Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...τελικα κατεληξα στο netgear dgnd3700v2.δεν βρηκα το asus στην version D1 και σε καλη τιμη,οποτε πηγα στο netgear.

οταν ερθει και στηθει θα γραψω και εντυπωσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά κότσαρα πάνω και τo repeater γιατί το wireless σήμα έκανε σημαντικές βυθίσεις(μιας και είμαι σε άλλο δωμάτιο από τον router).

Προτείνω στους αναγνώστες του thread για real-time τεστάρισμα του wifi (όχι του Internet) το πρόγραμμα Wi-Fi SweetSpots.

Το πρόγραμμα αυτό υπάρχει και σε iOS και σε Android.

αφησες τελικα το adb για wireless ή εβαλες το airport?

...τελικα κατεληξα στο netgear dgnd3700v2.δεν βρηκα το asus στην version D1 και σε καλη τιμη,οποτε πηγα στο netgear.

οταν ερθει και στηθει θα γραψω και εντυπωσεις...

με το που το παρεις δες για girmware update Πριν κανεις οτιδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τα νεότερα από το μέτωπο.

Με πήραν τηλέφωνο και ουσιαστικά μου είπαν ότι μπορώ να το κάνω μόνος μου.

Απλά χρειάστηκε να τους ξαναπάρω τηλέφωνο επειδή έβαζα λάθος password.

Τώρα δηλαδή κουμπώνει κανονικά το airport express μεε PPPoE πάνω στο adb modem router το οποίο μπήκε σε bridge mode.

Επίσης σούταρα και το belkin extender μιας και είχε τουλάχιστον ένα disconnect κάθε μισάωρο.

Πήγα πήρα ένα tp link extender από το public το οποίο μου δίνει καταπληκτικό σήμα.

Για να καταλάβεις από τα 144Mbps (που δίνει το airport express)παίρνω μέσα στο γραφείο πάνω από 100Mbps σχεδόν πάντα (είδα μόνο μια βυθιση στα 90Mbps) μια φορά.

Αυτό είναι μεγάλη διαφορά σε σχέση με το belkin που μου έδινε 70Mbps περίπου.

Οι μετρήσεις γίνονται πάντα με το εξαιρετικό Wi-Fi SweetSpots (σε android - υπάρχει και σε iOS).

Είχε και κάτι divolo το public τα οποία δουλεύανε και σε διαφορετική φάση (γίνεται αυτό;) αλλά δεν είχανε πάνω τους wireless!

Το μόνο που δεν έχω καταφέρει ακόμα είναι να συνδεθώ πάνω στο modem router.

Όποιος έχει καμιά καλή ιδεά για το πως μπορώ να το κάνω αυτό ας ποστάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα για την αγορα και ολα τα λοιπα.στο tp link firmware update κανε.

το belkin σιγουρα απο το παραθυρο.

τa powerline καποια παιζουν και σε τριφασικο γιατι οσο ξερω χρησιμοποιουν και την γειωση που ειναι κοινη.για να μπεις στο Interface του adb δυο τροποι.

ενας συνδεεσαι σε μια Lan του adb και βαζεις καρφωτες Ip και συνδεεσαι .β.βαζεις ενα καλωδιο ethernet ακομα απο μια Lan του airport σε μια LAN (*το τονιζω) του adb.αν ειναι το adb Πχ 192.168.1.1 και εχεις το airport στο ιδιο δικτυο πχ 192.168.1.254 τοτε θα μπεις μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το πρώτο που είχα δοκιμάσει ήταν με καλώδιο κατευθείαν με laptop πάνω σε μία από τις 4 ports του adb.

Στην 1η port έχω το airport express.

Δοκίμασα λοιπον το web interface με 192.168.2.1 αλλά δε μου εβγαζε τη login screen του administration interface του adb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ip εχει το adb τι ip εχει το airport?επισης τι Ip σου εχει δωσει αμα κανεις Ipconfig.να εχουν κλεισει τον  dhcp απο το adb και μπεις με Lan πανω σε αυτο δεν θα σου δωσει Ip παρα μονο αν το εχεις ενωσει lan to lan με το airport

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι 192.168.2.1 είναι το airport express πλέον.

Όταν συνδέομαι με το laptop με καλώδιο πάνω στο adb και κάνω ipconfig μου λέει ότι το gateway είναι το 192.168.2.1

Αλλά εγώ θέλω να συνδεθώ πάνω στο admin interface του adb για να δω τα στατιστικά της γραμμής για παράδειγμα.

Πως θα βρω την ip του adb τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε το airport 192.168.2.254 αν το adb ειναι 192.168.2.1 και ξαναδοκιμασε.η βγαλε το airport βαλε καρφωτα Ip στο Pc και δοκιμασε να μπεις στο adb


αν εχουν την ιδια λογικο να μην μπαινεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adb δεν υπάρχει καν σε αυτό το subnet.

Μια εντολή nmap -sP 192.168.2.0-255 μου έδωσε όλες τις συσκευές που απαντάνε σε ping.

Σε κάποια forums μάλιστα διάβασα ότι επειδή είναι layer 2 hardware πλέον σαν bridge δεν έχει δικιά του ip!


Νομίζω ότι η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνω είναι να ξαναγυρίσω στο 192.168.1.χ subnet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια Ip σιγουρα εχει που θα μπεις μεσα για να το ξαναγυρισεις σε pppoe αμα θελεις.εχω κανει thomson bridge και συνεχιζει να απαντα κανονικα στο 192.1688.1.254

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπανε ότι θα επικοινωνήσει το τεχνικό τους τμήμα μαζί μου.

To tp-link extender πάντως τρομερό εργαλείο.

Δίκαια βγαίνει πρώτο σε πωλήσεις στο amazon.

Μόνο αρνητικό ότι μου πουλήσανε τη hardware version 1 ενώ έχει βγει και 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...