Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για JRPGs


_J_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πείτε και σε εμένα. Έχω παίξει μόνο 2 jrpg και έσω δυαδική άποψη. 

 

Α) Το Persona 4 Golden...

 

Μην πεις περισσότερα.

 

Κατεβάζεις τον emulator για το PS2 (που είναι πάρα πολύ εύχρηστος)

 

και παίζεις Shin Megami Tenshei 3 Nocturne 

 

 

Από την άλλη, αν ΔΕΝ σου άρεσε το FF IV σίγουρα ΔΕΝ προτείνω Lost Odyssey και δεν καταλαβένω γιατί το είπαν τα παιδιά.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή άλλος έφτιαξε το θέμα κι αυτός το έκανε hijack, οπότε οι προτάσεις δεν ήταν αποκλειστικά γι' αυτόν.

 

Επιπλέον, δε θα έλεγα ότι 3 ώρες στο FF 4 αρκούν για να απορρίψεις το LO. Δε θα έλεγα ότι μοιάζουν και πολύ, από διάφορες απόψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοι για το Nocturne. Το τερματισα σχετικα προσφατα μετα απο τοσα χρονια και πραγματικα δεν συγχωρω τον εαυτο μου πως προσπερασα τετοιο διαμαντι πριν τοσα χρονια. Δεν με χαλασε ομως να πω την αληθεια καθως σημερα μαλλον το ευχαριστηθηκα (και εκτιμησα) πολυ περισσοτερο απο οσο θα μπορουσαν εκεινη την περιοδο. 

 

Το παιχνιδι το συγκαταλεγω με ανεση στο Top 5 ολων των RPG παιχνιδιων ever. Ναι ειναι ΤΟΣΟ καλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδια καλησπερα.Ειπα να ανοιξω ενα θεμα που ισως σε καποιους αρεσει σε καποιους παλι ισως οχι.:)

Λατρευω τα RPG και κιριως τα JRPG.Εννοειται πως λατρευω Fallout, The Elder Scrols,Baldurs Gate,Neverwinter Nights κλπ.Αλλα τα JRPG εχουν μια ξεχωριστη θεση.Ψαχνω απεγνωσμενα να παιξω καποιο καλο περα απο τα classic FF,Crono Trigger,Dragon warrior κ.α.

Ψαχνω για jrpgs οχι τοσο εμπορικα απαραιτητα αλλα αξια της προσοχης του gamer.Τον τελευταιπ καιρπ ψαχνω και για καποιο που να ειναι σε post apocalyptic κοσμο αλλα δε μπορω να βρω κατι.

Δν εχω θεμα αν ειναι παλια η κανουργια η σε ποια κονσολα.αν μπορειτε να μου προτεινεται μερικα.

Ευχαριστω και περιμενω τις προτασεις σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιόλογα jrps που έπαιξα την προηγούμενη γενιά και μου έρχονται στο μυαλό

 

Blue Dragon, Lost Odyssey, Eternal Sonata, Tales of Symphonia, Star Ocean 4, Ni no kuni και πιο "δεύτερες επιλογές" Enchanted Arms και Infinite Undiscovery

 

καρα-must Lost Odyssey, Eternal Sonata (ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ art), Ni no kuni

 

σίγουρα είναι και άλλα που δεν θυμάμαι atm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xenoblade Chronicles, χτυπάει στα ίσα τα παιχνίδια σταθμούς που ανέφερες. Αν είσαι κάτοχος wii u, κι αν δεν είσαι πρέπει να γίνεις, γιατί το καλοκαίρι βγαίνει το xenoblade Chronicles X με κόσμο πέντε φορές μεγαλύτερο απ το πρώτο που είναι ήδη τεράστιος, και αυτός από μόνος του είναι λόγος αγοράς της κονσόλας ειδικά αν είσαι φαν των jrpg.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Xenoblade Chronicles, χτυπάει στα ίσα τα παιχνίδια σταθμούς που ανέφερες. Αν είσαι κάτοχος wii u, κι αν δεν είσαι πρέπει να γίνεις, γιατί το καλοκαίρι βγαίνει το xenoblade Chronicles X με κόσμο πέντε φορές μεγαλύτερο απ το πρώτο που είναι ήδη τεράστιος, και αυτός από μόνος του είναι λόγος αγοράς της κονσόλας ειδικά αν είσαι φαν των jrpg.

 

Το Xenoblade Chronicles απέχει αρκετά από αυτό που χαρακτηρίζουμε «J-RPG». Το ότι έχει anime/manga σχεδιασμό δεν το κάνει αυτομάτως και J-RPG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακριβώς αντίθετο, το ότι εξελίσσει μηχανισμούς δεν σημαίνει ότι απομακρύνεται από τον όρο jrpg. Ίσα ίσα πατώντας σε κλασσικά standards και εξελίσσοντας τα, δείχνει ακριβώς πως θα πρέπει να είναι σε μια πιο σύγχρονη εκδοχή τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ηδη αναφερατε αρκετα και καλα JRPG.Δυστηχως το  Infinite Undiscovery και το Enchanted Arms δε τα εχω για to 360.

Eχω ομως το Blue Dragon,Lost Odyssey και τελευταια αγορασα μεταχειρισμενο το  Star Ocean 4.Λεω να το ριξω μια ματια αξιζει?

Και επισης διαβασα πως ειναι prequel πρεπει να εχω παιξει και τα προηγουμενα Star Ocean?

Εχω Wii οντως ωραιο το Xenoblade Cronicles.Το ειχα παιξει 3-4 ωρες αλλα το σταματησα επειδη με το συστημα μαχης δεν εβγαζα πολυ ακρη!Ξερω πως αυτο θα ακουστει χαζο!Επισης ειναι post apocalyptic οπως ζηταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.Ειπα να ανοιξω ενα θεμα που ισως σε καποιους αρεσει σε καποιους παλι ισως οχι. :)

Λατρευω τα RPG και κιριως τα JRPG.Εννοειται πως λατρευω Fallout, The Elder Scrols,Baldurs Gate,Neverwinter Nights κλπ.Αλλα τα JRPG εχουν μια ξεχωριστη θεση.Ψαχνω απεγνωσμενα να παιξω καποιο καλο περα απο τα classic FF,Crono Trigger,Dragon warrior κ.α.

Ψαχνω για jrpgs οχι τοσο εμπορικα απαραιτητα αλλα αξια της προσοχης του gamer.Τον τελευταιπ καιρπ ψαχνω και για καποιο που να ειναι σε post apocalyptic κοσμο αλλα δε μπορω να βρω κατι.

Δν εχω θεμα αν ειναι παλια η κανουργια η σε ποια κονσολα.αν μπορειτε να μου προτεινεται μερικα.

Ευχαριστω και περιμενω τις προτασεις σας. :)

 

Ψάχνεις για οτιδήποτε έχει πάνω του το όνομα Shin Megami Tensei ως κύριο τίτλο και όχι υπότιτλο. Post apocalyptic αλλά με το J μπροστά τους.

 

Shin megami tensei 3 και 4 και επίσης το digital devil saga (2 παιχνίδια αλλά μια ιστορία) είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις. Emulator και τα ξεκίνησες χθες. Go. Now.  

 

Για το Xenoblade αυτό που λες είναι πράγματι χαζό. 4 ώρες στο Xenoblade είναι σαν έπαιξες 30 δευτερόλεπτα οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι. Το παιχνίδι έχει τόσο βάθος που το tutorial του στην ουσία τελειώνει μετά από κανένα 12 ωρο περίπου. Απλά προετοιμάσου για 100+ ώρες μέχρι να δεις τίτλους τέλους. Εγώ το ξεκίνησα και πάλι πρόσφατα γιατί έκανα μαλακία την πρώτη φορά και πέταξα 60 ώρες στον κάδο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τελειωσει το Persona 3 και πραγματικα ηταν μια απιστευτη εμπειρια!!!

Οσο για το Xenoblade Chronicles με το Scart του Wii κυριολεκτικα δεν βλεπετε!Θυμαμαι προσπαθουσα να το παιξω σε 32' τηλεοραση και μου ειχαν βγει τα ματια!Επισης αν θυμαμαι καλα το επαιζα απο εξωτερικο σκληρο.Εχω διαβασει πολλα reviews και βλεπω πολυ καλες κριτικες και μαλιστα πως ειχε πολυ καιρο να βγει ενα RPG με τοσο μεγαλο κοσμο και δυνατοτητες.

Σχετικα με το Star Ocean 4 τι λετε?Επισης εαν συνδεσω το Wii με hdmi converter παιζει να δω καμια διαφορα στα χρωματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...