Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, μπορεί να δουλέψει σε οποιαδήποτε γραμμή.

Αρκεί να γυρίσει το ΖΤΕ που έχεις σε bridge mode, ώστε να δουλεύει ως απλό modem και την κλήση ΡΡΡ να την κάνει ο νέος router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, μπορεί να δουλέψει σε οποιαδήποτε γραμμή.

Αρκεί να γυρίσει το ΖΤΕ που έχεις σε bridge mode, ώστε να δουλεύει ως απλό modem και την κλήση ΡΡΡ να την κάνει ο νέος router.

Δεν μπορω μεσω των ρυθμισεων στο browser να βαλω τα στοιχεια του παροχου και να τρεχω τα παντα μόνο μεσω του Tp-link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω μεσω των ρυθμισεων στο browser να βαλω τα στοιχεια του παροχου και να τρεχω τα παντα μόνο μεσω του Tp-link?

εαν πας σε VDSL η ο αγαπητός οτε κάνει voip την τηλεφωνία στην περιοχή σου,για να έχεις τηλέφωνο θα πρέπει να συνδέσεις και το μοντεμ του παρόχου για τις κλήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν πας σε VDSL η ο αγαπητός οτε κάνει voip την τηλεφωνία στην περιοχή σου,για να έχεις τηλέφωνο θα πρέπει να συνδέσεις και το μοντεμ του παρόχου για τις κλήσεις

Καθως ειμαι φοιτητης ,εχω ξεχασει την υπαρξη του σταθερου τηλεφωνου. Δεν χρησιμοποιω χρονια τωρα σταθερη τηλεφωνια. Εχω μονο ιντερνετ παρολο που χρησιμοποιω splitterακι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθως ειμαι φοιτητης ,εχω ξεχασει την υπαρξη του σταθερου τηλεφωνου. Δεν χρησιμοποιω χρονια τωρα σταθερη τηλεφωνια. Εχω μονο ιντερνετ παρολο που χρησιμοποιω splitterακι .

άρα ούτε η υπαρξη του splitter είναι αναγκαία :-D

προσωπικά πάντως θα πηγαινα σε asus αναλόγως του dslam chipset που βρίσκεσαι πανω.

 

Το πιθανότερο ειναι λόγω βονταφον να παίζεις σε globespan Η siemens οπότε η αγορά μοντεμ με broadcom chip θα σου φέρει πτώση ταχύτητας συγχρονισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα ούτε η υπαρξη του splitter είναι αναγκαία :-D

προσωπικά πάντως θα πηγαινα σε asus αναλόγως του dslam chipset που βρίσκεσαι πανω.

 

Το πιθανότερο ειναι λόγω βονταφον να παίζεις σε globespan Η siemens οπότε η αγορά μοντεμ με broadcom chip θα σου φέρει πτώση ταχύτητας συγχρονισμου

Αρα η επιλογη του Tp-link αντι για Asus ειναι πιο safe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω μεσω των ρυθμισεων στο browser να βαλω τα στοιχεια του παροχου και να τρεχω τα παντα μόνο μεσω του Tp-link?

ναι μπορεις αρκει να παρεις adsl router οχι σκετο ρουτερ.αν θες να εχει και υποστηριξη vdsl οκ δεν ειναι κακο.

εαν πας σε VDSL η ο αγαπητός οτε κάνει voip την τηλεφωνία στην περιοχή σου,για να έχεις τηλέφωνο θα πρέπει να συνδέσεις και το μοντεμ του παρόχου για τις κλήσεις

το καλο ειναι οτι πολλα adsl/vdsl router παιζουν και σαν ρουτερ αφου η μια Lan ειναι και wan

Καθως ειμαι φοιτητης ,εχω ξεχασει την υπαρξη του σταθερου τηλεφωνου. Δεν χρησιμοποιω χρονια τωρα σταθερη τηλεφωνια. Εχω μονο ιντερνετ παρολο που χρησιμοποιω splitterακι .

τοτε εισαι μια χαρα.βαζεις και δικο σου ρουτερ χωρις να χρειαζεσαι κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα η επιλογη του Tp-link αντι για Asus ειναι πιο safe?

Άρα χωρίς να ξέρουμε σε τι dslam είσαι πρόταση σωστή δεν μπορεί να γίνει(απο μενα τουλάχιστον) ώστε να πάρεις το 100% της γραμμής εκτός κ αν απλά θες να αλλάξεις συσκευή για καλύτερο ασύρματο κλπ.

Προσωπικά τα tp link δυστυχώς στα χαρτιά φαίνονται δυνατά μηχανήματα αλλα στην πραγματικότητα δεν είναι και μιας και το 90% των λειτουργιών μου γινονται ασύρματα λόγω λαπτοπ εντός σπιτιού με έχουν πουλήσει άπειρες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα ούτε η υπαρξη του splitter είναι αναγκαία :-D

προσωπικά πάντως θα πηγαινα σε asus αναλόγως του dslam chipset που βρίσκεσαι πανω.

Το πιθανότερο ειναι λόγω βονταφον να παίζεις σε globespan Η siemens οπότε η αγορά μοντεμ με broadcom chip θα σου φέρει πτώση ταχύτητας συγχρονισμου

Καποιοι βαζουν το σπλιττερ μονο σαν προστασια αμα γινει τιποτα με παραξενη ταση λογω καιρου στην γραμμη τηλεφωνου.δεν ξερω κατα ποσο λειτουργει.

siemens εχει η forthnet και δεν θυμαμαι αλλο παροχο να εχει siemens .

 

Αρα η επιλογη του Tp-link αντι για Asus ειναι πιο safe?

το asus εχει το καλο οτι μπορεις να πειραξεις το snr.τωρα το ποιο θα συγχρονισει παραπανω ειναι παντα σχετικο.ναι παιζει ρολο και το chipset του dslam αλλα παιζουν και αλλα ρολο.

Άρα χωρίς να ξέρουμε σε τι dslam είσαι πρόταση σωστή δεν μπορεί να γίνει(απο μενα τουλάχιστον) ώστε να πάρεις το 100% της γραμμής εκτός κ αν απλά θες να αλλάξεις συσκευή για καλύτερο ασύρματο κλπ.

 

 

Οτιδηποτε και να παρει με σχεση το zte 108 θα ειναι καλυτερα.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω μεσω των ρυθμισεων στο browser να βαλω τα στοιχεια του παροχου και να τρεχω τα παντα μόνο μεσω του Tp-link?

Ναι, θα μπορείς να κάνεις τα πάντα.

Όμως χρειάζεται και το ΖΤΕ ή άλλο Modem για τον συγχρονισμό.

 

εαν πας σε VDSL η ο αγαπητός οτε κάνει voip την τηλεφωνία στην περιοχή σου,για να έχεις τηλέφωνο θα πρέπει να συνδέσεις και το μοντεμ του παρόχου για τις κλήσεις

Είναι αδιάφορο. Υπάρχουν λύσεις για όλες τις εγκαταστάσεις.

Ενεργοποιείς στο Speedport το PPPoE Passthrough και βάζεις πίσω από αυτό οποιοδήποτε router που θα κάνει ταυτόχρονη 2η κλήση ΡΡΡ.

Ακόμη μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε modem/router στην γραμμή και πίσω από αυτό το Speedport μόνο για την τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα μπορείς να κάνεις τα πάντα.

Όμως χρειάζεται και το ΖΤΕ ή άλλο Modem για τον συγχρονισμό.

 

 

αυτο αμα παρει το c2 Που λεει.αν παρει adsl router δεν χρειαζεται το zte( το γραφω μην μπερδευτει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κατατοπισατε αρκετα για το γνωστικο μου επιπεδο ! Ευχαριστω 

Μολις εγκαταστησω το νεο ρουτερ θα ανεβασω τα νεα στατς.

Καλη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω και παλι.. Το TP link 9980 δεν ειναι αμεσα διαθέσιμο αλλα εγω βιαζομαι για την αγορα.

Σκεφτομουν να παω σε Asus ,μιας και οτι εχω σε hardware με εχει ικανοποιησει.

 

Κρατησα τα 2 παρακατω προιοντα

ASUS DSL-AC52U

 

&

 

ASUS USB-AC55

 

Ο συνδυασμος τους σε wifi ac πιστευω θα ειναι και futureproof.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...