Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, timos81 είπε

Αν χρειάζεσαι router για QoS αποκλειστικά μπορείς να πάρεις και αυτό που έγραψες επίσης μπορείς να πάρεις και οποιοδήποτε άλλο router πιο σύγχρονο με QoS και WiFi6 για μελλοντική κάλυψη. Για AP θα σου πρότεινα να περιμένεις τα Ubiquity AP με WiFi6 θα κυκλοφορήσουν από 20 Δεκεμβρίου και μετά από 100€ για Lite.

Κάποια πρόταση?

Το fritzbox 7530 έχει qos? Αν διαθέτει τέτοιες ρυθμίσεις και αντικαταστήσει πλήρως το speedport, θα με ενδιέφερε. Ειδικά τώρα που είναι σε προσφορά.
Βέβαια βγήκε και το ax...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, diosak είπε

Κάποια πρόταση?

Το fritzbox 7530 έχει qos? Αν διαθέτει τέτοιες ρυθμίσεις και αντικαταστήσει πλήρως το speedport, θα με ενδιέφερε. Ειδικά τώρα που είναι σε προσφορά.
Βέβαια βγήκε και το ax...

Εδώ πληροφορίες https://en.avm.de/products/fritzbox/fritzbox-7530/

Το AX είναι πολύ ακριβό δεν ξέρω αν χρειάζεσαι τέτοιο router για QoS. Μόνο για QoS όπως έγραψες πριν μπορείς να πάρεις το router ubiquity θα δουλέψει καλύτερα από το fritzbox (από αυτά που γράφουν σε φόρουμ). Αν σε ενδιαφέρει εμβέλεια και πιο καινούργια router πας σε άλλη κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, timos81 είπε

Εδώ πληροφορίες https://en.avm.de/products/fritzbox/fritzbox-7530/

Το AX είναι πολύ ακριβό δεν ξέρω αν χρειάζεσαι τέτοιο router για QoS. Μόνο για QoS όπως έγραψες πριν μπορείς να πάρεις το router ubiquity θα δουλέψει καλύτερα από το fritzbox (από αυτά που γράφουν σε φόρουμ). Αν σε ενδιαφέρει εμβέλεια και πιο καινούργια router πας σε άλλη κατηγορία.

Όσον αφορά την εμβέλεια, και με το speedport μια χαρά είμαι. Δεν έχω θέματα κάλυψης νομίζω. 
Ούτε θέλω κάτι εξεζητημένο. Θέλω απλά να μην τρώει τα σκαλώματα που τρώει όταν πχ. παίζει από πίσω google photo syncing, videocall, netflix/youtube ή δεν ξέρω γω τι...

Το AX πήγαινε στο wifi 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, diosak είπε

Όσον αφορά την εμβέλεια, και με το speedport μια χαρά είμαι. Δεν έχω θέματα κάλυψης νομίζω. 
Ούτε θέλω κάτι εξεζητημένο. Θέλω απλά να μην τρώει τα σκαλώματα που τρώει όταν πχ. παίζει από πίσω google photo syncing, videocall, netflix/youtube ή δεν ξέρω γω τι...

Το AX πήγαινε στο wifi 6.

Καλύτερα να πάρεις το ubiquity για την χρήση που θέλεις, αν είσαι μεταξύ ubiquity και fritzbox. Για το μοντέλο AX δεν αξίζει τα λεφτά του μόνο για το WiFi6, υπάρχουν πολύ καλύτερα σε αυτά τα λεφτά και αρκετά οικονομικότερα. AP δεν κατάλαβα γιατί το έγραψες αν έχεις καλή εμβέλεια και με το speedport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, timos81 είπε

Καλύτερα να πάρεις το ubiquity για την χρήση που θέλεις, αν είσαι μεταξύ ubiquity και fritzbox. Για το μοντέλο AX δεν αξίζει τα λεφτά του μόνο για το WiFi6, υπάρχουν πολύ καλύτερα σε αυτά τα λεφτά και αρκετά οικονομικότερα. AP δεν κατάλαβα γιατί το έγραψες αν έχεις καλή εμβέλεια και με το speedport.

Δεν είμαι μεταξύ ubiquiti και fritzbox ντε και καλά. Απλά είναι από τις πιο διαδεδομένες λύσεις, απ' όσο είδα.

Το AP το έγραψα στην περίπτωση του ubiquiti edgerouter που δεν έχει wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, diosak είπε

Δεν είμαι μεταξύ ubiquiti και fritzbox ντε και καλά. Απλά είναι από τις πιο διαδεδομένες λύσεις, απ' όσο είδα.

Το AP το έγραψα στην περίπτωση του ubiquiti edgerouter που δεν έχει wifi.

Στο σύνολο 120-150€ περίπου για AP+router ubiquity χωρίς WiFi6. Σε αυτό το ποσο πας σε πολύ καλύτερη λύση σκέτο router με WiFi6. Δες τα Asus AX μοντέλα πχ η διάβασε μερικές σελίδες πιο πίσω για router από Κίνα. 

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, timos81 είπε

Στο σύνολο 120-150€ περίπου για AP+router ubiquity χωρίς WiFi6. Σε αυτό το ποσο πας σε πολύ καλύτερη λύση σκέτο router με WiFi6. Δες τα Asus AX μοντέλα πχ η διάβασε μερικές σελίδες πιο πίσω για router από Κίνα. 

To Huawei AX3 Pro (Quad-Core) είναι τεσταρισμένο? Θα το προτιμούσε κανείς σε σχέση με ένα Asus RT-AX82U δεδομένου ότι είναι και τα wifi 6, αν και το 1ο είναι στα μισά λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, diosak είπε

To Huawei AX3 Pro (Quad-Core) είναι τεσταρισμένο? Θα το προτιμούσε κανείς σε σχέση με ένα Asus RT-AX82U δεδομένου ότι είναι και τα wifi 6, αν και το 1ο είναι στα μισά λεφτά...

Δεν συγκρίνονται αυτά τα δυο στην ίδια κατηγορία. Πολύ ανώτερο σε όλα τα χαρακτηριστικά το AX82U και το AX86U θα τα έβαζα στα Top 5 router για 2020 κατηγορία 150-200€. Το AX3 Pro (CN) είναι top στην κατηγορία 50-100€. 

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα

 

έχει καμιά 10ρια μέρες που το έχω κάψει ψάχνοντας ρουτερ. Είχα ένα r7000 netgear που έχει χαλάσει και ψάχνω να το αντικαταστήσω. Βασικά αξίζει να επενδύσουμε σε ένα entry wifi6 ή να κοιτάξω για ένα καλύτερο ac. wifi 6 συσκευές δεν έχω. και να πάρω θα είναι κινητό, οπότε δεν έχω πολύ ανάγκη για ταχύτητα εκεί. pcs - smarttv- media players είναι όλα με καλώδιο στο σπίτι. Αν κάνω stream να έχω μια-δύο συσκευές ασύρματες το πολύ ταυτόχρονα αν τύχει να δει κανέις από ταμπλετ. κινητά youtube video δεν τα υπολογίζω.

είχα αποφασίσει για tplink ax20 μετά το γύρισα σε asus ax58u και τώρα έχω μπλοκάρει εντελώς. βλέπω ακόμα και asus ac86 

για βοηθήστε ρε παιδιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, marksk είπε

Παιδιά καλημέρα

έχει καμιά 10ρια μέρες που το έχω κάψει ψάχνοντας ρουτερ. Είχα ένα r7000 netgear που έχει χαλάσει και ψάχνω να το αντικαταστήσω. Βασικά αξίζει να επενδύσουμε σε ένα entry wifi6 ή να κοιτάξω για ένα καλύτερο ac. wifi 6 συσκευές δεν έχω. και να πάρω θα είναι κινητό, οπότε δεν έχω πολύ ανάγκη για ταχύτητα εκεί. pcs - smarttv- media players είναι όλα με καλώδιο στο σπίτι. Αν κάνω stream να έχω μια-δύο συσκευές ασύρματες το πολύ ταυτόχρονα αν τύχει να δει κανέις από ταμπλετ. κινητά youtube video δεν τα υπολογίζω.

είχα αποφασίσει για tplink ax20 μετά το γύρισα σε asus ax58u και τώρα έχω μπλοκάρει εντελώς. βλέπω ακόμα και asus ac86 

για βοηθήστε ρε παιδιά 

Γιατί μπλόκαρες στο Asus Ax58U ; Πολύ καλό router για την τιμή του, σίγουρα δεν θα πήγαινα σε AC σειρά αλλά AX σειρά 58 και πάνω. Αν θέλεις διάβασε τελευταίες 6,7 σελίδες και αν έχεις απορίες για οτιδήποτε ρωτάς. Επίσης γράψε και πόσα τ.μ είναι το σπίτι και αν έχεις αρκετούς τοίχους γύρω από το router. 

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είναι κοντά στα 110 τμ το σπίτι. Με μπέρδεψαν τα asus γιατί στο ax56 διαβασα για καλύτερο σήμα στα 2.4 αν δεν κάνω λάθος. στην χειρότερη θα έχω 2 τοίχους να περάσω και από κάτω μένουν γονείς. με το r7000 στο χειρότερο δωμάτιο δεν είχα και πολύ καλό σήμα. το ρούτερ το έχω στην άκρη του σπιτιού λόγω καλωδίωσης αλλά και από κει με βόλευε καθώς στο ποιο μακρινό δωμάτιο έχω ethernet 2 θύρες  και το wifi πήγαινε μέχρι εκεί, με μικρη ταχύτητα βέβαια αλλά για browsing σε κινητές συσκευές ήταν ανεκτό.

 

αναφέρεις Asus RT-AX αν βρεις μέχρι 100€. παίζει τέτοια τιμή. αμαζον 155 το φτηνότερο ax58u

 

επίσης τρέχει και αυτή η προσφορά 

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/asus-asus-wi-fi-router-rt-ax92u-wi-fi-6-ax6100_3321886

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, marksk είπε

είναι κοντά στα 110 τμ το σπίτι. Με μπέρδεψαν τα asus γιατί στο ax56 διαβασα για καλύτερο σήμα στα 2.4 αν δεν κάνω λάθος. στην χειρότερη θα έχω 2 τοίχους να περάσω και από κάτω μένουν γονείς. με το r7000 στο χειρότερο δωμάτιο δεν είχα και πολύ καλό σήμα. το ρούτερ το έχω στην άκρη του σπιτιού λόγω καλωδίωσης αλλά και από κει με βόλευε καθώς στο ποιο μακρινό δωμάτιο έχω ethernet 2 θύρες  και το wifi πήγαινε μέχρι εκεί, με μικρη ταχύτητα βέβαια αλλά για browsing σε κινητές συσκευές ήταν ανεκτό.

αναφέρεις Asus RT-AX αν βρεις μέχρι 100€. παίζει τέτοια τιμή. αμαζον 155 το φτηνότερο ax58u

επίσης τρέχει και αυτή η προσφορά 

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/asus-asus-wi-fi-router-rt-ax92u-wi-fi-6-ax6100_3321886

Ανέφερα AX3000 όχι όμως για μοντέλα 58 και πάνω. Καλύτερες τιμές σε router έχουν πάντα τα κινεζικά site και σε συγκεκριμένες μέρες πχ 11.11 (δικό τους Black Friday). Το Asus που έβαλες παρα πολύ καλή τιμή πραγματικά αλλά δεν θα το επέλεγα πιο πολύ σε mesh πάει το συγκεκριμένο και αρκετά μεγάλες θερμοκρασίες. Θα έδινα 20-30€ παραπάνω για 82U που θεωρώ καλύτερο router και το βάζω στα top 5 για 2020 (Amazon 169€) (το αγοράζω με 129€ χωρίς τελωνείο,αλλά είμαι εξωτερικό). Αν και τα τ.μ του σπιτιού σου είναι οριακά 110 και το router στην άκρη του σπιτιού το AX82U μπορεί να καταφέρει να καλύψει σχεδόν όλο τον χώρο σε stock region αν καταφέρεις να αλλάξεις region θα πιάνει καλύτερα 10-20% (ψάξε στο Internet πως γίνεται). Σε περίπτωση που σου ακούγεται ακριβό υπάρχει και λύση του mesh με 2 Huawei AX3 Pro (CN version) με συνολικό  κόστος και για τα 2 μέχρι 100€, τότε θα έχεις πλήρη κάλυψη όλου του χώρου. 
1C064428-3E9F-4950-BE8D-1DE6B2A992A6.jpeg.e01a2c03ea2d263dddbff6c2f109fe59.jpeg

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια, θελω να αντικαταστησω το παλιο σαπακι της zte που εχει η κοπελα μου στο πατρικο της, αν θυμαμαι καλα ειναι το ZXHN H108L. Εδω και μερικους μηνες οταν συνδεεται μια συσκευη στο wifi πεταει προσωρινα εκτος συνδεσης οσες ειναι ηδη συνδεδεμενες.Δοκιμασα πολλα πραγματα, οπως να βαλω σταθερες ip για καθε συσκευη, επαναφορα ρυθμισεων κ.α. δεν ειδα καμια βελτιωση.Οπως και να χει χρειαζεται ενα που θα χει και καλυτερο wifi γιατι το σπιτι ειναι μεγαλο και σε ορισμενα δωματια το σημα ειναι πολυ χαμηλο.Οποτε ψαχνω ενα modem-router, οχι σκετο router, για συνδεση adsl.Ο παροχος της ειναι η Wind, δε ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο.Θα προτιμουσα να μεινω κατω απο τα 50 ε αν αυτο ειναι δυνατο, οποιαδηποτε προταση ευπροσδεκτη, ευχαριστω!

Επεξ/σία από Noreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θα ήθελα να αναβαθμίσω λίγο το wifi του σπιτιού. Εχω vdsl 100mb cosmote και πιάνω όντως τόσα αλλά το wifi είναι κάπως αδύναμο και κάνει αποσυνδέσεις

Υπάρχει κάποιο καλό router να πάρω με νορμάλ τιμή ή να παω στη λύση της cosmote COSMOTE Mesh WiFi με 2.5 ευρώ τον μήνα επιπλέον ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Noreak είπε

Οπως και να χει χρειαζεται ενα που θα χει και καλυτερο wifi γιατι το σπιτι ειναι μεγαλο και σε ορισμενα δωματια το σημα ειναι πολυ χαμηλο.

Γράψε τμ αν γίνεται, τοίχους , σε κεντρική θέση το router ;

3 λεπτά πριν, gavros10 είπε

Καλησπέρα! Θα ήθελα να αναβαθμίσω λίγο το wifi του σπιτιού. Εχω vdsl 100mb cosmote και πιάνω όντως τόσα αλλά το wifi είναι κάπως αδύναμο και κάνει αποσυνδέσεις

Υπάρχει κάποιο καλό router να πάρω με νορμάλ τιμή ή να παω στη λύση της cosmote COSMOTE Mesh WiFi με 2.5 ευρώ τον μήνα επιπλέον ;

Γράψε το ίδιο με το παραπάνω αν μπορείς.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...