Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και γω με forthnet είμαι.

έχεις κάποιο σχετικό τόπικ με το τι δουλεύει καλύτερα ανα πάροχο κλπ; καπου το είχε πάρει το μάτι μου εδω πέρα αλλα δεν μπορώ να το βρώ.

Ένα τοπικ που άνοιξα ήταν αυτο εδώ http://www.insomnia.gr/topic/574357-modemrouter-chipsets-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CF%89/ Βέβαια μόνο για forthnet ρώτησα εγώ κυρίως αλλα θα ήταν καλά να μας έλεγε ο poulinos συνοπτικά για όποιες εταιρίες ξέρη πια chipset έχουν και με πια θα ταίριαζαν καλύτερα. Εγώ σήμερα περιμένω να έρθει το w8970 v1 μου η απο δευτέρα και έχω να ρίξω λιώσιμο. αν δεν σε καλύβει το τοπικ με αυτα που εχει ρίξε και την δικιά σου ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα.εχω συνδεση wind adsl.ειχα ενα modem ρουτερ crypto airdata 300 με το οποιο ημουν ευχαριστημενος μεχρι που τα εφτυσε.σκεφτομαι να αγορασω αυτο 

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8980-n600-wireless-dual-band-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612572

στο σπιτι που μενω ειναι τριπλοκατοικια με ισογειο,πρωτο και δευτερο οροφο.στο ισογειο που μενω εγω χρησιμοποιω ενα wifi-repeater technaxx 300 για να εχω σημα στο δωματιο μου.με αυτο το ρουτερ θα ειμαι καλλυμενος?με ενδιαφερει να εχει δυνατο σημα.πανω σε αυτο συνδεονται 3 ipad,pc,laptop και κινητα.ειναι καταλληλο αυτο το ρουτερ?ειμαι ασχετος με τα ρουτερ γενικα.ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι τελικά έφαγα άκυρο με το tp link w8970 μιας και το mediamark δεν το έχουν αλλά εξακολουθούν να λένε οτί είναι αυτό στο σιτε τους, αντε να δουμε πότε θα το φτιάξουν. Τώρα το θέμα μου είναι με 90 ευρό τη είναι καλό να πάρω; Σκέφτηκα το tp link w9980 αλλα μίας και θέλω καλό σήμα στο 2.4Ghz και αυτο έχει 2 η 3 εσωτερικές κεραίες, αυτό δεν μου γεμίζει το μάτι και κάτι μου λέει οτι δεν θα πιάνει μακρια. Οπότε η:

1) Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό modem στα 90 ευρό (έχω forthnet)

2) Όποιος το έχει ας μου πει την γνώμη του γιατί και αυτό που λέω να είναι "noobia" και το router να πιάνει πάρα πολύ καλα με το 2.4Ghz!

(Δεν με ενδιαφέρει τόσο το VDSL & 5Ghz support)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το asus dsl-n17u. Πολύ καλό για τα χρήματά του, το wifi του καλύπτει επιφάνεια ~80-90τ.μ. χωρίς κενά με καλό σταθερό σήμα (εσωτερικές κεραίες) και σε προσφορά παίζει κοντά στα 70-75€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το asus dsl-n17u. Πολύ καλό για τα χρήματά του, το wifi του καλύπτει επιφάνεια ~80-90τ.μ. χωρίς κενά με καλό σταθερό σήμα (εσωτερικές κεραίες) και σε προσφορά παίζει κοντά στα 70-75€.

Ναι όντως και αυτό το είχα δει λιγάκι και από ότι είδα έχει 2x 2dBi κεραίες είναι και bgn σαν το w9980 και θα προτιμούσα το tp link μιας και έχει infineon chipset και θα ταιριάξει καλύτερα με το dslam μου forthnet. Αλλα που το βρήκες εσύ 70-75 ευρο; εγω παντου στα 99. Εσύ θα έλεγες το asus αντι για το tp link δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως και αυτό το είχα δει λιγάκι και από ότι είδα έχει 2x 2dBi κεραίες είναι και bgn σαν το w9980 και θα προτιμούσα το tp link μιας και έχει infineon chipset και θα ταιριάξει καλύτερα με το dslam μου forthnet. Αλλα που το βρήκες εσύ 70-75 ευρο; εγω παντου στα 99. Εσύ θα έλεγες το asus αντι για το tp link δηλαδή;

Προφανώς θα επιλέξεις αυτό που ταιριάζει με το dslam σου, ιδιαιτέρως στην περίπτωση που η γραμμή σου δεν είναι και η καλύτερη.

72,9€ είχε στο προηγούμενο crazy sundays του e-shop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη θες να πεις οτι δεν αξίζει το V1;;;! Εγώ έχω παραγγείλει το V1 απο το mediamark μιας και το έχουν ακόμα. Θες να μου πείς να πάρω το V3 που θα  μου βγει και πιο φτηνό. Η το λες οτι ανάλογα με τον πάροχο δεν αξίζει. Σε forthnet είμαι! Να πάρω τηλ να ακυρώσω την παραγγελία;;

και τα 2 ειναι value for money.απλα για μενα αν μπορεις οικονομικα πας στο 9980 που ειναι και Dual band αλλα και vdsl για μελλοντικη χρηση.

και γω με forthnet είμαι.

έχεις κάποιο σχετικό τόπικ με το τι δουλεύει καλύτερα ανα πάροχο κλπ; καπου το είχε πάρει το μάτι μου εδω πέρα αλλα δεν μπορώ να το βρώ.

αν εχεις καλη γραμμη θα παιξεις μια χαρα no matter what.επισης οπως εγραψα οι forthnet εχει ηδη 2 μαρκες Dslam και λογικα λιαν συντομως και 3 μαρκα.οποτε για αρχη πρεπει να δεις που πεφτεις.αλλα no worries.

 

Εγώ με forthnet θέλω lantiq αλλιώς θα έπαιρνα το V3 να γλίτωνα και 8 ευρο τώρα που το έχει προσφορά e-shop

η forthnet εχει και siemens dslam και alcatel dslam με διαφορετικο Chipset to Καθενα.και συντομα θα μπει μαλλον και αλλος παροχος dslam.

 

Ανάμεσα σε Archer D2 της TP-LINK και  TP-LINK TD-W8970 Πιο να προτιμήσω για Gaming ??

 

 

γιατι δεν πας στο 9980 που ειναι και Vdsl

αναμεσα σε αυτα τα 2 το archer ειναι Dual band ενω το 8970 οχι.χωρις να σημαινει οτι θα το χρειαστεις.ετσι και αλλιως για gaming καλυτερα καλωδιο

Ένα τοπικ που άνοιξα ήταν αυτο εδώ http://www.insomnia.gr/topic/574357-modemrouter-chipsets-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CF%89/ Βέβαια μόνο για forthnet ρώτησα εγώ κυρίως αλλα θα ήταν καλά να μας έλεγε ο poulinos συνοπτικά για όποιες εταιρίες ξέρη πια chipset έχουν και με πια θα ταίριαζαν καλύτερα. Εγώ σήμερα περιμένω να έρθει το w8970 v1 μου η απο δευτέρα και έχω να ρίξω λιώσιμο. αν δεν σε καλύβει το τοπικ με αυτα που εχει ρίξε και την δικιά σου ερώτηση.

 

απλα ριξε και Firmware update οταν το παρεις.κοιτα βεβαια να ειναι για το V1.τωρα για εταιρειες και chipset δεν ξερω ολοι οι παροχοι τι εχουν

Forthnet Παιζει με alcatel(broadcom) Και siemens (infineon)

η cyta εχει alcatel οπως  η forthnet Οποτε broadcom

Η wind εχει βαλει καιαυτη  siemens .

η hol εχει Intracom δεν ξερω τι Chipset εχουν.εχω δει και ericsson dslam και διαφορα αλλα που τα εχω στο θεμα για το adsl αλλα δεν ξερω τι chipset εχουν.

καλησπερα.εχω συνδεση wind adsl.ειχα ενα modem ρουτερ crypto airdata 300 με το οποιο ημουν ευχαριστημενος μεχρι που τα εφτυσε.σκεφτομαι να αγορασω αυτο 

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8980-n600-wireless-dual-band-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612572

στο σπιτι που μενω ειναι τριπλοκατοικια με ισογειο,πρωτο και δευτερο οροφο.στο ισογειο που μενω εγω χρησιμοποιω ενα wifi-repeater technaxx 300 για να εχω σημα στο δωματιο μου.με αυτο το ρουτερ θα ειμαι καλλυμενος?με ενδιαφερει να εχει δυνατο σημα.πανω σε αυτο συνδεονται 3 ipad,pc,laptop και κινητα.ειναι καταλληλο αυτο το ρουτερ?ειμαι ασχετος με τα ρουτερ γενικα.ευχαριστω.

σου απαντησα εδω.δεν ξερω αν μπορεις να καλυψεις ολο το σπιτι μονο με το ρουτερ ή θα χρειαστεις και το repeater(λιγο της πλακας αλλα ενταξει).μετα μπορεις ναπαρεις repeater tp link ή κανα Powerline Με wifi.εκτοςαν μπορεις να ριξεις καλωδιο και να παιξεις με ενα ap tp link

http://www.insomnia.gr/topic/577930-tp-link-8980/ 

και ναι ειναι πολυ καλη αγορα αυτο το ρουτερ ειναι και vdsl>εκτος αν εχεις λεφτα για draytek 2760.

Καλησπέρα και πάλι τελικά έφαγα άκυρο με το tp link w8970 μιας και το mediamark δεν το έχουν αλλά εξακολουθούν να λένε οτί είναι αυτό στο σιτε τους, αντε να δουμε πότε θα το φτιάξουν. Τώρα το θέμα μου είναι με 90 ευρό τη είναι καλό να πάρω; Σκέφτηκα το tp link w9980 αλλα μίας και θέλω καλό σήμα στο 2.4Ghz και αυτο έχει 2 η 3 εσωτερικές κεραίες, αυτό δεν μου γεμίζει το μάτι και κάτι μου λέει οτι δεν θα πιάνει μακρια. Οπότε η:

1) Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό modem στα 90 ευρό (έχω forthnet)

2) Όποιος το έχει ας μου πει την γνώμη του γιατί και αυτό που λέω να είναι "noobia" και το router να πιάνει πάρα πολύ καλα με το 2.4Ghz!

(Δεν με ενδιαφέρει τόσο το VDSL & 5Ghz support)

για τις κεραιες του 9980 εχουμε

Τρεις αποσπώμενες κεραίες 5GHz 5dBi (RP-SMA)

Δύο ενσωματωμένες κεραίες 2.4GHz 3.5dBi

δεν το θεωρω κακη επιλογη παντως.

Δες το asus dsl-n17u. Πολύ καλό για τα χρήματά του, το wifi του καλύπτει επιφάνεια ~80-90τ.μ. χωρίς κενά με καλό σταθερό σήμα (εσωτερικές κεραίες) και σε προσφορά παίζει κοντά στα 70-75€.

 

τα 80-90 τμ εξαρτατε παντα και τα εμποδια απο σπιτι σε σπιτι μπορει να ειναι διαφορετικα.

Ναι όντως και αυτό το είχα δει λιγάκι και από ότι είδα έχει 2x 2dBi κεραίες είναι και bgn σαν το w9980 και θα προτιμούσα το tp link μιας και έχει infineon chipset και θα ταιριάξει καλύτερα με το dslam μου forthnet. Αλλα που το βρήκες εσύ 70-75 ευρο; εγω παντου στα 99. Εσύ θα έλεγες το asus αντι για το tp link δηλαδή;

υπαρχει και Draytek 2760 αλλα τσιμπαει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξα στο w9980 όπως λέει και ο poulinos και για μελλοντική χρήση μιας και το draytek είναι κάπως ακριβούτσικο. Οταν θα έρθει απο βδομάδα λογικά θα σας ενημερώσω για την απόδοση του, σε σύγκριση πάντα με το technicolor td5136v2 που έχω τώρα σε wifi, internet κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a>καντο Firmware update>

β.εχει καλυτερο Wireless απο το 5136.

το 5136 κερδιζει μονο σε σταθεροτητα σε πολυ χαλια γραμμες.

θα σε καλυψει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τρελαθώ!! Προσπαθώ να αγοράσω ένα modem εδώ και 2+ βδομάδες και δεν μπορώ! Μετα το άκυρο που έφαγα για το tp link w8970 που και πάλη καλά το διόρθωσαν τωρα στο site τους, τώρα έφαγα άκυρο και για το tp link td w9980, περίμενα της 2 μέρες για να μου πουν την διαθεσιμότητα και τώρα μου λένε οτι ο προμηθευτής τους είπε οτι δεν μπορούν να το έχουν! και ποτε ξανα! Τη έγινε σταμάτησαν να βγαζουν και το tp link w9980;;; Και μιλάμε για MediaMark που δεν είναι και χθεσινή που στο τηλέφωνο η καθυστέρηση στα μεγαλεία της με την δικαιολογία οτι κάνουν αναβάθμιση εδώ και 2+ βδομάδες που τους πέρνω.

Συγνώμη που ξέφυγα απο το θέμα αλλα θα ήθελα ένα modem τώρα πρην χειμωνιασουμε που τώρα τέλος του μήνα θα μου βάλουν τα λεφτά πίσω.

Λοιπόν αφου πλέον το tp link w9980 δεν βγαινει για τη να πάω; Για τα archer της tp link μακριά, μόνο παράπονα ακούω. Η αν είναι θα ρωτήσω και σε κανένα public, e-shop τη γίνετε με το w9980 σε αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τρελαθώ!! Προσπαθώ να αγοράσω ένα modem εδώ και 2+ βδομάδες και δεν μπορώ! Μετα το άκυρο που έφαγα για το tp link w8970 που και πάλη καλά το διόρθωσαν τωρα στο site τους, τώρα έφαγα άκυρο και για το tp link td w9980, περίμενα της 2 μέρες για να μου πουν την διαθεσιμότητα και τώρα μου λένε οτι ο προμηθευτής τους είπε οτι δεν μπορούν να το έχουν! και ποτε ξανα! Τη έγινε σταμάτησαν να βγαζουν και το tp link w9980;;; Και μιλάμε για MediaMark που δεν είναι και χθεσινή που στο τηλέφωνο η καθυστέρηση στα μεγαλεία της με την δικαιολογία οτι κάνουν αναβάθμιση εδώ και 2+ βδομάδες που τους πέρνω.

Συγνώμη που ξέφυγα απο το θέμα αλλα θα ήθελα ένα modem τώρα πρην χειμωνιασουμε που τώρα τέλος του μήνα θα μου βάλουν τα λεφτά πίσω.

Λοιπόν αφου πλέον το tp link w9980 δεν βγαινει για τη να πάω; Για τα archer της tp link μακριά, μόνο παράπονα ακούω. Η αν είναι θα ρωτήσω και σε κανένα public, e-shop τη γίνετε με το w9980 σε αυτους.

http://www.msystems.gr/index.php?category=1814&product=18471

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τρελαθώ!! Προσπαθώ να αγοράσω ένα modem εδώ και 2+ βδομάδες και δεν μπορώ! Μετα το άκυρο που έφαγα για το tp link w8970 που και πάλη καλά το διόρθωσαν τωρα στο site τους, τώρα έφαγα άκυρο και για το tp link td w9980, περίμενα της 2 μέρες για να μου πουν την διαθεσιμότητα και τώρα μου λένε οτι ο προμηθευτής τους είπε οτι δεν μπορούν να το έχουν! και ποτε ξανα! Τη έγινε σταμάτησαν να βγαζουν και το tp link w9980;;; Και μιλάμε για MediaMark που δεν είναι και χθεσινή που στο τηλέφωνο η καθυστέρηση στα μεγαλεία της με την δικαιολογία οτι κάνουν αναβάθμιση εδώ και 2+ βδομάδες που τους πέρνω.

Συγνώμη που ξέφυγα απο το θέμα αλλα θα ήθελα ένα modem τώρα πρην χειμωνιασουμε που τώρα τέλος του μήνα θα μου βάλουν τα λεφτά πίσω.

Λοιπόν αφου πλέον το tp link w9980 δεν βγαινει για τη να πάω; Για τα archer της tp link μακριά, μόνο παράπονα ακούω. Η αν είναι θα ρωτήσω και σε κανένα public, e-shop τη γίνετε με το w9980 σε αυτους.

τοσα καταστηματα εχουν το 9980 γιατι κολλησες με το Media market και εσυ?

http://www.skroutz.gr/s/5176675/TP-LINK-TD-W9980.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο ξερω στις adsl δινει zte.


γενικα βγαλε ενα budget για να παρεις ενα αλλο ρουτερ.οτι δινουν της ψιλοπλακας ειναι ακομα και στο vdsl που δινουν κατι Comtrend,speedport.αξιζει καπως περισσοτερο το technicolor 789 σε vdsl συνδεση.δεν ξερω αν το δινουν ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα δεν ήθελα να πάρω απο μαγαζί που να πληρώσω μεταφορικά και 2 τελευταία έμεναν e-shop και public. τελικά πείρα απο το e-shop  17 που παρήγγειλα μιας και νόμιζα θα έρθει πιο νωρίς που έλεγε 2-3 μέρες αλλά 26 θα έρθει, πάντως θα έρθει ναιιι.

τώρα η απορία μου πια η διαφορα απο draytek 2760VN με το tp link w9980, πόσο πιο σταθερό και στο wifi αυτοι δεν φανεται να δίνουν σημασία. αν ήταν να πάω στα τόσα λεφτά θα έπαιρνα το asus ac68u αλλά και πάλι δεν έχω σκοπό να το κάνω server ναι μεταφέρνω αρχεία και τέτοια παρα μόνο να είναι καλό και σταθερό ιντερνετ + το wifi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...