Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/2/2021 στις 2:04 ΜΜ, d_gkal είπε

Τι να επιλέξω όμως;

Τι επιλογές σου βγάζει ;

11 ώρες πριν, kastorasgr είπε

Σ ευχαριστω για την απαντηση.
Ειναι, κινητα, pc's, συναγερμος, ip phone, dreambox, access points, pos, dvr. Αρκετά...
Aπ οτι ξερω, τα κοινα ρουτερ εχουν προβλημα στην ταυτοχρονη χρηση δεδομενων απο πολλες συσκευές (πιθανον λογω επεξεργαστή?)
Σε ότι αφορά αυτο που μου έστειλες, φαινεται πολυ καλό αλλά απ ότι κατάλαβα δεν είναι modem-router...

Όχι δεν είναι modem/router, γενικά δεν κυκλοφορούν modem/router με τελευταίες τεχνολογίες πχ WiFi6 κατά 90-95% είναι σκέτα router .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω adsl σύνδεση(που θα γίνει VDSL σε λίγο καιρό) με speedprot+ που θα διαχειρίζεται μετα απο λίγο καιρό συνδέσεις δυο σπιτιών(πάνω και κάτω όροφος) σκεπτόμουνα να αλλάξω σε 7530, η κάτω σύνδεση θα είναι μέσω δυο γραμμών LAN(ήδη περασμένες) που στο καθένα θα μπει τουλάχιστον ένα access point. Η κατοίκηση στο κάτω σπίτι είναι για ένα μήνα επειδή είναι ξενώνας, ποια είναι η γνώμη σας για την αντικατάσταση που σκέπτομαι;
Ξέχασα να αναφέρω ότι η τηλεφωνία είναι Voip στην adsl γραμμή και φυσικά ΟΤΕ γιατι δεν υπάρχει άλλος πάροχος στην περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω inalan 200άρα και με τη μαμά ρούτερ το wifi πιάνει πολύ χαμηλές ταχύτητες.

Κοιτάω για να βάλω ένα έξτρα router να αναλάβει τη σκληρή δουλειά. Έχω αρκετές smart συσκευές, desktop, κινητά, xbox, tv κλπ. Δεν έχω ακόμα κάτι σε wifi 6, αλλά αν αξίζει να επενδύσω στο ρούτερ να είναι έτοιμο.

Είναι ανάμεσα σε αυτά εδώ:

Wifi 5 Xiaomi Mi Alot 35€

Wifi 6 Huawei WiFi AX3 (Dual-core) 65€ 

Με ενδιαφέρει να είναι όσο πιο σταθερό γίνεται με πολλές συσκευές και να πιάνει τα 200 στο wifi. Θα μπει σε διαμέρισμα δυάρι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Έχω inalan 200άρα και με τη μαμά ρούτερ το wifi πιάνει πολύ χαμηλές ταχύτητες.

Κοιτάω για να βάλω ένα έξτρα router να αναλάβει τη σκληρή δουλειά. Έχω αρκετές smart συσκευές, desktop, κινητά, xbox, tv κλπ. Δεν έχω ακόμα κάτι σε wifi 6, αλλά αν αξίζει να επενδύσω στο ρούτερ να είναι έτοιμο.

Είναι ανάμεσα σε αυτά εδώ:

Wifi 5 Xiaomi Mi Alot 35€

Wifi 6 Huawei WiFi AX3 (Dual-core) 65€ 

Με ενδιαφέρει να είναι όσο πιο σταθερό γίνεται με πολλές συσκευές και να πιάνει τα 200 στο wifi. Θα μπει σε διαμέρισμα δυάρι.

 

Θα σου πρότεινα το Huawei AX3 Pro CN version από εξωτερικό όχι dual core η το Xiaomi AX3600. 

23 ώρες πριν, graigos είπε

Εχω adsl σύνδεση(που θα γίνει VDSL σε λίγο καιρό) με speedprot+ που θα διαχειρίζεται μετα απο λίγο καιρό συνδέσεις δυο σπιτιών(πάνω και κάτω όροφος) σκεπτόμουνα να αλλάξω σε 7530, η κάτω σύνδεση θα είναι μέσω δυο γραμμών LAN(ήδη περασμένες) που στο καθένα θα μπει τουλάχιστον ένα access point. Η κατοίκηση στο κάτω σπίτι είναι για ένα μήνα επειδή είναι ξενώνας, ποια είναι η γνώμη σας για την αντικατάσταση που σκέπτομαι;
Ξέχασα να αναφέρω ότι η τηλεφωνία είναι Voip στην adsl γραμμή και φυσικά ΟΤΕ γιατι δεν υπάρχει άλλος πάροχος στην περιοχή.

Για modem router σωστή επιλογή 7530. Βέβαια σε μεγάλα σπίτια και 2οροφα καλύτερη λύση θα ήταν σε ubiquity αλλά μεγάλο κόστος. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, timos81 είπε

Θα σου πρότεινα το Huawei AX3 Pro CN version από εξωτερικό όχι dual core η το Xiaomi AX3600. 

Eυχαριστω. Εχει και το xiaomi διαφορες σε CN και Global version?

Δεν ξερω αν παιζει ρολο, αλλα καπου πηρε το ματι μου οτι τα xiaomi τα πανε καλυτερα με κινεζικες smart συσκευες. Και επειδη εχω ενα sonoff για θερμοσιφωνα, ειναι πολυ σημαντικο για μενα να δουλευει σωστα. Τα αλλα smart που εχω δεν ειναι κινεζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά! Θέλω να προχωρήσω στην αγορά του xiaomi AX3600, και θέλω να ρωτήσω, η κινεζική έκδοση είναι ποιο δυνατή στο σήμα του wifi λόγο υλικού ή  μονο λογισμικού; Δλδ αν αγοράσω την global και περάσω το κινέζικο firmware θα έχω την ίδια απόδοση σαν να είχα την κινέζικη έκδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαση οσων διαβασα εχουμε τις εξης επιλογες:

60-70€ Huawei AX3 Pro (CN)

90€ Xiaomi AX3600 δεν ξερω αν ειναι CN version το συγκεκριμενο και αν εχει διαφορα απο το Global το συγκεκριμενο ρουτερ

100-110€ συν τελωνειο ASUS TUF GAMING AX3000 (out of stock)

Σιγουρα βαση οσων διαβασα το Asus ειναι η καλυτερη και πιο ολοκληρωμενη επιλογη, αλλα θα παει διπλασια τιμη απο το ηδη πολυ καλο huawei. Συν οτι δεν εχω ξαναγορασει απο JD.

Oποτε παμε στα δυο πρωτα. Αξιζει να παω στο xiaomi? Εχει ουσιαστικη διαφορα απο το Huawei?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έβαλα ένα αρχαίο Thomson TG585 v8 δίπλα στο ax82 και βλέπω το WiFi του Thomson σε δωμάτια που το asus δεν φτάνει. 

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/2/2021 στις 12:19 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

Eυχαριστω. Εχει και το xiaomi διαφορες σε CN και Global version?

Δεν ξερω αν παιζει ρολο, αλλα καπου πηρε το ματι μου οτι τα xiaomi τα πανε καλυτερα με κινεζικες smart συσκευες. Και επειδη εχω ενα sonoff για θερμοσιφωνα, ειναι πολυ σημαντικο για μενα να δουλευει σωστα. Τα αλλα smart που εχω δεν ειναι κινεζικα.

Σωστή παρατήρηση, σχεδόν όλα τα router που είναι εκτός EU αποδίδουν καλύτερα . Παρακάτω επισυνάπτω το κείμενο που είχα ποστάρει πριν, μπορεί να το βρεις ενδιαφέρων.

 

1. Xiaomi Redmi AX5 (CN)
2. Xiaomi Mi AX1800 (CN)
3. Xiaomi Redmi AX6 (CN)
4. Huawei AX3 Pro (CN)
5. Asus RT-AX56U (EU)
6. Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 (CN)
7. Xiaomi Mi AIoT Router AX6000 (CN)
8. TP-Link XDR5430 (CN) (μοιάζει τεχνικά Asus RT-AX82U)
9. Asus TUF Gaming AX3000 (CN)
10. Asus TUF AX3000 Assassin's Creed Edition (CN)
11. Asus RT-AX58U (EU)
12. TP-Link XDR6060 (CN)
13. Asus RT-AX68U (EU)
14. Asus RT-AX82U (EU)
15. Asus RT-AX86U (EU)

Όλα τα παραπάνω που βλέπεις EU είναι από Ευρώπη για τον λόγο ότι συνήθως δεν θα τα βρεις πιο χαμηλή τιμή στην Κίνα. Βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις όπως γιορτές και προσφορές όπως 11/11 (σαν το Black Friday στην Κίνα) όπου μπορεί να βρεις μέχρι και -50% σε μοντέλα των 150, 200€.

Για αυτά που γράφει CN έχουμε συνήθως 3 λόγους: Ο βασικότερος διαφορά τιμής, μοντέλα που δεν κυκλοφορούν Ευρώπη και τεχνικές προδιαγραφές. Σε αλλα μοντέλα υπάρχουν μικρές διάφορες σε αλλα μεγάλες πχ Huawei AX3 Pro.
Όταν παρουσιάστηκε AX3 Pro η διαφορά με Ευρωπαϊκά καταστήματα ήταν 50% τώρα μπορεί να έπεσε η διαφορά τιμής και για κάποιον που είναι σε μικρό χώρο λογικό να μην βολεύει από CN αλλά από EU + εγγύηση.

Σε γενικές γραμμές τα μοντέλα που προορίζονται στην αγορά Κίνας και Αμερικής δουλεύουν καλύτερα σε σχέση με Ευρωπαϊκά (διαφορετική κανόνες) και δεν έχουν τόσους περιορισμούς. Αυτό μπορεί να αλλάζει κάθε 5,6 μήνες παράδειγμα αυτό στην Ευρώπη, στην Αμερική και Κίνα πάει πιο γρήγορα ο ρυθμός όποτε συνήθως μένουμε εμείς πίσω με αποτέλεσμα να αγοράζουμε κλειδωμένα router η να αλλάζουμε region σε Αμερική (περισσότερο σε Asus μοντέλα), παίζουν και η συχνότητες radar λόγο αλλά ξεφεύγουμε αρκετά από το θέμα.

Στις 25/2/2021 στις 12:37 ΜΜ, Johnny_d είπε

Γεια σας παιδιά! Θέλω να προχωρήσω στην αγορά του xiaomi AX3600, και θέλω να ρωτήσω, η κινεζική έκδοση είναι ποιο δυνατή στο σήμα του wifi λόγο υλικού ή  μονο λογισμικού; Δλδ αν αγοράσω την global και περάσω το κινέζικο firmware θα έχω την ίδια απόδοση σαν να είχα την κινέζικη έκδοση;

Μπορείς να πειράξεις το firmware σε αρκετά router το πιο συνηθισμένο σε Asus μοντέλα καθώς βάζεις region US. Από την άλλη αν δεν έχεις γνώσεις θα πρότεινα να μην ασχοληθείς καθόλου. AX3600 & AX6000 Global version σε κινέζικη δεν γίνεται εύκολα και είναι προτιμότερο να πάρεις από την αρχή CN version.

Το Xiaomi AX3600 είναι δυνατό μηχάνημα και αν έχεις επιπλέον κινεζικές smart συσκευές είναι καλή επιλογή. Διάβασε σε κάποιο site τα χαρακτηρίστηκα του. Επίσης αν βλέπεις online ταινίες μέσα από torrent με δυνατό media box (100€^) (δεν κατεβάζεις αλλά βλέπεις κατευθείαν 4K Blu-ray με ταχύτητα που έχεις ταινίες 40-50GB). Δεν συγκρίνουμε Netflix που χρειάζεται μέχρι 50mbps η Apple TV μέχρι 30mbps και χάνουν ποιότητα λόγο συμπίεσης ακόμα και στην μέγιστη ταχύτητα Internet. Για online ταινίες προϋπόθεση ταχύτητα Internet 100-150mbps. 

21 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Βαση οσων διαβασα εχουμε τις εξης επιλογες:

60-70€ Huawei AX3 Pro (CN)

90€ Xiaomi AX3600 δεν ξερω αν ειναι CN version το συγκεκριμενο και αν εχει διαφορα απο το Global το συγκεκριμενο ρουτερ

100-110€ συν τελωνειο ASUS TUF GAMING AX3000 (out of stock)

Σιγουρα βαση οσων διαβασα το Asus ειναι η καλυτερη και πιο ολοκληρωμενη επιλογη, αλλα θα παει διπλασια τιμη απο το ηδη πολυ καλο huawei. Συν οτι δεν εχω ξαναγορασει απο JD.

Oποτε παμε στα δυο πρωτα. Αξιζει να παω στο xiaomi? Εχει ουσιαστικη διαφορα απο το Huawei?

 

Μάλλον θα είσαι ο πρώτος και ο μοναδικός που σκέφτεσαι την αγορά του Asus από JD και μπράβο. Από επιλογές που έχεις βάλει θα σου πρότεινα σίγουρα την 3η επιλογή. Εξάλλου μπορείς να συζητήσεις και με τα παιδιά από το διπλανό θέμα αγορές εκτός EU. Ψάξε στο JD είναι σαν το Amazon έχει πωλητές.

Αν θέλεις κάτι πιο απλό τότε Huawei AX3 Pro CN version. Δες και την λίστα πιο πάνω που έχω βάλει. 

Επεξ/σία από timos81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, timos81 είπε

Μάλλον θα είσαι ο πρώτος και ο μοναδικός που σκέφτεσαι την αγορά του Asus από JD και μπράβο. Από επιλογές που έχεις βάλει θα σου πρότεινα σίγουρα την 3η επιλογή. Εξάλλου μπορείς να συζητήσεις και με τα παιδιά από το διπλανό θέμα αγορές εκτός EU. Ψάξε στο JD είναι σαν το Amazon έχει πωλητές.

Αν θέλεις κάτι πιο απλό τότε Huawei AX3 Pro CN version. Δες και την λίστα πιο πάνω που έχω βάλει. 

Απ οτι βλεπω ειναι out of stock βεβαια. Εκτος αν υπαρχει σε αλλον πωλητη και δεν μου το εμφανιζει.

Οποτε εσυ λες κατα σειρα ASUS>Huawei>Xiaomi

Τι παραπανω θα κερδισω στο ASUS απο τα άλλα δυο;

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Απ οτι βλεπω ειναι out of stock βεβαια. Εκτος αν υπαρχει σε αλλον πωλητη και δεν μου το εμφανιζει.

Οποτε εσυ λες κατα σειρα ASUS>Huawei>Xiaomi

Asus>Xiaomi>Huawei είναι σωστά. Ανάλογα για τι δουλειά το χρειάζεσαι. Στο JD όταν ψάχνεις γράφε Asus AX θα βγάλει πολλά μοντέλα, μπορεί να υπάρχει κάποιο σε μεγάλη προσφορά καλύτερο μοντέλο και από το AX3000 στα ίδια λεφτά 729-750¥. Έχει και φίλτρα να επιλέξεις (international distributor, JD Logistics κ.α).

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, timos81 είπε

Asus>Xiaomi>Huawei είναι σωστά. Ανάλογα για τι δουλειά το χρειάζεσαι. Στο JD όταν ψάχνεις γράφε Asus AX θα βγάλει πολλά μοντέλα, μπορεί να υπάρχει κάποιο σε μεγάλη προσφορά καλύτερο μοντέλο και από το AX3000 στα ίδια λεφτά 729-750¥. 

Oσα ειδα λενε out sold out ακομα και σε πολυ πιο ακριβα μοντελα των 2-3,000¥. Iσως κανω κατι εγω λαθος.

Αν δεν βρω Asus μεχρι 100€, θα ψαξω xiaomi μεχρι 85€, και μετα θα παω στο huawei που βγαινει κανα 65€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δημοσιευω ξανα το ποστ μου της 8-9-20 , θεωρω οτι μπορει να ειναι χρησιμο Αφορα το .ρουτερ MERCURY D191G (Η Mercury ανηκει στην TP LINK) Yπαρχει και σε mesh version . 

Χρησιμοποιειται τωρα με 15 συσκευες σε wi-fi 2.4 +tv box by wire.   Αποσυνδεσεις  κανει 1 την εβδομαδα περιπου .  Απο 53 Mbps   που πιανω  με το κινητο μου (802 n/2,4GHZ) στα 3 μετρα , πεφτει στα 50 στο πιο απομακρυσμενο μερος του σπιτιου (120 τμ -3ος ορ.) με 2 τοιχους αναμεσα , ενω στην εισοδο της πολυκατοικιας στον δρομο  φτανει στα 6-7. Στον κατω οροφο (2ο)  πιανω 45 περιπου .  Εχει και 5 ghz για οποιον ενδιαφερεται με πολυ καλη αποδοση .Στοιχιζει 30 euro  σε banggood.

-.-.-.Τελικα παρελαβα το ρουτερ MERCURY D191G που ειχα αναφερει στο   ποστ μου τον Μάιο στη σελ. 202 , στα 18 ευρω τελικη τιμη . Το εκανα bridge  με το ZTE H267N της  nova και τελικα  με  voip μια χαρα , ενω το ρουτερ  απλα τερματιζει τα κοντερ.  Να σκεφτειτε με το  plex server του λαπτοπ (802 ac/5GHZ)  στριμαρω  αρχεια στα 200 Mbps στο  tv box με giga ethernet  οταν πριν  εφτανα με το ζορι τα 50. Φυσικα αυτο δεν ειναι το οριο του ρουτερ εντος δικτυου (Gigalan)  , αλλα αυτο θα το μετρησω καποια στιγμη με το iperf3.

Το καλο  ειναι πως απο 53 Mbps   που πιανω πχ με το κινητο μου (802 n/2,4GHZ) στα 3 μετρα , πεφτει τα 50 στο πιο απομακρυσμενο μερος του σπιτιου (120 τμ -3ος ορ.) , ενω στην εισοδο της πολυκατοικιας στον δρομο  φτανει στα 6-7.

Οπως φαινεται στα παρακατω links ειναι ιδιο με το TP LINK WDR 7660 που κυκλοφορει μονο στην Κινα   (Η Mercury ανηκει στην TP LINK)

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=en&pto=aue&rurl=translate.google.com&sl=auto&sp=nmt4&tl=en&u=https://www.acwifi.net/6714.html&usg=ALkJrhgp88KrHKCVAM7Utv9QEKaTFnAjKw     τo oποίο για οποιον ενδιαφερεται εχει σε συγκριτικο με το ASUS RT AC66U εδω   https://www.acwifi.net/6158.html  

Bεβαια το ρουτερ το βρηκα και πιο φθηνα στην κινεζικη αγορα  , στα 189 Yuan - 16 ευρω    https://item.jd.com/100007686272.html#crumb-wrap  

To αξιοπεριεργο ειναι πως υπαρχει στην αγορα ρουτερ  Mercury/TP LINK   D121G dual band 802ac/Gigalan  με 9 ευρω , αν δεν ειχα θα το επαιρνα στην στιγμη - https://item.jd.com/100007480464.html  , ενω με 25 ευρω υπαρχει  με wi fi 6  το  MERCURY X18G- https://item.jd.com/100013325322.html  . Το τελευταιο εχει και ενισχυτη στα 2.4GHZ  μονο , με το επομενο μοντελο Χ188G να εχει ενισχυτη και στις 2 μπαντες  οπως λεει και το review  https://www.acwifi.net/11372.html  ,  ενω κοστιζει μονο 27 ευρω και εχει εξαιρετικη κριτικη.

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chriskan22 είπε

Δημοσιευω ξανα το ποστ μου της 8-9-20 , θεωρω οτι μπορει να ειναι χρησιμο Αφορα το .ρουτερ MERCURY D191G (Η Mercury ανηκει στην TP LINK) Yπαρχει και σε mesh version . 

Χρησιμοποιειται τωρα με 15 συσκευες σε wi-fi 2.4 +tv box by wire.   Αποσυνδεσεις  κανει 1 την εβδομαδα περιπου .  Απο 53 Mbps   που πιανω  με το κινητο μου (802 n/2,4GHZ) στα 3 μετρα , πεφτει στα 50 στο πιο απομακρυσμενο μερος του σπιτιου (120 τμ -3ος ορ.) με 2 τοιχους αναμεσα , ενω στην εισοδο της πολυκατοικιας στον δρομο  φτανει στα 6-7. Στον κατω οροφο (2ο)  πιανω 45 περιπου .  Εχει και 5 ghz για οποιον ενδιαφερεται με πολυ καλη αποδοση .Στοιχιζει 30 euro  σε banggood.

-.-.-.Τελικα παρελαβα το ρουτερ MERCURY D191G που ειχα αναφερει στο   ποστ μου τον Μάιο στη σελ. 202 , στα 18 ευρω τελικη τιμη . Το εκανα bridge  με το ZTE H267N της  nova και τελικα  με  voip μια χαρα , ενω το ρουτερ  απλα τερματιζει τα κοντερ.  Να σκεφτειτε με το  plex server του λαπτοπ (802 ac/5GHZ)  στριμαρω  αρχεια στα 200 Mbps στο  tv box με giga ethernet  οταν πριν  εφτανα με το ζορι τα 50. Φυσικα αυτο δεν ειναι το οριο του ρουτερ εντος δικτυου (Gigalan)  , αλλα αυτο θα το μετρησω καποια στιγμη με το iperf3.

Το καλο  ειναι πως απο 53 Mbps   που πιανω πχ με το κινητο μου (802 n/2,4GHZ) στα 3 μετρα , πεφτει τα 50 στο πιο απομακρυσμενο μερος του σπιτιου (120 τμ -3ος ορ.) , ενω στην εισοδο της πολυκατοικιας στον δρομο  φτανει στα 6-7.

Οπως φαινεται στα παρακατω links ειναι ιδιο με το TP LINK WDR 7660 που κυκλοφορει μονο στην Κινα   (Η Mercury ανηκει στην TP LINK)

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=en&pto=aue&rurl=translate.google.com&sl=auto&sp=nmt4&tl=en&u=https://www.acwifi.net/6714.html&usg=ALkJrhgp88KrHKCVAM7Utv9QEKaTFnAjKw     τo oποίο για οποιον ενδιαφερεται εχει σε συγκριτικο με το ASUS RT AC66U εδω   https://www.acwifi.net/6158.html  

Bεβαια το ρουτερ το βρηκα και πιο φθηνα στην κινεζικη αγορα  , στα 189 Yuan - 16 ευρω    https://item.jd.com/100007686272.html#crumb-wrap  

To αξιοπεριεργο ειναι πως υπαρχει στην αγορα ρουτερ  Mercury/TP LINK   D121G dual band 802ac/Gigalan  με 9 ευρω , αν δεν ειχα θα το επαιρνα στην στιγμη - https://item.jd.com/100007480464.html  , ενω με 25 ευρω υπαρχει  με wi fi 6  το  MERCURY X18G- https://item.jd.com/100013325322.html  . Το τελευταιο εχει και ενισχυτη στα 2.4GHZ  μονο , με το επομενο μοντελο Χ188G να εχει ενισχυτη και στις 2 μπαντες  οπως λεει και το review  https://www.acwifi.net/11372.html  ,  ενω κοστιζει μονο 27 ευρω και εχει εξαιρετικη κριτικη.

Μπράβο για τόσο αναλυτική περιγράφει , όντως το mercury στα λεφτά του είναι πολύ καλό . Θα ήθελα να σε ρωτήσω έχεις κάνει αγορά από το JD η Taobao ; Αν ναι θα μπορούσες να γράψεις διαδικασία θα βοηθούσε .

Επίσης εμπιστεύεσαι περισσότερο το acwifi η το donglnows η κάποια άλλη πηγή το ρωτάω γιατί λίγο διαφορετικά τα γράφουν παράδειγμα το Linksys (Belkin) MX5300. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 το αγορασα απο ali , επειδη η τιμη ηταν κατω απο 22 ευρω , αρα χωρις τελωνειο. Τωρα θα το επαιρνα απο banggood στα 30 ευρω.Για JD ή Taobao δεν ξερω.

Οσον αφορα την αλλη ερωτηση σου , σπαστα και ξαναριξε , δεν καταλαβα γρι

Επισης μολις τωρα ειδα οτι to MERCURY D191G  κυκλοφορει στην Ευρωπη σαν Mercusys MR50G με τιμη στην Ελλαδα 34 ευρω και εχει πολυ καλες κριτικες(το δοκιμαζει και σε πραγματικες συνθηκες με 2 τσιμεντενιους τοιχους αναμεσα).

(review  https://tekdeeps.com/looking-for-a-good-router-with-fast-wi-fi-but-inexpensive-seems-to-have-found-mercusys-mr50g-review/)

Για καλυτερες επιδοσεις υπαρχει και το ΜΕRCURY D268G στα 44 ευρω απο Banggood.

https://www.acwifi.net/8389.html

review  https://gr.banggood.com/AC2600M-Gigabit-Router-Wireless-Household-Dual-Core-Router-5G-Dual-Band-Fiber-Broadband-WiFi-Wall-Router-Mercury-D268G-reviews-p1765126.html

 

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...