτυγχάνει.

Σαν επαγγελματίας προτιμάω τα προϊόντα που μου προσφέρουν περισσότερη ευελιξία και δυστυχώς η Apple είναι εντελώς άκαμπτη.

Η Apple έχει την ικανότητα να δημιουργεί φανατικούς οπαδούς. Αν ένα μηχάνημα κάνει τη δουλειά σου δε χρειάζεσαι ούτε διαφήμιση, ούτε συστάσεις από γνωστούς και φίλους. Πας εσύ σε αυτό, όχι αυτό σε σένα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η Apple έχει την ικανότητα να δημιουργεί φανατικούς οπαδούς. 

Εγω πιστευω πως εχει  πρωτιστως την ικανοτητα να δημιουργει φανατικους "εχθρους"/haters  οι οποιοι στην συντριπτικη τους πλειοψηφια κατα βαθος   την θαυμαζουν αλλα δυστυχως δεν μπορουν να αποκτησουν τα προιοντα της .Ειναι η κλασικη σχεση αγαπης-μισους  η' αλλιως για να γινουμε και επικαιροι κραζεις?Θαυμαζεις .

Αλλιως ποιος ο λογος να ασχολουνται συνεχεια κριτικαροντας κατι που δεν απευθυνεται σε αυτους λες και με νοιαζει εμενα αν ειναι καλη η' κακη η Βugatti  οτι και να ειναι μου ειναι αδιαφορο καθως   δεν μπορω να την αποκτησω.

Αντιθετα οσοι εχουν αντιστοιχου βεληνεκους προιοντα βλ.  ενα Dell xps  για παραδειγμα οπως αναφερα και πιο πριν ειναι προφανες πως μπορουν αλλα συνειδητα  πανε σε αλλη επιλογη  .Αυτων λοιπον η γνωμη αποκτα αυτοματα βαρυνουσα σημασια και μπορω να την ακουσω και ας μην συμφωνω .

Αντιθετα κριτικη απο ατομα που εχουν 500-  ευρω lap top  δεν δεχομαι μου φαινεται ακυρη και ανουσια .

Ειναι σαν τον αλλον που εμπαινε συνεχεια και εκραζε   σε  θεματα για το iphone και αποδειχτηκε πως ειχε ενα κινεζικο των 150 ευρω ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως καμιά εταιρία δεν είναι τίμια απλά ανέφερα πως παρά την κρατούσα άποψη η  Apple σε κάποια πράγματα είναι πιο τίμια από άλλες εταιρίες. Για μένα το μεγάλο σκάνδαλο είναι πως ένα κακό λειτουργικό όπως είναι τα windows έγιναν μονοπώλιο και πως επέτρεψαν την Apple να κλειδώσει το δικό της λειτουργικό για να πουλάει αναγκαστικά το ακριβό της hardware.

Επίσης συμφωνώ και με τον Fotis 13 πως δεν μπορεί να έχουν βαρύνουσα άποψη άτομα με εμπειρία μόνο σε φθηνά laptop μια που το συγκεκριμένο προϊόν (για να πάμε και λίγο στο θέμα) αποτελεί μια πιο ακριβή κατηγορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω πως εχει την ικανοτητα πρωτιστως να δημιουργει φανατικους "εχθρους"/haters  οι οποιοι στην συντριπτικη τους πλειοψηφια κατα βαθος   την θαυμαζουν αλλα δυστυχως δεν μπορουν να αποκτησουν τα προιοντα της .Ειναι η κλασικη σχεση αγαπης-μισους  η' αλλιως για να γινουμε και επικαιροι κραζεις?Θαυμαζεις .

Είναι θέμα οπτικής. Παρόλα αυυτά δεν το έγραψα υποτιμητικά. Ήθελα να τονίσω ότι η μοναδικότητά της τη γλυτώνει από τον άμμεσο ανταγωνισμό και ταυτόχρονα δημιουργεί fans, οι οποίοι αισθάνονται μοναδικοί και τη λατρεύουν. Σίγουρα θα υπάρχουν και haters, αλλά δεν είναι λογική η θεωρία Apple Vs World...

Το να χρησιμοποιείς ατάκα από μια αλυσίδα καταστημάτων, που πουλάει φτηνιάρικά προϊόντα σε ακριβές τιμές (σύμφωνα με το κόστος αγοράς) και προσπαθεί να σε πάρει πελάτη της δεν είναι υπέρ της Apple...

 

Αλλιως ποιος ο λογος να ασχολουνται συνεχεια κριτικαροντας κατι που δεν απευθυνεται σε αυτους λες και με νοιαζει εμενα αν ειναι καλη η' κακη η Βugatti  οτι και να ειναι μου ειναι αδιαφορο καθως   δεν μπορω να την αποκτησω.

Αυτά συμβαίνουν σε όλα τα sites τεχνολογίας. Οι ειδήσεις μπαίνουν για να σχολιάζονται και να κριτικάρονται από τον καθένα. Δημοκρατία έχουμε. Εσύ δεν έχεις σχολιάσε ποτέ αρνητικά σε θέμα που αφορούσε android ναυαρχίδες; Πώς θα σου φαίνονταν αν έμπαινα και έγραφα απο κάτω ότι το κάνεις γιατί δεν μπορείς να τις αγοράσεις;..

 

Αντιθετα οσοι εχουν αντιστοιχου βεληνεκους προιοντα βλ.  ενα Dell xps  για παραδειγμα οπως αναφερα και πιο πριν ειναι προφανες πως μπορουν αλλα συνειδητα  πανε σε αλλη επιλογη  .Αυτων λοιπον η γνωμη αποκτα αυτοματα βαρυνουσα σημασια και μπορω να την ακουσω και ας μην συμφωνω .

Αντιθετα κριτικη απο ατομα που εχουν 500-  ευρω lap top  δεν δεχομαι μου φαινεται ακυρη και ανουσια .

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να σχολιάζει. Ακόμα κι αν δεν έχει στην κατοχή του ένα προϊόν. Μερικά πράγματα φαίνονται και χωρίς προσωπική εμπειρία. Για παράδειγμα : χρειάζεται να πάρω ναρκωτικά για να ξέρω ότι κάνουν κακό; Στην τεχνολογία έχεις τεχνικά χαρακτηριστικά και ανάγκες που θέλεις να καλύψεις. Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις...

 

Ειναι σαν τον αλλον που εμπαινε συνεχεια και εκραζε   σε  θεματα για το iphone και αποδειχτηκε πως ειχε ενα κινεζικο των 150 ευρω ...

Άρα θα πρέπει να σκάσει και να κάτσει στη γωνία του. Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να κάνεις post μόνο σε προϊόντα Apple και αυτοί που έχουν Android μόνο σε προϊόντα android...

Φαντάσου την μονοτονία και την μονόπλευρη ενημέρωση που θα επικρατούσε εδώ μέσα... :-)

Εννοείται πως καμιά εταιρία δεν είναι τίμια απλά ανέφερα πως παρά την κρατούσα άποψη η  Apple σε κάποια πράγματα είναι πιο τίμια από άλλες εταιρίες. Για μένα το μεγάλο σκάνδαλο είναι πως ένα κακό λειτουργικό όπως είναι τα windows έγιναν μονοπώλιο και πως επέτρεψαν την Apple να κλειδώσει το δικό της λειτουργικό για να πουλάει αναγκαστικά το ακριβό της hardware.

Επίσης συμφωνώ και με τον Fotis 13 πως δεν μπορεί να έχουν βαρύνουσα άποψη άτομα με εμπειρία μόνο σε φθηνά laptop μια που το συγκεκριμένο προϊόν (για να πάμε και λίγο στο θέμα) αποτελεί μια πιο ακριβή κατηγορία.

Είναι θέμα αναγκών. Αυτό που γράφεις για την Apple θα το ήθελα σε άρθρο (παραπομπή από κάποιο αξιόπιστο site). Η κάθε εταιρεία πουλάει στην τιμή που θέλει, δεν ανάγκασε καμία MS την Apple να πουλάει ακριβά και το hardware που χρησιμοποιεί η Apple δεν μπορεί να είναι ακριβότερο από αυτό που χρησιμοποιούν και οι άλλοι κατασκευαστές, που έχουν τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά...

Δημοκρατία το λένε και (ευτυχώς ή δυστυχώς) πρέπει να το δεχτείς, τόσο εσύ, όσο και ο Fotis13 και να το σεβαστείς στους άλλους, αν θέλεις και οι άλλοι να κάνουν το ίδιο σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά πίστευω

Είναι θέμα οπτικής. Παρόλα αυυτά δεν το έγραψα υποτιμητικά. Ήθελα να τονίσω ότι η μοναδικότητά της τη γλυτώνει από τον άμμεσο ανταγωνισμό και ταυτόχρονα δημιουργεί fans, οι οποίοι αισθάνονται μοναδικοί και τη λατρεύουν. Σίγουρα θα υπάρχουν και haters, αλλά δεν είναι λογική η θεωρία Apple Vs World...

Το να χρησιμοποιείς ατάκα από μια αλυσίδα καταστημάτων, που πουλάει φτηνιάρικά προϊόντα σε ακριβές τιμές (σύμφωνα με το κόστος αγοράς) και προσπαθεί να σε πάρει πελάτη της δεν είναι υπέρ της Apple...

 

 

Αυτά συμβαίνουν σε όλα τα sites τεχνολογίας. Οι ειδήσεις μπαίνουν για να σχολιάζονται και να κριτικάρονται από τον καθένα. Δημοκρατία έχουμε. Εσύ δεν έχεις σχολιάσε ποτέ αρνητικά σε θέμα που αφορούσε android ναυαρχίδες; Πώς θα σου φαίνονταν αν έμπαινα και έγραφα απο κάτω ότι το κάνεις γιατί δεν μπορείς να τις αγοράσεις;..

 

 

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να σχολιάζει. Ακόμα κι αν δεν έχει στην κατοχή του ένα προϊόν. Μερικά πράγματα φαίνονται και χωρίς προσωπική εμπειρία. Για παράδειγμα : χρειάζεται να πάρω ναρκωτικά για να ξέρω ότι κάνουν κακό; Στην τεχνολογία έχεις τεχνικά χαρακτηριστικά και ανάγκες που θέλεις να καλύψεις. Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις...

 

 

Άρα θα πρέπει να σκάσει και να κάτσει στη γωνία του. Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να κάνεις post μόνο σε προϊόντα Apple και αυτοί που έχουν Android μόνο σε προϊόντα android...

Φαντάσου την μονοτονία και την μονόπλευρη ενημέρψση που θα επικρατούσε εδώ μέσα... :-)

Είναι θέμα αναγκών. Αυτό που γράφεις για την Apple θα το ήθελα σε άρθρο (παραπομπή από κάποιο αξιόπιστο site). Η κάθε εταιρεία πουλάει στην τιμή που θέλει, δεν ανάγκασε καμία MS την Apple να πουλάει ακριβά και το hardware που χρησιμοποιεί η Apple δεν μπορεί να είναι ακριβότερο από αυτό που χρησιμοποιούν και οι άλλοι κατασκευαστές, που έχουν τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά...

Δημοκρατία το λένε και (ευτυχώς ή δυστυχώς) πρέπει να το δεχτείς, τόσο εσύ, όσο και ο Fotis13 και να το σεβαστείς στους άλλους, αν θέλεις και οι άλλοι να κάνουν το ίδιο σε σένα.

Έχουν οι άλλοι κατασκευαστές το ίδιο trackpad ή αυτό δεν συγκαταλέγεται στο hardware?

ΥΓ. Περα απο την δημοκρατία έχουμε μάτια και όλες τις αισθήσεις μας για να αντιλαμβανόμαστε πραγματα....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα εχω τα τεχνκα χαρακτηριστικα μιας porsche cayman, εχω τα χαρακτηριστικα και ενος mitsubishi evo και επειδη εχουμε δημοκρατια εχει βαρος η κριτικη μου οτι το evo ειναι καλυτερο.

 

(το παραδειγμα ειναι τυχαιο , μην κολλησουμε στην αναλογια του παραδειγματος ή στην κατηγορια των αυτοκινητων)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα εχω τα τεχνκα χαρακτηριστικα μιας porsche cayman, εχω τα χαρακτηριστικα και ενος mitsubishi evo και επειδη εχουμε δημοκρατια εχει βαρος η κριτικη μου οτι το evo ειναι καλυτερο.

 

(το παραδειγμα ειναι τυχαιο , μην κολλησουμε στην αναλογια του παραδειγματος ή στην κατηγορια των αυτοκινητων)

Σαφως ειναι καλύτερο γιατι εχει πορτμπαγκάζ να βάζεις πραγματα....
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά πίστευω Έχουν οι άλλοι κατασκευαστές το ίδιο trackpad ή αυτό δεν συγκαταλέγεται στο hardware?

ΥΓ. Περα απο την δημοκρατία έχουμε μάτια και όλες τις αισθήσεις μας για να αντιλαμβανόμαστε πραγματα....

Σύμφωνώ. Αν για σένα αυτό αξίζει την διαφορά τιμής, τότε εντάξει. Δώσε τα χρήματα που ζητάει και αγόρασέ το. Προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα ποντίκι. Τα trackpad δεν με βολέυουν για σοβαρή δουλειά, ειδικά αν βιάζομαι. Θα προτιμούσα, αντί αυτού, να βάλουν καμία USB για να μπορεί να κάνει ο καθένας τη δουλειά του. B)

 

μαλιστα εχω τα τεχνκα χαρακτηριστικα μιας porsche cayman, εχω τα χαρακτηριστικα και ενος mitsubishi evo και επειδη εχουμε δημοκρατια εχει βαρος η κριτικη μου οτι το evo ειναι καλυτερο.

 

(το παραδειγμα ειναι τυχαιο , μην κολλησουμε στην αναλογια του παραδειγματος ή στην κατηγορια των αυτοκινητων)

Όχι πρέπει να σε φυλακίσουμε και την αυγή να σε τουφεκίσουμε στο σύνταγμα για παραδειγματισμό. :P

Το να πεις, όμως, ότι για σένα είναι καλύτερο το evo, μπορεί να στέκει λογικά και έχει να κάνει με τις ανάγκες σου και το κατά πόσο μπορείς να τις αξιολογείς σωστά. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να επιχειρηματολογήσεις, προκειμένου να πείσεις και τους άλλους για την άποψή σου ή, ακόμα καλύτερα, να τους δείξεις ότι ανήκεις σε ένα κομμάτι του κοινωνικού συνόλου, το οποίο συμμερίζεται την άποψή σου. Αυτό είναι δημοκρατία.

Σαφως ειναι καλύτερο γιατι εχει πορτμπαγκάζ να βάζεις πραγματα....

Αυτός είναι ένας τομέας που κάποιος μπορεί να το εκτιμούσε και να το προτιμούσε έναντι μιας Cayman. Μπορείς να τον κατηγορήσεις αν το κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...