Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marksk είπε

Πες αν θέλεις και από Κίνα. Θέλω openvpn να υποστηρίζει το ρούτερ οποιαδήποτε. Μπερδεύτηκα που μπερδεύτηκα με τόσα μοντέλα στείλε και άλλα τελευταία

OpenVPN γενικά σε δυνατά router καλύτερα να βάζεις, τα περισσότερα κινεζικά (Xiaomi,Huawei) δεν υποστηρίζουν OpenVPN αλλά L2TP/IPSEC αν ξέρεις OpenWRT σε μερικά μοντέλα γίνεται, πρέπει να περάσεις padavan. Θα σου βάλω μερικά μοντέλα και δες αν έχουν OpenVPN η αν μπορείς να περάσεις μόνος σου. 
1. Xiaomi Redmi AX5
2. Xiaomi AX1800
3. Xiaomi Redmi AX6
4. Huawei AX3 Pro
5. Xiaomi Mi AIoT Router AX3600
6. TP-Link XDR5430 (μοιάζει τεχνικά Asus RT-AX82U) 
7. Asus TUF Gaming AX3000
8. Asus TUF AX300 Assassin's Creed Edition
9. Asus RT-AX58U
10. TP-Link XDR6060
11. Asus RT-AX82U
12. Asus
 RT-AX86U

 

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Ήρθε σήμερα το Huawei AX3 pro. Στην αρχή δυσκολεύτηκα με τα κινέζικα γιατί όταν το συνδέεις στην αρχή, δεν έχεις ίντερνετ για να γίνει translate, αλλά με ένα βίντεο από το YouTube έγινε η εγκατάσταση γρήγορα. Στο σπίτι που εγκατασταθηκε το ρουτερ έχει τέλειο σήμα και σταθερό ίντερνετ στα 45/50 ακατέβατο. Με το speedport πήγαινε από 30 μέχρι 42. Τώρα στον πάνω όροφο πήρα και ένα  repeater tp link re455 για καλύτερο σήμα και 5ghz αλλά προς το παρόν δεν έχω τέλειο αποτέλεσμα. Δηλαδή είναι όπως και με το προηγούμενο ρουτερ. Θα το αλλάξω και μέρος μήπως βελτιωθεί η κατάσταση και θα επανέλθω με νεότερη ενημέρωση. Αυτά προς το παρόν. 

Edit: λοιπόν σύνδεσα και το repeater με το Huawei στα 5ghz (πριν είχα αναμμένο από το repeater μόνο το 2.4ghz, οπότε τώρα δουλεύει τέλεια). Και στον πάνω όροφο δηλαδή έχω 44-45/50. 

 

Επεξ/σία από mrvaggos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mrvaggos είπε

Καλημέρα. Ήρθε σήμερα το Huawei AX3 pro. Στην αρχή δυσκολεύτηκα με τα κινέζικα γιατί όταν το συνδέεις στην αρχή, δεν έχεις ίντερνετ για να γίνει translate, αλλά με ένα βίντεο από το YouTube έγινε η εγκατάσταση γρήγορα. Στο σπίτι που εγκατασταθηκε το ρουτερ έχει τέλειο σήμα και σταθερό ίντερνετ στα 45/50 ακατέβατο. Με το speedport πήγαινε από 30 μέχρι 42. Τώρα στον πάνω όροφο πήρα και ένα  repeater tp link re455 για καλύτερο σήμα και 5ghz αλλά προς το παρόν δεν έχω τέλειο αποτέλεσμα. Δηλαδή είναι όπως και με το προηγούμενο ρουτερ. Θα το αλλάξω και μέρος μήπως βελτιωθεί η κατάσταση και θα επανέλθω με νεότερη ενημέρωση. Αυτά προς το παρόν. 

Edit: λοιπόν σύνδεσα και το repeater με το Huawei στα 5ghz (πριν είχα αναμμένο από το repeater μόνο το 2.4ghz, οπότε τώρα δουλεύει τέλεια). Και στον πάνω όροφο δηλαδή έχω 44-45/50. 

 Ωραίες ταχύτητες , επίσης δεν ξέρω αν δοκίμασες να δεις το ax guard interval έχει 2,3 επιλογές νομίζω, αν δεν το πείραξες είναι short και καλύτερα να το βάλεις long η maximum θα πιάνει αρκετά πιο μακριά . Γενικά από απόσταση πρέπει να καλύπτει μέχρι και τα μπαλκόνια . 
E28CD849-D1DD-4074-88D7-3E7A4F265DAE.jpeg.2469c036f0ae16b28d95ed09103c720b.jpeg

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, timos81 είπε

 Ωραίες ταχύτητες , επίσης δεν ξέρω αν δοκίμασες να δεις το ax guard interval έχει 2,3 επιλογές νομίζω, αν δεν το πείραξες είναι short και καλύτερα να το βάλεις long η maximum θα πιάνει αρκετά πιο μακριά . Γενικά από απόσταση πρέπει να καλύπτει μέχρι και τα μπαλκόνια . 
E28CD849-D1DD-4074-88D7-3E7A4F265DAE.jpeg.2469c036f0ae16b28d95ed09103c720b.jpeg

Στο Huawei είναι αυτές οι επιλογές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Ωραίος το βρήκα. Είχε 3 επιλογές. Short interval, interval, long interval. Το έβαλα στο long

Ωραία τώρα μπορείς να δοκιμάσεις με συσκευή στα 5GHz WiFi (κινητό) πως πιάνει και μέχρι που .

Επίσης για να μετρήσεις την ταχύτητα Internet θα σου πρότεινα https://iperf.fr έχει στο menu επιλογές download. 

Επεξ/σία από timos81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, timos81 είπε

Ωραία τώρα μπορείς να δοκιμάσεις με συσκευή στα 5GHz WiFi (κινητό) πως πιάνει και μέχρι που .

Επίσης για να μετρήσεις την ταχύτητα Internet θα σου πρότεινα https://iperf.fr έχει στο menu επιλογές download. 

Το κατέβασα στο κινητό. Δεν κατάλαβα και πολλά 😂 οπότε άστο μην μπλέξω περαιτέρω. Ίσως όταν βρω χρόνο να ασχοληθώ. Σε ευχαριστώ πάντως για την πολύτιμη βοήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, yellowdeer34 είπε

Xiaomi Mi Router 4A είναι, gigabit version έχει MT7621A Mediatek αυτό που πουλάνε έχει Mediatek MT7628DA δηλαδή 4A. Υπάρχουν πολλές εκδόσεις  4,4A,4C,4Q

•Xiaomi Mi Router 4 - Mediateck MT7621A 880Mhz/RAM 128Mb/ROM 128MB, WAN/LAN 10/100/1000mb, WIFI 2.4Ghz/5Ghz, 4 κεραίες, 1167 mbps

•Xiaomi Mi Router 4A Gigabite Edition - Mediateck MT7621A 880Mhz/RAM 128Mb/ROM 16MB, WAN/LAN 10/100/1000mb, WIFI 2.4Ghz/5Ghz, 4 κεραίες, 1167 mbps

•Xiaomi Mi Router 4A -  Mediateck MT7628DA 580Mhz/RAM 64Mb/ROM 16MB, WAN/LAN 10/100mb, WIFI 2.4Ghz/5Ghz, 4 κεραίες, 1167 mbps

•Xiaomi Mi Router 4Q - Qualcomm QCA9561 775 MHz/RAM 64Mb/ROM 16MB, WAN/LAN 10/100mb, WIFI 2.4Ghz, 3 κεραίες, 450mbps (νομίζω γαλάζιο είναι)

•Xiaomi Mi Router 4С - Mediateck MT7628DA 580Mhz/RAM 64Mb/ROM 16MB, WAN/LAN 10/100mb, WIFI 2.4Ghz, 4 κεραίες, 300 mbps

Επεξ/σία από timos81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω wind vdsl εως 50mbps με το modem router zte 268n . θελω να προσθεσω ενα router γιατι καλύτερη διαχείριση της γραμμής και του wifi που δε με καλυπτει σε ολο το σπιτι.

εχω δει το tenda ac10u που εχει πολυ καλες κριτικες στο σκρουτζ

μετα σε πιο ακριβα το Mi AIoT Router AC2350 και το tenda ac23

αξιζει καποιο απο αυτα; θα συνεργαστει σωστα με το υπαρχων zte;

 

η να παω σε καινουργια τεχνολογια wifi 6 (πχ huawei ax3 pro απο κινα); ασχετα που δεν εχω καμια συσκευη να υποστηριζει wifi6

2086008431_.png.e5a700630f9cfa68f4d1ac5964b9c70a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikostz9 είπε

καλησπερα εχω wind vdsl εως 50mbps με το modem router zte 268n . θελω να προσθεσω ενα router γιατι καλύτερη διαχείριση της γραμμής και του wifi που δε με καλυπτει σε ολο το σπιτι.

εχω δει το tenda ac10u που εχει πολυ καλες κριτικες στο σκρουτζ

μετα σε πιο ακριβα το Mi AIoT Router AC2350 και το tenda ac23

αξιζει καποιο απο αυτα; θα συνεργαστει σωστα με το υπαρχων zte;

η να παω σε καινουργια τεχνολογια wifi 6 (πχ huawei ax3 pro απο κινα); ασχετα που δεν εχω καμια συσκευη να υποστηριζει wifi6

2086008431_.png.e5a700630f9cfa68f4d1ac5964b9c70a.png

Και τα 2 router που έγραψες είναι αρκετά απλά, το AX3 Pro (CN) είναι πάλι από τα οικονομικότερα στην αγορά για την τεχνολογία που προσφέρει σήμερα. Ότι αφορά το θέμα του WiFi 6 επειδή δεν έχεις προϊόντα να τα υποστηρίξει τώρα θα έχεις στο μέλλον σίγουρα. Επίσης μπορείς άμεσα να αλλάξεις σχετικά φτηνά κάρτες δικτύου για laptop και σταθερό υπολογιστή σε WiFi6 & WiFi6E + θα έχεις Bluetooth 5.1,5.2. Αρκετά media players βγαίνουν πλέον με WIFI6 (https://androidtvbox.eu/category/tv-box/) Πρέπει να υπολογίσεις τα τετραγωνικά του χώρου σου και τοίχους πριν κανείς κάποια αγορά. Γενικά μέχρι 80-100τμ χωρίς μεγάλα εμπόδια δεν βάζουμε 2ο router για mesh. Για το ZTE που ανέφερες δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα καθώς το καινούργιο συνδέεται σε μια θύρα lan, απλά θα κλείσεις το WiFi σήμα στο ZTE. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να προβώ σε αγορά του fritzbox 7530. Πιστεύετε ότι για καλύτερο qos αξίζει για πλήρη αντικατάσταση του speedport plus ή να κινηθώ σε κάτι άλλο, πχ. Edgerouter μαζί με access point (βλ. Ubiquiti ap ac lite)?

Ψάχνω μια λύση σε bufferbloat/ping κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, diosak είπε

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να προβώ σε αγορά του fritzbox 7530. Πιστεύετε ότι για καλύτερο qos αξίζει για πλήρη αντικατάσταση του speedport plus ή να κινηθώ σε κάτι άλλο, πχ. Edgerouter μαζί με access point (βλ. Ubiquiti ap ac lite)?

Ψάχνω μια λύση σε bufferbloat/ping κλπ.

Αν χρειάζεσαι router για QoS αποκλειστικά μπορείς να πάρεις και αυτό που έγραψες επίσης μπορείς να πάρεις και οποιοδήποτε άλλο router πιο σύγχρονο με QoS και WiFi6 για μελλοντική κάλυψη. Για AP θα σου πρότεινα να περιμένεις τα Ubiquity AP με WiFi6 θα κυκλοφορήσουν από 20 Δεκεμβρίου και μετά από 100€ για Lite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...