Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι AMD επεξεργαστές με πυρήνες "Zen" θα προσφέρουν 40% αύξηση στον τομέα IPC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ξεπεράσει την intel σε performance ή performance/watt είναι δύσκολο ακόμα και με 40% αύξηση στο ipc.Αλλά φαίνεται ότι τουλάχιστον πια θα έχουμε την επιλογή να πάρουμε κάτι λίγο κατώτερο αρκετά φθηνότερα + ελπίζω αναβαθμίσιμο socket, καλύτερες igpu κτλ.Έχει κάποιο ενδιαφέρον η ιστορία αλλά αργούνε ακόμα και μετά τους bulldozer δεν πιστεύω τίποτα μέχρι να δω review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω ιντελ χρησιμοποιω και ναι μαλλον ειναι λιγο πιο γρηγοροι ειδικα σε καποια optimized προγραμματα αλλα η διαφορα δεν ειναι 40% στη πραγματικοτητα μη τρελαινεστε ..η πραγματικη αποδοση υπαρχουν ανθρωποι που ορκιζονται οτι εχει να κανει απλα με τα σετ εντολων και το οπτιμαιζατιον .. οκ ειναι πιο γρηγορα τα ιντελ γενικα και μονο ιντελ εχω αυτη τη στιγμη αλλα το ζεν αν αναλυω σωστα την αρχιτεκτονικη θα ειναι πιο γρηγορο και εχει καποια θεμελιωδη πλεονεκτηματα .. βεβαια αυατ ειναι λογια στη πραξη θα δουμε.. παντως μη ψηνεστε τοσο με τα διαφορα πουλημενα σαιτ (οχι το ινσομνια) του εξωτερικου και τα διαφορα linear code benchmarks που ειναι και οπτιμαιζντ για ιντελ .. ωραια η core και ειναι μπροστα η ιντελ αλλα οχι οσο θελει να μας κανει να πιστευουμε .. Επισης μας πουλαει εδω και χρονια το ιδιο πραγμα .. μπορει να αναβαθμιζει τις μεθοδους και τα σετ εντολων αλλα στη πραξη οι διαφορες ειναι μικρες οσων αφορα την αρχιτεκτονικη .. εχω pc me i7 και με q9650 quad .. στη πραξη μου φαινονται τα ιδια ..το οτι το photoshop οπτιμαιζντ για καποια καινουργια σετ του i7 δε σημαινει οτι ειναι πρακτικα πιο γρηγοροι οι επεξεργαστες και αυτο φαινεται και στα παιχνιδια οπου ο q9650 paizei τα ιδια με τον i7 .. τες πα μακαρι h amd να βγαλει καλο σιπιγιου γιατι μονο ο ανταγωνισμος βελτιωνει το ειδος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιεπαινη προσπαθεια και μακαρι να μην ξαναπεσουμε στις αθλιες μονοπωλιακες κοροιδιες της intel που οι πιο παλιοι πιστευω οτι δεν ξεχασαν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να μην επαναληφθει το φιασκο των bulldozer

 

θυμαμαι διαβαζα μεγαλοστομες αναλυσεις εδω στο insomnia κ οταν εσκασαν οι πρωτες μετρησεις κοσμος κ κοσμακης εξαφανιστηκε απο το φορουμ

 

amd αγοραζω εδω κ χρονια για πολλους κ διαφορους λογους (οχι οπαδικους παντως) αλλα στην επομενη αναβαθμιση καπου στο 2016 θα ειμαι πιο προσεκτικος, θα δω το κοστος της πλατφορμας συνολικα ,την αναβαθμισημοτητα αλλα θα προσεξω περισσοτερο τις επιδοσεις σε οχι ειδικες συνθηκες ,γιατι οκ καλο ειναι να ξεζιπαρεις ταχυτατα η κ να φωτοσοπαρεις full power αλλα τα περισσοτερα προγραμματα ακομα κ τωρα δεν ειναι multithread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το am4 με πόνεσε αρκετά

Φωναζε το Μητσο εσυ,Μητσαραααα φορτωσεεεεεε..  :P

Επεξ/σία από pirate79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το am4 με πόνεσε αρκετά

Όταν άκουσα για fm3 socket Πίστευα και εγώ ότι προς στιγμή το fm2+ θα έχει κάποια ζωή ακόμα μιας και βγήκαν το τελευταίο χρόνο κάποιες αξιόλογες μητρικες αλλά δεν θα έχει τελικά χρόνο ζωής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το αστείο είναι οτι η AMD κυκλοφόρησε τέτοιο socket ΑΙΩΝΕΣ πρίν, έχω έναν 286 (καλά διαβάζεις 80286) no pins μονο επαφές, απλά εναπόθετες τον επεξεργαστή στο socket που είχε τα pins και τον ασφάλιζες στη θέση του με καπάκι (όπως αυτά που έχουν οι 775, 1155 κτλ) και το καπάκι είχε και ενσωματωμένη ψύκτρα...

και φυσικά είναι λειτουργικό ετσι, ΙΚΑΡΟΣ PC (για τους παλιούς..)

Αντε να δούμε ρε AMD φτιάξε μας!

 ΙΚΑΡΟΣ PC .. τι είπες τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...