Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kατάλαβα.

 

Έχουν ήδη αρχίσει οι εργασίες στην περιοχή μου. Ήδη ο ΟΤΕ έχει πάρει άδεια να σκάψει χαντάκια για τις οπτικές (είδα την απόφαση του δημοτικού συμβουλίου) μέσα σε 60 μέρες και ήδη είδα 3 νέα KV σε μια ακτίνα 300-400 μέτρων από μένα. Άντε να δούμε

 

@poulinos ευχαριστώ

σιγα σιγα θα μπει και vdsl.απλα εχεις σιγουρα κανα 6 μηνο μπροστα.νααλλαχτουν τα kv να τερματιστει η ινα να δωθει ρευμα να μπει dslam.

Καλησπερα σας, ψάχνω να αγοράσω νέο ρουτερ γιατί το netfaster wlan που εχω τωρα κολλάει συχνά το wifi και χρειάζεται επανεκκίνηση.. (επίσης στις ρυθμίσεις του δεν υπάρχει η αριστερα στήλη που μπορείς να αλλάξεις το όνομα του δικτύου είτε τον κωδικό κ αλλα.. )

(δεν γνωρίζω κ πολλα με τα δίκτυα γενικά)

Πάροχος wind.

Αυτή την στιγμή είμαι αναμεςα σε δυο που βρήκα..

Asus n14u και tenda d301

Σχεδόν κατέληξα στο τενδα λόγω των κεραιών που ειναι 5dbi έναντι 2dbi του ασυς επειδή θέλω να φτάνει το σήμα και στον επάνω όροφο.

Με αναζήτησή στο Σκρουτζ βρήκα το φνητοτερο τενδα στο plus3.gr αλλα με λιγο ψάξιμο στο (κακο) σιτε τους ειδα οτι εχει και ενα λιγο ακριβότερο d301 αλλα δεν καταλαβαίνω την διαφορά τους απο την περιγραφή που έχουν..

http://plus3.gr/tend...632?search=D301

http://plus3.gr/mode...nda?search=D301

 

1. Εχει κάποιος το ίδιο "πρόβλημα" με την αριστερα στήλη του ρουτερ που χρησιμοποιώ ;

2. Να εχω σαν κριτήριο αναζήτησης τις κεραίες των 5dbi για καλύτερο σήμα σε απόσταση ;

3. Τα ρουτερ που ανέφερα μπορει να ειναι κατάλληλα/ακατάλληλα σύμφωνα με τον πάροχο ;

4. Η διαφορά των δυο d301 ;

5. Κάποια άλλη πρόταση-παρατήρηση ;

Ευχαριστω.

με απλα λογια

α.οχι tenda.καλυτερα asus.

β.δοκιμασε με αλλο browser για την αριστερη στηλη και κοψε οτι εχει σχεση με pop ups και adware και τετοια.

γ.δοκιμασε hard reset.

δ.παρε κατι σε asus ή σε tp link οχι σε tenda

Aυτό είναι απαραδεκτο αν συμβεί. Και εξηγούμαι. Από την στιγμή που στο καφάο μου θα ρχεται profil - τουλάχιστον - 50 άρας λόγω οπτικών ινών (vdsl) και profil 24 άρας (για adsl) γιατί εγω ως καταναλωτης να μην κλειδώσω την 24 αρα?? Γιατι δλδ να με κλειδώσει στα 6 (στην καλύτερη) και να πρέπει να πληρώσω για την vdsl? Στο κάτω κάτω ΠΛΗΡΩΝΩ για 24 άρα (βέβαια οι κύριοι μάγκες του ΟΤΕ ειναι καλυμμένοι νομικά λέγοντάς σου ΕΩΣ 24 Mbit..)

 

Με λίγα λογια: γιατι να μην γινει αυτο που χε γινει και παλιότερα που οι κάτοχοι του 1 mbit έγιναν αυτόματα 2 και μετά 4?

επισης ειναι και λιγο αθεμιτος ανταγωνισμος.αν ο οτε πει οτι οκ δινω adsl 24/1 σε ολους τοτε ολοι θα πανε στον οτε ή σε χοντρικη διαμεσω του οτε για να βαλουν adsl διαμεσω kv.ο οτε το κανει αυτο σε πολυ παραξενες περιοχες που εχουν θεμα και δεν παιρνει ο καταναλωτης ουτε 2 mbit οποτε τους δινει ειτε adsl ειτε vdsl 24/1 απο το kv χωρις να πληρωσουν κατι.αλλα ειναι λιγες οι εξαιρεσεις.

και το ξαναλαμε.δεν πληρωνεις 24 αρα .πληρωνεις μεχρι 24.δεν ειναι οτι τους βολευει.ειναι το πως παιζει το adsl.αν εισαι εσυ στα 4 km δεν θα πιασεις 24 mbit.το ιδιο και τωρα.ειναι vdsl μεχρι 50.αν το καφαο ειναι στα 500 μετρα πχ δεν θα πιασεις 50.η αν αργοτερα δωθει 100 αρι vdsl δεν θα το πιασουν ολοι.αυτο που εγινε παλια ειναι αλλο θεμα και οι γραμμες ειχαν την δυνατοτητα να δωσουν παραπανω ταχυτητα.δεν περιοριζε ο χαλκος την ταχυτητα αλλα απλα εδιναν μικρα πακετα.οι περισσοτεροι μπορουσαν να παιξουν παραπανω απο 2 mbit που επαιζε τοτε.τα υπολοιπα τα ειπε ο jkoukos αναλυτικα.επισης δεν ειναι μονο το να φτιαχτει η καμπινα ειναι και το ρευμα που καιει η καμπινα ειναι και η συντηρηση της.

Γεια σας θελω να αγορασω ενα  royter για VDSL ΓΡΑΜΜΗ  ,.,  εχω βρει αυτο το  ρουτερ..

TP-LINK TD-W9980  εινε καλο???

 

επισης εχω βρει και ενα αλλο 

TP-LINK Archer VR400 και  επισης  εχω βρει και ενα αλλο TP-LINK TD-W9980B

 

απο ολα  αυτα πιο εινε καλυτερο?? και  γενικος τι διαφορες εχουνε??

 

και πιο με συμβουλευετε να αγορασω??

 

η να παρω  asus  marka για  ρουτερ??

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=210001103

 

το  θελω  για το σπιτι μου..

ολα που ειπες ειναι μια χαρα.οι διαφορες αμα κατσεις να τα δεις συνηθως ειναι στο wireless οτι πχ το ενα μπορει να εχει ac wireless ενω το αλλο n το ενα μπορει να εχει gigabit ενω το αλλο οχι.και τα asus μια χαρα ειναι.το 9980b και γενικως σε tp link οτι εχει το γραμμα b στο τελος ειναι για adsl/vdsl over isdn.τα asus νομιζω ειναι και annex aκαι annex b μαζι

Ρε παιδιά απαντήστε κάποιος κ σε μένα τον κακομοιρη...

Ψάχνω gigabit router καλύτερο άπτου ΟΤΕ.

Έχω ΟΤΕ adsl αλλά θαθελα να έχει προοπτική κ για vdsl.και νάναι wireless. Κάτι vfm θέλω,όχι πανακριβο

oti και να παρεις θα ειναι καλυτερο απο του οτε.

μπορεις ειτε σε tp link ειτε σε asus αναλογως τα λεφτα που θες να δωσεις.η tp link εχει το 9980 και εχει και καποια archer μοντελα vr400 κτλ και η asus επισης εχει διαφορα που θα σε αφησουν να ριξεις και το margin πιο χαμηλα απο το default 9 του οτε για να κερδισεις σε ταχυτητα.

Θελω να αγορασω ενα ρουτερ που να μπορω να συνδεω τον υπολογιστη μου με καλωδιο και να εχω και wifi στο σπιτι ταυτοχρονα,η συνδεση που εχω πρεπει να ειναι adsl.Υπαρχει καποιο οικονομικο και αξιοπιστο ρουτερ;;ευχαριστω!

μπορεις να παρεις κατι απλο που να ειναι μονο για adsl πχ σε asus ή σε tp link ή να δωσεις λιγα παραπανω χρηματα να παρεις κατι σε adsl αλλα και vdsl για μελλοντικα.σε φτηνα ειναι το tp link 8968 και το asus n14u

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

ρίχνοντας μία ματιά στο ebay για router και γενικότερα δικτυακό εξοπλισμό, έπεσα επάνω σε Source.png Πηγή: αυτό. Ήθελα να ρωτήσω κατα πόσο εύκολο είναι να το κάνεις configure. Θα είναι συμβατό με την απλή ADSL γραμμή που διαθέτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ρίχνοντας μία ματιά στο ebay για router και γενικότερα δικτυακό εξοπλισμό, έπεσα επάνω σε Source.png Πηγή: αυτό. Ήθελα να ρωτήσω κατα πόσο εύκολο είναι να το κάνεις configure. Θα είναι συμβατό με την απλή ADSL γραμμή που διαθέτω;

με τον wizard σχετικα ευκολο.απο cli αμα δεν ξερεις δυσκολο.προσωπικα αμα δεν εχεις γνωσεις cisco δεν βρισκω λογο να το παρεις γιατι θα θες να κανεις οτιδηποτε και θα παιδευεσαι.ναι παιζει με adsl γραμμη.και ios μπορεις να αλλαξεις αμα εχει παλιο.εχω πετυχει κατι ασυμβατοτητες με κατι dslam του οτε αλλα ενταξει ολα λυνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις κάτι άλλο να προτείνεις; Με ενδιαφέρει να σκαλίσω λίγο το ios και ταυτόχρονα να αποκτήσω κάτι πιο σταθερό για την γραμμή μου.

 

O wizard που αναφέρεις είναι κάποιο gui για commands πάνω από την σειριακή;

 

Βρήκα την πληροφορία που αναζητούσα Link.png Site: εδώ . Θα το ψάξω λίγο καλύτερα.

Επεξ/σία από cyberrobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάτι άλλο να προτείνεις; Με ενδιαφέρει να σκαλίσω λίγο το ios και ταυτόχρονα να αποκτήσω κάτι πιο σταθερό για την γραμμή μου.

 

O wizard που αναφέρεις είναι κάποιο gui για commands πάνω από την σειριακή;

 

Βρήκα την πληροφορία που αναζητούσα Link.png Site: εδώ . Θα το ψάξω λίγο καλύτερα.

 το cisco το θεωρω σταθερο σαν μηχανημα αλλα σαν adsl δεν το θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο.ο wizard ειναι ενα προγραμμα για να μην χρειαστεις να γραψεις εντολες απο cli. το cli θελει κονσολα cisco και σειριακο καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν σύνδεση adsl δεν έχω αποσυνδέσεις, απλά μόλις χρησιμοποιώ το τοπικό δίκτυο για μεταφορές κρεμάει το συμπαν και δεύτερος χρήστες δεν μπορεί να δουλέψει. Προς το παρών έχω ένα netfaster wlan 3 (2 pc πάνω του)  -> power line -> switch (2 nas, access point, pc) οπότε όταν θέλω να στριμάρω ταινία γίνετε θέμα.

 

Οπότε ήλπιζα σε μια αναβάθμιση του router για καλύτερη διαχείριση της κίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σε συνεχεια αυτου http://www.insomnia.gr/topic/547986-tp-link-td-w8970/?do=findComment&comment=55376127 σκεφτομαι την αγορα του Linksys EA6200 αν συνεχισει και μου κανει νερα το 8970.

Θελω gigabit router (χωρις modem) με wifi. Δεν θελω να μπλεξω με mikrotik γιατι πρωτον θελουν προγραμματισμο και δευτερον δεν εχουν wifi.

Το linksys πως σας φαινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σε συνεχεια αυτου http://www.insomnia.gr/topic/547986-tp-link-td-w8970/?do=findComment&comment=55376127 σκεφτομαι την αγορα του Linksys EA6200 αν συνεχισει και μου κανει νερα το 8970.

Θελω gigabit router (χωρις modem) με wifi. Δεν θελω να μπλεξω με mikrotik γιατι πρωτον θελουν προγραμματισμο και δευτερον δεν εχουν wifi.

Το linksys πως σας φαινεται;

a.εγγυηση δεν εχει?

β.υπαρχουν και τα Draytek απλα ειναι πιο ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ηταν ονομαστικη την βρισκεις στο καταστημα αλλιως δεν ξερω διαμεσω της tp link με βαση το serial number αν μπορεις να δεις αν ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω gigabit router (χωρις modem) με wifi. Δεν θελω να μπλεξω με mikrotik γιατι πρωτον θελουν προγραμματισμο και δευτερον δεν εχουν wifi.

Που το είδες ότι τα Mikrotik δεν έχουν WiFi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια! 

Με την σειρα μου και εγω, οφειλω να αλλαξω το ZTE H108N επειτα απ' οσα εχω διαβασει στο φορουμ. Περιληπτικα η συνδεση μου ειναι Vodafone Adsl -24mbps , στην πραγματικοτητα συγχρονιζει στα 14/1.

Γνωμη για http://www.skroutz.gr/s/4913830/TP-LINK-Archer-C2.html#specs'] ?
 

 

edit: ανεβασα απο το modem τα στοιχεια

post-259300-0-00312200-1483444127_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια! 

 

Με την σειρα μου και εγω, οφειλω να αλλαξω το ZTE H108N επειτα απ' οσα εχω διαβασει στο φορουμ. Περιληπτικα η συνδεση μου ειναι Vodafone Adsl -24mbps , στην πραγματικοτητα συγχρονιζει στα 14/1.

 

Γνωμη για http://www.skroutz.gr/s/4913830/TP-LINK-Archer-C2.html#specs'] ?

 

ειναι ρουτερ και οχι adsl ή adsl/vdsl router.

μπορεις πχ να πας στο D20 που ειναι adsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ρουτερ και οχι adsl ή adsl/vdsl router.

Εννοωντας οτι μπορω να το λειτουργησω ειτε σε Adsl ή Vdsl συνδεση με τις καταλληλες ρυθμισεις?

 

Παρεπιπτοντως ως καλο και αξιοπιστο εχω δει το TP-LINK TD-W9980. Αξιζει να δωσω αυτη τη χρηματικη διαφορα +για μελλοντικους λογους? Θα δω διαφορες στην ηδη υπαρχουσα συνδεση μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοωντας οτι μπορω να το λειτουργησω ειτε σε Adsl ή Vdsl συνδεση με τις καταλληλες ρυθμισεις?

 

Παρεπιπτοντως ως καλο και αξιοπιστο εχω δει το TP-LINK TD-W9980. Αξιζει να δωσω αυτη τη χρηματικη διαφορα +για μελλοντικους λογους? Θα δω διαφορες στην ηδη υπαρχουσα συνδεση μου?

δεν παιζει σε adsl αυτο που εγραψες πιο πανω το tp link archer c2 εκτος αν κανεις αυτο που γραφει ο jkoukos Πιο κατω που σημαινει οτι θα κρατησεις το zte και θα παρεις και το tp link archer συν παραπανω ρυθμισεις.το 9980 παιζει και σε adsl και σε vdsl για μελλοντικη χρηση και ειναι μια καλη αγορα.στην υπαρχουσα συνδεση δεν θα δεις διαφορα αφου σαν adsl θα παιξει.θα εχεις κατι πιο σταθερο βεβαια απο το zte και με καλυτερα χαρακτηριστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...