Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια χαρα και απο μενα.Χρειαζομαι λιγο βοηθεια γιατι εχω αναγκη να κανω αλλαγη.Ειμαι στη φορθνετ και εχω το tg585v8 θελω ενα καλο που θα εχει διαφορα στη ταχυτητα,να σηκωνει ανετα αρκετες συσκευες γτ εχω περιπου 10 κάθε μερα online  και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ από όλα να εχει καλο port forward γτ με το gaming εχω καποια θεματα + ότι άλλο δεν ξερω και χρειαζεται. Μπορω να διαθεσω μεχρι 100ε αν και θα προτιμουσα να εδινα 50-60 :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μοντεμ ρουτερ στα 50-60 μαξ ευρω πιο προτεινεται? Οτενετ εχω και η γραμμη ειναι καλη σε χαρακτηριστικα.

modem με 50-60 είναι το tp link td w8970 και netgear dgn2200 έχουν κάποιες μικρές διαφορές αλλά περισσότερο για το tp link μιλάνε.

Γεια χαρα και απο μενα.Χρειαζομαι λιγο βοηθεια γιατι εχω αναγκη να κανω αλλαγη.Ειμαι στη φορθνετ και εχω το tg585v8 θελω ενα καλο που θα εχει διαφορα στη ταχυτητα,να σηκωνει ανετα αρκετες συσκευες γτ εχω περιπου 10 κάθε μερα online  και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ από όλα να εχει καλο port forward γτ με το gaming εχω καποια θεματα + ότι άλλο δεν ξερω και χρειαζεται. Μπορω να διαθεσω μεχρι 100ε αν και θα προτιμουσα να εδινα 50-60 :-)

το ίδιο και για εσένα για 50-60 αλλα δεν ξέρω αν είναι καλά για τις απαιτήσεις σου, αλλα φαντάζομαι πως ναι. Μεχρι 100 ευρό έχουμε το tp link w8980 (η το w9980 αν θες vdsl, μονο αυτή η διαφορά τους) και το asus dsl n17u που μπορείς να αλλάξεις και το snr απο αυτο που to tp link δεν το έχει. Επίσης χθες βγήκε το καινούριο newsletter του e-shop και έχει το tp link archer d5 ac1200 στα 84.9 ευρο (για αυτά τα archer dx την εμβέλεια του wifi φοβάμαι)

Δεν μου έχει έρθει και το w9980 για να σας πω εντυπώσεις, τετάρτη θα το έχω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ενδιαφέρομαι για αντικατάσταση του ZTE H108NS που δίνει ο ΟΤΕ αλλά για isdn σύνδεση.

Budget γύρω στα 30 ευρώ.

 

Αυτό που μ ενδιαφέρει περισσότερο είναι να είναι σταθερό (χωρίς συχνές αποσυνδέσεις) και το wifi του να είναι ικανοποιητικό.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο tp link td w8970 διαλέγουμε? Το v2 ή το v3? Είδα ότι το v3 μπορεί να πειράξει το snr, το οποίο με ενδιαφέρει.  Επίσης, αυτά μπορούν να στριμάρουν σκληρούς σε ntfs? Δηλαδή να λειτουργούν και σαν nas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Διαβάσα σε αυτό το thread ότι για αντικατάσταση του ΟΤΕ speetport είναι καλή αγορά το ΤP-LINK-TD-W9980

 

Εγώ έχω μια σύνδεση vdsl και δεν ξέρω τίποτα από δίκτυα. Θα μπορούσα να αλλαξω τα settings στο ρουτερ/μόντεμ αν είχα σαφείς οδηγίες, αλλά ως εκεί. Πιστεύετε ότι θα μπορουσα να το χρησιμοποιήσω ή θα χαωθώ;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@therion13 Για το tp link d2 τη εχεις να πεις; Μηπως είναι λιγο καλυτερο από αυτά τα tp link μιας και υποστηριζει ac? To d2 το βρηκα στα 75 στο eshop και μου φαινεται πιο value for money από τα αλλα,δεν συμφωνεις; Το newsletter μηπως μπορεις να μ στειλεις το στειλεις με pm;Μηπως το d5 συμφαιρει πιο πολύ ετσι. Τελευταιο,απο όλα αυτά snr αλλαζει μονο το asus; ουτε καν τα d2 d5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Έχω HOL 24 pstn και κοιτάω για άλλο Modem-router.

 

Τι προτείνεται; κοιτάω το TP-LINK ARCHER D7 AC1750 WIRELESS DUAL BAND GIGABIT ADSL2+ PSTN MODEM ROUTER

 

Ειναι καλό;

 

Θέλω κάτι καλό για gaming

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@therion13 Για το tp link d2 τη εχεις να πεις; Μηπως είναι λιγο καλυτερο από αυτά τα tp link μιας και υποστηριζει ac? To d2 το βρηκα στα 75 στο eshop και μου φαινεται πιο value for money από τα αλλα,δεν συμφωνεις; Το newsletter μηπως μπορεις να μ στειλεις το στειλεις με pm;Μηπως το d5 συμφαιρει πιο πολύ ετσι. Τελευταιο,απο όλα αυτά snr αλλαζει μονο το asus; ουτε καν τα d2 d5;

Αν έχεις android η IOS μπορεις να κατεβάσεις την εφαρμογή και να το δεις απο εκει μέσα. ο κωδικός του είναι 1535 μέχρι 11/9. Απο ότι ξέρω δεν γίνεται να αλλάξεις το snr ουτε d2/d5. αλλα δεν το έχω και δεν ξέρω και σίγουρα μήπως και με κανένα custom frimware γίνεται. Δεν το είχα ποτέ για να ξέρω και πόσο αξιόπιστο είναι αλλά δεν νομίζω να είναι χειρότερο του w8980/9980 αλλά εγώ διάλεξα να μην το πάρω αν και θα ήθελα ac wifi. Αν καταλήξεις και το πάρεις πολύ θα ήθελα να μάθω πόσο καλό είναι και τη λέει το wifi του 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως είναι οτι δεν είμαι ιδικός πάνω σtον τομέα τον modem αλλα δεν μπορώ να το καταλάβω αυτο το Professional. Στα pc μπορώ να ξεχωρίσω ένα pc για server, για gaming και για πασιέντζα. Στο wikidevi βλέπω το draytek 2760n να έχει σχεδόν ίδιο cpu και τα σχετικά με tp link w8970v1, w8980/9980. και με ένα standar wifi για να λέμε οτι έχει και απο αυτο. Τι έιναι αυτο που το κάνει Professional; το firmware; τέτοια σταθερότητα απο ένα firmware. πάντως αν δεν μου έρθει το w9980 θα μαζέψω λεφτά για το asus ac68u. απλός δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο υπερτιμημένο γιατι. να το έπαιρνα αν ήταν κανενα καλύτερο αλλα τώρα για 90 ευρό θα έδινα μόνο γιατι είναι και vdsl

professional = after sales,software,υποστηριξη,feautures πιο ψαγμενα που οκ για home use ειναι αχρηστα και αλλα τοσα πραγματα οπως σταθεροτητα etc.

 

Συμφωνω μαζι σου 100% και μαλιστα ειχα γραψει σχετικο post με συγκριση TP-Link και Draytek, ΕΔΩ.

Δεν δικαιολογειται τοσο μεγαλη αποκλιση στις τιμες...

η draytek πονταρει οτι απλα θα παρεις κατι που θα παιζει απροβληματιστα θα εχεις μια καλη κατασκευη μια καλη υποστηριξη.η tp link ειναι πιο ανετη.10 version για το καθε ρουτερ και αμα δεν παιξει δεν πειραζει new version φτηνο ειναι ετσι και αλλιως.ειναι σαν να λεμε μα γιατι το cisco 877 εχει πχ τα ταδε χαρακτηριστικα με το ταδε ρουτερ και κανει 500 ευρω οταν το ταδε ρουτερ κανει 100.

 

Δηλαδή κάνετε σύγκριση το 2760 με το 9980 (ή το 8980) μόνο από τα chip που έχουν;

Η μνήμη δεν παίζει ρόλο; Μήπως το firmware δεν έχει τον σπουδαιότερο με τις επιπλέον δυνατότητες που παρέχει και την στιβαρότητα της λειτουργίας;

 

Μια ματιά στο demo που παρέχουν (Draytek και TP-Link), βλέπεται τις δυνατότητες του firmware.

Μια δοκιμή σε σχετικά μεγάλο δίκτυο, με 15-20 κανόνες firewall, έχουμε 90Mbps επεξεργαστική ισχύ μνήμης, έναντι των (με πολύ ζόρι) 15-20Mbps. Για να μην μιλήσουμε για QoS, VPN, Voip, WAN Backup κλπ.

 

Σίγουρα είναι μεγάλη η διαφορά κόστους, αλλά άλλη τόση και οι δυνατότητες και η εμπειρία χρήσης.

Μια χαρά συσκευή είναι το TP-Link αλλά για δίκτυο με απλές απαιτήσεις. Σε ένα πολύπλοκο δομημένο εργασιακό περιβάλλον, δεν θα το δείτε ποτέ, εν αντιθέσει του Draytek.

 

Και τα γράφει αυτά ένας φαν της AVM (με τα Fritz!Box). :P

 

πολλες φορες συγκρινει ο κοσμος με τα χαρακτηριστικα που φαινονται εκ πρωτης αποψης σε ενα χαρτι που μπορει να μην τα γραφει ολα.δεν βλεπουν τα εξτρα που μπορει να δινει ή το after sales ή την ποιοτητα κατασκευης κτλ.

@jkoukos

 

Και πιστευεις ρε συ οτι με τα 64MB RAM επιπλεον, εχουν λυθει ολα τα προβληματα?

Οι επεξεργαστες αυτοι (mips) ειναι χρεπια ουτως η αλλως, οι διαφορες μεταξυ τους ειναι μικρες, και εκει ειναι η δικη μου ενσταση σχετικα με τις μεγαλες αποκλισεις στις τιμες.

Κατα τη γνωμη μου, draytek πρεπει να αγοραζει καποιος (ιδιωτης ή επιχειρηση), οταν θελει πολυ συγκεκριμενα πραγματα οπως MultiWAN και VPN server.

Οταν παμε στο θεμα WiFi, η Draytek δεν εχει αξιολογες προτασεις/λυσεις, οποτε και δεν υπαρχει κανενας λογος να πεταξει καποιος τα λεφτα του για draytek wireless router.

 

Επισης, το software/web interface των Draytek ειναι απαραδεκτο, θυμιζει σελιδες στο Internet του 1995...

 

Η τεχνολογια τρεχει, οσοι ειστε "φανατικοι" ή τελοσπαντων fans της Draytek, πρεπει να δειτε και αλλες υλοποιησεις/λυσεις.

 

@-@-@

 

Και για να το παω και παραπερα, μιας και εγινα προσφατα ευτυχης κατοχος του Linksys WRT1900AC...

Μπορεις να μου πεις τι αγοραζεις σε Draytek με 230-260 ευρω?

Τι hardware και τι software?

 

Αγοραζεις μηπως επεξεργαστη ARM (Dual Core @ 1.2Ghz) με 128MB Flash και 256MB RAM?

 

Την συσκευη την αγορασα για να κανω χρηση OpenWrt και πιθανοτατα δεν θα την στρεσαρω ποτε ωστε να βρω τα ορια της, αλλα οφειλω να βγαλω το καπελο στη Linksys, ειναι πολυ ποιοτικη και προσεγμενη συσκευη απο θεμα hardware και εξαιρετικο το εργοστασιακο firmware...

 

Αυτα τα λιγα... :-)

μην ξεχνας οτι η linksys εχει βγαλει απο κορυφη μοντελα πχ linksys wag200 μεχρι μοντελα που ηθελες να τα πεταξεις.πχ wag354g με bug που σου βαραγε disconnects σε full traffic ειδικα οταν οι γραμμες δεν ηταν 24 αρες.και αλλα baby problems μερικες φορες.επισης το θεμα interface ειναι λιγο πιασαρικο.πολλα πραγματακια ειναι λιγο useless.

αλλα αυτο που λες οτι ειμαστε φανατικοι διαφωνω.οκ σε home use υπερβολη αλλα πιο εξω δεν ειναι υπερβολη.ειναι αυτο που λενε μερικοι μα γιατι να μην παρω ενα access point με 40-50 ευρω και να παρω ενα hp το οποιο εχει 300 και δεν ειναι καν ac.δεν μπορουν να κατλααβουν τι παραπανω εχει το hp οτι μπορει να γινει managed,οτι εχει lifetime warranty και next day replacement χωρις να σου πουν κατι,οτι εχω βαλει hp ap το οποιο εχει παιξει ως τωρα πανω απο 3000 ημερες και αλλα τοσα συν.ναι δεν θα σηκωσει 200 ατομα αλλα αυτο που κανει το κανει σωστα χωρις να εχει κανενα θεμα.επισης ειναι και το software οπως και στα pc.και τουμπανο να ειναι μια καρτα γραφικων χωρις σωστους drivers δεν εχει σημασια.αυτο το εχω πει για τα adsl/vdsl router της oxygen.αν εκαναν σωστα αυτα που εχουν θεωρητικα σχεδιαστει να κανουν δεν θα εκαναν 500 ευρω αλλα 2000.πολλες δυνατοτητες αλλα χαλια software χαλια hardware σαν ποιοτητα και κατασκευη

 

Προσωπικά είμαι της γνώμης ότι για βαριά χρήση, θα επιλέξω ξεχωριστή συσκευή για κάθε εργασία. Άλλο το modem, άλλο το router (ειδικά αυτό), άλλο το switch, άλλο το ΑΡ και άλλο το όλα μαζί σε ένα κουτί. Για να μπορεί το τελευταίο να παίξει συνεχώς στους ρυθμούς των υπόλοιπων, θέλει δυνατό υλικό και άριστο λογισμικό. Εε, εκεί είναι η διαφορά μεταξύ TP-Link και Draytek. Τους χωρίζει άβυσσος.

Αλλά και πάλι, έχουμε επανειλημμένως αναφέρει, ότι τα TP-Link είναι value-for-money, αλλά όχι και να συγκρίνονται με ανώτερες συσκευές. Ιεροσυλία. Και δεν είμαι φανατικός της Draytek (δεύτερη φορά που το αναφέρω).

 

Επίσης τα πολλά φρου-φρου, δεν ενδιαφέρουν σε επαγγελματικές εγκαταστάσεις, όπου εκεί ο χρόνος είναι χρήμα και προαπαιτούμενο είναι η εγγυημένη απόδοση και αντοχή στον χρόνο. Μια φορά κάνεις την ρύθμιση και μετά το ξεχνάς για πάντα.

+1 οτι καποιοι ειδικα σε εταιρειες αλλα και σε καφετεριες ή γενικα καπου με πιο αυξημενες απαιτησεις θελουν κατι που θα το σεταρουν και θα το ξεχασουν.ειδικα οταν ο ιδιοκτητης δεν ξερει τιποτα οποτε παιρνει τηλεφωνο τον τεχνικο για το παραμικρο.εκει ο τεχνικος θελει κατι που θα το στησει και τερμα.δεν θα χρειαζετια να ειναι στα τηλεφωνα ουτε να πηγαινει απο εκει.βεβαια πολλα ατομα εδωμεσα το θελουν συνηθως για home use οποτε παμε λιγο αλλου χωρις να σημαινει οτι δεν υπαρχουν ατομα που θα παρουν fritz ή draytek και τους βλεπεις ενθουσιασμενους.σιγουρα στα ιδια λεφτα ενα tp link εχει 10 πραγματα παρανω πχ ac,dual band etc.και ειδικα σε απαιτητικους χωρους δυσκολο να τα κανεις ολα με μια συσκευη.πολλαπλα ap,controller.managed switches,adsl router.

 

therion13, on 22 Aug 2015 - 7:48 PM, said:

Μόνο για αυτο θα πω.

Το οτι η volkswagen έχει αγοράσει την lamborghini δεν σημαίνει οτι lamborghini=volkswagen

 

αυτο παντα ισχυε.παλια η linksys ηταν division της cisco αλλα καμια σχεση.τωρα εγινε ακριβως το αναποδο.απο την top cisco στην bottom belkin.το μονο καλο σε μερικα belkin router ηταν η εμβελεια.

jkoukos, on 23 Aug 2015 - 09:08 AM, said:

Μπορεί τα Draytek να είναι λίγο υπερτιμολογημένα (και όχι υπερτιμημένα), αλλά αξίζουν κάθε δεκάρα που ζητούν σε σχέση με τα αντίστοιχα TP-Link. Και τα 2 είναι DSL router και εκεί είναι η διαφωνία μου και όχι με άλλα router που μπορεί να παίξουν με εναλλακτά firmware.

Για τρίτη φορά θα γράψω ότι είμαι φαν των συσκευών της AVM (Fritz!Box). Και αυτά είναι ακριβά αλλά έχουν χαρακτηριστικά και δυνατότητες που άλλες συσκευές απλά τις ονειρεύονται, ιδιαίτερα για οικιακή χρήση.

Επίσης παίρνουν εναλλακτό firmware (Freetz) που μάλιστα τρέχει ταυτόχρονα με το εργοστασιακό (μέσω scripts), έχοντας όλα τα καλούδια.

Αποτελούν σημείο αντοχής, τόσο ώστε να είναι τα μοναδικά στο είδος τους που παρέχεται 5ετής εγγύηση και με άμεση αντικατάσταση από τον αντιπρόσωπο ή την ίδια την εταιρεία, ανεξάρτητα την χώρα (ή τρόπο αγοράς) αρκεί να υπάρχει απόδειξη.

Τέλος (και αυτό για μένα είναι +++) όλα τα μοντέλα (ακόμη και τα παλαιότερα) παίζουν και ως απλά ασύρματα router, δυνατότητα που όπου υπάρχει πληρώνεται με το ανάλογο αντίτιμο.

Κι όμως δεν θα δεις ποτέ να τα έχω προτείνει, διότι οι περισσότεροι χρήστες ζητούν κάποια συσκευή που να έχει καλό συγχρονισμό και με μικρό οικονομικό κόστος. Και στα 2 έχουν μειονέκτημα (όπως και τα Draytek), εν αντιθέσει των TP-Link που είναι VFM.

Όμως αν κάποιος ρωτήσει για σοβαρή χρήση, θα προτείνω μόνο AVM ή Draytek. Aν θέλουν περισσότερα χαρακτηριστικά γράφω για την συσκευή του παρόχου σε Bridge mode και πίσω του ένα router με WRT και για αυξημένες δυνατότητες routing Mikrotik.

 

να προσθεσω  οτι καποια fritz ακομα και παλια μοντελα τα χρησιμοποιουν καποιοι για διαφορες χρησεις λογω bri και fxs.οτι πληρωνεις παιρνεις σε μερικα πραγματα.οι μικρες λεπτομερειες κανουν την διαφορα.

 

 

mchrisober, on 23 Aug 2015 - 9:29 PM, said:

Παιδια μοντεμ ρουτερ στα 50-60 μαξ ευρω πιο προτεινεται? Οτενετ εχω και η γραμμη ειναι καλη σε χαρακτηριστικα.

 

tp link 8970 αν και για μενα ανεβα και παρε το 9980 που ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση.δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα απο το budget σου

01010101, on 24 Aug 2015 - 01:19 AM, said:

Γεια χαρα και απο μενα.Χρειαζομαι λιγο βοηθεια γιατι εχω αναγκη να κανω αλλαγη.Ειμαι στη φορθνετ και εχω το tg585v8 θελω ενα καλο που θα εχει διαφορα στη ταχυτητα,να σηκωνει ανετα αρκετες συσκευες γτ εχω περιπου 10 κάθε μερα online  και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ από όλα να εχει καλο port forward γτ με το gaming εχω καποια θεματα + ότι άλλο δεν ξερω και χρειαζεται. Μπορω να διαθεσω μεχρι 100ε αν και θα προτιμουσα να εδινα 50-60

 

το νεο ρουτερ δεν σημαινει οτι θα συγχρονισει πιο ψηλα υποχρεωτικα.επισης αν παιζεις online παιχνιδια ζητα fast path απο την forthnet και το πιο χαμηλο profile 6 margin για να παρεις τα μεγιστα.καλο θα ηταν να εισαι με ethernet και οχι wireless.και το technicolor μια χαρα port forward εχει απλα δεν εχει dmz με ευκολο τροπο.με 100 ευρω 9980 tp link και εισαι και vdsl ready.μετα με 50-60 tp link 8970,8980 αν και για μενα παρε το 9980 για να μην το αλλαζεις στο μελλον αν σκοπευεις να πας σε vdsl.

 

therion13, on 28 Aug 2015 - 5:24 PM, said:

Αν έχεις android η IOS μπορεις να κατεβάσεις την εφαρμογή και να το δεις απο εκει μέσα. ο κωδικός του είναι 1535 μέχρι 11/9. Απο ότι ξέρω δεν γίνεται να αλλάξεις το snr ουτε d2/d5. αλλα δεν το έχω και δεν ξέρω και σίγουρα μήπως και με κανένα custom frimware γίνεται. Δεν το είχα ποτέ για να ξέρω και πόσο αξιόπιστο είναι αλλά δεν νομίζω να είναι χειρότερο του w8980/9980 αλλά εγώ διάλεξα να μην το πάρω αν και θα ήθελα ac wifi. Αν καταλήξεις και το πάρεις πολύ θα ήθελα να μάθω πόσο καλό είναι και τη λέει το wifi του

 

σε καποια tp link αλλαζεις snr αλλα δεν ξερω σε ποια .βεβαια το πρωτο πραγμα ζηταμε απο τον παροχο να μας βαλει το χαμηλοτερο snr για να παρουμε τα μεγιστα.συνηθως 6 ειναι το πιο χαμηλο που βαζουν.

melodystyle2003, on 28 Aug 2015 - 7:09 PM, said:

tp-link 8960N v5

 

αν και θα ηταν καλυτερο να δωσει μερικα ευρω παραπανω για να παρει το 8968,8970.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

therion13, on 24 Aug 2015 - 11:57 AM, said:

modem με 50-60 είναι το tp link td w8970 και netgear dgn2200 έχουν κάποιες μικρές διαφορές αλλά περισσότερο για το tp link μιλάνε.

το ίδιο και για εσένα για 50-60 αλλα δεν ξέρω αν είναι καλά για τις απαιτήσεις σου, αλλα φαντάζομαι πως ναι. Μεχρι 100 ευρό έχουμε το tp link w8980 (η το w9980 αν θες vdsl, μονο αυτή η διαφορά τους) και το asus dsl n17u που μπορείς να αλλάξεις και το snr απο αυτο που to tp link δεν το έχει. Επίσης χθες βγήκε το καινούριο newsletter του e-shop και έχει το tp link archer d5 ac1200 στα 84.9 ευρο (για αυτά τα archer dx την εμβέλεια του wifi φοβάμαι)

Δεν μου έχει έρθει και το w9980 για να σας πω εντυπώσεις, τετάρτη θα το έχω

 

και το dgn2200 ειναι μια καλη αγορα αν και λιγο πιο ακριβο.ριξε και firmware update για το 9980 αν δεν εχει το τελευταιο οταν με το καλο το παρεις

Stavros paokara4ever 1926, on 24 Aug 2015 - 4:23 PM, said:

Ενα φθηνο καλο adsl ρουτερ για να αντικαταστησει το ote zte με 24 συνδεση ? (20€-30€)

 

tp link 8968 για παραδειγμα.αν μπορεις να δωσεις παραπανω για το 8970 δεν θα ειναι κακο.

bloodlessz, on 24 Aug 2015 - 4:59 PM, said:

Καλησπέρα παιδιά,

Ενδιαφέρομαι για αντικατάσταση του ZTE H108NS που δίνει ο ΟΤΕ αλλά για isdn σύνδεση.

Budget γύρω στα 30 ευρώ.

Αυτό που μ ενδιαφέρει περισσότερο είναι να είναι σταθερό (χωρίς συχνές αποσυνδέσεις) και το wifi του να είναι ικανοποιητικό.

Ευχαριστώ.

a.κακη επιλογη το isdn.παιζει χειροτερα απο το pstn.

απο εκει και περα σε αυτα τα λεφτα tp link βρισκεις μονο αν και θα ελεγα να ανεβαζεις λιγο το budget και να πας στο 8970 αλλιως πας στο 8968.παντα για isdn.σε πολλα βλεπεις το γραμμα b στο τελος οτι ειναι για isdn.εχει καλυτερο Wifi απο το zte που ειναι χαλια και εννοειται πιο σταθερο.εκτος αν εχει θεμα η γραμμη σου ή εισαι πολυ μακρια απο τον οτε οποτε εκει πιο καλα ειναι τα technicolor/thomson.

Tzimmys, on 24 Aug 2015 - 11:49 PM, said:

Ποιο tp link td w8970 διαλέγουμε? Το v2 ή το v3? Είδα ότι το v3 μπορεί να πειράξει το snr, το οποίο με ενδιαφέρει.  Επίσης, αυτά μπορούν να στριμάρουν σκληρούς σε ntfs? Δηλαδή να λειτουργούν και σαν nas?

 

αρκετα ρουτερ που εχουν usb Πανω μπορουν να παρουν σκληρο δισκο.μην περιμενεις τρελλες ταχυτητες βεβαια και λογω των δυνατοτητων του ρουτερ σε θεμα προς τον δισκο αλλα και λογω ταχυτητων αν πχ τα αρχεια τα μεταφερεις ασυρματα.υπαρχουν βεβαια και επιλογες ενα μικρο pc να ειναι Nas ή καποιος δισκος ethernet απο τη ναρχη.

rocket_queen, on 25 Aug 2015 - 1:45 PM, said:

Καλημέρα

Διαβάσα σε αυτό το thread ότι για αντικατάσταση του ΟΤΕ speetport είναι καλή αγορά το ΤP-LINK-TD-W9980

Εγώ έχω μια σύνδεση vdsl και δεν ξέρω τίποτα από δίκτυα. Θα μπορούσα να αλλαξω τα settings στο ρουτερ/μόντεμ αν είχα σαφείς οδηγίες, αλλά ως εκεί. Πιστεύετε ότι θα μπορουσα να το χρησιμοποιήσω ή θα χαωθώ;

ευχαριστώ

 

δεν ειναι κατι δυσκολο να σεταρεις το vdsl router.ναι ειναι μια value for money αγορα.το manual βοηθαει για τα settings.Καλυτερο απο το speedport.για το speedport οσο καιρο το κρατησεις περνα το τελευταιο firmware update.

01010101, on 26 Aug 2015 - 3:45 PM, said:

@therion13 Για το tp link d2 τη εχεις να πεις; Μηπως είναι λιγο καλυτερο από αυτά τα tp link μιας και υποστηριζει ac? To d2 το βρηκα στα 75 στο eshop και μου φαινεται πιο value for money από τα αλλα,δεν συμφωνεις; Το newsletter μηπως μπορεις να μ στειλεις το στειλεις με pm;Μηπως το d5 συμφαιρει πιο πολύ ετσι. Τελευταιο,απο όλα αυτά snr αλλαζει μονο το asus; ουτε καν τα d2 d5;

 

ειναι ομως adsl δεν ειναι vdsl.επισης ειναι ac750 οταν εχουν βγει πλεον καλυτερα ac.επισης θες και αντιστοιχα ac usb wifi sticks.επισης το ac εχει νοημα αν ειναι να κανεις ασυρματες μεταφορες.μια απο τα ιδια για το D5 απλα εχει λιγο καλυτερο ac

The Hulk, on 27 Aug 2015 - 2:36 PM, said:

Καλησπέρα σας,

Έχω HOL 24 pstn και κοιτάω για άλλο Modem-router.

Τι προτείνεται; κοιτάω το TP-LINK ARCHER D7 AC1750 WIRELESS DUAL BAND GIGABIT ADSL2+ PSTN MODEM ROUTER

Ειναι καλό;

Θέλω κάτι καλό για gaming

Ευχαριστώ

 

μια χαρα ειναι και ειναι value for money αλλα γιατι δεν παιρνεις το 9980 που ειναι και vdsl για μελλοντκη χρηση ωστε στο μελλον να μην αγορασεις κατι ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε το modem frimware update δεν χριεάστηκε, το έστησα και μία μικρή απογοήτευση που το line attenuation ανέβηκε και έχασα κάτι ψιλα στην ταχύτητα. 

Με το tp link td w9980:

post-264756-0-53280300-1440858786_thumb.png

Με το technicolor td5136v2:

post-264756-0-41181900-1440858848_thumb.png

Το ping έπεσε σε σχέση με το techinicolor πχ απο 79 στο 69 και σταθερότατο χωρίς να πετάγεται στο θεο ανα διαστήματα, επιτέλους λίγο σωστό gaming.

Επίσης το DHCP Server τι κάνει; να το απενεργοποιήσω η θα κολλάει μετα; Σε ένα άλλο modem είχα πρόβλημα με αυτο.

Το σήμα βελτιώθηκε 25%+ για 2.4Ghz μιλάω, το 5Ghz το απενεργοποίησα μας και δεν έχω συσκευή με 5Ghz.

Για τον θόρυβο μπορώ να κάνω κάτι; και χωρίς τηλέφωνο το ίδιο είναι.

Τη άλλα μπορώ να ρυθμίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...