Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για JRPGs


_J_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Final Fantasy VI

(Super Nintendo, PlayStation, Game Boy Advance)

 

Illusion of GaiaP

(Super Nintendo)

 

 

Lunar: Eternal Blue Complete

(Sega Saturn, PlayStation)

 

 

Ni no Kuni

(PlayStation 3)

 

 

Phantasy Star IV

(Sega Genesis, PC (Steam))

 

Chrono Trigger

(Super Nintendo, PlayStation, Nintendo DS, iOS, Android)

 

Persona 4

(PlayStation 2, PlayStation Vita)

 

Final Fantasy VII

(PlayStation, PC)

 

Xenogears

(PlayStation, PS1 Classics)

 

The Legend of Heroes: Trails in the Sky

(PSP)

P

Earthbound

(Super Nintendo, Wii U)

 

Radiant Historia

(Nintendo DS)

 

Lufia 2

(Super Nintendo)

 

Suikoden II

(PlayStation)

 

Super Mario RPG

(Super Nintendo, Wii Virtual Console)

 

Final Fantasy IX

(PlayStation, PS1 Classics)

 

Dragon Quest VIII

(PlayStation 2)

 

Final Fantasy Tactics

(PlayStation, PSP, iOS, PS1 Classics)

 

Kingdom Hearts II

(PlayStation 2)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να συμπληρωσω μερικα στη λιστα. 

 

- Tales of Symponia (Gamecube)

- Xenoblade Chronicles (Wii)

- Dark Cloud 2 (PS2)

- Shin Megami Tensei 3 Nocturne/Lucifers call (PS2)

- Shadow Hearts Covenant (PS2)

- Breath of fire 3 (PS1)

- Paper Mario thousand year door (Gamecube)

- Skies of Arcadia (Dreamcast/Gamecube)

- Final Fantasy 12 (PS2)

- Chrono Cross (PS1)

- Golden Sun 1 + 2 (GBA)

- Dragon Quest 5 hand of the heavenly bride (DS)

 

Προσοχη, τα παραπανω ειναι στο στυλ που ζηταει ο OP καθως υπαρχουν πολλα ονοματα ακομα που παρελειψα (Valkyrie Profile παραδειγμα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρωτείνω και εγώ μερικά αν και τα έχετε ξαναπεί κάποια, έτσι όπως μου έρχονται στο μυαλό.

 

mega drive

phantasy star 4

shining force 1/2

 

snes

chrono trigger

bahamut lagoon

captain tsubasa 3-4-5

ff4-5-6

 

ps1 

suikoden 1-2

ff 7-8-9-tactics

breath of fire 3-4

legend of dragoon

 

 

σίγουρα ξέχασα πολλά και θα πέσει κεραυνός να με κάψει :). η αγαπημένη μου γενιά ήταν η ps1 ,τα καλύτερα Jrpg, με τις ιστορίες απο suikoden 2/final fantasy tactics πολύ ψηλά,ακόμα να παίξω παιχνίδι με καλύτερη πλοκή

 

αυτή τη γενιά μόνο το ni no kuni με γύρισε λίγο πίσω, ίσως και λίγο το tales of vesperia, κανένα άλλο. πόσο μου έχουν λείψει τα suikoden/breath of fire.... καταραμένες konami/capcom και καταραμένα call of duty/halo/muricans...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα το Tales of Xillia, είναι το τέλειο κλασσικό κονσολάδικο rpg, σύμφωνα με αυτά που ψάχνεις δεν υπάρχει καλύτερο.

 

Και από την άλλη όχθη το Resonance of fate, ένα καταπληκτικό rpg αλλά αρκετά καμένο. Τρομερά τεχνικό παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε και σε εμένα. Έχω παίξει μόνο 2 jrpg και έσω δυαδική άποψη. 

 

Α) Το Persona 4 Golden, το οποίο το λάτρεψα κυρίως για την ιστορία και πλοκή. Μου άρεσαν επίσης απίστευτα και οι στιγμές "αδράνειας", μέρες που απλά περιφερόσουν στο σχολείο. Φοβερό παιχνίδι, δέθηκα με τους χαρακτήρες. 

 

Β) Το FF IV, το οποιό το παράτησα μετά από 3 ώρες. Απίστευτα βαρετό, κανένα story. Μια παρεά ψάχνει κάτι ρουμπίνια. 

 

Ποιό να κοιτάξω που να έχει καλή ιστοριά; Δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα γραφικά, υπόθεση να είναι καλή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, βασικα σε ενδιαφερει να εχει καλο γραψιμο η ιστορια για να μπορει να σε κραταει. Και για εσενα ισχυουν αρκετες επιλογες απο οσα ηδη αναφερθηκαν αλλα θα σε βοηθησω να πετυχεις κατι καλο. 

 

Final Fantasy 12 - πολιτικη ιστορια με μπολικους ρεαλιστικους τονους και αρκετο "μπλεξιμο" αν σου αρεσει να ξεμπλεκεις ιστοριες χωρις ομως να γινεται too much. 

 

Xenogears-Xenosaga trilogy - Εκπληκτικη ιστορια Θεολογικου περιεχομενου παντρεμενη με science fiction και Ιαπωνεζικης τρελας. Mind fuck ιστοριες απο τις λιγες. Δεν προκειται να ξαναδουμε ποτε τετοια ιστορια σε παιχνιδι. Το πρωτο Xenogears προσοχη εχει μετριο γραψιμο καθως ηταν εξαιρετικα δυσκολο στη μεταφραση αλλα θελω να πιστευω οτι μετα τις πρωτες "δυσκολες" 5-6 ωρες δεν θα θελεις να το αφησεις. 

 

Shin Megami Tensei 3 nocturne - Θες να δεις τον ποιο σκοτεινο και original αδερφο του Persona 4 golden? Εδω εισαι. Θεολογια, δαιμονολογια, επιλογες, ολικη καταστροφη, subjucation....ολα τα εχει ο τιτλος. Προσοχη καθως ειναι αρκετα δυσκολο σαν παιχνιδι και εχει αρκετο "grinding". Απο ιστορια ομως ειναι απο τα top RPG που εχω παιξει ποτε και εχει και απιστευτη παρουσιαση οποτε γινεται εξαιρετικα ευκολοχωνευτη και πιστευτη η ιστορια. 

 

Suikoden 2 - Απλη ιστορια μεν, εξαιρετικα εκτελεσμενη δε με μπολικους χαρακτηρες να διαλεξεις. Καλο γραψιμο γενικα και εξαιρετικο artwork. 

 

Valkyrie Profile - Απλη αλλα γαματη ιστορια με πολυ καλο γραψιμο αλλα μετριοτατο προς κακο voice acting. Ευτυχως που το voice acting ειναι περιορισμενο οποτε ολα ειναι καλα και ωραια. Επισης εξαιρετικα δυσκολο παιχνιδι και πολυ ιδιαιτερο στο gameplay του. Προσοχη ομως καθως το παιχνιδι ειναι για πολλες στεναχωριες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...