Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορα ρουτερ

 

Vodafone ADSL που με το χαλασμενο μου ρουτερ συγχρονιζει μαξ στα 16.

 

72τμ σπιτι

 

Το πιο δυσκολο ειναι το μπαλκονι που πρεπει να περασει απο 3 τοιχους στα 7 μετρα απο εκει που θα μπει το ρουτερ.

 

Με ενδιαφερει να ειναι σταθερο (να μη κανει αποσυνδεσεις) με καλη καλυψη για το σπιτι και να κανει port forward. 

 

Μεχρι 30 ευρω περιπου. Οσο το λιγοτερο βεβαια τοσο το καλυτερο.

 

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ: Λοιπον, τελικα το ρουτερ δεν ηταν χαλασμενο, απλως ηταν αλλα 4 στο ιδιο καναλι και τη καναν τη δουλεια.

 

EΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ Νο2: Μπα, σκατα ειναι το ρουτερακι, πρεπει να παρω αλλο.

Επεξ/σία από MosquitoTerminator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκανα μια δοκιμη σε σπιτι ενος φιλου σημερα με το ρουτερακι μου ΤP Link TD W-8960N.

https://www.skroutz.gr/s/2974665/TP-LINK-TD-W8960N-v7.html

 

Σε παραδιπλα σπιτι με το παρακατω extender ειχα 1 γραμμη σηματος σταθερη.

https://www.skroutz.gr/s/10737337/TP-LINK-TL-WA850RE-v2.html?from=catspan

 

Υπαρχει καποιο ρουτερακι εως 50 ευρω απο cosmodata(υπαρχει πιστωτικο) που να εχω καλυτερο wifi range στην συγκεκριμενη αποσταση??

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα,

Η νέα φάση τώρα με τις εταιρίες (Vodafone) είναι ότι δεν σου δίνουν δωρεάν modem-router αλλά σου πουλάνε  με 20 ευρώ ένα, που υποτίθεται ότι κάνει για όλες τις εταιρίες. Δεδομένου ότι το 4ετίας modem/router μου (CellPipe 7130 rg / το άσπρο της HOL)  τα έχει παίξει, και μου δίνουν ένα ZTE ZXHN H108N, το οποίο από ότι διαβάζω - ΖΤΕ μείνε μακριά..
Σε ίδια λεφτά (20 ευρώ περίπου) τι καλύτερο μπορώ να πάρω που να έχει νόημα, αλλά και να ζήσει (κάπως - ίσως - best value for money σε αυτό το επίπεδο);

Γενικώς βλέπω να αναφέρεται το  " TP-LINK-TD-W8960N-v7" αλλά ενίοτε υποτιμητικά, έχει κανείς καμία άλλη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερη ερώτηση:
Τι χαρακτηριστικά πρέπει κοιτάμε σε ένα modem - router για "Ελληνικό" internet, και πώς αυτά κλιμακώνονται (ανάλογα και με την τιμή, λογικά) ; Ποιες είναι αξιόπιστες εταιρίες;

 

Είναι λίγο ηλίθιο να ρωτάει ο καθένας μας: 20ευρώ - Τι να πάρω; / 40ευρώ - Τι να πάρω; / 200ευρώ -Τι... / ...κάθε 6 μήνες, που αλλάζουν τιμές και τεχνολογία...

Οπότε αν υπήρχε κάτι σαν οδηγός ώστε να ξέρουμε κάθε φορά που βρισκόμαστε και να κάνουμε μόνοι μας την έρευνα μας, από το να περιμένουμε ένα ξερό: "Πάρε αυτό. Τέλος".

Το λέω διότι πέραν των κλασσικών 3-4 ρούτερ ανά τιμή που προσφέρονται στην Ελληνική αγορά, υπάρχει πλήθος εταιριών στο εξωτερικό με χαμηλότερες τιμές ή μεγαλύτερη ποικιλία, καθώς και "φίλοι / τύποι" που πουλάνε μεταχειρισμένα (εδώ στο insomnia Και αλλού) και εμείς οι άσχετοι δεν ξέρουμε αν όντως αξίζει μία αγορά μεταχειρισμένου ή θα ξανά-αλλάζουμε σε 1 χρόνο μηχάνημα και θα το ξανά-συζητάμε..

 

Οπότε όποιος "φίλος" έχει λίγο χρόνο για μία μικρή ανάλυση, θα το εκτιμούσα και εγώ, και πολύς κόσμος, ενώ θα γλίτωνε πολύ επανάληψη του ίδιου θέματος..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερη ερώτηση:

Τι χαρακτηριστικά πρέπει κοιτάμε σε ένα modem - router για "Ελληνικό" internet, και πώς αυτά κλιμακώνονται (ανάλογα και με την τιμή, λογικά) ; Ποιες είναι αξιόπιστες εταιρίες;

 

Είναι λίγο ηλίθιο να ρωτάει ο καθένας μας: 20ευρώ - Τι να πάρω; / 40ευρώ - Τι να πάρω; / 200ευρώ -Τι... / ...κάθε 6 μήνες, που αλλάζουν τιμές και τεχνολογία...

Οπότε αν υπήρχε κάτι σαν οδηγός ώστε να ξέρουμε κάθε φορά που βρισκόμαστε και να κάνουμε μόνοι μας την έρευνα μας, από το να περιμένουμε ένα ξερό: "Πάρε αυτό. Τέλος".

 

Το λέω διότι πέραν των κλασσικών 3-4 ρούτερ ανά τιμή που προσφέρονται στην Ελληνική αγορά, υπάρχει πλήθος εταιριών στο εξωτερικό με χαμηλότερες τιμές ή μεγαλύτερη ποικιλία, καθώς και "φίλοι / τύποι" που πουλάνε μεταχειρισμένα (εδώ στο insomnia Και αλλού) και εμείς οι άσχετοι δεν ξέρουμε αν όντως αξίζει μία αγορά μεταχειρισμένου ή θα ξανά-αλλάζουμε σε 1 χρόνο μηχάνημα και θα το ξανά-συζητάμε..

 

Οπότε όποιος "φίλος" έχει λίγο χρόνο για μία μικρή ανάλυση, θα το εκτιμούσα και εγώ, και πολύς κόσμος, ενώ θα γλίτωνε πολύ επανάληψη του ίδιου θέματος..

Αυτό θα ήταν το καλύτερο. Κι εγώ αναζητώ modem αλλά βλέποντας ότι όλοι περιμένουμε μία ξερή απάντηση, όπως σωστά ανέφερες, το καλύτερο θα ήταν να υπήρχε αυτή η βοήθεια μέσω κάποιου οδηγού. Βέβαια αυτό πάλι προϋποθέτει κάποιος με γνώσεις και πολύ καλή θέληση να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα χρειαζομε βοηθεια για αγορα νεου ρουτερ adsl εχω το εργοστασιακο της hol και κλειδωνει στα 12 mbps στο ασυρματο ομως ειναι αστα να πανε γιαυτο θελω να παω σε αλλο. Θελω ενα με καλη ταχυτητα lan και wifi ποιο μου προτεινετε.

 

Ειχα στο μυαλο μου αυτο αξιζει? https://www.skroutz.gr/s/4913830/TP-LINK-Archer-C2-v1.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλό μήνα,ενδιαφέρομαι και γω για νέο modem-router καθώς το προηγούμενο απ'οτι φαίνεται χάλασεκαι μου έκανε συνεχείς επανασυνδέσεις.Δοκίμασα να βάλω το ρούτερ που μου έδωσαν από την forthnet,όλα καλά,αλλά το ασύρματο είναι για το ανάθεμα. Πολύ ασθενές σήμα οπότε δε γίνεται δουλειά. Με μια ματιά κατέληξα σε αυτά τα 2, https://www.skroutz.gr/s/7552388/TP-LINK-TD-W8970-v3.html και στο   https://www.skroutz.gr/s/7485792/TP-LINK-Archer-D20-v1.html  Υπάρχει κάποια ειδοποιός διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα 2 που δεν βλέπω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα μαγκες. για Νεα φιλαδελφεια ... VDSL... εκτος απο τον οτε που το εχει γραμη + ιντερνετ 37 τον μηνα,,, τι αλλο αξιζει ? cyta ? vodafone ?

 

Ps λάθος topic sorry

Επεξ/σία από galanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια, χτες αγορασαμε  adsl2+ modem router TP-LINK TD-W8960N αλλα δεν συνδεετε στο ιντερνετ. τι μπορει να φταιει? το λαμπακι του ιντερνετ αναβει κανονικα στο ρουτερ αλλα η συνδεση ειναι limited.. εχετε καμια συμβουλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια, χτες αγορασαμε  adsl2+ modem router TP-LINK TD-W8960N αλλα δεν συνδεετε στο ιντερνετ. τι μπορει να φταιει? το λαμπακι του ιντερνετ αναβει κανονικα στο ρουτερ αλλα η συνδεση ειναι limited.. εχετε καμια συμβουλη?

 

Provider?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ανάβει το λαμπάκι του Internet δεν υπάρχει θέμα με την συσκευή ή τον πάροχο και είναι θέμα ρυθμίσεων στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή να έχει σωστή διεύθυνση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Provider?

OTE .τι ακριβως πρεπει να κανω? ξερετε?

Αφού ανάβει το λαμπάκι του Internet δεν υπάρχει θέμα με την συσκευή ή τον πάροχο και είναι θέμα ρυθμίσεων στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή να έχει σωστή διεύθυνση κλπ.

εννοεις στο λινκ που πας του ρουτερ 192.168..... εκει πρεπει να ρυθμισω κατι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να συνεννοηθούμε. Υπάρχουν 2 led για την σύνδεση:

α. Το ADSL, που αφορά αποκλειστικά τον συγχρονισμό της γραμμής.

β. Το INTERNET, που αφορά την κλήση ΡΡΡ, την λήψη δημόσιας ΙΡ και κατ' επέκταση την πρόσβαση στο διαδίκτυο.

 

Το επόμενο βήμα είναι να ελέγξουμε τα:

α. Η κάρτα δικτύου του υπολογιστή μας να έχει διεύθυνση στο ίδιο υποδίκτυο με του router, καθώς και τις αντίστοιχες DNS και Gateway. Εδώ, είτε θα παίρνει αυτόματα μέσω του DHCP, είτε θα τις ορίσουμε εμείς χειροκίνητα.

β. Στον πίνακα ελέγχου, κοιτάμε το δίκτυο που δημιουργείται να είναι "Οικιακό (Home)" και όχι κάτι άλλο.

 

Όλα τα παραπάνω είναι σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ενταξει βρηκαμε το προβλημα, πηραμε στον ΟΤΕ και μας εδωσαν ενα ονομα και κωδικο για να τα βαλω στις ρυθμισεις του ρουτερ και εφτιαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...