Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους

αρχικα να πω οτι δεν ξερω και πολλα για το θεμα,

 

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα,

Εχω συνδεση στην Tellas-Wind και το ρουτερ που μου δωσαν πριν αρκετα χρονια ,ειναι ενα Gennet Oxygen Adsl2+ το οποιο επιανε μεχρι 6,5mb/s 

 

Ετυχε να πεσει στα χερια μου ενα ZTE H108NS και το εβαλα μπας και δω διαφορα, οντως απο 6,5 πηγα στα 11,5-12 και καλυτερο σημα wifi.. τωρα οπως πρεπει να επιστρεψω το zte και αναγκαστηκα να βαλω παλι το oxygen, δεν ειμαι ευχαριστημενος ομως..

 

1. υπαρχει καποιος τροπος να κανω το Oxygen να εχει τις ιδιες επιδοσεις με το αλλο μεσα απο την σελιδα;

 

2. αν δεν γινεται το (1), ποιο θα ηταν ενα καλο ρουτερ για τις αναγκες μου; (σχετικα οικονομικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σε ολους

αρχικα να πω οτι δεν ξερω και πολλα για το θεμα,

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα,

Εχω συνδεση στην Tellas-Wind και το ρουτερ που μου δωσαν πριν αρκετα χρονια ,ειναι ενα Gennet Oxygen Adsl2+ το οποιο επιανε μεχρι 6,5mb/s 

Ετυχε να πεσει στα χερια μου ενα ZTE H108NS και το εβαλα μπας και δω διαφορα, οντως απο 6,5 πηγα στα 11,5-12 και καλυτερο σημα wifi.. τωρα οπως πρεπει να επιστρεψω το zte και αναγκαστηκα να βαλω παλι το oxygen, δεν ειμαι ευχαριστημενος ομως..

1. υπαρχει καποιος τροπος να κανω το Oxygen να εχει τις ιδιες επιδοσεις με το αλλο μεσα απο την σελιδα;

2. αν δεν γινεται το (1), ποιο θα ηταν ενα καλο ρουτερ για τις αναγκες μου; (σχετικα οικονομικο)

Θα μπορουσες να δεις για Firmware Update αν και προσωπικη αποψη και τα 2 ειναι χαλια.και το zte και το ακομα πιο χαλια gennet(ελληνικη εταιρεια).

2.αναλογα τα λεφτα που δινεις.

απο το πιο φτηνο στο πιο ακριβο και πιο καλο.

tp link 8970-adsl,single radio

tp link 8980 -adsl -dual radio.

tp link 9980 -vdsl -dual radio

draytek 2760 vdsl.πολυ καλο αλλα αρκετα ακριβο.δινει πολλα πραγματα σε ρυθμισεις.εχει gigabit ethernet αλλα single band.οχι οτι το θεωρω προβλημα

Θα μπορουσες να δοκιμαζες αν και δεν βρισκω νοημα να βαλεις το gennet adsl2+ annex a καρφωτα.ξετσεκαρε το annex m.

Επειδη σκεφτομαι να αλλαξω παροχο (wind->ote) και να καταργησω τη στατικη ip* που εχω και να βαλω dyndns (εχω ηδη αγορασει το DynDNS Pro) το tp link 9980 η το draytek 2760 συνεργαζονται με το dyndns.org ?

Με ενα π.χ. netfaster της Hol η διαδικασια ηταν ευκολη γιατι υπηρχε ετοιμο το Dns feature

 

 

υ.γ.* Ο οτε εχει μόνο  εταιρικο πακετο με στατικη ip δεν τη δινει ξεχωριστα και για 24αρα με τις παροχες που δινει στο οικιακο το χρεωνει 56,70 :mad: .Δηλαδη χρεωνει τη στατικη 32 ευρω τη στιγμη που wind και hol  χρεωνουν 6 και 8 αντιστοιχα!!!

δεν βρισκω λογο που εισαι στον οτε καν :Pελεος να μην δινουν static για Home use.και η Forthnet 8 ευρω για static + δυνατοτητα δωρεαν για annex m.συνηθως ολα τα ρουτερ εχουν Dyndns επιλογη.

απλα δεν εχουν ολα no ip δυστυχως που ειναι δωρεαν .

 

DYNDNS KAI TA 2 EXOYN ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟ MANUAL

tp link http://www.tp-link.com/resources/document/TD-W9980_1.0_User_Guide_1910010923.pdf 

σελιδα 99 του Manual.

draytek 

σελιδα 231 του User guide

https://www.draytek.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=2782:vigor2760n&Itemid=662&lang=en#downloads

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες, δεν ειμαι στον οτε....ειμαι στη wind με στατικη ip αλλα εχω πολλες αποσυνδεσεις ειδικα απο το wifi και  διαβασα οτι μπορει να  ευθυνεται το Zte.Στα 3 χρονια μου εχουν αλλαξει 2 φορες το zte.Σαν πρωτη κινηση θα προχωρησω στην αγορα του 9980 και αν δω οτι συνεχιζονται τα προβληματα θα αλλαξω παροχο.

 

Το DynDNS Pro εχει 25$ για ενα χρονο και σου δινει 31ip δεν ειναι μεγαλο το κοστος.

 

υ.γ. Εχει καποιο προβλημα το link που ανεβασες βρηκα το σωστο http://www.tp-link.com/res/down/doc/TD-W9980_V1_UG.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες, δεν ειμαι στον οτε....ειμαι στη wind με στατικη ip αλλα εχω πολλες αποσυνδεσεις ειδικα απο το wifi και  διαβασα οτι μπορει να  ευθυνεται το Zte.Στα 3 χρονια μου εχουν αλλαξει 2 φορες το zte.Σαν πρωτη κινηση θα προχωρησω στην αγορα του 9980 και αν δω οτι συνεχιζονται τα προβληματα θα αλλαξω παροχο.

 

Το DynDNS Pro εχει 25$ για ενα χρονο και σου δινει 31ip δεν ειναι μεγαλο το κοστος.

 

υ.γ. Εχει καποιο προβλημα το link που ανεβασες βρηκα το σωστο http://www.tp-link.com/res/down/doc/TD-W9980_V1_UG.pdf

ναι διωξτο το zte .δεν λεει να καθεσαι να το αλλαζεις καθε λιγο και λιγακι.πραγματι καποιο προβλημα στο link και δεν παιζει αλλα οκ αφου εδωσες αλλο link ειμαστε μια χαρα.απλα αν το ρουτερ υποστηριζει no ip μπορεις να εχεις δωρεαν.αλλα και 25$ το χρονο δεν ειναι κατι.καλη αγορα για το 9980 και καντο firmware update μολις το παρεις για να ειναι up to date.αν οι αποσυνδεσεις ειναι στο wifi τοτε φταιει το zte.αν πεφτει το ιντερνετ δηλαδη φταιει κατι η γραμμη θα το δεις και απο τα λαμπακια του ρουτερ αλλα και απο το Log του ρουτερ.επισης καποια ρουτερ σου λενε ποση ωρα ειναι Up το dsl/internet οποτε φαινεται και απο εκει αν επεσε η γραμη ή αν απλα κανει διαφορα κουφα το ασυρματο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tp link 8970=adsl.single band

tp link 8980 = adsl.dual band

tp link 9980= vdsl/adsl .dual band

value for money και τα τρια.

draytek 2760.λιγοτερα πραγματα σε καποιους τομεις απο το 9980 αλλα πολυ πιο Καλο σε ολα σαν ποιοτητα σαν Hardware σαν σαν σαν.απλα ανεβαινει η τιμη αρκετα και για σπιτι δεν ξερω αν εχει πολυ νοημα .εξαρτατε ποσο θες να εχεις κατι καλο και ποσο να εκμεταλλευτεις αυτα που μπορει να σου δωσει.και ποσο θες ολα τα εξτρα που εχει.θα το προτιμουσα σιγουρα απο το tp link.γενικοτερα σε πολλες εταιρειες βλεπεις draytek αν δεν εχουν παει σε cisco.

Μονο fast path απο τον παροχο και να εισαι μεκαλωδιο.με αλλαγη ρουτερ μικρη διαφορα.βεβαια αν εχεις zte και το αλλαξεις απλα  θα κερδισεις σε αλλους τομεις πιο πολυ.τωρα ειδα οτι δεν εχεις zte.για το speedport υπαρχει και πιο νεο Firmware>δοκιμασε το γενικα οχι για το Ping αλλα γενικοτερα.για το Ping Μονο fast path ,καλωδιο και να μην σου παταει καποιος το ιντερνετ οταν παιζεις Games γιατι θα σου ανεβαζει το Ping.

Που θα βρω καινουρια update για το firmware φιλε; Ευχαριστω για τη βοηθεια. Επισης σου παρεχει 100% fastpath o OTE σε VDSL 50αρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν συνδρομητης της vivodi-on ειμαι αναγκασμενος να αλλαξω παροχο και θα παω λογικα αναμεσα σε wind/forthnet/hol η ερωτηση μου επειδη με ενδιαφερει να εχω καλο ping λογω οτι παιζω online games και το βλεπω σαν ευκαιρια να αλλαξω ρουτερ τωρα εχω ενα thomson 780 αν θυμαμαι καλα το μοντελο ειναι πολυ παλιο το εχω πολλα χρονια τι λετε να το κρατησω η να παω πχ σε ενα tplink 9980 που βλεπω προτινετε πιο πανω.Κατι ακομη υποθετω οτι οποιο ρουτερ ειναι και adsl-vdsl εχει και την δυνατοτητα να παιξει κ τα 2(ξερω χαζη ερωτηση αλλα ειπα να το σιγουρεψω μιας κ ασχετος με το θεμα ρουτερ) απλα σκεφτομαι κατι που θα παρω να εχει κ μελλοντικη χρηση μιας κ το σκεφτομαι για vdsl οταν το υποστηριξει στην περιοχη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κάποιο ρούτερ μέχρι 50 ευρώ υπάρχει?

Είμαι συνδρομητής της forthnet και με το δωρεάν ρουτερακι που μου έδωσαν όπως και με τα όλα τα δωρεάν ρούτερ που έχω πάρει από όλους τους πάροχος που έχω αλλάξει αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα... Όταν κατεβάζω τορρεντ σαν να μπουκώνει το σύμπαν... Ενώ αρχικά κατεβάζει γ@μιοντας κάποια στιγμή η ταχύτητα πέφτει σχεδόν στο μηδέν και μόνο με επανεκκίνηση ξανά φτιάχνει για μερικά λεπτά και μετά πάλι το ίδιο... Επίσης σε online gaming έχω αντίστοιχα προβλήματα...

Έτσι σκέφτομαι να αγοράσω ένα μήπως βρω την υγεία μου...

Έχετε κάτι να προτείνετε κοντά σε αυτά τα χρήματα?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω και γω κανα ρουτερακι μέχρι κανα 30αρι...εχω το zte h108ns και με εχει πεθανει στις αποσυνδέσεις. χάνει το wifi και σε games μου σπαει τα νεύρα. 4αρα γραμμή οπότε μέχρι εκεί θα πάει...

αυτο εδω αξίζει?

http://www.e-shop.gr/netgear-dgn1000-n150-wireless-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.613299

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις αυτο που ειπες μπορεις το Netgear dgn2200 μπορεις tp link 8968(adsl single band) μετα σε λιγο πιο ακριβο tp link 8970(adsl single band) μετα 8980 tp link(adsl dual band) και τελευταιο που ειναι και vdsl και dual band το tp link 9980

 

ψαχνω και γω κανα ρουτερακι μέχρι κανα 30αρι...εχω το zte h108ns και με εχει πεθανει στις αποσυνδέσεις. χάνει το wifi και σε games μου σπαει τα νεύρα. 4αρα γραμμή οπότε μέχρι εκεί θα πάει...

αυτο εδω αξίζει?

http://www.e-shop.gr/netgear-dgn1000-n150-wireless-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.613299

 

 μελλοντικη χρηση το tp link 9980(adsl/vdsl/dual band)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετω την παρεα.

 

μπαινω στο ψητο να τελειωνουμε :)

 

εχω forthnet και μαμισιο μοντεμ. (μια μικρη παπαρια ασπρη)

τα προβληματα που εχω ειναι τα εξης.

 

1 οταν εχω μονο τον υπολογιστη μου ανοιχτο εχω 50-60 ping. οταν ανοιξει και ο αδερφος μου το Ping τιναζεται στα 100 σταθερα

2 οταν κατεβαζει ενα pc, πεφτει συνεχεια το ιντερνετ απο τα υπολοιπα pc

3 το σπιτι μας ειναι κοντα στα 100 τμ και το ασυρματο δεν φτανει σε ολο το σπιτι

 

με ενα λογικο budget 50-60 ευρω υπαρχει κατι καλο ? αν οχι πειτε μου μεχρι και 100.

 

λεω προκαταβολικα οτι δεν εχω ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα σας...εχω διαβασει ολα τα παραπανω και απλα θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση..εχω κανει μια καινουργια συνδεση οτε και εχω γυρω στα 10 mbps...μου εδωσαν αυτο το zte που δινουν αλλα κανει απενεργοποιησεις συνεχεια..σκεφτομαι να παρω ενα αλλο που να ειναι για 10 με 15 συσκευες...διαβασα για τα tp link πιο πανω...θελω κατι μικρομεσαιο..ουτε πολυ φθηνο ουτε πολυ ακριβο..απλα να ειναι αξιοπιστο..ευχαριστω εκ των προτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πήρα πάλι dgn2200, δεν ρισκάρω να πάρω tp-link, δεν την εμπιστεύομαι.εφόσον έχεις οτέ και προβλήματα με αποσυνδέσεις κοίτα να πάρεις router με broadcom chip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, θα ήθελα την βοήθεια σας, στο σπίτι εχω internet 24αρι απο τον ΟΤΕ,( ποτε δεν έπιασε πάνω απο 12) και εχω το κλασικό modem που δίνουν (ZTE ZXHN H108NS) γράφει απο κάτω . Εχει πολυ αδύναμο ασυρματο internet και αργό , μου εχει προτείνει καποιος να παρω ενα router και να το συνδέσω πάνω για να εχω καλύτερη ταχυτιτα καθώς και δυνατότερο σήμα! Και θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτο ισχύει; Και αν ναι αν αυτο http://www.report me for spam/original-xiaomi-router-mini-ac-mi-intelligent-dual-band-24ghz5ghz-router-g-34351θα κανει την δουλειά! Σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πήρα πάλι dgn2200, δεν ρισκάρω να πάρω tp-link, δεν την εμπιστεύομαι.εφόσον έχεις οτέ και προβλήματα με αποσυνδέσεις κοίτα να πάρεις router με broadcom chip.

δεν τα ξερω φιλε μου αυτα...απλα θελω κατι αξιοπιστο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...