Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες, μια γρήγορη ερώτηση. Ποιο από τα δύο είναι καλύτερο για οικιακή χρήση με ελαφρύ gaming; Το TP-LINK TD-W8960N v7 ή το Speedport Entry 2i της cosmote?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους

 

Είμαι στην cosmote με vdsl 50 και το speedport entry 2i. Σε γενικές γραμμές δεν έχω κάποιο παράπονο αν και η χρήση που του κάνω είναι η πλέον βασική. 

Παρ' όλα αυτά σκεφτόμουν να πάρω ένα άλλο (modem/router η σκέτο router) να διαχειριστώ καλύτερα το δίκτυο μου με 5gh, guest mode, καλύτερο wifi, περισσότερες συνδεμένες συσκευές κτλ. 

Διαθέτω μέχρι 70 ευρω πάνω κάτω και στα υπόψιν μου είχα τα εξης: 

TP-LINK Archer VR200v v1 

TP-LINK TD-W9980 v1

TP-LINK TD-W8970 v1

TP-LINK Archer D2 v1

Asus DSL-AC52U (αν και λίγο ποιο ακριβό) 

με τις όποιες διαφορές έχουν μεταξύ τους. 

 

 

Προχθές πέτυχα μια προσφορά του Γερμανου για το Router NETGEAR Dual Band AC1900 Premium και μάλλον πρόκειται για το NetGear R7000 στα 70 ευρω 

 

Βασικά θέλω την γνώμη σας και για το NetGear και άμα έχω κάποια άλλη λύση που δεν αναφερω. 

Επίσης αν πρέπει πέρα από τα βασικά, να προσέξω για κάποιο χαρακτηριστικό που πρέπει να δώσω βάση (κάπου είχα διαβάσει για ventoring η κάπως έτσι…)

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για το R7000 και πας εκεί με κλειστά μάτια. Είναι ακριβώς στο budget σου και προσφέρει ότι χρειάζεσαι και ακόμα περισσότερα.

 

EDIT: Για αντίστοιχες δυνατότητες βασικά πας σε κάποιο σαν το Asus https://www.skroutz.gr/s/2109669/Asus-RT-AC66U.html όπου όμως ξεφεύγεις από το budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω vdsl 50 cosmote και έχω το speedport. Όσο το είχα σε adsl με wifi ήταν κομπλέ. Σε vdsl βλέπω μεγάλες απώλειες από wifi και γενικά το wifi του δεν είναι καλό. Σκέφτομαι αυτό https://www.you.gr/pc-printing-peripherals/asyrmata-diktyaka-proionta/wireless-routers/wireless-router-tp-link-td-w9977-v1 που είδα ότι υποστηρίζει και vectoring. Τι γνώμες έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα,

Η νέα φάση τώρα με τις εταιρίες (Vodafone) είναι ότι δεν σου δίνουν δωρεάν modem-router αλλά σου πουλάνε  με 20 ευρώ ένα, που υποτίθεται ότι κάνει για όλες τις εταιρίες. Δεδομένου ότι το 4ετίας modem/router μου (CellPipe 7130 rg / το άσπρο της HOL)  τα έχει παίξει, και μου δίνουν ένα ZTE ZXHN H108N, το οποίο από ότι διαβάζω - ΖΤΕ μείνε μακριά..

Σε ίδια λεφτά (20 ευρώ περίπου) τι καλύτερο μπορώ να πάρω που να έχει νόημα, αλλά και να ζήσει (κάπως - ίσως - best value for money σε αυτό το επίπεδο);

Γενικώς βλέπω να αναφέρεται το  " TP-LINK-TD-W8960N-v7" αλλά ενίοτε υποτιμητικά, έχει κανείς καμία άλλη πρόταση;

Καλημέρα σε όλους!!

Αντιμετωπίζω παρόμοιο θέμα. Πάω vodafone από cosmote και αυτό συνεπάγεται αγορά router. Το ζήτημα είναι, πέρα από τα χρήματα που διαθέτω (30 ευρώ περίπου), ότι θα πρέπει να λάβω υπόψη μου την αλλαγή σε γραμμές voip στο άμεσο μέλλον. Γίνεται σε ένα router αυτού του εύρους τιμών να συνδεθεί και το τηλέφωνο πάνω ή σε λίγους μήνες θα χρειαστεί να πάρω καινούριο;

Όλες οι προτάσεις δεκτές!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου δίνει η Cosmote ρούτερ ;

Αν αναφέρεσαι στο σχόλιο μου, είμαι στην cosmote και πάω vodafone. Όπως έγραψε και ο P_Spiros, η vf πλέον δεν δίνει εξοπλισμό με χρησιδάνειο, μόνο πώληση με 20 ευρώ. Από το να πάρω το crappy router που θα σου πουλάει η vf, ρωτάω αν μπορώ να δώσω και κάτι παραπάνω και να πάρω κάτι καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Modem/router και με VoIP στα 30€ απλά δεν υπάρχει τίποτα, εκτός αν βρεις κάτι σε μεταχειρισμένο.

Ξεκινούν από τα περίπου 70€ και ανεβαίνεις, ανάλογα δυνατότητες και χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα της TP-LINK το AC750 VR200 γιατι καηκε απο κεραυνο το αγαπημενο μου DLink 2750B. Και τα δυο ηταν στα 60κατι ευρω.

Θελω να επιστρςψω το TP-Link γιατι ηταν χρησιμοποιημενο και δεν μου το ειχαν πει (Media Markt) και το καταλαβα γιατι ειχε ασχετο ονομα και δεν εμπαινε ο κωδικος του ρουτερ απο πισω. Δηλαδη ενα reset δεν μπρουσαν να πατησουν? Αν ειναι δυνατον.. Καλυτερα για μενα μιας και το καταλαβα.

 

Το θελω για το σπιτι μου στο οποιο συνδεονται γυρω στ 4 συσκευες (2 λαπτοπ ενα ταμπλετ κι ενα κινητο) Της DLink μου αρεσε παρα πολυ αλλα δεν εχουν το μοντελο γι αυτον κ πηρα της TP Link που ηταν σε προσφορα. Ποιο ειναι καλυτερο πιστευετε?

Επισης..

Ποια η διαφορα ενος σκετου ρουτερ και ενος adsl router?

 

Εαν καποιος μπορει να μου απαντησει συντομα θα με βοηθησει παρα πολυ γιατι ειναι να παω σε 2 3 ωριτσες να το αλλαξω.

Δεν το σκεφτηκα πιο πριν να ρωτησω εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Modem: Συσκευή που συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή και συγχρονίζει σε xDSL. ΔΕΝ παρέχει πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Router: Συσκευή που κάνει την κλήση ΡΡΡ, συνδέεται με τον πάροχο παίρνοντας δημόσια ΙΡ και παρέχοντας πρόσβαση στο διαδίκτυο. ΔΕΝ συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή.

 

Ο router χρειάζεται πάντα ένα modem ή άλλη συσκευή που θα του δώσει πρόσβαση. Οι συσκευές που δίνουν οι πάροχοι είναι modem/router (ή αλλιώς DSL Router), δύο σε ένα δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά!

Έχω πολλά χρόνια που χρησιμοποιώ το Thomson TG585v8 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το βασικό του χαρακτηριστικό που είχε ήταν η σταθερότητα που έδινε στη γραμμή. Πολλά άλλα ρούτερ δεν μπορούσαν να κρατήσουν σταθερή τη γραμμή, αλλά το συγκεκριμένο τα κατάφερνε. Από τότε έχω αλλάξει πάροχο και πλέον είμαι με 14/1 Vodafone ADSL.
Τελευταία έχω παρατηρήσει πως μου κάνει κάποια ζητήματα στο streaming όπου δε στέλνει όση πληροφορία χρειάζομαι και καλό θα ήταν να κάνω κάτι γι'αυτό.

Οπότε αυτή τη στιγμή χρειάζομαι ένα ρούτερ που να έχει τις εξής δυνατότητες:

1. Δυνατότητα υποστήριξης VDSL για μελλοντική αναβάθμιση γραμμής
2. Πολύ καλό streaming
3. Σταθερή γραμμή (όσο μπορεί να το γνωρίζουμε αυτό βάσει εμπερίας)
4. Το καλύτερο value for money που μπορεί να σκεφτεί κάποιος (όχι πάνω από 90€)

 

Έχετε κάτι να προτείνετε;

Παρεμπιπτόντως βρήκα αυτές τις δύο προσφορές στο Πλαίσιο των TP-Link.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο σας!
Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη περίοδο τι modem/router προτείνετε μέχρι 50 ευρώ; Θα μπει σε γραμμή Hol/Vodafone ADSL 24άρα, vdsl δεν μας ενδιαφέρει μιας και είμαστε σε χωριό και δεν το βλέπω να έρχεται για μερικά χρόνια, ούτε το voip μας ενδιαφέρει, και θέλουμε να δώσουμε έμφαση στο καλό wifi. Και προφανώς να είναι σταθερό και να μην κάνει αποσυνδέσεις, πράγμα που είναι "αυτονόητο" αν είναι να πάρεις ρούτερ του εμπορίου. Κατά προτίμηση από e-shop.gr γιατί έχουμε κοντά μας υποκατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να παρω ενα ρουτερ μεχρι 50-60 ευρω,εχω hol (24) και παιζω πολυ online ps4 παραλληλα στο αλλο δωματιο ειναι ανοιχτο pc και tv box και απ οτι βλεπω το ρουτερακι της hol δεν τραβαει.εχετε να μου προτεινεται καποιο? εχω δει αυτο https://www.skroutz.gr/s/10864924/TP-LINK-TD-W9977-v1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...