Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/12/2017 στις 9:19 ΜΜ, skiabox είπε

Καλησπέρα.

Από τον καινούριο χρόνο πάω στον OTE (δεν ξέρω τι modem θα μου δώσει) και επειδή έχω τοπικά connectivity issues με ένα ζευγάρι devolo powerline ψάχνω για κάποιο router που να κάνει log κάθε πότε γίνεται disconnect κάποιο local ip και για πόσο διάστημα.

Ευχαριστώ.

Θα παρεις λογικα το speedport entry i 2 απο cosmote. Δεν καταλαβαινω πληρως την ερωτηση σου περι του powerline. Απλα εχε στον νου σου οτι οταν πας στον ΟΤΕ πλεον δινουν VOBB (voip) υποχρεωτικα και θα παιρνεις τηλεφωνια πανω απο το ρουτερ. Δεν μπορεις να παρεις δικο σου custom router εκτος αν το κανεις bridge με το ρουτερ του οτε για να παιρνει registration στην τηλεφωνια απο το ρουτερ του ΟΤΕ αλλα να συχρονιζει με το custom το δικο σου (θα πιανεις χαμηλοτερες ταχυτητες συχρονισμου γιατι παρολο που το ρουτερ του οτε ειναι μετριο το customized firmware του παιζει καλυτερα με τα dslam του ΟΤΕ). Εμπειρικα ειναι δυσκολο να γινει αυτη η διαδικασια με το bridge οποτε σου συστηνω να σκεφτεις το ενδεχομενο οτι θα μενεις με το ρουτερ του ΟΤΕ σε περιπτωση μεταβασης σου σε αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Έχω HOL εδώ και 4-5 χρόνια,πολύ καλή εταιρεία κανένα θέμα με αποσυνδέσεις,θορύβους στο τηλέφωνο,άλλα μέχρι τις προάλλες είχα συγχρονισμό περίπου 7 με 7,5 mbps με 680 μέτρα από το αστικό κέντρο(με ευθεία καλώδιο χωρίς στροφές,σύμφωνα με το χάρτη)γραμμή PSTN και ρουτερ Netfaster 3 ID. Τους πήρα ένα τηλέφωνο χθες το μεσημέρι,έκανε εντύπωση και στον υπάλληλο,γιατί τόσο χαμηλός συγχρονισμός και μου άλλαξε προφίλ και πλέον συγχρονίζει στα 15,7 με 16 σταθερά,χωρίς αποσυνδέσεις ούτε θορύβους στο τηλέφωνο,με διαφορά που είδα στο speedtest.net ότι το ping από 15-25 που ήταν ανέβηκε στα 60. Να αναφέρω πως ο υπάλληλος είδε πως η γραμμή είναι πάρα πολύ σταθερή και δε κάνει ποτέ "νερά"μια φορά στο τόσο κι άμα. Συνδέομαι με φορητό υπολογιστή πλέον,και μόνο οι δικοί μου μπαίνουν να δουν διάφορα νέα,καιρό κι αυτό για ελάχιστο χρόνο. Και αναρωτιόμουν,ότι αν έπαιρνα καινούριο ρουτερ π.χ. με 70 έως 100 ευρώ θα υπήρχε διαφορά στον συγχρονισμό και ποιο γρήγορο ιντερνετ η δεν υπάρχει λόγος αγοράς καινούριου ρουτερ; Παραθέτω και τη σελίδα ADSL->STATUS από τη σελίδα του ρουτερ για να σας διευκολύνω. 

ρουτερ 3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2018 στις 2:24 ΜΜ, AngelOfDeath7_GR είπε

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Έχω HOL εδώ και 4-5 χρόνια,πολύ καλή εταιρεία κανένα θέμα με αποσυνδέσεις,θορύβους στο τηλέφωνο,άλλα μέχρι τις προάλλες είχα συγχρονισμό περίπου 7 με 7,5 mbps με 680 μέτρα από το αστικό κέντρο(με ευθεία καλώδιο χωρίς στροφές,σύμφωνα με το χάρτη)γραμμή PSTN και ρουτερ Netfaster 3 ID. Τους πήρα ένα τηλέφωνο χθες το μεσημέρι,έκανε εντύπωση και στον υπάλληλο,γιατί τόσο χαμηλός συγχρονισμός και μου άλλαξε προφίλ και πλέον συγχρονίζει στα 15,7 με 16 σταθερά,χωρίς αποσυνδέσεις ούτε θορύβους στο τηλέφωνο,με διαφορά που είδα στο speedtest.net ότι το ping από 15-25 που ήταν ανέβηκε στα 60. Να αναφέρω πως ο υπάλληλος είδε πως η γραμμή είναι πάρα πολύ σταθερή και δε κάνει ποτέ "νερά"μια φορά στο τόσο κι άμα. Συνδέομαι με φορητό υπολογιστή πλέον,και μόνο οι δικοί μου μπαίνουν να δουν διάφορα νέα,καιρό κι αυτό για ελάχιστο χρόνο. Και αναρωτιόμουν,ότι αν έπαιρνα καινούριο ρουτερ π.χ. με 70 έως 100 ευρώ θα υπήρχε διαφορά στον συγχρονισμό και ποιο γρήγορο ιντερνετ η δεν υπάρχει λόγος αγοράς καινούριου ρουτερ; Παραθέτω και τη σελίδα ADSL->STATUS από τη σελίδα του ρουτερ για να σας διευκολύνω. 

ρουτερ 3.png

Εαν ο agent της hol οντως σου λεει αληθεια και δεν βλεπει αποσυνδεσεις τοτε μαλλον εαν συνδεεσαι με wifi αυτο ευθυνεται για τις αποσυνδεσεις σου. Ειτε ειναι τα drivers της καρτας δικτυου σου ειτε το ρουτερακι το θεμα. Δεν εχει ουσια να αγορασεις δικο σου. Δοκιμασε να κανεις εκτεταμενη χρηση του wifi απο το κινητο σου. Εαν δεις παλι αποσυνδεσεις οταν γινεται αυτο τρεχα στο ρουτερ να δεις ποια λαμπακια ειναι αναμενα και σημειωσε τα. Το αποδεκτο οριο ειναι 3-4 αποσυνδεσεις την ημερα. Εαν το προβλημα παραμεινει ξαναπαρε τους και πες τους ποια λαμπακια σβυνουν οταν αποσυνδεεσαι. Εαν δεν σβυνει κανενα τοτε ειναι καθαρα θεμα του wifi και αν το παθαινεις και με αλλη συσκευη περα απο το λαπτοπ σου τοτε φταιει το ρουτερ. Εαν με το κινητο σου ειναι οκ τοτε φταιει το λαπτοπ σου. Δοκιμασε να επανεγκαταστησεις τα drivers της καρτας δικτυου. Ειδικα αμα εχεις windows 10 κατα καιρους βγαζουν κατι τετοια προβληματα με καποια updates

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, grand techie είπε

Εαν ο agent της hol οντως σου λεει αληθεια και δεν βλεπει αποσυνδεσεις τοτε μαλλον εαν συνδεεσαι με wifi αυτο ευθυνεται για τις αποσυνδεσεις σου. Ειτε ειναι τα drivers της καρτας δικτυου σου ειτε το ρουτερακι το θεμα. Δεν εχει ουσια να αγορασεις δικο σου. Δοκιμασε να κανεις εκτεταμενη χρηση του wifi απο το κινητο σου. Εαν δεις παλι αποσυνδεσεις οταν γινεται αυτο τρεχα στο ρουτερ να δεις ποια λαμπακια ειναι αναμενα και σημειωσε τα. Το αποδεκτο οριο ειναι 3-4 αποσυνδεσεις την ημερα. Εαν το προβλημα παραμεινει ξαναπαρε τους και πες τους ποια λαμπακια σβυνουν οταν αποσυνδεεσαι. Εαν δεν σβυνει κανενα τοτε ειναι καθαρα θεμα του wifi και αν το παθαινεις και με αλλη συσκευη περα απο το λαπτοπ σου τοτε φταιει το ρουτερ. Εαν με το κινητο σου ειναι οκ τοτε φταιει το λαπτοπ σου. Δοκιμασε να επανεγκαταστησεις τα drivers της καρτας δικτυου. Ειδικα αμα εχεις windows 10 κατα καιρους βγαζουν κατι τετοια προβληματα με καποια updates

Καλημέρα. Το θέμα μου δεν είναι οι συσκευές η το ασύρματο δίκτυο,μια χαρά κρατάει το ρουτερ με ότι συσκευή και να μπω,με το λαπτοπ μπαίνω και σε παιχνίδια καμιά φορά βαριά κιόλας(DCS:World)το θέμα μου ήταν ο χαμηλός συγχρονισμός της ταχύτητας που ήταν στα 7 με 7,5 mbps ενώ πλέον με το προφίλ που μου άλλαξε ο υπάλληλος τώρα συγχρονίζει στα 15,7 με 16 mbps,δεν υπάρχουν αποσυνδέσεις καθόλου σε θέμα συγχρονισμού ιντερνετ είναι σταθερή η γραμμή. Όχι,πάντως ούτε με το λαπτοπ ούτε με το κινητό κάνει θέματα,το ρουτερ ήταν όπως είναι χωρίς αποσυνδέσεις,χωρίς "μπουκώματα" ούτε να σέρνεται. Κανένα λαμπάκι δε σβήνει όλα είναι κομπλέ αναμμένα. Ρώτησα πως αν αγόραζα aftermarket ρουτερ,θα έπιανε μεγαλύτερο συγχρονισμό στο ιντερνετ,δηλαδή από 15,7 με 16 mbps που κλειδώνει τώρα να βαρέσει π.χ. 17-18 mbps,που με την απόσταση που έχω και αυτά τα χαρακτηριστικά γραμμής δεν θα μου φαινόταν παράξενο,και στον υπάλληλο επίσης που τον ρώτησα μου είπε,μπορώ να πιάσω και μεγαλύτερη απλώς να μην υπάρχει θέμα disconnect. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2018 στις 11:20 ΠΜ, AngelOfDeath7_GR είπε

Καλημέρα. Το θέμα μου δεν είναι οι συσκευές η το ασύρματο δίκτυο,μια χαρά κρατάει το ρουτερ με ότι συσκευή και να μπω,με το λαπτοπ μπαίνω και σε παιχνίδια καμιά φορά βαριά κιόλας(DCS:World)το θέμα μου ήταν ο χαμηλός συγχρονισμός της ταχύτητας που ήταν στα 7 με 7,5 mbps ενώ πλέον με το προφίλ που μου άλλαξε ο υπάλληλος τώρα συγχρονίζει στα 15,7 με 16 mbps,δεν υπάρχουν αποσυνδέσεις καθόλου σε θέμα συγχρονισμού ιντερνετ είναι σταθερή η γραμμή. Όχι,πάντως ούτε με το λαπτοπ ούτε με το κινητό κάνει θέματα,το ρουτερ ήταν όπως είναι χωρίς αποσυνδέσεις,χωρίς "μπουκώματα" ούτε να σέρνεται. Κανένα λαμπάκι δε σβήνει όλα είναι κομπλέ αναμμένα. Ρώτησα πως αν αγόραζα aftermarket ρουτερ,θα έπιανε μεγαλύτερο συγχρονισμό στο ιντερνετ,δηλαδή από 15,7 με 16 mbps που κλειδώνει τώρα να βαρέσει π.χ. 17-18 mbps,που με την απόσταση που έχω και αυτά τα χαρακτηριστικά γραμμής δεν θα μου φαινόταν παράξενο,και στον υπάλληλο επίσης που τον ρώτησα μου είπε,μπορώ να πιάσω και μεγαλύτερη απλώς να μην υπάρχει θέμα disconnect. 

Δεδομενων των noise margin σου δεν θα σου προτεινα να ριξεις το SNR στα 6db (καποιοι παροχοι το κανουν οχι ολοι). Αντε να ανεβεις 2 mbps και να εχεις θεμα με choke και loss στην γραμμη λογο του θορυβου. Ειδικα εφοσον παιζεις online games θες 9αρακι snr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/18/2017 στις 11:52 ΜΜ, konstantin79 είπε

αφού τα "έσπρωξες" γιατί δεν τσίμπαγες το VR600v να έχεις και το voip

πάντως είναι όπλο. εγώ με το vr200 και είμαι σουπερ

To VR600v (ή 900) πού μπορώ να το βρω?

Στο Amazon UK έχει διαφορετική υποδοχή τηλεφώνου

Επεξ/σία από orfeas76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, orfeas76 είπε

To VR600v (ή 900) πού μπορώ να το βρω?

Στο Amazon UK έχει διαφορετική υποδοχή τηλεφώνου

από οτι βλεπω το 600v μόνο 3 μαγαζια το έχουν. πλαισιο, eshop κλπ εχουν το απλο. για το 900 μονο το απλο βλέπω.

https://www.skroutz.gr/s/10645009/TP-LINK-VR600v-v1.html

επισης amazon.de αλλά γενικα δεν ξέρω τιμές που παίζει και αν είναι νορμάλ

https://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_ss_i_7_10/261-3488037-2292318?__mk_de_DE=ÅMÅŽÕÑ&url=search-alias%3Daps&field-keywords=tp+link+vr900v&sprefix=tp+link+vr%2Caps%2C205&crid=94Y0YDTFWSB8

 

 

Επεξ/σία από konstantin79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πριζάκια που βλέπεις είναι TAE connector, δηλαδή το γερμανικό πρότυπο για  τηλεφωνικές πρίζες.

Υπάρχουν και αντάπτορες σε RJ11 είναι όμως λίγο ογκώδεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης στις υπόλοιπες φωτο, εκεί που δείχνει την πίσω πλευρά φαίνεται καθαρά το φις που έχουμε εμεις. οποτε θεωρω οτι δεν εχει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ομως ΟΛΕΣ οι φωτο των μαγαζιων του skroutz εχουν το γερμανικο μοντέλο FON1 FON2 κτλ.
 

Το ότι υποστηρίζει DECT σημαίνει ότι δεν χρειάζεται καν καλώδιο? Το ρούτερ παίζει και το ρόλο βάσης DECT?

Επεξ/σία από orfeas76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2018 στις 12:27 ΜΜ, grand techie είπε

Δεδομενων των noise margin σου δεν θα σου προτεινα να ριξεις το SNR στα 6db (καποιοι παροχοι το κανουν οχι ολοι). Αντε να ανεβεις 2 mbps και να εχεις θεμα με choke και loss στην γραμμη λογο του θορυβου. Ειδικα εφοσον παιζεις online games θες 9αρακι snr.

Σου παραθέτω τη σελίδα του ρουτερ μου με την καρτέλα ADSL->STATUS να δεις τον θόρυβο και τον συγχρονισμό. Βέβαια κάποιες φορές,ο θόρυβος πέφτει στο NOISE MARGIN στο DOWNSTREAM,μια φορά μάλιστα είχε φτάσει 5,5db. Θα πρότεινες ένα aftermarket ρουτερ για μεγαλύτερο συγχρονισμό η θεωρείς με αυτό που έχω της εταιρείας είναι επαρκές; Από όσο έψαξα πάντως,είδα πως ένα aftermarket ρουτερ πιάνει καλύτερο συγχρονισμό από το εργοστασιακό.

ρουτ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, orfeas76 είπε

Το ότι υποστηρίζει DECT σημαίνει ότι δεν χρειάζεται καν καλώδιο? Το ρούτερ παίζει και το ρόλο βάσης DECT?

Όπως καταλαβαίνω από εδώ, ναι

Αν θυμάμαι καλά την ίδια δυνατότητα έχουν και πολλά AVM Fritz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ηρθε η ωρα για αναβαθμιση ρουτερ γιατι το παλιο ειναι 10 χρονων περιπου και τα εχει παιξει το wifi ειδικα. 24αχαχαχαχαχρι wind εχω και διαθετω 50-70ευρω. Με λιγο που κοιταξα ειδα τα tp link archer d20/d50 v1 (αυτα τα 2 βλεπω εχουν πολυ μικρη διαφρα τιμης, να φανταστω αποκλειω κατευθειαν το d20 δηλαδη ε?) και το tp link vr200. Τι προτεινετε? Και πιστευετε θα δω και καμια διαφορα στην ταχυτητα εκτος απο τις αποσυνδεσεις κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mattypocket είπε

Καλησπερα. Ηρθε η ωρα για αναβαθμιση ρουτερ γιατι το παλιο ειναι 10 χρονων περιπου και τα εχει παιξει το wifi ειδικα. 24αχαχαχαχαχρι wind εχω και διαθετω 50-70ευρω. Με λιγο που κοιταξα ειδα τα tp link archer d20/d50 v1 (αυτα τα 2 βλεπω εχουν πολυ μικρη διαφρα τιμης, να φανταστω αποκλειω κατευθειαν το d20 δηλαδη ε?) και το tp link vr200. Τι προτεινετε? Και πιστευετε θα δω και καμια διαφορα στην ταχυτητα εκτος απο τις αποσυνδεσεις κλπ?

 

Καλημέρα! εγώ θα προτεινα κανένα από τα 2. Τόσο το d20/d50 δεν υποστηρίζουν vdsl και voip τηλεφωνία για μελλοντικές αλλαγές. αν διαλλέξεις το vr200 να πάρεις το VR200v που υποστηρίζει voip τηλεφωνία ή κάποιο αλλο modem-router με 2 μπάντες(2,4 & 5) που να υποστηρίζει adsl/vdsl και voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...