Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρουτεράκι(οχι modem) <50ευρώ (ταβάνι-θέλω κάτι budget αν είναι δυνατόν) για να του περάσω open ή dd wrt ποιο προτείνετε;

Έχω ήδη το tp link wr841n αλλά από μνήμη είναι στα 4mb και μετά το πέρασμα του open wrt δεν μένει τίποτα, ούτε αρχείο κειμένου δεν γίνεται να δημιουργήσω. Η γνωστή λύση είναι ένα usb stick αλλά δεν έχει θύρα.

 

Μπορώ να δοκιμάσω προς το https://wiki.openwrt.org/toh/asus/rt-n14u αν το δίνει η wind ακόμα στα 34 αν γνωρίζει κανείς;

αλλιώς ποιο;(ακόμη και αν είναι από εξωτερικό πχ.)

η wind εδινε το dsl asus dsl-n14u .και πρεπει να το δεινει ακομα.εξω το εχουν στα 44 ευρω.10 ευρω διαφορα με wind

 

λοιπον θελω την βοηθεια σας.νεος συνδρομητης στον οτε μετα απο φορθνετ. μου εστειλαν αυτο zte h108ns.να πω οτι εχασα περιπου 1μβ απο ταχυτητα σε σχεση με φορθνετ και το snr margin ειναι 6,9 οσο δηλαδη στην φορτθνετ.

το προβλημα ειναι αλλο ομως

θελω ενα modem rοuter. ωστε να μπορω να ρυθμισω τα android κινητα να μην τραβανε ολη την συνδεση οταν μπαινει καποιος στο youtube ασπουμε, διοτι κανενα αλλο μηχανημα εκεινη την στιγμη δεν δουλευει....η συνδεση μου κλειδωνει περιπου στο 7 με λιγα λογια να μπορω να την μοιρασω.οσο πιο απλα γινεται αν υπαρχει.

δεν ξερω και πολλα απο αυτα αλλα επειδη παιζουμε σπιτι online games  με ps4 τα πορτ να ειναι ανοιχτα?η να ανοιγονται ευκολα?καπως ετσι τελος παντον.

και οσο γινεται πιο οικονομικο.μεχρι κανα 30αρι θα ηταν οτι πρεπει

Θελεις ρουτερ που να εχει bandwidth management και οχι απλα qos.port forward μπορεις να κανεις.το tp link εχει μεσα bandwidth control και ειναι κοντα στα λεφτα που θες.

δες το Manual σελιδα 48 να δεις τι μπορει να κανει

http://static.tp-link.com/res/down/doc/TD-W8968(UN)_V4_UG.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πέρα από το ρουτερ από της wind (μιας και δεν ενδιαφέρομαι για modem καθαρα) σου έρχεται κάποιο άλλο καλύτερο στο μυαλό ή να κυνηγήσω για παραγγελία από καταστήματα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι απο μενα! 

 

Λοιπον,επειτα απο την αγορα του ASUS DSL-AC52U μπορω να πω οτι το σημα σε συγκριση με το ZTE H108N εχει τεραστια διαφορα.Αψογο στο μενου και τις ρυθμισεις του και πανευκολο στην εγκατασταση!

 

Ενδεικτικα ανεβαζω καποια custom settings σε συγκριση με το ΖΤΕ. Δεν εχω βρει ακομα τα βελτιστα!

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι τα crc errors και αν υπαρχει καποιο αποδεκτο ποσο λαθων ανα καμποσο χρονο?

Ty εκ των προτερων

post-259300-0-92588300-1483729260_thumb.png

post-259300-0-16945900-1483729294_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι απο μενα! 

 

Λοιπον,επειτα απο την αγορα του ASUS DSL-AC52U μπορω να πω οτι το σημα σε συγκριση με το ZTE H108N εχει τεραστια διαφορα.Αψογο στο μενου και τις ρυθμισεις του και πανευκολο στην εγκατασταση!

 

Ενδεικτικα ανεβαζω καποια custom settings σε συγκριση με το ΖΤΕ. Δεν εχω βρει ακομα τα βελτιστα!

 

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι τα crc errors και αν υπαρχει καποιο αποδεκτο ποσο λαθων ανα καμποσο χρονο?

 

Ty εκ των προτερων

2Mbit Πεσμένος είσαι λόγω άλλου chip δυστυχώς.

οσο για τα crc είναι λογικό να υπάρχουν.Το αποδεκτό θα ηταν να βρίσκονται στο μηδεν αλλα δεν ειναι ποτέ εφικτό.

Εφόσον δεν έχεις αποσυνδέσεις και πτώση της ταχύτητας(να κάνει βουτιές δλδ)είσαι καλά.

 

εγω πχ εδώ και 2 μέρες έχω 56Κ CRC errors αλλα εχω κατεβάσει κοντά 20 γιγα δεδομένα απο τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2Mbit Πεσμένος είσαι λόγω άλλου chip δυστυχώς.

οσο για τα crc είναι λογικό να υπάρχουν.Το αποδεκτό θα ηταν να βρίσκονται στο μηδεν αλλα δεν ειναι ποτέ εφικτό.

Εφόσον δεν έχεις αποσυνδέσεις και πτώση της ταχύτητας(να κάνει βουτιές δλδ)είσαι καλά.

 

εγω πχ εδώ και 2 μέρες έχω 56Κ CRC errors αλλα εχω κατεβάσει κοντά 20 γιγα δεδομένα απο τότε.

Το γεγονος οτι ειμαι 2 mbit κατω δεν λεει τιποτα :P Καταφερα να φτασω και actual data rate με αλλο SNR στα 17800 αλλα εκει ειχα 50 crc το λεπτο.. Οποτε και αλλαξα ρυθμισεις. Κατα τα αλλα καμια αποσυνδεση εως τωρα ουτε βουτιες στις ταχυτητες

. Εχω καλεσει τεχνικο btw να τσεκαρει τις καλωδιωσεις μηπως λογω καιρικων συνθηκων Πατρας και χρονολογιας της πολυκατοικιας εντοπισει κατι ασυνηθιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονος οτι ειμαι 2 mbit κατω δεν λεει τιποτα :P Καταφερα να φτασω και actual data rate με αλλο SNR στα 17800 αλλα εκει ειχα 50 crc το λεπτο.. Οποτε και αλλαξα ρυθμισεις. Κατα τα αλλα καμια αποσυνδεση εως τωρα ουτε βουτιες στις ταχυτητες

. Εχω καλεσει τεχνικο btw να τσεκαρει τις καλωδιωσεις μηπως λογω καιρικων συνθηκων Πατρας και χρονολογιας της πολυκατοικιας εντοπισει κατι ασυνηθιστο.

λογικό,με snr κάτω του 6(αντε πες 5)η γραμμή γίνεται τρομερά ασταθής.

οπότε βάλε snr 6 και άστο όπως είναι.

(το ειχα πει πάντως για τα asus)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Καποια καλη προταση για αγορα ρουτερ που να μπορεις να αλλαξεις και snr margin?? Δυστηχως δεν υπαρχουν πολλα χρηματα για αυτο το πολυ εως 30 αντε 35 ευρω.

 

 

Εχω Nova και κλειδωνω 11-12 με 6 snr margin.Για καποιο λογο ειχε πεσει στα 4 το snr αλλα δεν ειχα διακοπες και κλειδωνα καπου 14-15.

 

Edit: Αν υπαρχει καποιο που να αξιζει μπορω να κανω την υπερβαση εως 50$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι απο μενα! 

 

Λοιπον,επειτα απο την αγορα του ASUS DSL-AC52U μπορω να πω οτι το σημα σε συγκριση με το ZTE H108N εχει τεραστια διαφορα.Αψογο στο μενου και τις ρυθμισεις του και πανευκολο στην εγκατασταση!

Ενδεικτικα ανεβαζω καποια custom settings σε συγκριση με το ΖΤΕ. Δεν εχω βρει ακομα τα βελτιστα!

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι τα crc errors και αν υπαρχει καποιο αποδεκτο ποσο λαθων ανα καμποσο χρονο?

Ty εκ των προτερων

 

crc,fec,hec θα εχεις παντα.το βασικο ειναι να ειναι φυσιολογικα.τωρα το φυσιολογικο ειναι να μην ανεβαινουν κατα χιλιαδες.εχω δει πχ Fec Να ανεβαινουν ανα χιλιαδες ανα second.επισης μπορεις να πειραξεις το margin απο το asus.αν εχεις πολλα errors θα το καταλαβεις απο Margin Να πεφτει απο αποσυνδεσεις απο προβληματα σε downloads και διαφορα τετοια.μεχρι και απο την πραγματικη ταχυτητα που θα βλεπεις.δεν υπαρχουν ακριβως βελτιστα.το margin μπορεις να πειραξεις.ολα τα αλλα ειναι τα κλασσικα vpi 8 vci 35 pppoe/llc.

2Mbit Πεσμένος είσαι λόγω άλλου chip δυστυχώς.

οσο για τα crc είναι λογικό να υπάρχουν.Το αποδεκτό θα ηταν να βρίσκονται στο μηδεν αλλα δεν ειναι ποτέ εφικτό.

Εφόσον δεν έχεις αποσυνδέσεις και πτώση της ταχύτητας(να κάνει βουτιές δλδ)είσαι καλά.

 

εγω πχ εδώ και 2 μέρες έχω 56Κ CRC errors αλλα εχω κατεβάσει κοντά 20 γιγα δεδομένα απο τότε.

λογω Margin επισης.το ενα ειχε Margin 6 το αλλο Margin 8 Σαν καποιος να αλλαξε Profile εκτος αν το πειραξε ο ιδιος μεσα απο το asus και το ανεβασε.

Το γεγονος οτι ειμαι 2 mbit κατω δεν λεει τιποτα :P Καταφερα να φτασω και actual data rate με αλλο SNR στα 17800 αλλα εκει ειχα 50 crc το λεπτο.. Οποτε και αλλαξα ρυθμισεις. Κατα τα αλλα καμια αποσυνδεση εως τωρα ουτε βουτιες στις ταχυτητες

. Εχω καλεσει τεχνικο btw να τσεκαρει τις καλωδιωσεις μηπως λογω καιρικων συνθηκων Πατρας και χρονολογιας της πολυκατοικιας εντοπισει κατι ασυνηθιστο.

αν δεν ριξεις το snr κατω απο 4-3 λογικα θα εισαι ενταξει.

λογικό,με snr κάτω του 6(αντε πες 5)η γραμμή γίνεται τρομερά ασταθής.

οπότε βάλε snr 6 και άστο όπως είναι.

(το ειχα πει πάντως για τα asus)

Καποιοι το πανε και πιο χαμηλα.εξαρτατε την γραμμη που εχεις βεβαια.αν ειναι καλη θα παιξει και κερδιζεις καμποσο σε ταχυτητα.αν εισαι μακρυα περα οτι γινεται ασταθης οπως ειπες δεν κερδιζεις και τρελλη ταχυτητα.

Καλησπερα παιδια.Καποια καλη προταση για αγορα ρουτερ που να μπορεις να αλλαξεις και snr margin?? Δυστηχως δεν υπαρχουν πολλα χρηματα για αυτο το πολυ εως 30 αντε 35 ευρω.

 

 

Εχω Nova και κλειδωνω 11-12 με 6 snr margin.Για καποιο λογο ειχε πεσει στα 4 το snr αλλα δεν ειχα διακοπες και κλειδωνα καπου 14-15.

 

Edit: Αν υπαρχει καποιο που να αξιζει μπορω να κανω την υπερβαση εως 50$.

στα asus μπορεις να το πειραξεις οπως θα δεις 2 ποστ πιο πανω.σε βλεπω να πηγαινεις προς τα 50 που ειναι ενα νορμαλ ποσο για ενα ρουτερ.αν και καποιες φορες αν ειναι να πας vdsl αξιζει να πας λιγο πιο ψηλα σε τιμη και να παρειςκαι κατι που ειναι και για vdsl για να μην το αλλαζεις μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Ένας φίλος εχει το netfaster iad με Hol συνδεση.

Αυτά ειναι τα statistics της γραμμής του:

 
post-62876-0-23777000-1484072251_thumb.png
 
Σκέφτεται να παρεις το asus modem/router απο wind με 35€. Φανταζομαι το τωρινο netfaster είναι της πλάκας, σωστα;
Η γραμμή του είναι καλή;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

crc,fec,hec θα εχεις παντα.το βασικο ειναι να ειναι φυσιολογικα.τωρα το φυσιολογικο ειναι να μην ανεβαινουν κατα χιλιαδες.εχω δει πχ Fec Να ανεβαινουν ανα χιλιαδες ανα second.επισης μπορεις να πειραξεις το margin απο το asus.αν εχεις πολλα errors θα το καταλαβεις απο Margin Να πεφτει απο αποσυνδεσεις απο προβληματα σε downloads και διαφορα τετοια.μεχρι και απο την πραγματικη ταχυτητα που θα βλεπεις.δεν υπαρχουν ακριβως βελτιστα.το margin μπορεις να πειραξεις.ολα τα αλλα ειναι τα κλασσικα vpi 8 vci 35 pppoe/llc.

λογω Margin επισης.το ενα ειχε Margin 6 το αλλο Margin 8 Σαν καποιος να αλλαξε Profile εκτος αν το πειραξε ο ιδιος μεσα απο το asus και το ανεβασε.

αν δεν ριξεις το snr κατω απο 4-3 λογικα θα εισαι ενταξει.

Καποιοι το πανε και πιο χαμηλα.εξαρτατε την γραμμη που εχεις βεβαια.αν ειναι καλη θα παιξει και κερδιζεις καμποσο σε ταχυτητα.αν εισαι μακρυα περα οτι γινεται ασταθης οπως ειπες δεν κερδιζεις και τρελλη ταχυτητα.

στα asus μπορεις να το πειραξεις οπως θα δεις 2 ποστ πιο πανω.σε βλεπω να πηγαινεις προς τα 50 που ειναι ενα νορμαλ ποσο για ενα ρουτερ.αν και καποιες φορες αν ειναι να πας vdsl αξιζει να πας λιγο πιο ψηλα σε τιμη και να παρειςκαι κατι που ειναι και για vdsl για να μην το αλλαζεις μετα.

Αυτο θα κανει την δουλεια και με το παραπανω ετσι ? http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n14u-pstn-isdn-modem-router-adsl2-wireless-n-300mbps-p-PER.617275?utm_campaign=newsletter170105&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=8-dsl&utm_content=8.1-asus+dsl+n14u+pstn+isdn+modem+router+adsl2+wireless+n+300mbps

 

VDSL δεν πιστευω να βαλω στο αμμεσο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι. προτιμησε να το παρεις απο wind που παιζει στα 35 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι. προτιμησε να το παρεις απο wind που παιζει στα 35 ευρω.

Το παραγγελνω απο το site τους ? ή παω σε καποιο καταστημα τους?

 

Ακυρο .Ειδα το θεμα στις προσφορες.Θα περασω αυριο να δω αν παιζει ακομα η προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα!

Ένας φίλος εχει το netfaster iad με Hol συνδεση.

Αυτά ειναι τα statistics της γραμμής του:

 
 
Σκέφτεται να παρεις το asus modem/router απο wind με 35€. Φανταζομαι το τωρινο netfaster είναι της πλάκας, σωστα;
Η γραμμή του είναι καλή;

 

να ζητησει 6 margin και θα παρει 2 με 3 Mbit ακομα.ειναι με το default που ειναι το 11αρι.δεν ειναι κατι τρελο το netfaster.σιγορα υπαρχουν καλυτερα εκει εξω.με το asus μπορει να ριξει και αυτος το snr οσο θελει αφου το υποστηριζει.θα ζηταγα 6 απο τον παροχο και μετα θα το εριχνα σε 4 για να κερδισω και αλλη ταχυτητα.

μια χαρα αγορα.δες και το http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n17u-wireless-n300-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617472

που ειναι και vdsl.

Το παραγγελνω απο το site τους ? ή παω σε καποιο καταστημα τους?

 

Ακυρο .Ειδα το θεμα στις προσφορες.Θα περασω αυριο να δω αν παιζει ακομα η προσφορα.

μολις το παρεις δες για firmware update:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ζητησει 6 margin και θα παρει 2 με 3 Mbit ακομα.ειναι με το default που ειναι το 11αρι.δεν ειναι κατι τρελο το netfaster.σιγορα υπαρχουν καλυτερα εκει εξω.με το asus μπορει να ριξει και αυτος το snr οσο θελει αφου το υποστηριζει.θα ζηταγα 6 απο τον παροχο και μετα θα το εριχνα σε 4 για να κερδισω και αλλη ταχυτητα.

Ωραιος, ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...