Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, επειδή έχω ένα ρουτερ 10ετίας (linksys wag 200) και βλέπω ότι δυσκολεύεται πολύ να φορτώσει σελίδες οταν απομακρύνομαι από το δωμάτιο που βρίσκεται.

 

Νομίζω ότι είναι το σήμα που ειναι ασθενές και δημιουργεί το πρόβλημα, αν και η ένδειξη ισχύος του σήματος είναι στο φουλ στον υπολογιστή μου ενώ στο iPhone (που μάλλον δεν έχει τόσο ισχυρό δέκτη;) μια πιάνει μια γραμμή και πολλές φορές δεν πιάνει καθόλου. 

 

Πιστεύετε ότι αν αγοράσω κάποιο καινούργιο ρούτερ θα είναι καλύτερα τα πράγματα; εχω απλή συνδεση ιντερνετ και δεν έχω απαιτησεις downloading ή gaming αλλά μόνο σερφάρισμα.

 

Μπορείτε να προτείνετε καποιο μοντέλο καινούριας γενιάς; δινω μέχρι 100 ευρώ

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρέλαβα τελικά εχθές το νέο modem/router από την Vodafone, το ZTE H267A είναι όπως μου είχε πει και ο τεχνικός από το τηλέφωνο.

Άντε να δούμε πότε θα γίνει και η αλλαγή σε vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, επειδή έχω ένα ρουτερ 10ετίας (linksys wag 200) και βλέπω ότι δυσκολεύεται πολύ να φορτώσει σελίδες οταν απομακρύνομαι από το δωμάτιο που βρίσκεται.

 

Νομίζω ότι είναι το σήμα που ειναι ασθενές και δημιουργεί το πρόβλημα, αν και η ένδειξη ισχύος του σήματος είναι στο φουλ στον υπολογιστή μου ενώ στο iPhone (που μάλλον δεν έχει τόσο ισχυρό δέκτη ;) μια πιάνει μια γραμμή και πολλές φορές δεν πιάνει καθόλου. 

 

Πιστεύετε ότι αν αγοράσω κάποιο καινούργιο ρούτερ θα είναι καλύτερα τα πράγματα; εχω απλή συνδεση ιντερνετ και δεν έχω απαιτησεις downloading ή gaming αλλά μόνο σερφάρισμα.

 

Μπορείτε να προτείνετε καποιο μοντέλο καινούριας γενιάς; δινω μέχρι 100 ευρώ

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Δοκιμασε να αλλαξεις καναλια σε πρωτη φαση πριν πας και τα σκασεις σε καινουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, επειδή έχω ένα ρουτερ 10ετίας (linksys wag 200) και βλέπω ότι δυσκολεύεται πολύ να φορτώσει σελίδες οταν απομακρύνομαι από το δωμάτιο που βρίσκεται.

 

Νομίζω ότι είναι το σήμα που ειναι ασθενές και δημιουργεί το πρόβλημα, αν και η ένδειξη ισχύος του σήματος είναι στο φουλ στον υπολογιστή μου ενώ στο iPhone (που μάλλον δεν έχει τόσο ισχυρό δέκτη ;) μια πιάνει μια γραμμή και πολλές φορές δεν πιάνει καθόλου. 

 

Πιστεύετε ότι αν αγοράσω κάποιο καινούργιο ρούτερ θα είναι καλύτερα τα πράγματα; εχω απλή συνδεση ιντερνετ και δεν έχω απαιτησεις downloading ή gaming αλλά μόνο σερφάρισμα.

 

Μπορείτε να προτείνετε καποιο μοντέλο καινούριας γενιάς; δινω μέχρι 100 ευρώ

 

Ευχαριστώ πολύ

Εγώ έχω το ίδιο ρούτερ και πιάνω μέχρι 2 ορόφους προς τα επάνω (το ρούτερ βρίσκεται στο υπόγειο). Φυσικά θα μου πεις ότι εξαρτάται και από την διαμόρφωση του σπιτιού, αλλά παίξε λιγάκι με τα κανάλια όπως λέει και ο rfc στο προηγούμενο μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ένα (δεν ξερω και εγω απο ποτε) ρούτερ στο σπίτι, το Siemens που έδινε κάποτε η forthnet.

Αυτες τις μερες καταλαβα οτι τα επαιξε γιατι κανει 10 δευτερα να μου ανοιξει σελιδα και το δοκιμασα και σε αλλο χώρο και pc και κάνει το ίδιο οπότε είναι σίγουρα το ρουτερ. Μπορειτε να με προτείνετε μια επιλογή; είναι για πολυ χαλαρή χρήση καθως είναι στο σπιτι των γονιών οποτε δεν θέλω να δωσω ουτε καν 50-100, απλα δεν γνωριζω καθολου απο ρουτερ. Αν πιστεύετε ότι αξίζει ρε παιδί μου να δώσω 50€ σε κάτι τότε ας τα δώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ένα (δεν ξερω και εγω απο ποτε) ρούτερ στο σπίτι, το Siemens που έδινε κάποτε η forthnet.

Αυτες τις μερες καταλαβα οτι τα επαιξε γιατι κανει 10 δευτερα να μου ανοιξει σελιδα και το δοκιμασα και σε αλλο χώρο και pc και κάνει το ίδιο οπότε είναι σίγουρα το ρουτερ. Μπορειτε να με προτείνετε μια επιλογή; είναι για πολυ χαλαρή χρήση καθως είναι στο σπιτι των γονιών οποτε δεν θέλω να δωσω ουτε καν 50-100, απλα δεν γνωριζω καθολου απο ρουτερ. Αν πιστεύετε ότι αξίζει ρε παιδί μου να δώσω 50€ σε κάτι τότε ας τα δώσω

tp link 8960N

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα συμφορουμιτες ειχα δει παλαιωτερα ενα ρουτερ χιαομι με bandwidth control  δν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυτο... https://www.skroutz.gr/s/12549368/Xiaomi-Mi-WiFi-Mini.html και δεν μπορεσα να βρω αλλες πληροφοριες εχετε να προτεινεται καποιο αλλο; το ρουτερ ειναι για μαγαζι οποτε θελω καποιο καλο με budjet 50-60 euro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα συμφορουμιτες ειχα δει παλαιωτερα ενα ρουτερ χιαομι με bandwidth control δν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυτο... https://www.skroutz.gr/s/12549368/Xiaomi-Mi-WiFi-Mini.html και δεν μπορεσα να βρω αλλες πληροφοριες εχετε να προτεινεται καποιο αλλο; το ρουτερ ειναι για μαγαζι οποτε θελω καποιο καλο με budjet 50-60 euro...

Η πραγματική αξία του συγκεκριμένου είναι κοντά στο 20αρικο. Επίσης για μαγαζί καλό είναι να επενδύσεις λίγα παραπάνω για να έχεις τι κεφάλι σου ήσυχο και αν μπορείς να πάρεις ένα τεχνικό για αυτή τη δουλειά. Αν πάλι έχεις καλή σχέση με την τεχνολογία και πιάνουν τα χέρια σου ρίξε μια ματιά στα mikrotik που με λίγα χρήματα μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα και έχουν καλή υποστήριξη από την κοινότητα ακόμα και στην Ελλάδα αν ψάξεις σε γειτονικό φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγματική αξία του συγκεκριμένου είναι κοντά στο 20αρικο. Επίσης για μαγαζί καλό είναι να επενδύσεις λίγα παραπάνω για να έχεις τι κεφάλι σου ήσυχο και αν μπορείς να πάρεις ένα τεχνικό για αυτή τη δουλειά. Αν πάλι έχεις καλή σχέση με την τεχνολογία και πιάνουν τα χέρια σου ρίξε μια ματιά στα mikrotik που με λίγα χρήματα μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα και έχουν καλή υποστήριξη από την κοινότητα ακόμα και στην Ελλάδα αν ψάξεις σε γειτονικό φόρουμ.

1 απλο ρουτερ θελω να το συνδεσω μπορω.. και αν ειναι ευκολες οι ρυθμισεις του bandwidth control το κανω... πιο πολυ με νοιαζει να δωσω μεγαλυτερη ταχυτητα στις δικες μας συσκευες του μαγαζιουhttps://www.priveshop.gr/product/14000773/DIKTYAKA/ROUTERS/TP-LINK-MODEM-ROUTER-VDSL-ADSL-WIFI-N300-TD-W9970-V1 αυτο εδω λεει εχει bandwidth control πρεπει να κανει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Από τον καινούριο χρόνο πάω στον OTE (δεν ξέρω τι modem θα μου δώσει) και επειδή έχω τοπικά connectivity issues με ένα ζευγάρι devolo powerline ψάχνω για κάποιο router που να κάνει log κάθε πότε γίνεται disconnect κάποιο local ip και για πόσο διάστημα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω το asus N14U.θέλω να το αλλάξω με ένα ου έχει USB3.0 θύρα/ες, με πρωτεύον ρόλο το torrent client.εάν υπάρχει με broadcom τσιπ ακόμη καλύτερα.έχω  forthnet 24.θέμα χρημάτων δεν υπάρχει απλά μη το ξεφτιλίσω και πάρω ένα τούμπανο που δεν θα το αξιοποιήσω.θα λειτουργεί ως ΝΑς.pc δεν υπάρχει το σετάρισμα θα γίνεται από το κινητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2017 στις 11:47 ΜΜ, cbol είπε

Καλησπέρα σας, επειδή έχω ένα ρουτερ 10ετίας (linksys wag 200) και βλέπω ότι δυσκολεύεται πολύ να φορτώσει σελίδες οταν απομακρύνομαι από το δωμάτιο που βρίσκεται.

Νομίζω ότι είναι το σήμα που ειναι ασθενές και δημιουργεί το πρόβλημα, αν και η ένδειξη ισχύος του σήματος είναι στο φουλ στον υπολογιστή μου ενώ στο iPhone (που μάλλον δεν έχει τόσο ισχυρό δέκτη;) μια πιάνει μια γραμμή και πολλές φορές δεν πιάνει καθόλου. 

Πιστεύετε ότι αν αγοράσω κάποιο καινούργιο ρούτερ θα είναι καλύτερα τα πράγματα; εχω απλή συνδεση ιντερνετ και δεν έχω απαιτησεις downloading ή gaming αλλά μόνο σερφάρισμα.

Μπορείτε να προτείνετε καποιο μοντέλο καινούριας γενιάς; δινω μέχρι 100 ευρώ

Ευχαριστώ πολύ

κατεβασε στο κινητο σου το wifi analyzer. δες σε ποια καναλια παιζουν τα πιο πολλα δικτυα. δοκιμασε να βαλεις το ρουτερ σου διαδοχικα στο 1 στο 6 και στο 11 που ειναι καναλια non overlapping. Δες που εχεις τον λιγοτερο θορυβο και ασε το σε ενα απο τα 3 αυτα. μην δοκιμασεις αλλα καναλια περα απο αυτα γιατι εκει πεφτει overlapping και γινεται πανικος. Εαν δεν αλλαξει κατι με αυτο παιζει να φταιει το ρουτερ σου αλλα παιζει να φταιει και το λαπτοπ σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...